Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#8041 Share Kas

Kas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 08:26

Opryski rzepaku i innych oleistych Jak to jest z Taurusem05EC można pryskać jesienią?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 23:13
  •  

#8042 Share m_i_c_h_a_l

m_i_c_h_a_l

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 08:30

czyli te dziury to pchełka... a te muchy na tym zdjęciu powyżej to nie smietka ??

Ja w tamtym roku miałem też podziurawiony liście i sprawcą była pchełka.

Zastosowałem DECIS Mega 50 EW i pomogło.

#8043 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 09:24

https://zapodaj.net/...99532.jpg.html

Panowie, co powoduje w rzepaku takie szkody? Zauważyłem tego parę roślin, są martwe i tak jakby odgryzione nad ziemią, dopiero się uczę uprawiać rzepak, więc proszę o wyrozumiałość.

To są objawy żerowania śmietki, jednak samo zdjęcie nie wystarczy do 100% pewności. Przejrzy sobie objawy żerowania i porównaj to co masz w polu plus informacje z żółtych naczyń powinny dać pewność.

Czy na te wszystkie jesienne szkodniki nie lepszy byłby decis mega niż np. nurelle czy dursban,no i troche taniej wychodzi 1 ha?

Zależy od ilości planowanych zabiegów, temperatury (pyretroidy nie działają w wysokich temperaturach, fosfoorganiczne insektycydy natomiast wymagają temperatur powyżej 15C), sposobu działania bo pyretroid kontaktowo tylko działa a chlorpyrifos działa kontaktowo, wgłebnie i gazowo przez co dłużej utrzymuje się w roślinie.

Takie to sucha zgnilizna kapustnych

Niestety bardziej wygląda na objawy żerowania śmietki, nie widać tutaj charakterystycznych objawów jak czarne zarodniki. Proszę sobie porównać np z tym zdjęciem zrobionym przez specjalistę z procamu na ich stronie.

8115_stan_fito_050916_23_0001.jpg?ct=201

Rzepak jest w fazie 4-6 lisci opryskałem go tylko Leopardem ale pojawiło się dużo chwastów. Czym opryskać w tej fazie i czy Metazanex+Navigator w niej zadziałają. Dzisiaj opryskałem Dursbanem na robactwo, i zauważyłem takie liście. Co to może być.attachicon.gif20160912_204516.jpg

Na pchełkę to za duże dziury według mnie, obserwował bym plantacje również pod kątem tantnisia krzyżowiaczka, gnatarza rzepakowca oraz ślimaków.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8044 Share Audi213

Audi213

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 17:06

A co z tym Metazanexem+Navigator czy można w fazie od 4 do 6 liści ?

#8045 Share slav

slav

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 17:22

czy ktoś stosował salsę z nawigatorem nalistnie

W zeszłym roku pryskałem navigator 0,25 l + salsa 18 gr  + jakis adiuwant, podziałało słabo ale była susza  ( zreszta jak co roku od 3 lat ) . Na wiosne rzepak słabo ruszał a chwasty szczegolnie miotła zbozowa mocno go zagłuszył. W tym roku i kolejnych latach lece zaraz po siewie doglebówkami . Gdzies czytałem że rzepak pryskany po wschodach daje średnio 300 kg mniej niż ten który był pryskany przedwschodowo.

#8046 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 18:36

skracacie juz swoje rzepaki?

u mnie wschody dobre ale na jednym kawałku potrafi byc 25 i 65 roslin na metrze jeden duzy jeden dopiero wschodzi siany 20 sierpnia.

#8047 Share denzi123

denzi123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 13 wrzesień 2016 - 18:40

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie potrzebuje szybkiej porady czy mogę połączyć Nawigator z Taurusem?

#8048 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 18:40

W zeszłym roku pryskałem navigator 0,25 l + salsa 18 gr  + jakis adiuwant, podziałało słabo ale była susza  ( zreszta jak co roku od 3 lat ) . Na wiosne rzepak słabo ruszał a chwasty szczegolnie miotła zbozowa mocno go zagłuszył. W tym roku i kolejnych latach lece zaraz po siewie doglebówkami . Gdzies czytałem że rzepak pryskany po wschodach daje średnio 300 kg mniej niż ten który był pryskany przedwschodowo.

ja wczoraj mimo suszy opryskałem dawką 0,2 nawigatora +25 gram salsy + trendt w stężeniu 0,01% myślałem dodac 0,5 l tebu ale nie zaryzykowałem i popryskam nim po dzszczu

#8049 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 19:07

Siew Mzuri-bezorkowo

Atak pchełki i innego robactwa dużo większy niż w przypadku uprawy orkowej. Oprysk poszedł w sobotę (Helios 480 plus Sumi alpha) wieczorem ale moim zdaniem powyżej 27 stopni żaden środek nie zadziała Zbyt sucho i za gorąco.

Wynik meczu Mzuri kontra orkowo  1:1

Edytowany przez tespis17, 13 wrzesień 2016 - 19:29.

#8050 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 13 wrzesień 2016 - 19:36

Ja dziś przeprowadziłem dokładną lustrację rzepaku (lubelskie). Wschody dośc dobre, rzepak w stadium na ogół 4 liści właściwych, choć i 6 się trafia. Pchelka nie dokuczyła ale na mniej więcej co 2-3 roślinie znalazłem jaja śmietki a gdzie niegdzie inne białe (podejrzewam że bielinka kapustnika ale może być i coś innego). Po konsultacji z moim doradcą od oprysków dziś poszedł zabieg na jednoliścienne z mocznikiem siarczanem i sporą ilością mikro a na poniedziałek-wtorek mam się szykować na zabieg tebukonazolem ze środkiem na robaki (Pyrisimex) Doradca twierdzi że nie ma sensu pryskać jaj tylko czekać na wylęg larw i wtedy zabieg.Myślicie że dobrze doradza? Ma ktoś inne zdanie? 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8051 Share bamberool

bamberool

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 19:52

Ja dziś przeprowadziłem dokładną lustrację rzepaku (lubelskie). Wschody dośc dobre, rzepak w stadium na ogół 4 liści właściwych, choć i 6 się trafia. Pchelka nie dokuczyła ale na mniej więcej co 2-3 roślinie znalazłem jaja śmietki a gdzie niegdzie inne białe (podejrzewam że bielinka kapustnika ale może być i coś innego). Po konsultacji z moim doradcą od oprysków dziś poszedł zabieg na jednoliścienne z mocznikiem siarczanem i sporą ilością mikro a na poniedziałek-wtorek mam się szykować na zabieg tebukonazolem ze środkiem na robaki (Pyrisimex) Doradca twierdzi że nie ma sensu pryskać jaj tylko czekać na wylęg larw i wtedy zabieg.Myślicie że dobrze doradza? Ma ktoś inne zdanie? 

ja na twoim miejscu zmieniłbym doradcę. do jednoliściennych jak coś to max insektycyd. nie będzie skutków ubocznych, ale z herbicydami(garmicydami nie łączy się się mikro). Za późno na zabieg insektycydem jak już jaja złożone, po to pryskamy na śmietkę, aby ją zabić i nie złożyła jaj, a teraz to tylko ci pomoże zaprawiane ziarno. nie łączyć boru z insektycydem, za bardzo podnosi pH cieczy, przez co spada aktywność substancji czynnej insektycydu.

Siew Mzuri-bezorkowo

Atak pchełki i innego robactwa dużo większy niż w przypadku uprawy orkowej. Oprysk poszedł w sobotę (Helios 480 plus Sumi alpha) wieczorem ale moim zdaniem powyżej 27 stopni żaden środek nie zadziała Zbyt sucho i za gorąco.

Wynik meczu Mzuri kontra orkowo  1:1

chloropyrifos działą dobrze w wysokiej tem a perytroid gorzej w wysokiej. tak więcej roboty zrobi chloropyrifos(działa dłużej i przemieszcza się w roślinie). skoro by nie działało to po oprysku miałbyś taki sam lub wzmożony nalot.

#8052 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:02

czyli te dziury to pchełka... a te muchy na tym zdjęciu powyżej to nie smietka ??

To akurat jest śmietka, jest jej plaga, praktycznie codziennie próg szkodliwości przekroczony kilkunastokrotnie.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#8053 Share bamberool

bamberool

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:06

To akurat jest śmietka, jest jej plaga, praktycznie codziennie próg szkodliwości przekroczony kilkunastokrotnie.

chloropyrifos + perytroid i tydzień spokoju przynajmniej. perytroidy tylko mają rejestracje w rzepaku dla info

#8054 Share asmodan28

asmodan28

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:31

milanreal1

Poprosiłem przedstawiciela aby mi zostawił zapobiegawczo coś na smietke. Zostawił Titan 100EW. Substancja czynna to zeta-cypermetryna( związek z grupy pyretroidów). I nie wiem czy ten środek jest ok czy mi coś wcisnął. Co o tym sadzisz ? A może masz jakiś sprawdzony środek na ta smietke.

#8055 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:35

Opryski rzepaku i innych oleistych Na śmietke starczy, a na jej larwy nie ma w pełni sprawdzonego/skutecznego środka.

Można się ratować środkami działającymi systemicznie w roślinie ale na ile będą one skuteczne i w jakich dawkach?

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#8056 Share asmodan28

asmodan28

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:44

Na śmietke starczy, a na jej larwy nie ma w pełni sprawdzonego/skutecznego środka.

Można się ratować środkami działającymi systemicznie w roślinie ale na ile będą one skuteczne i w jakich dawkach?

Ale na ile dni to starczy ??
Co,ile trzeba to poprawiać ?
Jaj jeszcze nie było....znaczy rano.
Ale jak znam moje szczęście to pewnie zanim jutro wieczorem opryskam to będzie ferma tych jaj

#8057 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:56

Opryski rzepaku i innych oleistych Ponoć na śmietkę dobry jest proteus bo dział systemowo tylko ni wiem ile w tym prawdy ale sprawdzać to to trochę drogi interes może być

#8058 Share Audi213

Audi213

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 20:56

Chłopaki może ktoś z was jest mi w stanie odpowidzieć w sprawie tego Metazanexu+navigatora w fazie 4-6 liści ?

#8059 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 wrzesień 2016 - 21:05

milanreal1

Poprosiłem przedstawiciela aby mi zostawił zapobiegawczo coś na smietke. Zostawił Titan 100EW. Substancja czynna to zeta-cypermetryna( związek z grupy pyretroidów). I nie wiem czy ten środek jest ok czy mi coś wcisnął. Co o tym sadzisz ? A może masz jakiś sprawdzony środek na ta smietke.

Może być, cypermetryna to co na polu jest zwalczy. W sumie żeby w miarę skutecznie ze śmietka sobie poradzić to trzeba by stosować środki typu dursban, proteus, mospilan + pyretroid średnio co 2 tygodnie.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8060 Share asmodan28

asmodan28

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 21:26

Może być, cypermetryna to co na polu jest zwalczy. W sumie żeby w miarę skutecznie ze śmietka sobie poradzić to trzeba by stosować środki typu dursban, proteus, mospilan + pyretroid średnio co 2 tygodnie.

milanreal1

Dzięki za odpowiedz. W takim układzie jutro pryskał ten mój jak na razie kurduplowaty rzepak.
Za tydzień zrobię poprawkę.