Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Grupy producentów rolnych sposobem na duże zyski?

monika_adag_88

562 wyświetleń

blog-0865469001435666735.jpg

Smaczna, zdrowa i tania – tak mogłaby reklamować się polska żywność, która trafia do sklepów w wielu krajach, nie tylko Unii Europejskiej. Problem w tym, że tego wielkiego potencjału nie potrafimy wykorzystać. Dlaczego?

 

35% naszej żywności eksportujemy za granicę i niestety za granicę eksportujemy indywidualnie – powiedział w radiowej „Jedynce” Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki. – Brak jest dużych polskich firm eksportowych skonsolidowanych, nie tylko w sektorze rolnym, ale także międzysektorowo, po to, żeby na taki duży rynek: indyjski, chiński czy, powiedzmy, Algierii i Maroka, podawać produkt, który będzie już rozpoznawalny jako polska marka, jako polska jakość.

 

Polska po wstąpieniu do Unii Europejskiej weszła przebojem na rynki zagraniczne. Nasi rolnicy wciąż jednak boją się tworzyć grupy producentów rolnych, a handlem (również tym zagranicznym) wolą zajmować się indywidualnie. By dbać o swoje interesy, decydują się nawet na zakładanie jednoosobowych spółek z o.o. Według ministra rolnictwa nie tędy droga.

 

Myślę, że nasi przedsiębiorcy muszą zobaczyć, jak robią to Francuzi, Holendrzy czy Duńczycy i na ich wzór na takich rynkach chociażby, jak chiński, jak rynek właśnie indyjski, który dla produktów mleczarskich został dwa tygodnie temu otwarty, czy rynek Algierii, tam nie można konkurować między sobą, tam nie można występować indywidualnie – mówi Marek Sawicki.

 

A co Państwo na to?

 

Foto: GliwiceAgrovision0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×