pawelek32

Members
  • Ilość treści

    163
  • Rejestracja

Reputacja

1 Neutral

3 obserwujących

O pawelek32

  • Ranga
    Zaawansowany
  • Urodziny 05/27/1987

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    mazury

Ostatnio na profilu byli

3099 wyświetleń profilu
  1. Czy będzie nadużyciem, jeśli rolnik vatowiec kupi prosiaki/ cielaki/ na FV (odliczy sobie vat) i za jakiś czas przekaże na umowę darowizny dla ojca na ryczałcie? Za jakiś czas ojciec sprzeda bez odprowadzania podatku. Myślę, że to nie będzie zgodnie z prawem. Czy jak była umowa darowizny na rolnika RR, to podatek już US nie interesuje?
  2. Jak to paragon? Rolnik watowiec sprzedając dla rolnika ryczałtowego (obaj rolnicy bez innych działalności) nie wystawia takiej samej fv jak wystawia przy np sprzedaży bydła dla handlarza?
  3. Dzięki. A jaka stawka podatku na sianokiszonkę sprzedaną dla rolnika rr? Chyba raczej 8% ?
  4. Cześć. Jestem vatowcem i muszę pierwszy raz wystawić fv ze sprzedaży dla rolnika ryczałtowego. Rolnik rr kupuje ode mnie sianokiszonkę. Domyślam się, że wypełniam ten sam druczek, gdy sprzedaje bydło? Wystarczy sam NIP kupującego, bez nr dowodu? Na sianokiszonkę w tym przypadku 5 czy 8% vatu? Płatność gotówką oczywiście może być?
  5. Cześć. Jak na dzień dzisiejszy wygląda powrót z ZUS do KRUS? np płacę przez 12 lat KRUS, korzystam z tej premii i przez 3 lata jestem w ZUS. 1. Czy jeśli po 3 latach w ZUS chcę wrócić do KRUS to co wtedy z ciągłością składek? Muszę uregulować zaległe 2 lata? 2. Jeśli będę dalej (do wieku emerytalnego, o ile dożyję) w ZUS to te 12 lat to zwyczajnie zmarnowany czas jeśli chodzi o składkę emerytalną?
  6. Mam 2x daikin ftx c20b (2kW nominalnie i 4kW max przy graniu). Więcej jak 900W nie pobiera jak ustawie na max. Przy chłodzeniu zawsze trochę mniej. Są różne falowniki. W swoim mogę ustawić max napięcie do wyłączenia chwilowe i średnie 273V. Minimalne zaś 156V. Nigdy tyle w sieci nie będzie, aczkolwiek falownik powinien pracować przy takich ekstremalnych wartościach.
  7. Typowo domowa klimatyzacja split nie powinna przy chłodzeniu zużywać powyżej 1kW. Poza tym ustawiona na maxa nie będzie komfortowa dla użytkowników. Najrozsądniej nadwyżką byłoby grzać CWU grzałką.
  8. Dzwoniłem na infolinie i dowiedziałem się, że do końca terminu składania wniosku (30 września) trzeba mieć przynajmniej 1 szt na stanie (obojętnie w jakim wieku). Jak ktoś 1 marca 2020 miał co najmniej 3 sztuki w wieku 12-24mc i do 30 września wyprzedał wszystkie sztuki (zlikwidował hodowlę) to wtedy nie dostanie pomocy.
  9. Ale masz już wodną podłogówkę lub maty? Czy to dom jeszcze w trakcie budowy? Jak dom dość dobrze izolowany to nawet jeśli nie starczy tych 10kWp to dokupując to czego zabraknie nie będzie jakimś ogromnym kosztem. Ja mam 130m podłogi i grzeje z cop 4. Na ostatni miesiąc poszło 336kwh. Doliczając do tego pompki obiegowe- niech będzie 350kwh na miesiąc. Mnożąc przez 6mc= 2100kwh. Teraz jak pomnożyć przez 4 (bo mam cop 4) = 8400kwh. Jeśli byłoby 10000kwh produkcji to po odjęciu 20% nadwyżki instalacja raczej pokryje potrzeby ogrzewania, ale: -sezon grzewczy nie musi trwać pół roku -teraz jest rekordowa ciepła zima... Tyle, że w lato jest autokonsumpcja i wtedy jest jakieś zużycie. Przykładowo 4000kwh z tych 10000kwh pójdzie na bieżąco i wtedy raczej już nie starczy do ogrzania.
  10. Przyjmuje się, że 1kWp instalacji zrobi średnio 1000kWh. To czy z instalacji 10kWp wystarczy prądu na ogrzanie domu trudno stwierdzić, bo jest zbyt mało informacji. Przede wszystkim kocioł elektryczny oraz maty elektryczne mają cop 1, czyli na zużytą 1kWh dostarczy tyle właśnie energii. Kocioł elektryczny nawet mniej, bo pompka obiegowa też pobiera energię. Pompa ciepła powietrzna przyjmuje się, że na 1kWh pobranego prądu dostarczy energii 3kWh (cop 3). Gruntowa ma cop 4. Jak widać do kotła elektrycznego trzeba zrobić 4x większą instalację fotowoltaiczną niż do pompy gruntowej.
  11. hassi37: Odliczasz vat od rachunków? Masz taryfę G ? Czy musiałeś zmienić na droższą C ?
  12. Ponad 6000zł/kWp to niestety bardzo drogo. Chyba, że masz z optymalizatorami?
  13. Również uważam, że przy tak małym zużyciu energii to szkoda zachodu. Niby można zmienić ogrzewanie cwu na elektryczne czy kupić ze 2 klimatyzatory do ogrzewania, ale to już są kolejne inwestycje. Jestem już zdecydowany na instalację 10kWp i wyjdzie nie więcej niż 4000zł/kWp. Firmy ogólnopolskie liczą jak za zboże, bo ich marketing dużo kosztuje.
  14. Ja natomiast słyszałem, iż trzeba w gminie podpisać dokument, że inwestycja nie będzie finansowana z innych środków publicznych, itp. Można zakombinować i zrobić małą instalację za 10tyś zł i złożyć wniosek na mój prąd, a na drugiej fv mieć 30tyś na rozbudowę i od tego odliczyć ulgę w gminie. Przy instalacji za 40tyś wyszłoby 2500zł taniej za instalację niż korzystać z samej ulgi. Ale czy to przejdzie? Mam 130m ogrzewanej podłogi i pompę ciepła. Ostatni tydzień pobrała 74,1kWh+ praca pompki obiegowej. Także prądem nie tak strasznie drogo (około 40zł razem z cwu).
  15. ulga to 25% całej inwestycji przez max 15 lat. Jak skorzysta się z ulgi to nie można 5000 z programu "mój prąd'
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj