Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8784 odpowiedzi na ten temat

#961 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 17 luty 2012 - 23:38

Opryski rzepaku i innych oleistych No przyznam koledze rację, ale dopiero od zeszłego roku jest 9% i ... :blink: ...dopłacali do suchszego, a najlepiej to sie chyba kosi 10-11%. Ja i tak nie zrezygnuję z desykacji, bo czas nagli. prosto z rzepaku w pszenicę, zaraz siew rzepaku. U mnie przy dobrym roku spużnienie siewu o tydzień to około tony na ha w plecy :(

Edytowany przez darolee, 17 luty 2012 - 23:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 12:21
  •  

#962 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 18 luty 2012 - 07:22

Opryski rzepaku i innych oleistych w moich okolicach to wszyscy desykują, tyle że my najpóźniej kosimy a najwcześniej siejemy, ale przy okazji jakiś tam perz sie zniszczy o ile się trafi, a i kombajn lżej idzie jak suchsze łodygi, co najwyżej klepisko na cięgnach popuszczę bo i tak w ślimaku się wymłóci.

#963 Share szczepan84

szczepan84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 18 luty 2012 - 08:22

Opryski rzepaku i innych oleistych desykacja ma dwie zalety zasusza ale jeśli pole jest zachwaszczone to i zabija chwasty
u mnie miedzy rzepakiem a pszenicą jest 2tyg więc wyrabiamy się jak nawet nie zasuszamy
ale jak kolega wspomniał fabryka pod chmurką nigdy nie wiesz co cię czeka

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#964 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 18 luty 2012 - 14:35

w moich okolicach to wszyscy desykują, tyle że my najpóźniej kosimy a najwcześniej siejemy, ale przy okazji jakiś tam perz sie zniszczy o ile się trafi, a i kombajn lżej idzie jak suchsze łodygi, co najwyżej klepisko na cięgnach popuszczę bo i tak w ślimaku się wymłóci.

łodygi i tak nie zasuszy się nigdy tylko co najwyżej rozgałęzienia zaschną... podczas desykacji rzepaki są w takiej fazie że nie mają już liści, a do tego jak rzepak ma sypać powyżej 4 ton to łuszczyny są tak gęsto zszyte z sobą i pobieranie środka zachodzi tylko przez łuszczyny w bardzo małym stopniu i nie ma szans nawet nie wiem jaką by dawkę nie dawać by zaszuszyć całą roślinę...

Ja widzę tylko sens desykacji na nierównych plantacjach i bardzo silnie zachwaszczonych oraz tak jak kolega napisał jeśli mieszka się w takim regionie gdzie krótki czas od zbioru do siewu. Ja jestem z lubelszczyzny także u mnie ten czas jeszcze jest bo rzepaki schodzą po połowie lipca koniec lipca a zboża się zaczynają koło 5 sierpnia.

Co do perzu nie wiem jak wy ale zauważyłem u siebie że po desykacji i dawce na perz w małym stopniu go niszczyło na drugi rok znowu się pojawiał w innych roślinach przypuszczam że za mała powierzchnia chłonna jest perzu i nie pobiera tyle substancji ile powinien....

#965 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 18 luty 2012 - 16:31

Opryski rzepaku i innych oleistych A po co rzepakowi liście przy desykacji? Wtedy to on je sam zrzuca, bo fotosynteza odbywa sie poprzez łuszczyny. Duża różnica w obciążeniu maszyny jest przy rzepaku desykowanym i nie. Zgodzę się całkowicie, że perz w rzepaku zwalcza się ze średnim efektem.

#966 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 18 luty 2012 - 17:04

Opryski rzepaku i innych oleistych a jakim kombajnem kolego kosisz?? bo ja u siebie nie zauważyłem różnicy w desykowanym i nie, kombajn też tego nie odczuwa...

ale oczywiście ja nikogo nie namawiam do nie desykowania tylko wyrażam swoje opinie, każdy region, każde pole, każdy rzepak i każdy rok jest inny i decyzję trzeba podejmować samemu w oparciu o te wszystkie czynniki i obserwację plantacji...

#967 Share przemas1989

przemas1989

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 18 luty 2012 - 17:19

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam.mam pytanie odnosnie nawozenia rzepaku a mianowicie chciałbym uzyskać wysokie plony jak kazdy zresztą :) zaciekawił mnie program nawożenia firmy intermag http://www.intermag....mwww_plynne.pdf
z tym ze zamiast oferowanego przez nich tytanitu zastosowałbym na start ashasi. i czy oprócz tego saletra na start ok 300 kg i 200 kg w fazie pąkowania to dobry program nawożenia??

#968 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 luty 2012 - 18:35

Opryski rzepaku i innych oleistych Hm przeglądając to zostawiłbym tam tylko bormax siarczan magnezu jeśli nie dajes doglebowo magnezu i siarki o połowe mniej molibdenitu albo całkiem wywalić i jak słaby to tytanit ostawić ale tylko na początku. Reszta zbędna.

#969 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 18 luty 2012 - 20:38

Opryski rzepaku i innych oleistych ludzie ja muszę desykowac koszę rzepak pod koniec lipca a już prawidłowo mam zasiac do 15 sirpnia, pozatym trzeba znac działnie herbicydów , randap dziła dolistnie ale również jest transportowany przez roślinę do korzeni tak więc łodygi też muszą zaschnąc. u mnie rzepak powyżej 4 t/ha to raz na kilka lat tak więc inna technologia

#970 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 18 luty 2012 - 21:24

Opryski rzepaku i innych oleistych to teraz tak.. randap jest transportowany w roślinie to się zgodzę bo jest systemiczny, ale nigdy w życiu po desykacji łodyga ci nie obumrze, a jeśli mi nie wierzysz to po zbiorze zostaw parę łodyg na polu po miesiącu czasu z kącików rozgałęzień zaczną się rozwijać młode pędy i dopiero później mów mi że zamiera cała roślina po desykacji.. Nie wierzysz zrób doświadczenie ja robiłem i się potwierdziło..

jeśli po desykacji masz suche łodygi rzepaku na ścierniu to tylko i wyłącznie w wyniku choroby suchej zgnilizny kapustnych..

a z tymi terminami siewu to tak ooo nie zawsze trzeba we wszystko wierzyć,, ja mam terminy niby siewu do 20 sierpnia a często wychodzi 25 i może później wszystko zależne jest od prowadzenia plantacji na jesieni i pogody jaka panuje we wrześniu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 18 luty 2012 - 22:10

Opryski rzepaku i innych oleistych chomik nie przeżywaj tak , i tak będe desykowac i tak a jak jesteś taki wróżbita od pogody to gratuluje, bo jesień 2010, to 100 %inna niż 2011
ps. czy nie uważacie żę za dużo tych reklam wyskakuje i jeszcze ten wku... face z boku

Edytowany przez pawelek98, 18 luty 2012 - 22:11.

#972 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 18 luty 2012 - 22:32

Opryski rzepaku i innych oleistych ja nie przezywam ale lubię wyprowadzać ludzi z błędu którzy myślą że po desykacji zamiera cała roślina, zniszczą sobie na kilka lat perz, i będą mieli łatwiejszy zbiór.. Jedyne co to uzyskuję się w pewnych przypadkach równiejszą plantacje do zbioru i suchsze nasiona....

trzeba było przeczytać moje poprzednie posty ze zrozumieniem to zauważył byś że nikogo nie namawiam do nie desykowania tylko przedstawiam jak ja widzę sprawę związaną z tym opryskiem....

#973 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 19 luty 2012 - 07:13

Opryski rzepaku i innych oleistych wszystko zależy od dawki, zwykły roundap niszczy perz przy dawce 4-5 l /ha + adiuwant, mocniejsze chwasty nawet 8 l/ha trzeba dac, a na rzepaki stosuje się ze 3 litry zwykłego, daj 5 to zobaczysz czy łodyga nie uschnie.

#974 Share XNarni

XNarni

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 19 luty 2012 - 10:31

Opryski rzepaku i innych oleistych Przy wyższej dawce na pewno uschnie bo glifosat blokuje transpiracje wody.

#975 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 19 luty 2012 - 10:43

Opryski rzepaku i innych oleistych to jakie wy macie rzepaki??? jaka dawka wysiewu i plony że łodygi usychają??? jak rzepak sypie 4,5 t/ha i więcej gdzie jedna roślina ma 250 - 300 łuszczyn i więcej to taka dawka nawpeno nie dochodzi do łodygi, chyba że czekacie po oprysku 20 dni, ja po desykacji przy ładnej pogodzie wjeżdżam z kombajnem po 7-10 dniach jak tylko rozgałezienia na których są łuszczyny uschną.... i napewno na desykacje nie dawałem 3 l tylko 5 plus siarczan amonu i koło 180 l/ha cieczy

ale każdy robi jak uważa.... ja przedstawiam tylko swoje poglądy sens desykacji i zwiększania kosztów uprawy...

#976 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 19 luty 2012 - 10:52

Opryski rzepaku i innych oleistych a po co ten siarczan? czemu taka duża dawka? i przy jakiej wilgotnośći nasion przeprowadzaśz desykacje?

#977 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 19 luty 2012 - 12:06

a jakim kombajnem kolego kosisz?? bo ja u siebie nie zauważyłem różnicy w desykowanym i nie, kombajn też tego nie odczuwa...

Przychylam się do opinii @pawełek98. Ja koszę tucano 320 fakt, że w rzepaku, to on nie poszaleje bo średnica bębna 440 mm, ale śąciad ma JD, tam chyba bęben 660 (wkażdym bądz razie ponad 600 mm) i też czuje zdecydowaną różnicę.
Me zdziwienie trochę rozwiał Twój ostatni post. Po 7-10 dniach, to zdecydowanie za wcześnie na koszenie po desykacji. Nie wykluczam takiej opcji, bo sam tak kiedyś kosiłem, ale to skrajny przypadek, gdzie żar lał się z nieba tuż przed zbiorami.
Sama etykieta oprysku mówi, że pierwsze widoczne działanie po 7-10 dniach, a przy "dorosłej" roślinie i to mało. Ja koszę po około 14 dniach. Łodyga wtedy nie jest jak to się u nas mówi "łykowata", jest kruchsza. Owszem nie bedzie na dole pozbawiona zieleni, bo wtedy byłoby żle - objawy chorób grzybowych :)

Witam.mam pytanie odnosnie nawozenia rzepaku zaciekawił mnie program nawożenia firmy intermag oprócz tego saletra na start ok 300 kg i 200 kg w fazie pąkowania to dobry program nawożenia??

Trzeba do tego podchodzić z dystansem co jest u innych, bo gleby mamy różne. Dolistne nawożenia, to tylko estetyka. Ja na żuławach daję (prócz NPK) na jesień 150 mocznika na słomę, około potem 150-200 saletry - ale to wszystko zależy od terminu siewu. Wiosną 350 na start, potem 250 i ewentualnie 50.
Owszem też stosuję dokarmianie microelementami, ale według mnie przede wszystkim postawiłbym na bor.

#978 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 19 luty 2012 - 14:12

Opryski rzepaku i innych oleistych darolee liczyłeś ile dajesz samego azotu ? jesienia i wiosną w sumie ok. 300 kg w czystym składniku :blink: jakie osiągasz plony przy takim nawożeniu ? :blink: ile dajesz PK ? wstaw jakieś foty rzepaku po zastosowaniu takich dawek B)

Edytowany przez rafto, 19 luty 2012 - 14:13.

#979 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 19 luty 2012 - 15:00

Opryski rzepaku i innych oleistych chomik a jakie mamy miec rzepaki, u mnie 4,5 to może za kilka lat i na 100t gnoju na hektar, a z regóły jest że i im gorszy rzepak tym trudniej zdesykowac, jak jest zielony i się opryskuje tam gdzie np zwierzyna zniszczyła to po miesiącu widac jakies działanie środka, oczywiśscie że w dobrym rzepaku są po zbiorze zielone łodygi a za dobry w moich stronach to już 3 tony się uważa ale nikt 5 l/ha nie daje, pozatym desykowac się nie powinno roundapem, tylko przystosowanymi do tego tematu środkami (ale wiadomo droższe)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 19 luty 2012 - 15:50

Opryski rzepaku i innych oleistych pawelek98 randapem też można desykować ale tylko w przypadku gdy zebranych nasion nie wykorzystujesz do ponownego siewu ( mówię tu o populacyjnych), a jeśli siejesz ponownie to np reglone...

czytaliście moje poprzednie posty napisałem tam że zgadzam się desykacją na nierównych plantacjach gdzie rzepak jeden się dojrzewa drugi jest zielony, ale nie widzę sensu gdy całe pole ładnie usycha samo...

darolee napisałem 10 dni przy ładnej pogodzie, czyli 10 dni słońca i wysokiej temp zarówno w dzień jak i w nocy...

siaraczan dla wzmocnienia parzącego działania randapu tak samo jak i w przypadku zwalczania perzu po żniwach też się dodaje...