Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#1761 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 15 październik 2012 - 18:11

Opryski rzepaku i innych oleistych Też zastanawiałem się nad zastosowaniem teraz caryxu. Niby juz późno jak to piszą w Nowoczesnej Uprawie do 10 pazdziernika ale zapowiada sie ciepły pażdziernik a tym bardziej na Caryxie napisane że działa juz od temp 5'C.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 22:26
  •  

#1762 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 15 październik 2012 - 18:19

Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj zasosowałem Brasifun 0,85l/ha +rzepak extra 2kg/ha i bor 2kg/ha. Rzepak obecnie w fazie 6 liści, początek 7 liścia.

#1763 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów

Napisany 15 październik 2012 - 20:15

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja stosowalem caryx w 6-7 stopniach w fazie 7-8 liści i zaskutkowal jako stymulator wzrostu o dziwo. Jak to zaobserwowalem. Mam kawałek 3 ha 1,5 zdążyłem opryskac drugie tyle niestety nie dopiero po 8 dniach. Różnica ogromna pomimo tego iż był już w takiej fazie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1764 Share 16HDR008

16HDR008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 16 październik 2012 - 19:26

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam
Czy w fazie kiedy rzepak ma jakieś 7-8 liści a temperatura na to pozwoli jest sens robienia oprysku na pchełkę ? Czy przy tej wielkości szkodnik nie jest już zbyt szkodliwy ?

#1765 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 październik 2012 - 19:35

Opryski rzepaku i innych oleistych teraz ma być ciepło i wilgotno więc rzepak dalej będzie ostro walił do góry boję sie że opryski nie pomogą bo tak czy siak będzie zbyt duży

Thug

#1766 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 16 październik 2012 - 21:16

Witam
Czy w fazie kiedy rzepak ma jakieś 7-8 liści a temperatura na to pozwoli jest sens robienia oprysku na pchełkę ? Czy przy tej wielkości szkodnik nie jest już zbyt szkodliwy ?

jaka pchełka? pchełka żre rzepak w fazie liścieni,moze ma wszy? :D daj spokój owadom, wszystkiego ci nie zjedzą.

#1767 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 16 październik 2012 - 22:26

ponawiam pytanko co myslicie o pryskaniu teraz i jakie warunki pogodowe musza byc spelnione?teraz mam zrobic oprysk siarczan magnezu + bor (solbor chyba tak sie pisze) + brasifun+antywylegacz +jakis Szarpa

jak nie pryskany to pryskać :) jak kolega pisał generalnie fungicydy stosuje sie powyżej 12oC i po 6h przymrozek im nie groźny. Absolutnie nie widzi mi się stosowanie antywylegaczy w rzepakach, wiec jak jest wyrośnięty, to i brasifun by odpadał - tebukonazole mają najmniejszy efekt skrócenia. Ten jakiś Szarpa, to chyba środek sherpa. Jest to insektycyd, ale nie wiem po co w tym momencie go stosować, no chyba, że pchełka mocno grasuje.

Coraz większe zainteresowanie wśród plantatorów rzepaku wzbudzają środki z tzw. regulatorem wzrostu, w okresie jesiennym.
Ażeby uzyskać skuteczny w 99,9% efekt należy ustalić przed próbą kręconą w miarę najniższą możliwą obsadę nasion wysiewanych na metrze kw.
W odmianach populacyjnych max 40-45 nasion a w hybrydach 30-40 nasion na metrze kw.
Siew tzw. "co każdy lejek".
Optymalny termin siewu.
Na workach hybryd jest napisane że jednostka na 3 ha tj. 50 nasion na metr. Wg mnie zbyt gęsto.
Rzadki siew z praktycznego punktu widzenia nie wymusza konieczności stosowania Caryxu, Toprexu itp. Roślina ma dużo miejsca dla siebie. Nie musi konkurować o światło, pokarm i wodę co w wyniku daje tzw. rozpłaszczenie i efekt wduszenia stożka.

Sorki za zacytowanie całości, ale ten post jakiś dla mnie wzięty z literatury science-fiction :)

#1768 Share 16HDR008

16HDR008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 17 październik 2012 - 09:51

jaka pchełka? pchełka żre rzepak w fazie liścieni,moze ma wszy? :D daj spokój owadom, wszystkiego ci nie zjedzą.

Nie chodzi o to czy zeżrą, tylko czy w tej fazie larwy mogą narobić skód w stożkach wzrostu ?

#1769 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 17 październik 2012 - 12:42

Opryski rzepaku i innych oleistych musisz sam ocenić, ile i czego tam na tym rzepaku żeruje, na pewno pchełka nie uszkodzi ci stozka wzrostu, ja na swoich polach widziałem kilka gąsienic gnatarza rzepakowego i śmietki (brzegi, poprzeczniaki), stosowanie regulatorów wzrostu o tej porze to strata pieniędzy, rzepak jest rośliną długiego dnia i tak już nie rośnie, ma być kilka ciepłych dni, to można zrobić zabieg fungicydowy + mikro by uzupełnic niedobory + insektycyd.

#1770 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 18 październik 2012 - 20:43

Opryski rzepaku i innych oleistych Regulacja łanu to w ostatnich latach to konieczność lecz powinna być zakończona do połowy października, po tym terminie rośliny same wchodzą w okres spoczynku wywołany skracającym się dniem. Stosowałem Carex w pełnej dawce ale efekty były porównywalne z litrową dawko tebukonazolu. Poprawiałem 7 października zwykłym CCC z dodatkiem makro i mikroelementów. I jak dla mnie jest w porządku. 8-12 liści szyjka nisko przy ziemi. A co do zwalczania szkodników to sytuacja wygląda tak że jak kto na początku października nie zastosował fosforooorganika to niech idzie na pole wyrwie rośliny z korzeniami i niech płacze. Galasówek i brukwiaczek takiej okazji nie przepuszczą. Perytroidy i nikotynoidy teraz "g..no " pomogą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1771 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 18 październik 2012 - 21:54

Opryski rzepaku i innych oleistych Dziś pryskałem Carexem 0,6l/ha + Tebu+ siarczan magnezu+ bor sonata. Dawka Carexu mała bo tak mi doradzono... zobaczymy czy go zatrzyma i rozłoży przy ziemi.

#1772 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 19 październik 2012 - 19:09

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja dzisiaj pryskałem Fosforem bo mi rzepak pokazał niedobory, jeszcze dałem bor, mangan i siarczan.
Jeden kawałek pryskałem modusem, ale pomyliłem się i wlałem 0,3 l/ha a chciałem 0,2. Teraz czekam na efekt ?

#1773 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 19 październik 2012 - 19:28

Opryski rzepaku i innych oleistych no zapewne moduss go przytrzyma mocno jak masz już dobrze wyrośniety łan to nic mu nie będzie ,zapewne pojawiły sie na liściach fioletowe brzebarwienia to wtedy jak najbardziej fosor ale gdy przechodzą one w bardziej kolor czerwony to mikro a najbardziej brakuje wtedy boru ale skoro go dałeś będzie ok ja też z dolnego i mnie wielkie rzepaki już obawiam sie o wyprzenie pod śniegiem o ile on będzie

Thug

#1774 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 19 październik 2012 - 21:33

Opryski rzepaku i innych oleistych U mnie przede wszystkim objaw niedoboru fosforu pojawił się na jednej odmianie scherlok z KWS. Na działce 11 hektarów to z 8 jest on, a 3 jest poznaniak i tam tego nie ma . Może jeszcze być za mało wody.
Już 3 raz pryskam odżywkami. Dostał wszystko.

#1775 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 19 październik 2012 - 23:09

Opryski rzepaku i innych oleistych ja dzisiaj tez na przebarwienia zapodałem rosasol + insol dawka PK podniesiona w tym inne mikro elementy, wcześnie dostał bor siarczan i toprex
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1776 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 20 październik 2012 - 08:42

Opryski rzepaku i innych oleistych Ile kosztuję rosasol, ja dałem z intermagu psyhio 53 fosforu po 6 kg.ha. Do tego siarczan 10kg/ha,i w czystych składnikach mn 160g/ha i bor 100g/ha

#1777 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 20 październik 2012 - 17:35

Opryski rzepaku i innych oleistych u mnie visby chyba tez zaczyna cos pokazywac tzn niektóre liscie dosc mały procent same brzegi zaczynaja robic sie fioletowe. jak skracałem dałęm mikrokompleks, bor, mocznik. Czy jest sens cos jeszcze dawać bo wyglada ogólnie bardzo łądnie tylko moze jakies 10 % lisci zaczyna sie przebarwiac

#1778 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 21 październik 2012 - 06:00

Opryski rzepaku i innych oleistych ja już sobie darowałbym od środy zapowidane jest znaczne obniżenie temperatury i nocne mrozy także nic z tego nie weżmie rzepak

Thug

#1779 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 21 październik 2012 - 10:29

Opryski rzepaku i innych oleistych czy jest sens pryskać teraz od suchej zgnilizny - rzepak ma 10 liści na niektórych widac objawy chorobowe, pryskany był tebukonazolem 12.09
proszę o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1780 Share wikus666

wikus666

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów