Skocz do zawartości

Mini galerie

Zaloguj się, aby obserwować  
  • 84
  • 182
  • 402527

Ochrona plonu z Latitude!

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto

2948 wyświetleń

blog-czym-jest-latitude_1437135251_153152_55a8f1935e89c.jpg

Prognozowanie infekcji zgorzelą podstawy źdźbła ze stuprocentową pewnością jest niemożliwe, tak samo jak całkowite wyeliminowanie jej wystąpienia. Jednak bardzo dobrze znane są czynniki zwiększające zagrożenie chorobą, do których możemy zaliczyć wczesne terminy wysiewu, płodozmian, a także konkretne warunki atmosferyczne i glebowe.

czym-jest-latitude_1437142216_153152_55a
9 slajdów
  1. Ochrona plonu z Latitude!
  2. Ochrona plonu z Latitude!
  3. Ochrona plonu z Latitude!

Ponieważ zgorzel podstawy źdźbła występuje na korzeniach i węźle krzewienia zbóż, w znaczącym stopniu wpływa na obniżenie krzewienia, zmniejszenie ilości kłosów oraz wysokość uzyskiwanego plonu ziarna, pogarszając przy tym jego parametry jakościowe i masę tysiąca ziaren.

 

Zwalczanie tej choroby jest niezwykle trudne ze względu na nieprzewidywalność jej rozwoju. Infekcja może bowiem przebiegać

w różnym tempie, powodując pojawienie się objawów w innym czasie, nawet w obrębie tej samej uprawy. Dobrze znane są symptomy choroby występujące na źdźbłach w późniejszych fazach wegetacji: przede wszystkim smolistoczarne przebarwienia na dolnych międzywęźlach, widoczne po usunięciu pochwy liściowej. Dodatkowo po kwitnieniu zbóż można zauważyć przedwczesne „dojrzewanie” i zamieranie roślin, czyli tak zwaną białokłosowość. W tym momencie na walkę ze zgorzelą jest już niestety za późno.

 

Jedynym skutecznym i racjonalnym sposobem ochrony zbóż ozimych przed grzybem odpowiedzialnym za występowanie zgorzeli jest zaprawianie ziarna. Prof. dr hab. Tomasz P. Kurowski, podsumowujący serię badań Katedry Systemów Rolniczych UWM w Olsztynie, stwierdza, że najwyższą skuteczność działania można uzyskać, stosując po dwie zaprawy, na przykład: Raxil® 020 FS i Latitude® 125 FS lub Maxim® 025 FS i Latitude® 125 FS.

Oglądaj galerię

Zaloguj się, aby obserwować  


1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×