Skocz do zawartości

Zdjęcie

Choroby cieląt

806 odpowiedzi na ten temat

#541 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 20 kwiecień 2015 - 19:41

Choroby cieląt

no to kiepsko. dobry wet powinien już dawno pobrać próbki chociażby kału do zbadania na pasożyty itp już nie mówiąc o wycinkach z pluc czy jelit jak juz mieliście cielaka na sekcji zwlok. swoją drogą to co was skłoniło do hodowli cieląt nie mając o tym pojęcia? to skok na główkę...a napisz jeszcze jakie mleko dostają, ile, z wiadra czy ze smoka, jakieś pasze już podajesz, czy mają dostęp do wody i caly proceder żywienia bo u cieląt najwięcej jest powikłań właśnie od złego żywienia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Choroby cieląt Dzisiaj, 23:55
  •  

#542 Share Justyna13

Justyna13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 20:37

Choroby cieląt

Nie wiem , co ich pokusiło na te byki - ja zgadzając się na to myślałam , że oni mają dobre pojęcie i wiedzą co robią tzn mój teść , bo mąż to jedynie widział co nieco jak był dzieckiem. Mieli kiedyś bardzo duzo krów , mają duże gospodarstwo 

Nie wiem jaką paszę dostają , mleko z deheus ale nie dostają pełnej dawki na szt , wet zreszta kazał na jakis czas odstawić i dostawały jakieś preparaty na biegunkę , kawę i średnio to pomagało

kupiłam im  betavent C , pecto plus i speed  ( sorki za to , ze nie pisze poprawnie ale pisze z pamięci ) i chyba jest ok , bo dziś nic nie mówili o biegunkach ( nie dostają wszystkiego na raz) 

mleko pija z wiader takie większe zdrowe , takie mniejsze piją z takich większych poideł (wygląda jak doniczka prostokatna) te "donice" sa na podwyższeniu zeby nie piły z podłogi 

To nie były sekcje zwłok a jedynie weterynarz przy nas rozcinał i spr co w środku 

wszystkie sa luzem w oborze , niektóre większe na łańcuchu bo nie dawały karmic mniejszych , mają siano czy to słoma pod soba , co dzień dokładają im i na podłogę i do jedzenia 

dziś juz dwie nie wstały , jedna z pomocą wstała zjadła z palcem w pysku i w wiadro ale wisiał jej mega biały glut , jak piła to aż było słychać świsty 

szła do wiadra ledwo co , druga nie wstała wcale piła na leżąco z wiadra z smoczkiem 

czyli jutro kolejne dwa trupy :( 

Wiem , że na bank oni popełniają błędy jakieś , gdybym sie nie bała to sama bym tam chodziła i zrobiła po swojemu , tak mi szkoda ich ze bym im nawet kołdrę  z poduszka oddała gdyby miało im pomóc 

jedynie co robie to stanę w drzwiach raz na jakis czas i popatrzę czy mi przypadkiem nie wkręcają ze jest lepiej ,, poczytam w necie  i im mówię co mogą zrobić , Wiecie jak jest baba - to się wymądrza a nie daj Bóg bedzie mądrzejsza 

Trochę im nagadam , patrzą się jak bym im rozkazywała - męska duma hehe ale widzę zmieniają 

np te poidła , powiedziałam ze muszą być wyżej i zrobili 

jutro pewnie bedzie weterynarz to zapytam o jakies badania , on niby jest dobry - polecił nam go inny wet który "odchodzi od bydła i trzody " na rzecz wiadomo jakich zwierzaków 

#543 Share Robes

Robes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 14 maj 2015 - 13:14

Choroby cieląt

Moze nie pomoge bezposrednio w tej systuacji, ale lepiej zawsze zapobiegac niz eczyc, dlatego warto zaznajomić się z tym artykułem, ktory moze czsami pomoc, wszczegolnosi dla poczatkujacych rolnikow. http://www.nasze-rol...ostan-zwierząt 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share Bamber310

Bamber310

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 maj 2015 - 00:23

Choroby cieląt U mnie cielaki za ojca czasów padały tylko z przekarmienia, tak musiały żreć aż do biegunki goraczki i do nieba... Co za narod ta stara data, mowie o swoim przypadku

#545 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 16 maj 2015 - 10:22

Choroby cieląt

od dobrego tygodnia jałóweczka miesieczna ma opadnięte uszy oraz zaczął apetyt słabnąc ktos sie orientuje co jej jest?

#546 Share matingus

matingus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1017 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne

Napisany 16 maj 2015 - 19:38

Choroby cieląt

nikt wróżką nie jest.jakieś inne objawy są.

Edytowany przez matingus, 16 maj 2015 - 19:39.

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

#547 Share jacor95

jacor95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 04 czerwiec 2015 - 15:18

Choroby cieląt

Witam. Może mi ktoś polecić jakieś silne i na prawde działające leki na biegunkę u cieląt? Wiek ponad miesiąc. Stosowałem już wiele leków, ale bez skutku. Podawane leki, elektrolity mieszałem w przegotowanej wodzie, czy można to mieszać w nie przegotowanej ale ciepłej wodzie?? Proszę o jakiekolwiek porady.   

#548 Share cashpoint

cashpoint

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:snapchat: lysyaniol45

Napisany 04 czerwiec 2015 - 20:35

Choroby cieląt

Witam,próbowałeś napoić cielaka siemiem lnianym albo kawą zbożową ?

#549 Share jacor95

jacor95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 21:13

Choroby cieląt

tak, u jednych kawa działała, a u tego jednego nic nie działa, nie robi tak rzadko jak woda, ale też nie twardo, osłabiony. Apetyt ma na wszystko. Jutro pędzę po jakieś nowe leki, typu: bentawet C, pectosped, pro-pect, zależy co wet będzie miał na stanie.

#550 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 04 czerwiec 2015 - 21:23

Choroby cieląt

ja stosuję rediar, z reguły do paru dni (w na prawdę ciężkich przypadkach) biegunka ustępuje, często potrafi zadziałać w kilka godzin aż za dobrze ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share dziodzit

dziodzit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 10:53

Choroby cieląt

Witam. Na biegunkę mogę polecić Cobactan. Kiedyś mieliśmy duży problem z biegunkami u cieląt. Teraz rzadko który choruje. 

#552 Share jacor95

jacor95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 13:12

Choroby cieląt

to zastrzyki tak? Ten cococtan. Jak je stosowałeś, domięśniowo czy pod skórnie? 

#553 Share dziodzit

dziodzit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 08:21

Choroby cieląt

tak COBACTAN, to antybiotyk w zastrzyku. My dajemy pod skórę. Ma szybsze wchłanianie. Teraz "szczepimy" każde cielę czy urodzone u nas czy sprowadzone. i nie ma problemu z biegunką. 

Edytowany przez dziodzit, 11 czerwiec 2015 - 08:25.

#554 Share jacor95

jacor95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 09:42

Choroby cieląt

szczepisz jednorazowo czy powtarzasz szczepienie? Ile zaleca się środka na sztukę??

#555 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 11 czerwiec 2015 - 11:57

Choroby cieląt

tak COBACTAN, to antybiotyk w zastrzyku. My dajemy pod skórę. Ma szybsze wchłanianie. Teraz "szczepimy" każde cielę czy urodzone u nas czy sprowadzone. i nie ma problemu z biegunką. 

odradzam takie postepowanie, jak ten cielak stanie się krową cobactan nie będzie działał na zapalenia, chyba ze to byczek to inna sprawa. Poza tym cobactan jest bardzo drogi w zastrzyku;/

Moim zdaniem po 1 HIGIENA w cięletniku, systematyczne scielenie, wybieranie obornika. Mycie i dezynfekcja wiaderek z mlekiem. 

Po 2 temperatura mleka i jego jakość.

Po 3 nie pojenie cielaka do końca. Dawać mu tyle zeby za duzo nie ryczał a zamiast mleka podstawić granulat czy coś podobnego, najlepiej pełne ziarno

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#556 Share patrizia

patrizia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:od niedawna: hodowla bydła mięsnego
    technik weterynarii - początki

Napisany 11 czerwiec 2015 - 12:40

Choroby cieląt

Cobactan zadziała jesli przyczyna biegunki sa bakterie E-coli, pekto spedd i inne podobne to tylko elektrolity - jesli nie mozesz podłączyc kroplówki, to warto je dawać, zeby cielak się nie odwodnił.

Przy e-coli podać mozna tez gabroccol.

Pilnuj temperatury mleka lub preparatu bo to wazne( wg przepisu na opakowaniu), swoje cielaki poiłam 2 razy - rano i na wieczór ok. 2 litry na zwierzaka.

Do preparatu dla tych co maja biegunke można dorzucić parzone siemie lniane - gluta roztrzepujesz w preparacie, mozna probowac z kawą zbożową, też nie zaszkodzi.

W skrajnych przypadkach warto pobrac probkę kału i wysłac do labolatorium najlepiej przez jakąś lecznicę bo cena nizsza i zrobic antybiogram - mialam tak przy jednym cielaku.

leczenie przy biegunce wspomaga też buscopan compositium.

co do dawkowania - powinien Ci okreslić je lek wet., u mnie w skrajnych przypadkach pierwsza dawka była podwójna, kontynuacja leczenia - dawka standardowa.

jak wczesniej pisano, dla lepszego rozwoju przedżoładków daje się całe ziarna owsa i kukurydzy, dorzucałam tez słomę.

powodzenia

#557 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 13:44

Choroby cieląt

Najskuteczniejszym lekiem na biegunki jest Enroxil. Oczywiście nie jest dla cieląt i podaję go w ostateczności ale działanie ma błyskawiczne. 

Oprócz mleka zawsze podaję ciepłą letnią wodę aby cielaczek się nie odwodnił. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego zacząłbym od porządnego umycia wiaderka.

Edytowany przez tespis17, 11 czerwiec 2015 - 13:48.

#558 Share jacor95

jacor95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 14:22

Choroby cieląt

Zadziałał u mnie u tego cielaka Pectyn Vet. 3x dziennie. Przeszło mu w końcu. Z nim było tak: pochodzi z zakupu, nie dawałem mu mleka i innym do ''oporu'' Na pierwsze pojenia u siebie dla nowych cieląt daje bardzo nie wiele mleka i stopniowo z każdym pojeniem zwiększam. Wiaderka zawsze mam wymyte po pojeniu. Pomieszczenia za bielone wapnem po każdej partii. A jednak mimo wszystko u tego cielaka biegunka nie chciała przejść, tak osłabł, że nawet nie dawał rady wstać. Pierwszy raz dostał biegunkę chyba po tygodniu, przy ilości mleka około 1-1,5l na pojenie. Na razie nie będę dawał mu mleka, preparat mlekozastępczy. Reszta cieląt odchowała mi się ładnie.
Dzięki wszystkim za pomocne porady :)

#559 Share dziodzit

dziodzit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 20:12

Choroby cieląt

odradzam takie postepowanie, jak ten cielak stanie się krową cobactan nie będzie działał na zapalenia, chyba ze to byczek to inna sprawa. Poza tym cobactan jest bardzo drogi w zastrzyku;/

Moim zdaniem po 1 HIGIENA w cięletniku, systematyczne scielenie, wybieranie obornika. Mycie i dezynfekcja wiaderek z mlekiem. 

Po 2 temperatura mleka i jego jakość.

Po 3 nie pojenie cielaka do końca. Dawać mu tyle zeby za duzo nie ryczał a zamiast mleka podstawić granulat czy coś podobnego, najlepiej pełne ziarno

Czy drogi? Za buteleczkę na 25 dawek - 100 zł. 

Problem biegunkowy był duży. Pektospeed i tym podobne nie działały. Obornik jest usuwany codziennie. Do tego co miesiąc dezynfekcja cielętnika Virkonem S. A co do wiaderek są zawsze czyste i pójło max 2 litry na odpój. Oczywiście ze smoka. A i tak padały w kilka godzin do pojawienia się objawów. W końcu wet dał cobactan i jest spokój. Może to nie jest najlepsze postępowanie ale skuteczne. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share dziodzit

dziodzit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 20:47

Choroby cieląt

szczepisz jednorazowo czy powtarzasz szczepienie? Ile zaleca się środka na sztukę??

Wet kazał przez trzy kolejne dni o jednej porze. To jest na wagę cielaka. Każde dwa w strzykawce na 25 kg. Potem oczywiście karencja.