Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie macie pługi w C-385 do 1934?

73 odpowiedzi na ten temat

#61 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 06 marzec 2011 - 21:34

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? pawlus224 30 cm to strata paliwa optymalne orki to: przedzimowa 25 cm, pod zboża ozime 22 cm, przyoranie obornika ok 18 cm, podorywka max 12 cm. są to dane jakich się uczyłem na studiach na ogólnej uprawie roli. pamiętaj o tym że każdy cm głębszej orki liczy się z większym zużyciem paliwa a nie z większym plonem. no chyba że siejesz buraki lub warzywa wtedy głębsze orki są pożądane lub głęboszowanie. rób jak chcesz twoje paliwo i twój ciągnik ale plonu tym nie zwiększysz,ja wole orać tak jak podałem a pieniążki zaoszczędzone na paliwie przeznaczyć na NPK. pozdrawiam

Edytowany przez gucik131, 06 marzec 2011 - 21:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jakie macie pługi w C-385 do 1934? Dzisiaj, 15:49
  •  

#62 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 07 marzec 2011 - 11:08

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? He he , no patrz a mnie taka wiedza ominęła bo pomyślałem ,że w TR zdobyłem wystarczającą wiedzę na ten temat i na studia nie poszedłem :D

Mnie uczyli :podorywka 8-15cm, orka srednia 15-25cm, orka głęboka 25-35cm .

A nie uczyli Cię na studiach , że im głębsza orka zimowa tym większa warstwa orna a co za tym idzie większe pokłady składników mineralnych potrzebnych do wzrostu roślin ?

Co do plonu to się mylisz , bo różnica jest widoczna , oczywiście nie w ciągu jednego sezonu tylko potrzeba na to czasu . Ja nawozów sztucznych prawie wogóle nie stosuję , dobry płodozmian + pełna dawka obornika + dokładna uprawa i plony są zadawalające .

Ja podorywkę wykonuje jak najpłycej się da ,orkę uzupełniającą na 15-18cm , orkę siewną na około 20 cm , a zimową na taką głębokość żeby koło nie miało zbyt wielkiego poślizgu (u Mnie jest to w okolicach 25-30cm)a poniewaz jak piszę wyżej mam troszkę za mały pług do ciągnika to myślę ze jak co jakiś czas zaoram głębiej to napewno na złe nie wyjdzie , jak miałem wczesniej ten sam pług do mniejszego ciągnika to orałem płycej , pewnie gdy zmienię ten pług na odpowiedni do c-385 zacznę orać płycej ;)

P.S. wiem ,że niektórzy orzą płycej ale za to używają głębosza , Ja nie stosuję głębosza z tąd poniekąd taka głębokosc :huh:

Edytowany przez pawlus224, 07 marzec 2011 - 11:10.

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#63 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 11:47

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? wiesz ja nie chce się z tobą kłócić każdy orze jak uważa ja oram mniej więcej tak jak napisałem i wg mnie taka orka jest wystarczająca. myślę znów tak płytko nie oram , a głębosza też nie mam. a z doświadczenia innych np pobliskiej spółdzielni produkcyjnej widzę że głębiej nie ma sensu, bo właśnie oni tak głęboko orali a teraz zrezygnowali z tego i orają mniej więcej jak napisałem w poprzednim poście, z tym że podorywki nie robią pługiem a agregatem ścierniskowym, a plony mają rzędu 6 ton na klasie IV-V i ok 7-8 ton na klasie 2-3 więc myślę, że bardzo przyzwoite. niestety koszty paliwa też są duże wiec każdy liczy grosz. ale tak jak mówię każdy robi jak uważa w końcu jest demokracja:) a jeśli masz mały pług to wcale nie musisz orać tak głęboko zawsze możesz dać wyższy bieg i mniej gazy. i spalanie naprawdę się zmniejszy, wiem po sobie :). mam nadzieje, że w żaden sposób nikogo nie obraziłem. pozdrawiam

#64 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 marzec 2011 - 16:43

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? Chyba w czymś się pomyliłeś bo orka zimowa powinna być głębiej wykonywana niż siewna. Mnie na studiach z kolei uczą że siewna 17-22cm a zimowa 23-30cm. Chociaż pamiętam jak powiedział orka głęboka 23cm to lekko zacząłem się śmiać. Orka głęboka to myślałem że ok 30cm będzie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#65 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 19:16

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? tak jak pisałem każdy orze jak uważa ja robię tak i mi pasuje i właśnie tak oram a podałem średnią głębokość przedzimowej orki ps. nie wiem jak Ciebie ale mnie uczono, że nie ma czegoś takiego jak orka zimowa drogi moderatorze forum i jak bym tak powiedział to bym 2.0 miał :) bo chyba się w zimę nie orze tylko przed. pozdrawiam

#66 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 marzec 2011 - 21:17

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? W jakieś szkole się uczyłeś? Co studia to inaczej uczą. Orka zimowa czyli orka pod uprawy jare przeprowadzana późną jesienią, u mnie posługuje się takim słownictwem. A powiedz uczono Cie że ta orka jest płytsza od siewnej?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#67 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 21:23

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? UR w Krakowie kierunek rolnictwo, specjalność Agroekonomia lata 2005-2009 zaocznie. no widzisz ja ręczę ze by się profesor, z którym miałem zajęcia wkurzył jak bym powiedział orka zimowa. tak więc może i z głębokością orki jest podobnie. pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#68 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 08 marzec 2011 - 10:10

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? @gucik131 - własnie szybszym biegiem oram na siewkę , a gdybym orał płycej na zimę (czyli na te 22-25cm) to 4 polową nie ma co robić a 2 szosową szedłby ale "z dymkiem" . W spalaniu na hektar orki między głębokoscią 20 a 30cm jest różnica jakieś 5 litrów na hektarze w moim przypadku (sprawdzałem).

Ja też nikogo nie chcę obrażać itp. w myśl przysłowia "każdy orze jak może" nikt nikomu nie narzuca głębokosci ani sposobu orki :)

A co do studiów to teoria teorią a praktyka praktyką ;) po za tym są tacy profesorowie którzy bazują tylko na teorii a w praktyce orali tylko na zajęciach praktycznych x lat temu ,być moze mało który miał okazję zajmować się produkcją roślinną w praktyce i żyje w błogiej nieświadomości ze to czego uczy jest najlepszym sposobem .

A co by powiedzieli wasi profesorowie na określenie orki zimowej/przedzimowej jako "ziębla" ? bo takie określenie też występuje w literaturze :) albo orka na wysypkę (to z kolei mało spotykane określenie).

Pozdrawiam .

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#69 Share Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 10:34

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? Głęboka orka to chyba nie jest już dobry pomysł. Na ciężkich ziemiach gdzie była kiedyś zalecana obecnie staraja się promować systemy bezorkowe. Na glebach lekkich raczej to nie wchodzi w grę wię ctutaj raczej nalezy stosować orki ale płytkie. Jesli chodzi o teorię to akurat udało mi się skończyć Technikę rolniczą i leśną na UP Poznań i zagadnienia energochłonności poszczególnych zabiegów a co za tym idzie kosztów przerabialiśmy:)

#70 Share MajsterMarian

MajsterMarian

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 18:44

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? Witam,

Jaki polecacie plug do C-385? 4x 35cm czy jakaś szersza 3 , bo w zwykłej 3 mu się nudzi . Więc mam zamiar kupić nowy . Gleby to IV- VI :)

Edytowany przez MajsterMarian, 10 wrzesień 2013 - 15:19.

#71 Share grzesmaly

grzesmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 01 wrzesień 2014 - 20:52

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? Jezunia 4/30 obrotowe na 1/II to byla przesada na gorkach ale za to po plaskim radzil i sie go nie prosilem na gorach 3/30 4/I i tylko zeby mniej jak 30 cm nie bylo wiem ze to przesada ale jak sie nie ma co sie lubi to sie kradnie co popadnie 1224 powiedzialo dosc to musiala 385 z turem ganiac za niego i kapcie 16 9 38 nowe panowie te wszystkie grudziadze to zawiescie na zlom tylko zachodnie plugi profil deski robi robote

#72 Share krystian46

krystian46

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 25 październik 2015 - 19:57

Jakie macie pługi w C-385 do 1934? Unia Grudziądz pół zawieszany 5x35

#73 Share Lukasz-ursus-1998

Lukasz-ursus-1998

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 02 listopad 2015 - 10:22

do c385 bez przodka rabewerk 4  radzi sb w nim dobrze

http://img31.staticc...nowy-zamosc.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#74 Share kusiu122

kusiu122

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 18:29

witam mam pytanie bo jestem w posiadaniu ursusa c 385 ale z napędem  bo juz takiego kupilem i chce do niego kupic plug obotowy tylko nie wiem jaki do niego do kupic zeby mogl nim pracowac.  TakBo juz jestem posiadaniu pluga zagonowego firmy staltech u006 4X40. I potrzeboje porady :)