Skocz do zawartości

Zdjęcie

Choroby cieląt

806 odpowiedzi na ten temat

#561 Share Henia

Henia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 08:01

Choroby cieląt

Niedawno mieliśmy kłopot z cielakiem,otóż leciała mu piana i krew z pyska oraz dusił się.Wezwaliśmy weterynarza on stwierdził że cielak zjadł coś ostrego, po włożeniu sądy nic jednak nie wykazało,dał leki na żołądek. Oddaliśmy go na żeś i okazało się że miał problem z płucami, i prawdopodobnie nie pożył by długo.Piszę o tej sytuacji bo sama szukałam porady na necie i u znajomych, jeden starszy rolnik po opowiedzeniu obiawów odrazu mówił że to płuca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Choroby cieląt Dzisiaj, 15:56
  •  

#562 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 13:43

Choroby cieląt

może to przez przeciągi w zeszłym roku tez podobnie u mnie cielak zdechł

#563 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 27 czerwiec 2015 - 09:25

Choroby cieląt

Mieliście tak że cielaki po urodzeniu piją mleko, nie wypróżniają się i padają? Od lutego miałem już dwa takie przypadki u byczków teraz jest jedna jałoszka która się wczoraj wycieliła i nie widziałem by się wypróżniała.

Pierwszy był byk w lutym po krowie o dużej wydajności i dobrej budowie. Później był kolejny byk od innej krowy ale pokryta była bykiem po tej krowie która urodziła tego "nieszczęsnego" cielaka w lutym.

Dodam że owy byk którego puszczałem na krowy padł w wieku 2 lat na zakażenie żołądka lub jelita. Weterynarz stwierdził że coś musiało go przebić, mogło być to drzazga z wyżeracza.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#564 Share bieniek_88

bieniek_88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, survival.

Napisany 28 czerwiec 2015 - 08:59

Choroby cieląt Robiłeś może sekcję? Otwór miał nie zarośniety?

U mnie jak cielak się nie może wypróżnić to wlewam w "gruszkę" trochę oleju jadalnego i w odbyt aplikuję. Po kilku minutach cielak się załatwia.

Edytowany przez bieniek_88, 05 lipiec 2015 - 13:45.

#565 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 08:12

Choroby cieląt

dzięki za radę tak zrobię następnym razem

#566 Share adamixc330t1

adamixc330t1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 18:51

Choroby cieląt

Witam! Mam poważny problem mam cielaka 4 miesięczny, przez blisko 4 dni miał biegunke, podałem leki i przestał, po tych 4 dniach zaczęlo dziać sie jeszcze cos gorszego, wczoraj ładnie zjadl, na wieczór nie chcaił sie polozyc , dlugo stal i wreszcie sie polozyl, dzisiaj rano zjadl, lecz po chwili zaczal sie ztaczac, nie mógł utrzymac równowaagi, nie chcial przez dłuższy czas sie polozyc, oczy miał błędne, jakby uśpione, nie zrywal sie juz do jedzenia, byl obojetny, spiacy, ale przezuwał normalnie. Nie wiem co to moze byc, podałem mu 2 razy wode i raz siemie zeby sie nie odwodnił, wypił normalnie. Koledzy pomóżcie, błagam WAS , co to moze byc, cos z żołądkiem, czy może bardziej z mózgiem. Błagam o POMOC!!!!

#567 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 21:02

Choroby cieląt

Trudno coś konkretnego doradzić jak się zwierzaka nie widzi,ale zmierz mu temperaturę, sprawdź czy nie jest mu za gorąco , bo przy tych upałach to cielak może dostać udaru , do picia podawaj elektrolit- koniecznie, tym bardziej że miał biegunke i jest odwodniony.A przede wszystkim to wezwij weta.Zbada go ,bo może też być infekcja.

#568 Share adamixc330t1

adamixc330t1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 06:36

Choroby cieląt

Chciałbym też dodać że tak jakby miał zaburzenia widzenia

#569 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 07 lipiec 2015 - 17:06

Choroby cieląt

ja miałem podobny przypadek z małą jałoszką niedawno, tyle że ostatecznie nie wiem co jej pomogło bo działałem na szybkiego bo było na prawdę źle... już myślałem że lada chwila zdechnie. dostała elektrolity, takie pojło dla cieląt od biegunki, jednocześnie antybiotyk na zbicie gorączki, leki na żołądek plus witaminy domięśniowo, po godzinie (o dziwo) było wszystko w porządku, jak jest źle to trzeba działać szybko i podawać wszystko co nie będzie ze sobą kolidowało zwłaszcza że już niewiele ma się do stracenia

Edytowany przez daremw, 07 lipiec 2015 - 17:07.

#570 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 12 lipiec 2015 - 10:13

Choroby cieląt

u mnie wczoraj jałóweczka została prawdopodobnie przygnieciona przez większe cielaki rano było ok a wieczorem miała łeb wyciągnięty oraz lezała cała na boku nie chciała wstać/stać oraz czasami nogami machała a po godzinie zdechła :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share ukaz

ukaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 30 lipiec 2015 - 23:38

Choroby cieląt

Witam serdecznie,

Interesuję mnie jak wygląda w waszych gospodarstwach opieka nad nowo narodzonym cielęciem:

pomoc przy porodzie,

postępowanie z kikutem pępowiny,

zarządzanie siarą,

pojenie siarą, jak, kiedy, w jakiej ilości,

cielęta utrzymywane są indywidualnie, grupowo.

Chciałbym wiedzieć jak system obecnie dominuję w polskich gospodarstwach indywidualnych, zapewne odbiega on od rozwiązań systemowych stosowanych na dużych fermach bydła.

Jeżeli będzie taka potrzeba służę również pomocą w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych waszych zwierząt.

tablelands-cattle-haqt0086.jpg

Edytowany przez ukaz, 30 lipiec 2015 - 23:48.

Zajmuję się chorobami oraz żywieniem bydła.

#572 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 31 lipiec 2015 - 05:53

Choroby cieląt

U mnie na sam początek jak odejdą wody krowa dostaje 5cm meskaliny dla relaksu. Jak widać nogi to czepiamy postronek, a gdy widać wywalony język (wpychamy go patykiem). Gdy przyjdzie odpowiedni czas i rozwarcie jest wystarczające ciągniemy cielaka razem z krową. :blink:  Pępek przemywam spirytusem lub jodyną jeśli mam (ja nie mam? Ja mam wszystko). Krowę doimy zaraz po ocieleniu i napojeniu wodą z... ok 3 litry siary i dajemy ją cielakowi oraz 6 piw (6 bo więcej borsuk by nie przeżył to i cielak nie przeżyje). Siarą jest karmiony trzy razy dziennie po ok 2.5l jednorazowo. Cielaki są trzymane oddzielnie gdyż w innym wypadku uniemożliwia to ich pojenie. Po okresie od 60 do 80 dni cielak waży 100kg i gra razem ze mną w nogę (on mi w nogę ja mu w nogę) :rolleyes:

Tak to wygląda u mnie, a jak jest na zachodzie?

Edytowany przez fireseba, 31 lipiec 2015 - 05:57.

#573 Share TOMASZkutno

TOMASZkutno

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 07 sierpień 2015 - 18:16

Choroby cieląt

witam !

urodził mi sie disiaj cielak ma ściągnięte przednie stawy nadgarstkowe do srodka !! cielak jest zwawy wipił rano siarę wieczoprem też juz pił !

stoi na tylnych nogach jest juz silny na przednich niestety stoi na kolanach !!!

miał ktos taki przypadek ??? POMOCY

cięzko mi patrzec jak to ciele się męczy !!

prosze o odpowiedzi i podpowiedzi co mozna zrobić ??

z góry dziękoje

i pozdrawiam

#574 Share zbitom793

zbitom793

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 08 sierpień 2015 - 16:13

Choroby cieląt

Musisz mu prostować nogi, nacierać denaturatem i masować, no i próbować spacerować. To chyba jedyny sposób na rehabilitację.

Edytowany przez zbitom793, 09 sierpień 2015 - 07:29.

#575 Share bieniek_88

bieniek_88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, survival.

Napisany 09 sierpień 2015 - 14:50

Choroby cieląt U mnie też był taki przypadek i cielak doszedł do siebie. Tak jak napisał kolega wyżej, masuj i prostuj mu kończyny kilka razy dziennie. Powinno pomóc.

#576 Share TOMASZkutno

TOMASZkutno

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 10 sierpień 2015 - 19:08

Choroby cieląt

dzięki chłopaki za podpowiedz tak będe robił :)

#577 Share Dajana28

Dajana28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 08:36

Choroby cieląt

Cześć wszystkim!!

Jestem tu nowa i co prawda nie mam doświadczenia w rolnictwie i chowie bydła ale od jakiś 2 tygodni "opiekuję się" cielakami mojego narzeczonego.

Chciałabym zapytać o wydzielinę z nosa...

przeglądałam już kilka tematów o tym, ale w tym przypadku jest ciut inaczej...

Dzisiaj rano przy pojeniu zauważyłam że jednemu z cielaków wypływa wydzielina z nosa...

nie jest jej dużo, jest jakby białego koloru, w ostatnich dniach tego nie widziałam...

Cielaki są już dość duże mają około 4 miesięcy - tak mniej więcej...

Cielak ten ma apetyt dostaje mlekopan z lnem, paszę, siano i ma dostęp do świeżej wody...

zachowuje się - jak na razie normalnie - macha ogonem, uszami - ogólnie jest żwawy.

Czy powinnam konsultować to z weterynarzem ? czy można jakoś to załagodzić inaczej?

dodam że cielaki od dwóch dni są w chlewie (noce są chłodne) i zauważyłam to tylko u jednej sztuki.

Czekam na Wasze odpowiedzi,

pozdrawiam !

#578 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 09:33

Choroby cieląt

Cielaka chłód nie jest straszny a nawet wolą jak jest chłodno niż jak ciepło. Więc lepiej niech sobie skakaja po świeżym powietrzu.Ta wydzielina z nosa to efekt po przebytej chorobie ( tak samo jak u czlowieka żeby układ oddechowy się oczyścił) Nie powinno mu nic być z czasem minie samo.

#579 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 10 wrzesień 2015 - 16:19

Choroby cieląt

Ja jeszcze dodam od siebie aby jednak  codziennie obserwować cielaka - czy nie pojawi się kaszel lub przyspieszony oddech, przekrwione oczy i wzrost temperatury oraz osowienie. To tak na wszelki wypadek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share Dajana28

Dajana28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 08:48

Choroby cieląt

Dziękuje za Wasze odpowiedzi :)

wczoraj wieczorem jak byłam je poić to zauważyłam że ten jeden miał już taką luźniejszą kupę - choć jak to stwierdził szwagier jeszcze nie była biegunka (ja nie wiem jak to wygląda u cieląt) i dodaatkowo czasem jest tak że jak do niego podchodzę to daje się głaskać a za drugim razem się boi :(

i jeszcze dzisiaj rano zauważyłam gile u drugiego - ale ten już wcześniej chorował miał biegunkę kaszel i katar ale ostatnio było już ok a teraz znów giluny :/

a z tym pierwszym to było tak że ostatnio jak padały deszcze to one były na dworze tylko miały skrytkę pod taką jakby wiatą i zauważyłam właśnie że się trząsł - więc pomyślałam że to od tego zimna ...