Zaloguj się, aby obserwować  
Kasztanka

Cechy fotogeniczności

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kasztanka    1

Pewne rodzaje motywów przyczyniają się do oddziaływania obrazu na widzów, inne zaś nie mają tej właściwości. Motywy "dobrze" nadające się do fotografowania wykazują cechy nazywane ogólnie "fotogenicznością", a więc cechy, których brak obiektom niefotogenicznym. Dlatego, mając wolny wybór, przedkładajmy fotogeniczne motywy nad niefotogenicznymi - przekonamy sie wówczas, że łatwiejsza i bardziej opłacalna jest rezygnacja z nieodpowiedniego obiektu i znalezienie lepszego, niż próby wykonania dobrego zdjęcia motywu, nie mającego wielu - albo żadnych - cech fotogeniczności.

 

Wyjaśnienie pojęcia "cechy fotogeniczności" zależy oczywiście głównie od gustu i upodobań danej osoby. Jest jednak kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

 

NAJWAŻNIEJSZE CECHY FOTOGENICZNOŚCI:

 

-Prostota, wyrazistość i porządek. Pamiętajmy, że aparat pokazuje wszystko, co znajduje się w zasięgu jego pola widzenia, a widz jest zazwyczaj zainteresowany tylko pewnym aspektem motywu - dobrze jest zatem "zrobić porządek", zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym, zanim wykonamy zdjęcie.

Porządek w kompozycji zdjęcia powinien obejmować (w miarę możności):

*bezpośrednie usunięcie zbędnych przedmiotów

*wyeliminowanie rzeczy nieistotnych poprzez zastosowanie korzystniejszego kąta widzenia (uzyskujemy go poprzez przesunięcie się bardziej w prawo lub bardziej w lewo, przykucnięcie, a nawet położenie się na ziemi, podejście bliżej obiektu)

*odpowiednią zmianę odległości między obiektem i aparatem

*wybór obiektywu o dłuższej ogniskowej

*inne środki wprowadzające ład kompozycyjny

 

Jeśli obiekt jest niezwykle skomplikowany, to warto pokazać go raz w widoku ogólnym, a później w szeregu zbliżeń, z których każde uzupełni ten widok w sposób wyrazisty i efektowny.

 

Jeśli trzeba się ograniczyć do jednego zdjęcia, to często lepiej da się wyrazić istotne cechy obiektu poprzez ukazanie jego części, niż byłoby możliwe przez ukazanie całości.

 

-Naturalność i prawdziwość. To cechy trudne do opisania, ale na zdjęciu łatwe do rozpoznania. Naturalność przejawia się brakiem sztuczności (w wyrazie twarzy, niewymuszonych gestach, ustawieniu obiektu). Prawdziwość to cecha, która kładzie na zdjęciu pieczęć uczciwości, wiarygodności, przekonania.

 

-Rzeczy niezwykłe są ipso facto bardziej interesujące i więcej mówiące, niż zwykłe i pospolite. Dotyczy to zarówno samego motywu, jego ubarwienia i okoliczności, jak i sposobu interpretacji wybranego przez fotografującego. (Na przykład zwykły krajobraz przy niezwykłym oświetleniu może się bardzo podobać. Banalny motyw, "widziany" w nowy i niezwykły sposób, budzi zainteresowanie oglądającego).

Jeśli jednak niezwykłość stanowi cel sama w sobie, tzn. jeśli nie wnosi nic pozytywnego do treści obrazu, to jest bezwartościowa i staje sie "trikiem".

 

-Barwność motywu. Barwa jest bardzo ważna, a często stanowi główną cechę motywu lub obrazu. Barwa musi mieć jakiś związek oraz sensem i znaczeniem zdjęcia. Jeśli chodzi o rozważania nad fotogenicznością, to doświadczenie wykazało, że zwykłe codzienne barwy, choćby były najwierniej oddane na zdjęciu, wydają się mniej interesujące od barw niezwykłych.

 

Szczególnie silnie oddziałują: kolory jaskrawe i nasycone; bardzo delikatne, miękkie barwy o pastelowych tonach; obiekty w istocie niemal bezbarwne, tzn. charakteryzujące się tylko subtelnymi odcieniami delikatnych barw; sceny fotografowane wśród oparów albo we mgle, w czasie deszczu albo opadów śniegu; motywy utrzymane głównie w czerni, szarości lub bieli, wykazujące jednak jedną lub dwie zdecydowane barwy na ograniczonej powierzchni; barwy nieoczekiwane i "nienaturalne".

 

-Obiekty żywe albo będące w ruchu lepiej na ogół nadają się na temat dobrych zdjęć, niż obiekty martwe lub nieruchome (jednak zawsze liczy się zamysł fotografa).

 

-Zdjęcia z bliska prowadzą z reguły do ciekawszych ujęć niż widoki ogólne, ponieważ odwzorowują obiekt w większej skali.

 

-Zdjęcia pod światło stanowią rodzaj bardzo silnie przemawiający do widza, znacznie przewyższający pięknem i siłą wyrazu zdjęcia z oświetleniem frontalnym i bocznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Blazej_fotograf_lodzkie
      Hej!
      To mój pierwszy temat na forum więc zacznę od krótkiego wprowadzenia.
      Jestem Błażej, jestem fotografem ślubnym i rodzinnym (reportaże, naturalne sesje domowe, studio, plenery, eventy).
      Pochodzę ze wsi pod Łowiczem i mamy tam kawałek ziemi. Jako że nikt z rodzeństwa nie garnie się do pracy w polu (około 5ha czyli takie nic), a i rodzice powoli zaczynają odczuwać wiek zastanawiałem się ostatnio nad adaptacją gospodarstwa na cele fotograficzne.
      O co chodzi?
      Pewnie kojarzycie takie zjawisko jak "rzepiary"  ( dla niewtajemniczonych - tępe dzidy które robią sobie zdjęcia w rzepaku). I o ile zdjęcia w rzepaku wychodzą super, to słowo ma negatywny wydźwięk ze względu na brak poszanowania dla roślin. Wiem że dla wielu rolników to duży problem.
      To samo się ma z innymi roślinami które kwitną/wyglądają najlepiej w odpowiednich porach. Jabłonie i wiśnie, lawenda, słoneczniki, bez, zboża, trawa ozdobna. 
      I tak jak człowiek powinien działać w zgodzie z naturą, tak ja chciałbym stworzyć coś takiego jak pola fotograficzne, czyli miejsce na różnorodne, naturalne plenery, gdzie uprawy nie będą niszczone, bo będą przeznaczone na sesje.
      O ile istnieją pola lawendy dostępne do fotografowania, czy jakieś inne mono uprawy - tutaj chciałbym postawić na różnorodność. 
      Jestem na etapie gdzie przegadałem pomysł, i na następny rok planuje pole słoneczników  około 15x20m (raczej ciętych ze względu na dużą ilość sesji dziecięcych i rodzinnych), dodatkowo pewnie będę korzystał też ze zboża które zasieje mój tata. Jest to rozwiązanie które nie wygeneruje dużych kosztów i nie pochłonie wiele czasu.
      O co proszę
      Podejrzewam, że część z Was ma wśród znajomych fotografów którzym chętnie udostępnia swoje pola, ja chciałbym zapytać Was o sens takiego pomysłu.
      Proszę o waszą opinię na temat pomysłu, o problemy jakie mogą mi stanąć na drodze, o podpowiedzi i ewentualne luki w planie.
       
      Jeśli ktoś z łódzkiego chciałby mnie zaprosić na swoje pole, opowiedzieć trochę o uprawie słonecznika, lub macie jakaś ciekawą uprawę - chętnie przyjmę zaproszenie i zrobię wam zdjęcia. Na wiosnę będę szukał sadu jabłoniowego z w miarę starym drzewostanem (chodzi o to aby drzewa były dość rozłożyste)
       
      Z góry dzięki!
      (załączam zdjęcie z sesji w przenicy)
       
       
       

    • Przez oki39
      Skoro forum o fotach to i trzeba jakis poradnik zrobic.
      Piszcie swoje uwagi jak robic foty i wasze wlasne sprawdzone pomysly.
       
      Wiedz ja zaczne.
      1. Odpowiednia jasnosc foty
      2. Odpowiednia barwa kolorow czyli kolory jaskrawe, matowe itd.
      3. Fotografowany przedmiot. Jasli robimy fote powiedzmy na tapete to nie moze byc uciety jeden bok maszyny. Najlepiej jest jesli dana zecz znajduje sie cetralnie w srodku foty. Jesli maszyna ma byc uciete to dobrze bedzie jesli untiemy ja z obu stron mniej wiecej tyle samo.
      4. Tlo czyli wszystko przed i za fotografowanym przedmiotem. Osobiscie nie lubie gdy na focie znajduja sie krzaki, miedze, rowy itd. oszpeca fote. Zabudowania tak samo, nie na tle kazdego garazu da rade zrobic fote.
      5. Odpowiednie ustawienie maszyny. Np dzrzwi albo obydwie strony otwarte albo obydwie zamkniete.
      6.Ważne jest też światło. Słońce nie może wpadać bezpośrednio w kadr ani nie powinno się odbijać aby nie zmieniały ISO w aparatach cyfrowych. @quercus
       
      Narazie to tyle. Czekam na instrukcje innych. Piszcie w pkt. to bede edytowal pierwszy post i zrobi sie instrukcje z udzialem wszystkich. :huh:
    • Przez MICH4Ł
      Witam. Szukam gopsodarstwa w którym bym mógł ponagrywać filmy pod muzykę. Woj. Dolnośląskie 
    • Przez robertbara
      Witam!
      Mam do przedyskutowania z Wami bardzo interesujący temat. Otóż jak jest dokładnie z prawami autorskimi do własnych zdjęć.
       
      Piszę ten temat z kilku powodów:
      1. Gazeta "Chłopska droga" w numerze 7 na stronie 5 zamieściła moje zdjęcie ciągnika JD z logo AF bez mojej zgody (oczywiście nawet mnie nie zapytali). :angry: :angry: :angry:
      2. Gazeta "Murator" przysłała mi do podpisania umowę o prawa autorskie do moich zdjęć (wcześniej do mnie dzwonili) za kwotę 50zł/zdjęcie. Czy potem już nic nie będę mógł z nimi robić, jak to właściwie jest?
      3. Podobnie działa konkurs RPT, gdzie po nadesłaniu fotki przechodzą na prawa autorskie redakcji.
       
      Pozdrawiam!

    • Przez Nismo
      Witam,na pewno każdy to interesuje się rolnictwem nie raz oglądał na YouTube filmy o rolnictwie kręcone przez ludzi z pasją.Jakich  youtuberów lubicie oglądać?kogo subskrybujecie?na kogo filmy czekacie z niecierpliwością?
      Może zacznę od swojej osoby, bardzo lubię oglądać filmy: Pikus2182 i Vendt936 
       
      Temat ciekawy więc może warto wdrążyć go bardziej
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj