Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Jak zapobiegać inwazji much w chlewach i chlewikach?

agrofoto

1066 wyświetleń

blog-0152697001432305444.jpg

Wszyscy bardzo dobrze znamy muchy domowe. Te nieduże owady od zarania dziejów towarzyszą aktywności człowieka. Ich obecność – zwłaszcza w chmarach – jest niezmiernie uciążliwa, zarówno dla nas, jak i dla zwierząt hodowlanych.

 

Płodny nosiciel chorób

Muchy są prawdziwym problemem dla mieszkańców wsi, a wśród nich przede wszystkim hodowców trzody chlewnej. Kwestią problematyczną jest nie tylko ich uciążliwość, ale także przenoszenie groźnych chorobotwórczych bakterii. Każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że zdrowe zwierzęta oznaczają łatwiejszą hodowlę, mniejsze problemy z agresją, niektórymi chorobami itp. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na profilaktykę i zwalczanie much w budynkach gospodarczych.

 

 

med_knurek-rasy-pietrain-x-duroc_58880_80_1442.jpg

Muchy przenoszą bakterie durów, czerwonki, czy wąglika, a także formy inwazyjne pasożytów (np. jaja owsików).

Są też żywicielami pośrednimi dla larw niektórych tasiemców i nicieni.

 

Należy w tym miejscu podkreślić, że trzon problemu much stanowią ich stadia niedorosłe. Jaja, larwy i poczwarki much to ponad 80% tych nękających hodowle insektów. Wiąże się to przede wszystkim z płodnością tego gatunku. W ciągu całego życia samica składa średnio 500 jaj (liczba ta waha się od 350 do 900), najchętniej w nawozie i w odpadkach kuchennych, ale również na każdej substancji organicznej ulegającej fermentacji, czyli właśnie na odchodach zwierząt. Szybki rozwój much jest poważnym problemem wszystkich hodowców.

Aby tego uniknąć, specjaliści z firmy Elanco przygotowali dwa produkty, zwalczające obecność much w pomieszczeniach gospodarczych. Pierwszym z nich jest Agita – insektycyd na bazie odpowiednich środków zmieszanych z feromonami, mający na celu likwidację dorosłych osobników much. Jego największą zaletą jest to, że insekty nie umierają od razu po jego spożyciu, tylko odlatują i padają w odległości bezpiecznej dla hodowanych zwierząt. Drugi preparat – Neporex – zwalcza natomiast stadia larwalne, z których później rozwijają się dorosłe osobniki. Szczegółowe informacje o produktach znajdują się na stronie: http://krowypodochrona.pl/ochrona_przed_muchami

 

med_boks-swin_127778_56_320099.jpg

Samica muchy domowej składa jaja w nawozie i w odpadkach kuchennych,

ale również na odchodach trzymanej w chlewach trzody.

 

Skuteczne rozwiązanie odwiecznego problemu

Najskuteczniejszą formą walki z muchami domowymi jest połączenie obu preparatów. Farby Agita, którą pokrywa się ściany pomieszczeń gospodarczych, oraz rozpuszczonych w wodzie granulek Neporexu, które mogą zostać rozpylone po podłożu w formie oprysku bądź polania. Dużą wagę odgrywa w tym wypadku rodzaj powierzchni, na jakiej wykonywany będzie oprysk. Środek należy bowiem rozpylać w miejscach, gdzie podłoże jest perforowane. Dodatkową uwagę należy zwrócić na krawędzie pomieszczeń, w których mogą gromadzić się resztki odchodów. Warto również zaaplikować preparat dookoła koryt i poideł, gdzie także znajdują się odchody i odpady.

 

Neporex nadaje się także do stosowania przy głębokiej ściółce. W takim wypadku najlepiej odczekać około 3 dni po usunięciu odchodów i wprowadzeniu świeżej ściółki. Zabieg należy powtarzać po każdorazowym usunięciu odchodów lub w przypadku ponownego pojawienia się larw.

 

Artykuł sponsorowany0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×