Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Ukryty problem ketozy krów

agrofoto

1012 wyświetleń

blog-0041075001432305867.jpg

Ketoza jest problemem na wielu fermach krów mlecznych. Jest to powszechne zaburzenie, które jednak bardzo często pozostaje nierozpoznane. Schorzenie to ujemnie wpływa na zdrowie, płodność oraz produkcyjność krów, przez co może kosztować nawet 1000 zł na chorującą krowę.

 

Ketoza jest jedną z najczęstszych chorób przemiany materii u bydła. Szczególnie na nią narażone są krowy wysokomleczne, będące w szczytowym okresie laktacji. Główną przyczyną choroby jest niewłaściwe żywienie krów w okresie okołoporodowym i w pierwszych dniach laktacji. Jej wystąpienie może prowadzić do poważnych strat w produkcji (spadek wydajności mlecznej krów może wynieść nawet 30%). Hodowcy często nie zauważają jednak jej objawów, bardzo często występujących w tzw. utajonej postaci.

med_byczki-w-stodole_78955_54_1653319.jpg

Ketoza jest jedną z najczęstszych chorób przemiany materii u bydła.

Niestety bardzo często nie zostaje ona w porę zauważona.

 

Ketoza powoduje, że w organizmie zwierzęcia zachodzą procesy podobne do występujących w czasie głodzenia. Niedobór związków energetycznych powoduje wówczas uruchomienie rezerw pochodzących głównie z tłuszczu zapasowego znajdującego się w tkance podskórnej. W konsekwencji dochodzi do tzw. niepełnego spalania tłuszczów i zwiększenia się ilości związków ketonowych we krwi, moczu oraz mleku.

Do początkowych objawów porażenia ketozą należą: spadek wydajności mleka o 15%, zmniejszenie apetytu, oddawanie zmniejszonej ilości suchego i zbitego kału, zmiana smaku i zapachu mleka oraz warzenie się mleka po podgrzaniu. W miarę nasilania się procesu chorobowego można wyczuć acetonową woń wydychanego przez zwierzę powietrza. Ponadto w ostrym przebiegu choroba może prowadzić nawet do upadków.

med_pora-na-dojenie_7049_307_49932.jpg

Ketoza powoduje, że w organizmie zwierzęcia zachodzą procesy

podobne do występujących w czasie głodzenia.

 

Należy także podkreślić, że wtórne zaburzenia zdrowotne spowodowane tą chorobą mogą oznaczać więcej chorych krów i więcej brakowań, co negatywnie wpływa na dobrostan oraz długowieczność zwierząt. Wszystko to może być w konsekwencji powodem zniechęcenia, zmęczenia i stresu dla hodowcy.

Zachęcamy zatem do porozmawiania z lekarzami weterynarii na temat ketozy, jej rozpoznawania oraz nowych rozwiązań terapeutycznych. Warta uwagi jest także strona: http://krowypodochrona.pl/ketoza

 

Artykuł sponsorowany0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×