Michał80

Members
  • Ilość treści

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O Michał80

  • Ranga
    Nowicjusz

Ostatnio na profilu byli

634 wyświetleń profilu
  1. Możesz karmić tak jak napisał kolega. Ja nie karmie króli paszami (wygodne ale nie najtańsze i do tego królik rośnie szybko, czyli mięso jest jak ze sklepu, chyba, że na handel i chcesz wmawiać ludziom że dobry wiejski króliczek). Polecam karmidło jak do granulatu tylko bez otworów na odprowadzanie pyłu i zasypywać zbożami (tak jak napisał kolega, pamiętaj nie dawaj żyta posiada dużo substancji antyodrzywczych). Do tego warzywa ja daje głównie: kapustę, marchew i dynie. Do tego dostają czasem jako dodatek suchy chleb. Dużo siana dostają i jak mam dostęp do zielonej trawki, gałęzi drzew (dawałem różnego gatunki śliwki, liście akacji, krzaki Jerzyn <nie za dużo na raz z obawy o kolce>), trawę daję nawet mokrą byle czysta i ładną. Żaden król nie padł od dwóch lat, ale mieszkają na ruszcie (co zapobiega wielu chorobom klatkowym gdzie mogą się namnażać "cuda" w kale) no i ważne są szczepienia choć ja tego nie robiłem bo komar u mnie to rzadkość ale warto szczepić też powinienem to robić. Pytasz gdzie kupić. Można przez allegro szukać, można przez olx a najlepiej wiedzieć od kogo kupujesz czy nie sypie za dużo nawozów i czy daje je w odpowiednich terminach. Ludzie karmią też gotowanym ziemniakiem ze zbożem bo mają ziemniaki ale to jest dużo zabawy jeśli masz gotować ziemniaka tylko dla króli do tego myć miseczki. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak tanio prawie "samemu" zmontować automatyczne pojenie daj znać (bo gotowe zestawy kosztują wielokrotnie więcej).
  2. Ja zaczynam hodowlę kóz i nie biadole ile mleka mam tyle sprzedam. Na razie mam dwie kozy uszlachetniana polska 8 lat i dwuletnia wielorasowa. Reproduktor z dobrego materiału genetycznego rośnie Alpejczyk (50%francuski,50%brytyjski). Do tego planuję sukcesywnie zwiększać ilość kóz alpejskich wysokomlecznych i prowadzić selekcję. Jak jeden reproduktor nie wystarczy to może faktycznie będę myślał o nauczeniu się inseminacji i kupowaniu nasienia ale to też sprawdzę w danym momencie co bardziej się opłaca (bo szczerze wole jak koza też ma radość z życia). Na razie robię technika weterynarii żeby poszerzyć wiedzę i móc sprawować nadzór.
  3. Na hektar nie koniecznie bym patrzył, kóz pomieścisz tyle ile raczej zmieścisz w budynku, siano jest tanie koza utrzyma się sama z dopłat. Zakładając stado mleczne musisz zacząć od dobrego materiału genetycznego i robić selekcję (trzeba pamiętać że nawet gatunki wysokomleczne nie zapewniają wysokiej mleczności, wśród tych gatunków też trzeba prowadzić selekcję). Warto posiać buraki zwykłe lub opasowe łatwo się przechowują. Kupić opasowe buraki też można tanio Mleko raczej dobrze znaleźć prywatnych odbiorców bo mleczarnie słabo płacą. Ja dodatkowo karmie zimą gotowanym ziarnem gryki z obierkami ziemniaków, i pociętymi suchymi liśćmi kukurydzy czy co tam mam warzywno roślinnego. Jak masz skąd naciąć choinek czy innych witek drzew zimą kozy chętnie zjedzą a taka choinka jak zielonka. Dodatkowo kozy lubią zmieniać żarcie.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj