Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA

73 odpowiedzi na ten temat

#41 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:przedewszystkim rolnictwo

Napisany 08 kwiecień 2008 - 18:56

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Szczeze polecam pronara, sam uzytkuje MTZa 82TS i ma 3000Mth, kompletnie nic przy nim nie robiłem poza wymiana uszczelki miedzy sprzegłem a skrzynią biegow (bo pracuje z TURem i przy pracy z ładowaczem sroby łączące skrzynie ze sprzegłem mogą się polużnic-i tak jest nie tylko w MTZach) faktycznie głowny jego mankament (jedyny ktory mi przeszkadza) to przecieki na rozdzielaczu hydraulicznym-ale przy intensywnej pracy z TURem nie mam mu tego za złe (raz na rok ma wymieniony komplet uszczeliniaczy i chodzi :D mam równiez Pronara 1523A i na nim mam 700Mth i na niego nie moge powiedziec złego słowa, kompletnie nic się w nim nie psuje i przeciekow tez wogole nie ma oraz wbrew opini "krzysia" hamulce działają bez zarzutu...szczeze polecam Pronara 1221AII bo to jest konstrukcja trochę zblizona do mojego Pronara...na zetora nigdy bym się nie zamienił :D

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Dzisiaj, 15:20
  •  

#42 Share goolman19

goolman19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, rolnictwo

Napisany 08 kwiecień 2008 - 19:26

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Ja też miałem taki problem i stwierdziłem że nie chce Zetora. W II generacji pronara wiele się już nie różni jeżeli chodzi o komfort. Popatrz sobie na tego pronarka wd. mnie czarna bestia. !! http://www.agrofoto....image21658.html pozatym moje stwierdzenie Mtz są do roboty nie dla szpanu !! NHTC 56 widać mamy podobne zdanie :D Pozdrawiam !!

#43 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 20:23

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA No tak Panowie.., NHTC56 z którego roku masz tego mtz'a? -on pewnie na plastikowych uszczelniaczach jest...
Którejś niedzieli (nie tak dawno) mi sie nudziło i swoim 82SA zdjąłem kokpit by sobie zobaczyć jak jest w środku, no i przyznam ze sie zdziwiłem jak rozdzielacze wyglądają...
Ciągnik dużo pracuje z hydrauliką (pompa non stop wlaczona jest) i rozdzielacze suchutkie są. Jednak co bosch to bosch...
Ale jak by nie patrzył to oleju do hydrauliki muszę dolewać -tak w sezonie letnim to 5l co dwa miesiące -a przecieków za bardzo nie widac -i co może byc tego przyczyną? Przy odpinaniu węzy od wyjsc hydrauliki tyle by wyleciało? :D

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#44 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 21:15

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA @marcin 974 wiem Twój MTZ jest nowszy o wiele lat niż mój ale jak tak się u mnie robiło 6 razy to przelewała pompa po trochu hydrauliczna olej do skrzyni biegów potem wymieniałem dwa oleje i uszczelniacz w pompie i grało.

Tylko jedno mnie panowie dziwi i prosze o żetelną odpowiedź, czy jest możliwe że na moją wioskę i okoliczne w promieniu 20km przyszły w okresie 12 lat tylko wadliwe MTZ i Pronary a gdzieś w waszych stronach te prawdziwe konie robocze? to pytanie naprawde poważne bo u mnie nikt dobrego jednego słowa nie powie o tej marce i każdy mówi że wdepnoł na mine a niestać go na wymiane, jak sa ludzie wśród nas z województwa Śląskiego okolice Częstochowy to ja chętnie pokażę chociarz 30 użytkowników przeróżnych modleli Pronar moich kolegów większość i każdy przeklina na czym świat stoi.

chciałbym zobaczyć na żywo MTZ 82A czy 82SA jak ma 3000mth bo w mojej okolicy kiepsko się trzymają koło 1500mth i mają usterek że gołym okiem widać wymienione 10% ciągnika szczęście ze cześci tanie jak barszcz.

Racja ja o serii II złego słowa nie powiem bo u nas już nie kupują tej marki wogóle i nie mam jak sprawdzić ale jest szansa że są porządne.

#45 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 08 kwiecień 2008 - 21:23

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA A ja wiem krzysiu :D

To zalezy kto ile wymaga od sprzętu. Jeden za 80tys. chciałby mies ciągnik jakościowo porównywalny z zachodnim a drugi rozumie to ze za te kase nic lepszego nie kupi i to jest odpowiedz na Twoje pytanie

No ale temat jest o serii II a to całkiem co innego wiesz chyba zeszliśmy z tematu :D

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#46 Share ktm950

ktm950

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 12:53

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA A jest coś nowego oprócz kabiny i maski w tym pronarze? Ktoś kiedyś twierdził, że jest to to samo co seria pierwszej generacji, tzn. silnik, skrzynia i hydraulika ta sama.
Oczywiście Pronar ma dodatkowy atut w postaci 2 cylindrów więcej, co przy pracach polowych napewno jest zaletą, ale myślę, że przeskoczy Zetora tym samym w spalaniu. Nie do końca jestem pewien, czy hydraulika poradzi sobie odpowiednio ciężkimi sprzętami. Te pierwszej generacji miały z tym problemy - u znajomego nie był w stanie podnieść 4 obrotowej. O podobnym przypadku pisano kiedys na rpt.pl - po wyregulowaniu podnośnika i założeniu dodatkowego obciążnika już dawał radę. Oczywiście o EHR w pronarze możemy pomarzyć. Nie jestem też do końca przekonany do suchego, jednotarczowego sprzęgła w pronarze, z któym mogą być problemy. Skrzynia, to też nie jest szczyt techniki. Brak biegów przełączanych pod obciążeniem zdecydowanie jest powodem trudności w doborze optymalnego biegu, pod względem obciążenia silnika...
Co do Zetora, to chyba jego największą wadą jest to, że jest to "czwórka", a nie "szóstka".

#47 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 19:47

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA do marcin974- tego MTZa mam z 1997 roku i rzeczywiscie jest na plastikowych uszczelniaczach. a z tym olejem to mysle ze podczas odpinania wezy moze wyleciec (no ale nie az tyle), a moze przy podpinanych maszynach są jakiesz przecieki w instalacji...
do krzysiu- moze poprostu w Twojej okolicy nie potrafią uzytkowac takich maszyn jak MTZ czy Pronar :D wczesniej miałem jeszcze MTZa z 1990 roku i miał prawie 4000 MTh no był zuzyty ale chodził i napewno nie był w gorszym stanie niz podobny ursus czy zetor o tym samym przebiegu, no a poza tym zgodze sie z marcinem974 od ciągnika wartości praktycznie połowy ciągnika zachodzniego nie mozna wymagac tego samego co od zachodniego...ale podstawa to: SPRZET TRZEBA SZANOWAC jak sie dba tak się ma...jezeli nie jest tak jak powinno byc to trzeba własnymi siłami sprobowac cos ulepszyc :) poza tym w mojej rodzinie i wsrod znajomych pracuje pare MTZow i Pronarow od 80 do 130 km i nikt nie gada ze to jest złom na kołach, poprostu cena jest adekwatna do jakości (a jakośc wcale nie jest zła) gdybys zachodniego miał dostac za cene pronara to non stop bys w nim grzebał bo zawsze coś by nawaliło. A co do silnikow MMZ to są motory nie do zajechania...no ale kazdy ma swoją opinie na dany temat...oraz jak wszedzie trafiają się lepsze egzemplaze i niestety te wadliwe...
a co do tematu to Pronar napewno bedzie lepszy do praco polowych i oszczedniejszy, hydraulika napewno poradzi sobie z ciezkimi maszynami...moj jak gość przyjechał zetorem 150 km to nie mogł podniesc mojego zestawu uprawowo siewnego a moj 1523A robi to bez problemu :) i od kiedy w pronaze 1221II generacji mozemy pomazyc o EHR? :D Skrzynia w pronaze moze i jest przestarzała ale za ta cene to co od niej więcej mozna wymagac? jezeli pozna się ciągnika to bez problemu mozna nim efektywnie i wydajnie pracowac

#48 Share ktm950

ktm950

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 20:46

i od kiedy w pronaze 1221II generacji mozemy pomazyc o EHR? :D

Biję się w pierś - faktycznie w drugiej generacji jest ten sam, co w Zetorze. Nie skojarzyłem :D

#49 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 21:25

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA ooo na pewno ten Zetor był raczej na dobiciu i raczej pompa tez już była do d... bo generalnie jak na tamte czasy to Zatory miały bardzo dobre pompy, fakt na dzisiaj ta ich wydajność nie jest za rewelacyjna ale kiedyś.. A co do spalania, to nie był bym taki pewny który spali mniej, bo choć w Zetorze moc jest wykręcona dawka paliwa i turbiną to jednak w Pronarku to są 6 gary, a niech nikt nie mówi, ze one chodzą na oparach :D prawda jest taka, że to jest dodatkowo prawie druga polowa zużycia paliwa silnika 4 cyl. A EHR jest tu i tu taki sam

#50 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 21:42

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Zaznaczam że przy tych samych EHR nie znaczy że podnośniki takie same bo zupełnie inne nie mówie który lepszy bo nie wiem który trwalszy to wiem i zgadzam się z kolegą wyżej co do tych oparów ja pytałem wójka co jest mechanikiem czy brać 3cyl 3litry czy 4cyl 4 litry bo podobno 4 prawie nic więcej nie spali a on wiesz ta 4 dziura na sucho nie chodzi nie ma bata musi spalić więcej ale to dłuższe tłumaczenie uprościłem i moge być skrytykowany trudno się mówi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share ORION1

ORION1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 09 kwiecień 2008 - 22:09

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA ERH piekna sprawa. Nurtuje mnie jedno( Sprzęgło uruchamiane i wspomagane hydraulicznie
Typ cierne, tarczowe, suche, jednostopniowe uruchamiane i wspomagane hydraulicznie
Liczba tarcz 2 szt) o co chodzi z tym wspomaganiem hydraulicznym ??? jesli ktoś może niech mi wyjaśń

#52 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 07:26

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA nie wiem jaki był tan zetor, zle nie wyglądał (to był traktor mojego znajomego) moze i masz racje ze pompe miał zjechana juz-bo w mojej okolicy czesto spotykam sie ursusami i zetorami z pompami do d...ale co jak co, zetorem (tym starym) nie ma co podjezdzac do pługa obrotowego bo by go chyba z 5 minut obracał :D a co do spalania to dalej podtrzymuje swoje zdanie ze zetor spali wiecej od pronara, w tej kwestii duzo tez zalezy od samego traktorzysty bo przy nie umiejetnej pracy zuzycie paliwa moze drastycznie wzrosnąć, nigdy nie spotkałem sie tez ze zdaniem ze pronar duzo pali ale o zetorze czesto słysze takie opinie, wiec cos w tym musi chyba byc, no chyba ze mojej okolicy wszyscy maja np: wtryskiwacze rozwalone :D...a co do sprzegła dzieki wspomaganiu hydraulicznym chodzi bardzo lekko i nie ma problemu z wysprzegalniem biegow. EHR to super rzecz, juz nigdy nie kupie ciągnika bez EHRu bo praca jest proprostu wyodniejsza, przyjemniejsza i wydajniejsza dzieki regulacji elektronicznej

#53 Share witek

witek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:przede wszystkim moja rodzina....moj Kacper i zona (hehe jak to mówia zona to nie rodzina :) człowiek sypia z obcą babą ) <br />-&gt;bydło mleczne <br />-&gt;od niedawna układam klocki &quot;LEGO&quot; :)

Napisany 10 kwiecień 2008 - 08:16

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA za pronarem przemawia tylko jedno SILNIK 6 GARÓW !!!!, ale i tak bym wybrał zetora
2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek
12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia
2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

#54 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 10 kwiecień 2008 - 14:49

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA no z tym sie nie zgodze, ale kazdy ma swoje racje i zdanie i szanuje to...:D

#55 Share swat24

swat24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów

Napisany 18 kwiecień 2008 - 14:00

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Ale z czym się nie zgodzisz czy z tym że 6 garów mtz jest lepsze niż wyśrubowany do granic możliwości silnik rodem z 80-tki.

#56 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 26 kwiecień 2008 - 19:17

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Z tym że za pronarem przemawia nie tylko silnik, ale tez wiele innych plusow ktorych zetorowi brak...ogolnie nie wachalbym sie przy wyborze midzy Zetorem a Pronarem bo decyzja jest jesna ze PRONAR B)

#57 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 10:37

(...) wyśrubowany do granic możliwości silnik rodem z 80-tki.

Po czym wnosisz że silnik jest wyśrubowany do granic możliwości? Projektowałeś go? B) Ehh, silnik ten napewno zdolny jest znieść jeszcze większą moc bo każdy jego element ma pewien zapas wytrzymałości, nikt nie wypuści silnika "na granicy", ani Zetor ani Pronar. W procesie projektowania bierze sie pod uwage pewne założenia + zapas wytrzymałości (szczególnie jeśli chodzi o układ korbowo-tłokowy) i jeżeli projekt ich nie spełni to nigdy nie trafi do seryjnej produkcji, dlatego poprawki nanosi sie już na papierze/komputerze a nie dopiero gdy coś pęknie na hamowni podczas testów :)

Nie wiem czemu służyć ma przywara że jest to silnik oparty na tym z osiemdziesiątki. Sprawdzoną konstrukcje przeprojektowano tak aby spełniała nowe wymagania, także nie widze w tym nic złego :)

#58 Share grzesio31

grzesio31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 18:58

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA czy ktos moze podac mi doklane info co zmienili w forterach na 2008 r? bo jak narazie to zauwazylem nowe lampy i felgi w innym kolorze...

#59 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 19:16

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA Wszystkie spełniają normę emisji spalin EURO III i akumulator został przeniesiony pod prawe schodki w kabinie B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share grzesio31

grzesio31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 20:47

Pronar 1221 A II kontra Zetor 12441 FORTERRA a jak z poziomem halasu?
kiedys chyba Ferdek pisal ze obnizyli o pare db ale on czesto pisze dziwne rzeczy wiec nie wiem...

Dodaj odpowiedź