Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8781 odpowiedzi na ten temat

#7781 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 21:58

Opryski rzepaku i innych oleistych ale co to za problem czy opryskasz rano czy wieczorem byle nie pryskać od 10 do 17 bo wtedy niema to sensu bo już jest za ciepło i szybciej wyparuje jak doleci do ziemi a niewiem dlaczego twierdzicie że oprysk robiony rano do 10 nie zadział ja robiłem ostatnio o 9rano jeszcze i dziś widać że owies czy pszenica dostaje za swoje że wschodzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 19:19
  •  

#7782 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 26 sierpień 2016 - 22:17

Opryski rzepaku i innych oleistych Zastosowanie doglebowych substancji wieczorem ma same plusy. Raz, że temperatura powietrza i promieniowanie słoneczne jest niższe, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa zmiejszenia skuteczności działania, a dwa dzięki większej wilgotności powietrza w późniejszych godzinach środek lepiej "wiąże"się z ziemią.

Nie powinno się łącznie stosować środków na jedno i dwuliścienne.

Dla własnego doświadczenia weźcie sobie wypryskajcie jakaś starą butelką po płynie do mycia okien 20ml wody (tyle wychodzi na 1m2 przy standardowej dawce 200l/ha) i zobaczcie w jakim czasie woda wyparuje.

Pozdrawiam.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#7783 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 22:30

Opryski rzepaku i innych oleistych woda wyparuje ale na ziemi substancja zostanie i zadział jak dostanie wilgoć
nazwa mówi sama za siebie do glebowy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chowacze nie odpuszczają! zobacz »

•  

#7784 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 22:31

Właśnie nie bardzo rozumiem dlaczego nie pryskać od 10-17? Pytam bo oczekiwałem naukowego wyjasnienia, ale otrzymałem standardowe że coś tam odparuje, albo że słońce, ale brak konkretów, to ja powiem że w 2013 roku pryskałem w same południe w najgorszy skwar, kurzyło się za opryskiwaczem jak diabli i na wiosne były tylko fiołki czy coś takiego z niskiego piętra nie zagrażające rzepakowi. To wg teori odparowania to opryskać wieczorem, a na drugi dzień przecież i tak odparuje bo ciepło i słońce świeci, a za 200 lat nie trzeba będzie pryskać bo będzie padał deszcz  z chlomazonem i metazachlorem po tylu latach parowania B) .  

Kolega aro1975 odpowiedział żeby pryskać osobno leopard z metazem i nawigatorem, ale dlaczego tak napisał??? bo handlowcy tak mówią czy sam sprawdził i mu rzepak spaliło? nie wiadomo bo napisał tylko że "osobno" i myśli nie rozwiną, dlatego można się w takim przypadku tylko domyślać dlaczego nie można mieszać, a ja swoją myśl rozwinę i powiem że można mieszać navigator metazanex i leopard gdyż rok temu tak pyliłem i u mnie się to sprawdziło bdb 

#7785 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 22:37

Opryski rzepaku i innych oleistych czemu nie między 10-17 bo nie dodałem że jak ktoś dodaje na jakieś niechciane zwierzątka to wtedy niema sensu bo z reguł nie zadziała bo za wysoka temperatura

#7786 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 26 sierpień 2016 - 23:10

Opryski rzepaku i innych oleistych Racja jest jak d*pa, każdy ma swoją. Jeden wykonuje opryski o 12-14 i jest zadowolony z ich działania, inny sieje po 220-250kg zboża na ha i też jest zadowolony. Ja nikogo do nieczego przekonywać nie będę.

Btw. Widziałem przypaloną plantacje po jednoczesnym stosowaniu środków na jedno- i dwuliścienne no ale może to był wyjątek...

A skąd pewności, że substancja aktywna nie wyparuje/straci na skuteczności badaliście to?

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#7787 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 26 sierpień 2016 - 23:30

Opryski rzepaku i innych oleistych kolego my może nie badaliśmy czy wyparuje czy nieale to pytanie należy zadać producentowi danego środka który nie zaleca pryskać w dzień tylko wieczorem lub rano

#7788 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 07:38

Opryski rzepaku i innych oleistych No właśnie nie znalazłem najmniejszej wzmianki o godzinach oprysku ani w metazanexie ani w kalorie. A takowe wzmianki występują w wielu innych oprysksch napisanych tego producenta.

#7789 Share WaldemarNowicki

WaldemarNowicki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 08:41

Opryski rzepaku i innych oleistych Wczoraj pryskałem do 9.30 dzisiaj do 8.30

#7790 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 09:35

Opryski rzepaku i innych oleistych Na perz jaki środek polecacie? Czy to możliwe że Pantera w dawce 2 litrów zetnie perz? Pantera wychodzi najtaniej lecz w litrze ma 40 g substancji chizalofop-P-tefurylowy natomiast labrador 50 g tej samej substancji w litrze. Labradora trzeba dać 3 litry by zwalczyć perz. Jak to jest panowie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7791 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 27 sierpień 2016 - 10:02

panowie a kiedy jechac na muszki,jakim srodkiem i w jakiej dawce? ktos juz wykonywal ten zabieg?

#7792 Share Audi213

Audi213

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 14:16

Witam. Jakie polecacie dobre opryski powschodowe.Z góry dzięki

#7793 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 14:24

Wielkiego wyboru nie ma, Navigator + np. Metazanex, tylko są dwie możliwości. W fazie 1-2 liści 0,2 navigatora + 1,5l Metazanexu lub w fazie 4 liści 0,3 Navigatora + 1,2 Metazanexu. Jakies różnice, uwagi co do tych możliwości oprócz różnicy w cenie?

#7794 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 15:02

Opryski rzepaku i innych oleistych pryskal ktos nowym sirodkiem przedwschodowym nero jaki opinie polecacie czy nie ?

#7795 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 18:39

ja pryskałem nero w tamtą sobotę - rzepak wchodzi, a dwuliścieni nie widać

#7796 Share Fryzek

Fryzek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 19:34

co da lepsze efekty?

oprysk zaraz po siewie 0,2 commandu+1,5l metazanexu czy poleciec samym commandem w pełnej dawce a metazanexem opryskac pozniej gdy rzepak bedzie miał juz jedna pare liści w ilości 2l

#7797 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 06:36

Będę pryskał devrinol, w etykiecie jest napisane żeby nie pryskać na glebach piaszczystych. Mam na działce 10ha około 1,5 ha takiej gleby. Jakie jest ryzyko zastosowania tam tego środka?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#7798 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 11:56

czy mozna cos jeszcze dodac do powschodowego zabiegu na rzepak  metazanex + navigator?  mam klopot na jednym polu z chwastami. strasznie zachwaszone uz ktorys rok. w zbozu przewaznie jest rumian chaber  lebioda.  chcialbym jakas mocna kombinacje na to pole

#7799 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 12:24

zamień metazanex na butisan star i z rumianem ,chabrem i komosą nie powinno być problemu.Koszty będą nie małe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7800 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 sierpień 2016 - 12:28

Zastosowanie doglebowych substancji wieczorem ma same plusy. Raz, że temperatura powietrza i promieniowanie słoneczne jest niższe, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa zmiejszenia skuteczności działania, a dwa dzięki większej wilgotności powietrza w późniejszych godzinach środek lepiej "wiąże"się z ziemią.

Nie powinno się łącznie stosować środków na jedno i dwuliścienne.

Dla własnego doświadczenia weźcie sobie wypryskajcie jakaś starą butelką po płynie do mycia okien 20ml wody (tyle wychodzi na 1m2 przy standardowej dawce 200l/ha) i zobaczcie w jakim czasie woda wyparuje.

Pozdrawiam.

Wieczorem też warunki mogą być niespecjalne. Spada temp powietrza ale gleba ma wyższą temperaturę więc co osiada na glebę zaczyna parować. Optymalnie byłaby noc albo o świcie.

Dobrym rozwiązaniem do doglebówek są adiuwanty olejowe które dociążą krople i lepiej ją "skleją" z glebą. Niestety ich wadą jest słaba rozpuszczalność.

Co do mieszanin graminicydów z navigatorem lub innymi może przyczyniać się do spadku skuteczności graminicydów. Ewentualnie przypalenia to skutek nośników które mogą znacznie przyśpieszyć wchłanianie.

Co do navigatora to ma substancja aminopyralid który lepiej działa doglebowo i pod kątem zwalczenia fiołka lepiej radzi sobie po siewie. Jego oba zastosowania po siewie lub po wschodach ma uzasadnienie. W każdym wypadku sobie poradzi jeżeli będzie wilgotna gleba.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)