Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Jakie straty spowodują upały?

monika_adag_88

632 wyświetleń

blog-0217737001435828339.jpg

To, co cieszy urlopowiczów, martwi rolników – od kilku dni temperatura za oknem przekracza bowiem 25 stopni Celsjusza. Z dnia na dzień ma być coraz cieplej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że w sobotę słupek rtęci wskaże blisko 40 stopni.

 

Fala gorąca znad Sahary przeszła już przez Portugalię, Hiszpanię i Francję. 1 lipca w Paryżu odnotowano aż 39,7 stopnia Celsjusza, co według danych Meteo France jest najwyższą zarejestrowaną wartością od 1947 roku. Upalnie jest również w Wielkiej Brytanii. Tegoroczny rekord padł jednak w Hiszpanii – w Kordobie temperatura doszła do 44 stopni. Teraz upały mają dotrzeć do Polski. Dla rolników oznacza to poważne problemy.

 

Pan Michał, prowadzący 100-hektarowe gospodarstwo w gm. Koronowo koło Bydgoszczy, już teraz martwi się o swoje plony. – W pszenicy są duże przypalenia. Tam, gdzie jest trochę gorsza ziemia, pszenica ma 40 centymetrów i złoty kolor. Widać, że jest przypalona. Ziarna z niej nie będzie, bo po prostu uschło. Na początku czerwca jakiś opad był, ale znowu jest upał, 30 stopni za oknem i znowu pali te zboża.

 

med_pszenica-bamberka_18865_358_34768.jpg

 

Podobne obawy mają wszyscy rolnicy. Tegoroczna zima była dość łagodna, śniegu było mało, przez co ziemia nie zdążyła dobrze zwilgotnieć. Ulgi nie przyniosła również sucha wiosna. Nic więc dziwnego, że część gospodarzy już szacuje straty.

Na razie ciężko jest mówić, jaki będzie plon, ale na pewno będzie o te 30–40% niższy niż w ubiegłym roku – przewiduje pan Michał. – Plon będzie slaby, ziarno drobne, niewyrównane. Już wiem, że nakłady, które poniosłem, się nie zwrócą.

 

Foto: zenek220 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×