Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie krów mlecznych

3 odpowiedzi na ten temat

#1 Share misions

misions

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 październik 2016 - 17:54

Żywienie krów mlecznych

Witam Was!!!

Mam taki pomysł aby w przyszłym roku zakupić 1 lub 2 krowy rasy czerwono-biała (tylko jeszcze nie wiem czy cielne czy nie (doradźcie)).

Mleko byłoby dla mnie lub dla rodziny lub dla sąsiadów.

Mam całe wyposażenie czyli traktor, kosiarkę rotacyjną i konną, wozy itd. Mam też do dyspozycji stajnie (wiem, powinno być obora ale w naszych stronach się tak mówi) oraz stodołę więc co do przetrzymywania siana lub słomy nie ma obaw.

Tylko nie wiem paru rzeczy:

1. Ile siana potrzebne na zimę dla 1 krowy (bardzo bym prosił o przeliczenie na kostki, ewentualnie bele)?

2. Czy dawać krowom buraki pastewne?

3. Ile zielonej trawy na 1 dzień dla 1 krowy?

4. Kiedy lepiej żeby się ocieliła (w jakim miesiącu)?

5. Jak długo dawać cielątku mleko i w jakich ilościach?

Chciałbym mieć te krówki tak jak to było 30 lat temu (jeszcze mnie wtedy nie było na świecie, ale znam opowiadania) czyli krowa chowana na samej trawce, pasiona na łące, w zimie sianko (bez kiszonek) i od czasu do czasu jakiś burak pastewny.

Za wszystkie odpowiedzi z góry bardzo i to bardzo dziękuje :)

Edytowany przez misions, 19 październik 2016 - 17:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie krów mlecznych Dzisiaj, 19:22
  •  

#2 Share AdrianWyrzykowski

AdrianWyrzykowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 19 październik 2016 - 19:07

Żywienie krów mlecznych Wiesz co mordo, co do siana to czytałem w takiej starej książce że 12 kg siana dziennie wystarczy, wiadomo zależy jaka krowa ;) buraki pewnie, że dawać . zielonej trawy u mnie nie liczy się na kilogramy, po prostu jedzą na pastwisku ile chcą. Miesiąc w którym się cieli to też chyba bez większego znaczenia, wiadomo, zimą muchy nie dokuczają małemu :) A mleko małemu u mnie daje się przez 2 miesiące - 6 tyg po 3 litry ( rano 3 i na wieczór drugie 3 ) później tydzień po 2 litry i ostatni tydzień po litrze, do tego siano dla małego do woli. Myślę, że pomogłem :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3 Share Artek84

Artek84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 20 październik 2016 - 09:40

Żywienie krów mlecznych

Witam pierwsza kwestia jest taka ze wystarczy ci 1 krowa(chyba ze masz zbyt na mleko za dobrą kasę) i zależy ile masz hektarów łąk i pastwisk bo mając 1 hektar to 2 krów nie utrzymasz .Też nie da się tego dokładnie określić bo są różne krowy większe lub mniejsze o dużej lub małej wydajności mlecznej i to decyduje o zapotrzebowaniu krowy na pokarm .

1.Siana(dobrej jakości) w okresie zimowym to powiedziałbym jakieś 20kg na dzień tak żeby krowa była napasiona to tak rocznie 4000kg(4 tony) pod warunkiem ze od wiosny do jesieni będzie pasła się na pastwisku bez bidowania .

2.Buraki pastewne dla krowy są jak najbardziej polecane bo zawierają dużo cukrów(energii)  i są mlekopędne ale do tego też mógłbyś dołożyć śruty zbożowej no najlepiej mieszanka zbożowa 1-2kg na dzień(pszenica , owies , jęczmień, kukurydza) bo każde zboże ma inne dodatkowe składniki jak witaminy itp. co jest krowie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania , oczywiście lizawka solna cały rok i chodzby kredę pastewną , ale kreda i lizawka tylko dotąd gdy się krowa doi bo jak zasuszona to już nie i dopiero gdzieś tydzień po ocieleniu.

3.Trawy zje ile da albo ile da rady lub ile ją popuścisz(zależy czy na łańcuchu czy w pastuchu) ale można przyjąć ze 50-80kg na dzień.

4.Najlepiej(jeśli można tak powiedzieć) to na wiosnę bo wtedy w pełni wykorzystasz jej potencjał genetyczny do produkcji mleka bo będzie się pasła na trawie a nie jadła siano.

5.Mleko cielęciu dajesz co najmniej 2-3 m-ce(im dłużej tym lepiej) lub do osiągniecia 100kg i sprzedajesz ale to twoja decyzja co zamierzasz zrobić z cielęciem , a co do ilości to niema reguły bo zależy jakie duże ciele po ocieleniu i z biegiem czasu jak rośnie to dostaje coraz więcej.Bydło rasy Simental ma  duże cielęta to więcej mleka od razu będą piły a Hfy nie bo są mniejsze. U mnie po ocieleniu to tak przez kilka dni doję 3 razy dnia i daje 3x2litry gdy po kilku dniach już doję 2 razy dziennie to 2x3litry potem zwiększam do 2x5-6 litrów do tego siano do żłobu lub do drabinki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share misions

misions

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 31 październik 2016 - 11:40