misions

Żywienie krów mlecznych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
misions    0

Witam Was!!!

Mam taki pomysł aby w przyszłym roku zakupić 1 lub 2 krowy rasy czerwono-biała (tylko jeszcze nie wiem czy cielne czy nie (doradźcie)).

Mleko byłoby dla mnie lub dla rodziny lub dla sąsiadów.

Mam całe wyposażenie czyli traktor, kosiarkę rotacyjną i konną, wozy itd. Mam też do dyspozycji stajnie (wiem, powinno być obora ale w naszych stronach się tak mówi) oraz stodołę więc co do przetrzymywania siana lub słomy nie ma obaw.

Tylko nie wiem paru rzeczy:

1. Ile siana potrzebne na zimę dla 1 krowy (bardzo bym prosił o przeliczenie na kostki, ewentualnie bele)?

2. Czy dawać krowom buraki pastewne?

3. Ile zielonej trawy na 1 dzień dla 1 krowy?

4. Kiedy lepiej żeby się ocieliła (w jakim miesiącu)?

5. Jak długo dawać cielątku mleko i w jakich ilościach?

Chciałbym mieć te krówki tak jak to było 30 lat temu (jeszcze mnie wtedy nie było na świecie, ale znam opowiadania) czyli krowa chowana na samej trawce, pasiona na łące, w zimie sianko (bez kiszonek) i od czasu do czasu jakiś burak pastewny.

Za wszystkie odpowiedzi z góry bardzo i to bardzo dziękuje :)

 

Edytowano przez misions

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co mordo, co do siana to czytałem w takiej starej książce że 12 kg siana dziennie wystarczy, wiadomo zależy jaka krowa ;) buraki pewnie, że dawać . zielonej trawy u mnie nie liczy się na kilogramy, po prostu jedzą na pastwisku ile chcą. Miesiąc w którym się cieli to też chyba bez większego znaczenia, wiadomo, zimą muchy nie dokuczają małemu :) A mleko małemu u mnie daje się przez 2 miesiące - 6 tyg po 3 litry ( rano 3 i na wieczór drugie 3 ) później tydzień po 2 litry i ostatni tydzień po litrze, do tego siano dla małego do woli. Myślę, że pomogłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artek84    104

Witam pierwsza kwestia jest taka ze wystarczy ci 1 krowa(chyba ze masz zbyt na mleko za dobrą kasę) i zależy ile masz hektarów łąk i pastwisk bo mając 1 hektar to 2 krów nie utrzymasz .Też nie da się tego dokładnie określić bo są różne krowy większe lub mniejsze o dużej lub małej wydajności mlecznej i to decyduje o zapotrzebowaniu krowy na pokarm .

1.Siana(dobrej jakości) w okresie zimowym to powiedziałbym jakieś 20kg na dzień tak żeby krowa była napasiona to tak rocznie 4000kg(4 tony) pod warunkiem ze od wiosny do jesieni będzie pasła się na pastwisku bez bidowania .

2.Buraki pastewne dla krowy są jak najbardziej polecane bo zawierają dużo cukrów(energii)  i są mlekopędne ale do tego też mógłbyś dołożyć śruty zbożowej no najlepiej mieszanka zbożowa 1-2kg na dzień(pszenica , owies , jęczmień, kukurydza) bo każde zboże ma inne dodatkowe składniki jak witaminy itp. co jest krowie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania , oczywiście lizawka solna cały rok i chodzby kredę pastewną , ale kreda i lizawka tylko dotąd gdy się krowa doi bo jak zasuszona to już nie i dopiero gdzieś tydzień po ocieleniu.

3.Trawy zje ile da albo ile da rady lub ile ją popuścisz(zależy czy na łańcuchu czy w pastuchu) ale można przyjąć ze 50-80kg na dzień.

4.Najlepiej(jeśli można tak powiedzieć) to na wiosnę bo wtedy w pełni wykorzystasz jej potencjał genetyczny do produkcji mleka bo będzie się pasła na trawie a nie jadła siano.

5.Mleko cielęciu dajesz co najmniej 2-3 m-ce(im dłużej tym lepiej) lub do osiągniecia 100kg i sprzedajesz ale to twoja decyzja co zamierzasz zrobić z cielęciem , a co do ilości to niema reguły bo zależy jakie duże ciele po ocieleniu i z biegiem czasu jak rośnie to dostaje coraz więcej.Bydło rasy Simental ma  duże cielęta to więcej mleka od razu będą piły a Hfy nie bo są mniejsze. U mnie po ocieleniu to tak przez kilka dni doję 3 razy dnia i daje 3x2litry gdy po kilku dniach już doję 2 razy dziennie to 2x3litry potem zwiększam do 2x5-6 litrów do tego siano do żłobu lub do drabinki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik3512
      KROWY Mam problem z żywieniem. Krowy (10sztuk) rano przy dojeniu dostają 1 kostkę siana na 5 sztuk. Po dojeniu dostają kiszonkę z kukurydzy ( krowy do 4 miesięcy po ocieleniu dostają nawet 60 litrów. Krowy powyżej 4 miesięcy od ocielenia dostają 40 litrów kiszonki. wysokocielne 20 litrów. ) Na to dostają ospę z owsa i pszenicy 40 litrów ( 4 litry na sztukę oczywiście w zależności od produkcji mleka i cielności) wraz z odżywką dla krów mlecznych z sano ( nazwy nie pamiętam ) oraz kredę pastewną. Na południe dostają słomę 1 kostkę na 5 sztuk. o godzinie 16 dostają po 5 litrów ospy wraz z odżywką. gdy wyjedzą dostają słomę. przy dojeniu dostają 2 kostki siana na 5 sztuk. po wydojeniu dostają jeszcze kostkę na 5 sztuk. wczoraj zakupiliśmy odżywkę dla krów mlecznych z mocznikiem którą będziemy stosować na kiszonkę z kukurydzy. Z wydajności krów jesteśmy bardzo nie zadowoleni wynosi około 3800. Nie chcemy otrzymać mega wydajności ale chcielibyśmy aby krowy zaczęły dawać więcej mleka lub dawać równo aż do zasuszenia a nie podają 4 miesiące po ocieleniu i ich produkcja się kończy. Co sugerujecie co im zacząć stosować do jedzenia ?
       
      BYKI mam problem z żywieniem byków rano dostają kiszonkę z kukurydzy około 40 litrów na byka od 300kg 20 litrów na mniejszego niż 300 kg. Na to dostają ospę z owsa i pszenicy kredę pastewną oraz sanbul. Na południe dostają znów ospę z owsa i pszenicy. około godziny 16 dostają słomę. Przy wieczornym oprzątku dostają siano. Rasy byków to simentale i limuzyny. Gdy sprzedajemy byka który ma około 22 miesięcy waży około 600 kg
       
      JAŁÓWKI gdy nadchodzi czas na zacielenie takie jałówki ledwo mają 300 kg są po prostu małe. Ich żywienie jest podobne do żywienia byków nie dostają tylko sanbula i dostają trochę mniej kiszonki
       
      Co mi sugerujecie co zacząć stosować czego mniej czego więcej pomóżcie bo jak słyszę że krowa ma wydajność 8000kg a byk przy sprzedaży ma 850 kg w półtora roku. U mnie nie chcą więcej jeść byki stoją cały dzień przy kiszonce.
    • Przez thezbychu
      witam chcę w tym roku zrobić kiszonke z trawy w pryzmie ale nie wiem co i jak ile to ma się kisić jak to ubijać jak dawać bykom żeby im nie zaszkodziło i ile tego zrobić dla 4 byków i krowy jak ma wyglądać prawidłowa kiszonka
    • Przez grzesiek88
      Witam! Tak jak w temacie koledzy jakie macie sposoby na to by sianokiszonka po otwarciu dłużej zachowała świeżość. Obecnie mam jeszcze mało ogonów w oborze i powoli mi idzie skarmianie kiszonki, jak otworzę balota to po trzech dniach jest w środku gorący i zaczyna pleśnieć na biało więc idzie na straty bo mogą się bydlaki zatruć taką spleśniałą. Myślałem żeby rozcinać folię w połowie balota, pół kiszonki wziąć do skarmiania a na to drugie pół zaciągnąć spowrotem tą folię i w miejscu cięcia okręcić ze dwie warstwy streczem tak żeby powietrze nie dochodziło. dałoby to coś? jak myślicie ma to sens?  czekam na wasze pomysły i opinie na ten temat
    • Przez everto
      witam, 
      jestem ciekaw waszych przepisów na śrutę. Obecnie dajemy pasze pełnoporcjowe gotowe ale ich cena skłania mnie do zakupu mieszalnika i robieniu samemu. Podajcie tu tylko swoje przepisy na pasze tj. ile % i czego. Piszcie również wasze opinie na ten temat.
    • Przez karolursus2812
      Mam do was pytanie zamierzam w tym roku zrobić sianokiszonkę z 2 ha łaki dla 8 szt bydła jak na razie nie wiem ile trzeba czekać żeby dobrze ukisło i żeby bydłu nie zaszkodziło czy jakieś preparaty się stosuje czy tylko po prostu zwykłego balota owinąć filią i go zostawić
      Proszę  o odpowiedzi ponieważ nie wiem dokładnie gdyż sianokiszonkę robię dopiero 1 raz
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj