Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8771 odpowiedzi na ten temat

#1521 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 03 wrzesień 2012 - 20:29

mam pytanie, rzepak hybrydowy większoś ma już cztery listki ale są jesze takie co wschodzą to czy to jest już czas na fungicyd z funkcją regulatora wzrostu tak jak toprex czy coś podobnego

zdecydowanie tak.śmiało 0,3 toprexu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 07:45
  •  

#1522 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 wrzesień 2012 - 21:32

ile około ten kerb kosztuje na hektar i jakie dawki? Bo na stronie Dow Agro Science nie ma chyba etykiety z zwalczanych chwastów ani dawkowań.

Kerb to drogi środek i działa przy niskich temperaturach, a wtedy najskuteczniejszym środkirm na gorczycę są jesienne przymrozki, tym bardziej ze gorczyca zwalczana jest przy najwyższych dawkach tego preparatu czyli ok. 3 kg a wtedy cena przyprawi Cię o lekkie palpitacje, tym bardziej że zakres zwalczanych chwastów jest stosunkowo wąski i wymaga uzupełnienia np. Lontrelem
Tu masz cenę http://rolno-ogrodni...kaj&szukaj=kerb i zaprawdę powiadam ci lepiej o nim zapomnij.

#1523 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 08:40

Opryski rzepaku i innych oleistych Do skracania rzepaku, bardziej polecałbym Caryx w fazie 4-6 liści właściwych rzepaku w dawce 1l/ha. Miniona zima pokazała, że ten preparat miał dużo lepszą skuteczność niż inne regulatory
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1524 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 10:21

Opryski rzepaku i innych oleistych proxy tu masz etykiete http://msdssearch.do...fromPage=GetDoc kerba, a ceny obecnie nie znam bo dawno teu go stosowałem.

#1525 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 04 wrzesień 2012 - 11:43

Opryski rzepaku i innych oleistych xemit 180zł/kg :o nie myśle już ani o nim, poczekam do przymrozków, on może być nawet stosowany po spoczynku wegetacji wystarczy bezśnieżne pole szok pierwszy raz się z takim środkiem spotkałem.

dzieki serdecznie Naskom. za etykiete.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1526 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 20:54

Opryski rzepaku i innych oleistych Panie doradco BASF, bez konkretów (czyli wyników badań) nie uwierzę. Toprex charakteryzuje lepsze działanie dzięki zastosowaniu s.a. faktycznie powodującej skarłowacenie i rozkrzewienie, środek ma jeszcze dodatkowo bardzo dobry fungicyd w składzie, natomiast caryx jest może i dobrym regulatorem wzrostu, nie wiem, nie próbowałem, ale jest słabym fungicydem, gdyż taka ilość metkonazolu nie uchroni odpowiednio uprawy jesienią. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sam metkonazol. Można jeszcze wymieszać caryx z tebukonazolem/metkonazolem/alertem, ale to pójście w koszta. Syngenta przynajmniej przedstawia faktyczne wyniki polowe z ubiegłej zimy, a od Was cisza. W dodatku caryx z wszystkich rozwiązań jest najdroższy.

#1527 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 22:54

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja mam dosyć niekorzystną przygodę z Caryxem, nie podziałał mi w takim stopniu jak u mojego znajomego Toprex. Na wiosnę rzepak mojego znajomego wyglądał na znacznie lepiej rozkrzewiony niż mój, a nasza pozostała agrotechnika jest na podobnym poziomie. I nie zawsze lepszym rozwiązaniem jest wybór droższego środka. Pozdrawiam

#1528 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 09 wrzesień 2012 - 13:57

Opryski rzepaku i innych oleistych panowie co pierwsze zrobić, skracać czy zwalczać jednoliścienne?

#1529 Share onyx1

onyx1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 wrzesień 2012 - 14:30

Opryski rzepaku i innych oleistych No własnie a czy można dać np toprex i fusilade w jednym zabiegu?

#1530 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 wrzesień 2012 - 20:30

Opryski rzepaku i innych oleistych jak wolisz jeśli rzepak te 4 liście już ma włąściwe to skracaj a następnie p. jednoliściennym.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1531 Share stianek

stianek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 09 wrzesień 2012 - 20:52

Opryski rzepaku i innych oleistych Czy odmiany liniowe ( Adriana) też skraca się ? W tej chwili ma 3-4 liście i mniej. Czy jak się nie da środka na skracanie to rzepak gorzej będzie się krzewił?
Rośnie średnio, nawet zastanawiam się czy nie dać jakiejś dolistnej odżywki.

#1532 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 wrzesień 2012 - 21:21

panowie co pierwsze zrobić, skracać czy zwalczać jednoliścienne?

Zdecydowanie zwalczać jednoliścienne, szczególnie gdy ich presja jest duża. rośliny rzepaku konkurują z nimi o wiele spraw , a jedna z nich jest światło, w związku z czym pędzą ze stożkiem wzrostu do nieba tak szybko ze żaden, że środków nie jest w stanie temu zapobiec.

#1533 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 09 wrzesień 2012 - 21:54

Opryski rzepaku i innych oleistych Mam okropny problem z gorczycą w rzepaku (spadek po poprzednim dzierżawcy), kerb można stosować wyłącznie od 4 liści (w tej chwili mam 2 liście i 2 liścienie, mam nadzieję że spodziewany deszcz nie okaże się wyłącznie spodziewanym i będą warunki do oprysku)? Koszt okropny, ale jeśli tego nie zrobię to stożek chyba wyleci w kosmos... Są jakieś alternatywy do tego środka?

#1534 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 07:41

Panie doradco BASF, bez konkretów (czyli wyników badań) nie uwierzę. Toprex charakteryzuje lepsze działanie dzięki zastosowaniu s.a. faktycznie powodującej skarłowacenie i rozkrzewienie, środek ma jeszcze dodatkowo bardzo dobry fungicyd w składzie, natomiast caryx jest może i dobrym regulatorem wzrostu, nie wiem, nie próbowałem, ale jest słabym fungicydem, gdyż taka ilość metkonazolu nie uchroni odpowiednio uprawy jesienią. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sam metkonazol. Można jeszcze wymieszać caryx z tebukonazolem/metkonazolem/alertem, ale to pójście w koszta. Syngenta przynajmniej przedstawia faktyczne wyniki polowe z ubiegłej zimy, a od Was cisza. W dodatku caryx z wszystkich rozwiązań jest najdroższy.

Widzę,że zwrócił Pan na to uwagę i domyslam się,że obawia Pan się,że skuteczność produktu może byc niewystarczająca.
Rzeczywiście w porównaniu z poprzednikiem Caryxu - Carambą ilość metkonazolu jest mniejsza, ale napewno zauwazył Pan też, że obok metkonazolu Caryx zawiera jeszcze jedną substancje aktywną - chlorek mepikwatu. Substancje wzajemnie się uzupelniają. Kluczowa sprawą jest jednak formulacja Caryxu - bo jak wiadomo środek ochrony roślin to nie tylko substancja aktywna, ale tez nośniki, które odpowiadają za wnikanie produktu w roslinę. BASF kładzie szczególny nacisk na nowe technologie i właśnie dzięki innowacyjnej formulacji mozliwe było obniżenie ilości metkonazolu - bez uszczerbku na skuteczności preparatu. Dzięki nowym nośnikom Caryx błyskawicznie się wchłania, bez strat substancji aktywnej. Własnie ze względu na tą innowacyjną formulację Polska Akademia Nauk i Puls Biznesu w ubiegłym roku przyznały produktowi CARYX tytuł "Innowacja Roku 2011". Po za tym na stronie internetowej http://www.agro.basf...wanie_2011.html publikujemy wyniki plonowania rzepaku z trzech stacji doświadczalnych, które wykazują znaczące wzrost plonowania po naszej technologii ochrony.
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

#1535 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 19:17

Opryski rzepaku i innych oleistych W jakiej fazie najlepiej podać mikroelementy?

#1536 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 wrzesień 2012 - 19:37

Mam okropny problem z gorczycą w rzepaku (spadek po poprzednim dzierżawcy), kerb można stosować wyłącznie od 4 liści (w tej chwili mam 2 liście i 2 liścienie, mam nadzieję że spodziewany deszcz nie okaże się wyłącznie spodziewanym i będą warunki do oprysku)? Koszt okropny, ale jeśli tego nie zrobię to stożek chyba wyleci w kosmos... Są jakieś alternatywy do tego środka?

Warunkiem skuteczności preparatu Kerb jest temperatura, Oprysk we wrześniu przy średniej temperaturze zbliżonej do średniej czerwca-lipca jest mało lub nawet nieskuteczny. Kerbem od zarania dziejów pryskało się z końcem pażdziernika w zimnych latach lub w listopadzie a nawet początku grudnia w latach cieplejszych.
Co do alternatywy , to najskuteczniejszym środkiem zwalczającym gorczycę polną jest spadek temperatury przy gruncie do ok -4 st , jest to środek wyjątkowo tani, nanoszony dokładnie na cala powierzchnię bez zakładek i co ważne w wypadku wymarznięcia rzepaku nie pozostaje w glebie.
Kerb natomiast stanowi problem finansowy i selektywny względem następstwa w wypadku wymarznięcia rzepaku.
I co najważniejsze, mimo iż podobno zwalcza gorczycę, nie po to on służy w rzepaku i nie taki jest cel jego zastosowania.
Proces zwalczania chwastów przez Kerb jest stosunkowo długotrwały, a zarejestrowany jest tylko z uwagi na zwalczanie uporczywych chwastów ozimych.

Edytowany przez xemit, 10 wrzesień 2012 - 19:44.

#1537 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 22:27

Opryski rzepaku i innych oleistych Co do temperatury to wiem... Za kilka dni ma być ochłodzenie, wtedy chciałem popryskać. Agronom z pioneera poradził pozostawić tą gorczycę, co chyba zrobię. Ale tej gorczycy jest z kilkaset sztuk na metrze, cholewcia, oby śnieg w tej zimie popadał, aby wyrośnietego na pół metra rzepaku mróz nie połamał.

#1538 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 10:08

W jakiej fazie najlepiej podać mikroelementy?

w fazie 8 liści

#1539 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 12:52

Opryski rzepaku i innych oleistych Godzę się z opinią co do Caryxu. Zastosowany na jesieni 2011 zadziałał bardzo dobrze, łodygi rzepaku były grube, stożki nisko osadzone, rzepak idealnie przygotowany do zimy. Wręcz książkowy pokrój. Ale miejscami obserwowałem oznaki suchej zgnilizny... coś jednak brakuje..
Rzepak jako jedyny w okolicy przezimował, na wiosnę poszedł Toprex w obawie przed presją chorób. Zadziałał idealnie, rzepak był zdrowy do oprysku na płatek, maiła dużo rozgałęzień bocznych i zaplonował bardzo dobrze.

Dodam, że rzepaki tej samej odmiany traktowane Toprexem nie przetrwały zimy.
Teraz mam w planach jesień-caryx a wiosna - toprex. No chyba, że pokombinuje z większą dawką Toprexu na jakiejś kontroli.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1540 Share krzych91991

krzych91991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 wrzesień 2012 - 18:36

Opryski rzepaku i innych oleistych W jakiej fazie pryskac tym caryxem ?