Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

10961 odpowiedzi na ten temat

#1821 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 styczeń 2013 - 17:09

Opryski rzepaku i innych oleistych @major_89

W jakich dawkach stosujesz ten tebukonazol + prochloraz i ccc?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 06:42
  •  

#1822 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2642 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 17:12

Opryski rzepaku i innych oleistych pamietam rzepak po tebukonazolu wysoki na 2 m.

#1823 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1849 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 18:14

Opryski rzepaku i innych oleistych ja po caryxie w tamtym roku miałem 1,8m.

@major_89

ja za dawnych lat stosowałem litr tebu i litr antywylegacza tego słabszego, dzieliłem to na dwa opryski, z przynajmniej tygodniowym odstępem,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1824 Share rolnik32

rolnik32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 18:30

Opryski rzepaku i innych oleistych Jaki macie plan nawożenia i ochrony rzepaku?Interesuje mnie plan zabiegów po kolei, od pierwszego zbiegu na wiosne,do koszenia.Domyślam się że niektórych zabiegów nie da się przewidzieć w danym czasie,ale tak miej więcej .Może też być nazwa nawozu i środka i dlaczego ten a nie inny

#1825 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 11:17

@major_89

Tebukonazol 250 EW w dawce 1 litra + prochloraz 450 EW (Mirage lub Atak i synergiki) w dawce 0,9-1 litr.
Jeśli zaistnieje potrzeba reguluje dodatkowo po 7-14 dniach 0,5 -0,75 l/ha CCC + siarczan magnezu lub inna odrzywka nalistna

Jaki macie plan nawożenia i ochrony rzepaku?Interesuje mnie plan zabiegów po kolei, od pierwszego zbiegu na wiosne,do koszenia.Domyślam się że niektórych zabiegów nie da się przewidzieć w danym czasie,ale tak miej więcej .Może też być nazwa nawozu i środka i dlaczego ten a nie inny

BBCH 47 - Tebukonazol 250 EW 1 litr + prochloraz 450 EW 1litr + chloropiryfos (Dursban 480 EC) 0,5 litr + cypermentyna 100 EC 0,15- 0,2 litra.( fosforganik z perytroidem dlatego bo dursban działa po pewnym czasie ale długo , perytroid odrazu ale krótko, a wiadomo jaki jest problem z chowaczami łodygowymi. co więcej uwzględniam kwestie temperatur w jakich poszczególne środki działają.)
BBCH 51-57. Proteus 110 OD 0,5 l/ha .> 7 dni póżniej Mospilan ( słodyszek)
BBCH 64 . Yamato 303 SE 1,5 l/ha + Mospilan lub Trebon 30 EC ( chowacz podobnik)
BBCH 67-69 . Proteus lub jakiś perytroid ( na szkodniki łuszczynowe)
BBCH 88 . Desykacja glifosat 360 SL 3-4 litry + sklejacz (polimer syntetyczny)
Tak wygląda to standardowo, dotego dochodzi ewentualny zabieg ponownego skracania CCC, odrzywianie nalistne łaczone z innymi zabiegami, oraz dodatkowe zabiegi insektycydowe jeśli przekroczą swoję progi szodliwości.

#1826 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 styczeń 2013 - 11:57

Opryski rzepaku i innych oleistych Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

#1827 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2642 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 17:19

Opryski rzepaku i innych oleistych tebukonazol i plochloraz w takich dawkach to wyjdzie cenowo jak toprex i nie trzeba by do niego dodawac ccc

#1828 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 878 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 17:55

Opryski rzepaku i innych oleistych witam, mam taką zagadkę małą, posiałem rzepak drugi raz, i nie wiem do końca czemu ale w tym roku sytuacja wyglądała tak, że pogoda na rzepak była fajna, super sobie rósł, aż za bardzo, już miał 6-8 liści to opryskałem go taką mieszanką (jeśli dobrze pamiętam)- tebu+antywylegacz płynny 675sl+coś na jednoliścienne-już nie pamiętam co, musiałbym sprawdzić, ale myślę, że to nie jest tutaj takie ważne (nie pamiętam teraz dawek tebu+antywylegacza, ale nie były to jakieś zabójcze, normalne zalecane). od tamtej pory jak opryskałem rzepak praktycznie stanął i zrobił się kolorowy, w miejsca gdzie jakieś myjaki może to jak kapusta (rzepaki u sąsiadów duże, zielone). Wszyscy z którymi rozmawiałem na ten temat zapewniali mnie, że to na pewno nie jest wina tego oprysku.. Później opryskałem go przed zimą odżywką, ale to nie zmieniło jego obrazu.
Wiem, że rok wcześniej na jesieni mieli wszyscy kolorowe rzepaki, ale to była wina pogody, ja ze swoim wtedy miałem to samo, ale nie zastosowałem wtedy takiego oprysku jak teraz.
(Tutaj na AF poczytałem trochę o uprawie pod rzepak, i tak sobie pomyślałem, że to może jest wina agrotechniki u mnie? Nie mam jeszcze dobrego sprzętu, żeby dobrze-głębiej wyorać a później dobrze wyrobić tą ziemie, może to wina tej tzw warstwy płużnej? Nigdy nie było robione głęboszem u mnie, a ścierniskowym dopiero zaczynam i to nie za głęboko.. )

#1829 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1849 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 18:04

tebukonazol i plochloraz w takich dawkach to wyjdzie cenowo jak toprex i nie trzeba by do niego dodawac ccc

tyle że w takim oprysku jest 2 razy więcej substancji niż w toprexie, tutaj wystarczające były by połowy tych dawek

#1830 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 18:04

Opryski rzepaku i innych oleistych Toprex w dawce 0,5l to koszt w detalu 120zł /ha. W topreksie mamy 2 triazole które pełnią funkcję regulatora. Z chorobami grzybowymi nie bedziemy mieć problemu ale co do regulacji łanu może być z nią różnie. Nie mówie że to zły preparat ( wkoncu jest to środek z wyższej półki) ale ja osobiście 2 krotnie się na nim zawiodłem w zabiegu na wiosnę na odmianie schagal, californium. Więc do tematu podchodzę sceptycznie .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1831 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2642 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 18:12

Opryski rzepaku i innych oleistych byc moze w nie odpowiednim momencie zastosowales skracanie.laczenie dwoch substancji w pelnych dawkach nie koniecznie musi przynosic dobry skutek.pozatym dodatkowy wjazd z ccc to koszt nastepny i nie dokonca potrzebny

#1832 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 18:13

witam, mam taką zagadkę małą, posiałem rzepak drugi raz, i nie wiem do końca czemu ale w tym roku sytuacja wyglądała tak, że pogoda na rzepak była fajna, super sobie rósł, aż za bardzo, już miał 6-8 liści to opryskałem go taką mieszanką (jeśli dobrze pamiętam)- tebu+antywylegacz płynny 675sl+coś na jednoliścienne-już nie pamiętam co, musiałbym sprawdzić, ale myślę, że to nie jest tutaj takie ważne (nie pamiętam teraz dawek tebu+antywylegacza, ale nie były to jakieś zabójcze, normalne zalecane). od tamtej pory jak opryskałem rzepak praktycznie stanął i zrobił się kolorowy, w miejsca gdzie jakieś myjaki może to jak kapusta (rzepaki u sąsiadów duże, zielone). Wszyscy z którymi rozmawiałem na ten temat zapewniali mnie, że to na pewno nie jest wina tego oprysku.. Później opryskałem go przed zimą odżywką, ale to nie zmieniło jego obrazu.
Wiem, że rok wcześniej na jesieni mieli wszyscy kolorowe rzepaki, ale to była wina pogody, ja ze swoim wtedy miałem to samo, ale nie zastosowałem wtedy takiego oprysku jak teraz.
(Tutaj na AF poczytałem trochę o uprawie pod rzepak, i tak sobie pomyślałem, że to może jest wina agrotechniki u mnie? Nie mam jeszcze dobrego sprzętu, żeby dobrze-głębiej wyorać a później dobrze wyrobić tą ziemie, może to wina tej tzw warstwy płużnej? Nigdy nie było robione głęboszem u mnie, a ścierniskowym dopiero zaczynam i to nie za głęboko.. )

Nie wiem co rozumiesz za pojęciem kolorowy ( fioletowy, żółty, siny)??? To ma znaczenie.
Co do wstrzymaniu wzrostu to przypomina mi to sytację jak kiedyś siałem rzepak w nie dosuszoną ziemię dzień po opadach atmosferycznych. (strasznie skarłowaciał, słaba rozeta z cienką szyjką korzeniową).
Sądzę że w twoim przypadku wystapiło swojego rodzaju objaw fitotoksyczny. Nigdy nie mieszamy CCC z herbicydami a tym bardziej nigdy nie mieszamy fungicydów z herbicydami. Odstęp między zabiegami tego typu powinien wynieść co najmniej 5 dni. Sądze że to w tym tkwi problem.

#1833 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2642 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 18:23

Opryski rzepaku i innych oleistych gramicydy stosowane w nie odpowiedniej fazie rzepaku chamuja wzrost rzepak.w miksie jaki zrobiles to nie dziwne ze stanal w rozwoju.nastapila kumulacja dzialania ccc,tebukonazolu i gramicyd dolozyl swoje dzialanie

#1834 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 878 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 18:44

Opryski rzepaku i innych oleistych kolorowy tzn fioletowy, żółty....
tego się obawiałem, że mogłem przedobrzyć..
Jak wyrywałem poszczególne sztuki to korzenie miał dosyć długie, i szyjke przy samej ziemi o grubości od ok. 1cm..
Jeżeli przezimuje, to na wiosnę normalnie zaczynać z nawożeniem, czy ten oprysk wpłynie na późniejsze etapy rozwojowe tego rzepaku a co za tym idzie przedłoży się na plon?

#1835 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:08

Opryski rzepaku i innych oleistych Czyli wszystko jasne, wina koktajlu zbiornikowego który przygotowałeś + ewentualne niedobory fosforu i azotu. Jeśli kożeń długi i szyjka wskazanej grubości to nie kwestia zaniedban uprawowych.
Musisz się liczyć że rzepak nie wygeneruje ci już takiego plonu jakby się rozwijal normalnie na jesieni. Ale nawożenie i ochrone zacznij normalnie. Raczej nie powinno mieć to teraz dużego znaczenia. Rośliny wiosną powinny rozwijać się noramlnie.

#1836 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 878 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:28

Opryski rzepaku i innych oleistych to chyba wszystko jasne, dodam tylko, że pod korzeń dałem npk 32-96-96/ha (polifoska8), klasa ziemi 2 i 3.. rok wcześniej gabarytowo wyglądał podobnie a plon był na poziomie 3-3,5t mimo mniejszej dawki pod korzeń (wtedy lubofos; na V klasie). Mam nadzieję, że mimo tego oprysku przy odpowiednim dalszym dbaniu plon będzie przynajmniej na podobnym poziomie.
Muszę się dooedukować..

Pozdrawiam

#1837 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2642 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 19:52

Opryski rzepaku i innych oleistych jesli przezimuje rzepak to mozesz go prysnac asahi lub podobnym srodkiem .powinno mu troche pomoc

#1838 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1849 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 20:00

Opryski rzepaku i innych oleistych jeśli przed zimą twój rzepak miał 8 liści to możliwe że taka mieszanina mu pomoże a nie zaszkodzi, nie jest taki wybujały,

#1839 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 27 styczeń 2013 - 10:19

Opryski rzepaku i innych oleistych W tym roku rzepak zajmuje u mnie nie wielką powierzchnie wiec( w sumie mam go pierwszy raz od kąd przejołem gospodarstwo), nie bede szukał jakis oszczednosci, bo w sumie i tak nie wiele mi zostanie.
Jesienia zastosowałem tebukonazol w dawce 1l/ha, chciałem caryx ale nigdzie w okolicy go nie było.
Rozwazałem zastowanie toprexu, ale widze tutaj niezby pozytywne opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1840 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1389 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:02

Opryski rzepaku i innych oleistych nie będziesz żałował, bo po rzepaku masz super stanowisko pod następną uprawę, np pod pszenicę.