Skocz do zawartości
News

News

Autorzy tego bloga

Protest producentów porzeczek zawieszony

blog-0906464001437044345.jpg

Blisko 200 plantatorów, którzy jeszcze rano blokowali drogę krajową numer 19 w Kózkach na Mazowszu, czasowo zawiesiło protest. Delegacja protestujących wybrała się do Warszawy, aby w Kancelarii Premiera złożyć swoje postulaty. Przypomnijmy, producenci porzeczek skarżą się na rekordowo niskie ceny. Za kilogram owoców dostają średnio 35 groszy.

 

Tak źle nie było już dawno, skarżą się plantatorzy. Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu kilogram porzeczek w skupie kosztował ponad 2 złote. Dzisiaj cena owoców jest 7-krotnie niższa. Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że postulat wprowadzenia przez rząd minimalnej ceny skupu jest niemożliwy do spełnienia, a to ze względu na przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. Przekonuje jednak, że los producentów owoców miękkich nie jest im obojętny.

 

Zrobimy wszystko, co możemy, aby pomóc plantatorom czarnej porzeczki – mówi podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.

Ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuację na rynku, a 8 lipca rozpoczął się cykl konsultacji w tej sprawie. Na pierwszy ogień poszły organizacje przetwórców. (…) Rozmowy będą kontynuowane po zakończeniu przez ministra Marka Sawickiego wizyty w USA – dodaje.

 

Problem niskich cen czarnej porzeczki minister rolnictwa przedstawił podczas poniedziałkowej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Ministerstwo przekonuje też, że Rada Ministrów przyjęła już projekty ustaw: Agencji Rynku Rolnego oraz o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Problem w tym, że o terminie wejścia w życie zdecydować ma Sejm. A posłom się chyba nie spieszy.0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×