Alio

Members
  • Ilość treści

    1293
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

116 Excellent

O Alio

  • Ranga
    Zaawansowany
  • Urodziny 06/26/1972

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    LOP
  • Zainteresowania
    Automatyka, rolnictwo, inne

Ostatnio na profilu byli

9664 wyświetleń profilu
  1. Podobno RSM sprawdza się głównie przy suchej pogodzie. Poza tym uczulali mnie na odstęp po herbicydach z uwagi na dodatek adiuwantów i "zmiękczenie" powierzchni liści buraka. Zobaczymy. Spróbuję w tym sezonie, może pół RSM a pół saletrą dla porównania. Jeszcze zobaczę. Buraki dopiero wschodzą.
  2. Witam. Ma ktoś doświadczenie z nawożeniem powschodowym buraków RSM32? W okolicy wiem, że jeden stosuje taki sposób i widać po burakach, że dostają "kopa". Twierdzi, że nie ma poparzeń gdy się trafi w odpowiednią pogodę i dodatkowo min. 5-7 dni po ostatnim zabiegu herbicydowym. Ktoś coś doradzi? Kusi mnie spróbować bo i cena rsm dobra i aplikacja łatwa i dokładna. Oczywiście mam odpowiednie końcówki do aplikacji i od lat stosuję RSM w zbożach i rzepaku.
  3. Witaj. Wiosną pierwsze nawożenie RSM jest mało narażone na poparzenia czy uszkodzenia. W zasadzie wystarczy aby rośliny lekko obeschły albo po przymrozku szron zeszedł z lisci. Nie powinno być przypaleń bo jest zimno i słońce nisko operuje. Druga dawka to juz nieco wyższa szkoła jazdy choć też wystarczy pilnować aby nie było mokrych liści, a pogoda była pochmurna albo późne popołudnie. Pamiętaj, że 250l RSM 28 to 250x 1.28 = 320 kg RSM28/ha a to daje 320x0.28% = 90 kg czystego N/ha. Co do rozlewaczy MMat nie wypowiem się bo stosuję Albuzy podobne do tych ale lesące na 3 otwory. Moim zdaniem im mniej otworów tym grubsza kropla i łatwiej zrobić 2 zabieg. Może nieco trudniej równomiernie aplikować. ale azot jest na tyle mobilny, że nie ma to większego znaczenia. Wysokość belki bierze się stąd, że dysze do oprysków mają kąt oprysku około 110 stopni i wystarczy podnieść belkę na 0,5m aby równomiernie aplikować środek. Rozlewacze RSM mają inne kąty rozlewu , zwykle mniejsze i przez to trzeba belkę podnieść wyżej. Podczas rozlewania po prostu obserwuj ślady rozlewu na glebie i tak unieś belkę aby zrobić to jak najbardziej równomiernie, Z drugiej strony również im belka wyżej tym krople bardziej się rozpędzają a szybciej spadające mniej pokrywają liscie a bardziej spadają na glebę. Ważne zwłaszcza przy 2 aplikacji. Jeszcze jedna uwaga. Kupiłeś końcówki brązowe o dużej wydajności. Będziesz musiuał dośc szybko jeździć 6-10 km/h aby uzyskać ciśnienie otwierające zaworki rozpylaczy. Przynajmniej ja miałem z tym problemy (otwierają mi się powyżej 1.5 bar|) i często wolna jazda na zawracaniu powodowała zamykanie się niektórych głowic. W tym sezonie zmieniłem na czerwone i mam po problemie.
  4. Drobne zakupy w kierunku wiosny: magnesia calinit 940 brutto bb Kizeryt ESTA 1522 brutto Siarczan magnezu do rozpuszczania 1600 brutto
  5. Magnesia Kalinit 940 zł brutto . Wezmę ze 2 tony to jeszcze zdążę sypnąć pod buraki
  6. Leję 3 otworowymi już ładnych kilka lat nigdy nie zauważyłem żadnego zjawiska "zebry". Może by i występowało przy zbyt niskim położeniu belki. Ja zawsze mam powyżej 1m nawet do 1,5m i lecą piękne grube krople niemal pionowo w dół. Każdy stosuje co uważa za słuszne.
  7. Kiedyś w poprzednim opryskiwaczu miałem dysze z agroplastu 7 otrworowe lejące do tyłu. Wydawały się ok i były tanie. Z kolejnym opryskiwaczem (używanym) dostałem takie dziwne dysze lejące na dół 3 otworami (jak na zdjęciu). Wydawało mi się , że będzie z tym porażka ale okazały się bardzo ok. Z czasem ze starości kilka mi się zgubiło a braki uzupełniałem awaryjnie tymi z agroplastu. Okazało się, że jak tylko minimalnie gorsze warunki to agroplast przypalał jak nie wiem co a te 3 otworowe wcale. Obecnie przesiadłem się na dysze TeeJet RSM SJ3-04-VP bardzo podobne do tych starych 3 otworowych i jestem bardzo zadowolony. Dodatkowym plusem jest wysokość belki przy zabiegu ponad 1m. Dla rsm nie może być dużo kropli. Ma być ich jak najmniej i jak najgrubsze. A w glebie azot już znajdzie sobie drogę do korzeni...
  8. W mojej wsi zabrali buraki tuż przed świętami. Z tego co słyszałem to zanieczyszczenia średnio 10%, plon 70-85 ton ale cukier ledwo powyżej 16% a bywały 15. Swoje wykopałem 12 września z plonem 82 i cukrem 15,9. Ja od dwóch lat przed siewem daję RSM32 zamiast jak dotąd saletrzaku. W tym roku przymierzam się również do drugiej dawki w RSM. Podobno minimalne przypalenia a buraki dostają kopa jak nie wiem co. Zwłaszcza podczas suszy. Widziałem na plantacji w sąsiedniej wsi. Ktoś tak stosuje?
  9. Na zdjęciu efekt kopania buraków 7 grudnia przy zamarzniętej glebie. Jeszcze jak była zima. Ile dajecie im procent? Podesłał mi znajomy operator kombajnu. Nie wiem czy kontynuowali wtedy kopanie czy nie. Z tego co mówił to jeszcze 40 ha im zostało a obecnie błoto na polach. Dobrze, że sie skusiłem i wykopałem we wrześniu. Znajomi mają odbiory po 20 grudnia. A dziś przyszły mi jakieś pieniądze jako dopłata do kampanii z 2021 r KSC Krasnystaw.
  10. Dojechały dziś niedobitki zamówione miesiąc temu: Poli 6 3710 bb (teraz podobno taniej) Saletra puławy bb 1820 Mocznik 25 kg 2420 Sol potasowa bb 2320 ceny brutto Tyle zakupów na ten rok. RSM32 kupiony w lipcu po 1410 brutto. Teraz pomarzyć z tego co słyszę...
  11. Kurczę, może i moją wcisnę swoją na konsumpcję? Wziąłem dwie próbki z sianej w terminie i sianej 20 listopada po burakach. Wyszło białko 14.9 i 14,2 , gluten 29 i 26 i gęstość niestety 700 i 730. Nie znam opadania bo nie mam gdzie sprawdzić. Jest szansa że ktoś to weźmie na konsumpcję? Odmiana linus, mam tego ze 180 ton.
  12. Ja dziś zamówiłem końcówki na przyszły sezon: Saletrosan 26 BB-1620 Saletra puławy BB 1835 Sól potasowa BB 2350 Polifoska 6 BB 3780 Mocznik (do rozpuszczania) 2420 Ceny brutto Lubelskie przy niewielkich ilościach.
  13. Do mnie wczoraj już przyszedł przelew za buraki . Odbiór mialem 11-12 września dodatkowej dopłaty za wczesną dostawę aż 29 zł do tony. Przy moim plonie 82t/ha i cukrze 15.9 i planowanym plonie 75t/ha wyszła ładna sumka. Do tego nie wiem czemu przelali całą kwotę i chyba nie będę mógł cukru pobrać, bo dotąd nie miałem kiedy. KGS Krasnystaw
  14. Zaprogramowanie falownika nie jest aż takie skomplikowane. Nawet tanie chińczyki z Allegro przeciętnie ogarnięty człowiek zaprogramuje. Wystarczy mieć jakiekolwiek doświadczenie w zakresie podłączeń elektrycznych. Bardzo prosto programuje się falowniki Siemensa . W zasadzie w każdym falowniku programowanie sprowadza się do wprowadzenia parametrów silnika, sposobu startu/stopu i skąd zadajemy częstotliwość (potencjometr/panel operatora) . Polecam też LS-y, Delta i inne.
  15. Do mnie wreszcie dojechało po 2 tygodniach auto NPK Bialchem 8-20-30 po 3000 netto. Polifoski poza zasięgiem, zarowno cenowymm jak i fizycznym...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj