Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#701 Share massey2645

massey2645

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 20:47

Opryski rzepaku i innych oleistych Mam mały problem, zasiałem rzepak w środę i miałem opryskać w piątek,ale dolał taki deszcz że nie wiem czy nawet jutro wjadę a mam już zakupiony Metaz + command 480 1,5l+0,15l/ha, sprawdzałem to rzepak puścił już kiełki i boję się ze mogę go spaprać co radzicie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 15:08
  •  

#702 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 20:58

Może Navigator?

A może nie Navigator...
żartuję, chodzi mi tylko o to, że jest 1szy rok na rynku.

Wedle mojej pamięci mieszanka chlomazonu z metazachlorem załatwia bez problemu maki. Dokładnie o chyba metazachlor go załatwia. Mak polny jest też zwalczany przez zwykły Command Top.
W tym roku widziałem całe czerwone pola, ale to chyba wynik pogody lub/i niewłaściwego wykonania zabiegu (deszcz, temperatura, dawka).

Mam mały problem, zasiałem rzepak w środę i miałem opryskać w piątek,ale dolał taki deszcz że nie wiem czy nawet jutro wjadę a mam już zakupiony Metaz + command 480 1,5l+0,15l/ha, sprawdzałem to rzepak puścił już kiełki i boję się ze mogę go spaprać co radzicie.

Może wypróbuj nowy Navigator w mieszance z Metazem. Chyba najlepiej przy 2 liściach rzepaku. Albo domieszaj Butisanu Star do Metazu. Albo zrób sam Metaz a potem poprawka (szczególnie jak masz przytulię).
Commandu bym nie dawał już. Mówi się, że max 72h po zasianiu...

#703 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 21:06

Opryski rzepaku i innych oleistych czerwone pola były wynikiem w większości pogody: mrozów i przymrozków

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 21:09

kolego meneus a co powiesz o pryskaniu środkiem Pronap Extra 430EC po siewie?

Uczciwie powiem - nie mam doświadczenia. Co więcej nie słyszałem żadnej wiarygodnej opinii na jego temat.
Gdybym miał się przyjrzeć to wygląda nieźle. Taki 'prawie' syngentowski Colzor Trio. Brak mu jedynie napropamidu, ale to nie jest jakaś największa brzytwa na chwasty. Ilość chlomazonu nie za duża, przy 2,5l PE wyjdzie prawie jak 0,15 zwykłego Commandu, czyli nie zahamuje za bardzo rzepaku. Może to niezły środek. A jaka cena?

#705 Share massey2645

massey2645

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 21:27

Opryski rzepaku i innych oleistych Butisan Star z Metazm mogę jeszcze teraz czy po wschodach, i w jakich dawkach, a orjętacyjnie ile kosztuje Butisan Star.

#706 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 22 sierpień 2011 - 05:08

Butisan Star z Metazm mogę jeszcze teraz czy po wschodach, i w jakich dawkach, a orjętacyjnie ile kosztuje Butisan Star.

Możesz teraz, ale lepiej po wschodach (chwastów - jak są najmniejsze siewki, właściwie już się powinny pojawiać, przyjmuje się po 4 dniu). Kolega wcześniej podawał - wydaje mi się, że doskonałą cenę - 95zł/1l w 10l.

#707 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 22 sierpień 2011 - 09:04

Opryski rzepaku i innych oleistych @maneus - widzę że masz dużą wiedzę na ten temat, więc krótkie pytanie - co byś wybrał - Navigator + jakiś metazachlor czy Galera + metazachlor?

Edit: chlomazon przebarwi albo przyhamuje rzepak przy złym przebiegu pogody? Bo jeśli się da to dzisiaj może jutro by poszedł metazachlor + Command, rzepak siany wczoraj pod wieczór, w nocy trochę popadało tak że ziemia wilgotna na ~ 10 cm

Edytowany przez Senator, 22 sierpień 2011 - 14:21.

#708 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 22 sierpień 2011 - 16:04

Opryski rzepaku i innych oleistych 'Senator'
Galerę znam - Navigatora jeszcze nie bardzo. Jego skład wydaje mi się lepszy, bo dajesz mniej fitotoksycznych substancji z Galery (pikloram i chloropyralid). Jak działa ta trzecia - aminopyralid - w rzepaku nie widzialem :) Jesli polecają to już ok. 1-2 liścia musi być mniej toksyczne niż Galera :)

A co do chlomazonu. Zawsze przebarwi i trochę przyhamuje rzepak. A jak bardzo - zależy od pogody i od dawki. Może być, że będzie lekkie przebielenie, a rzepak będzie sobie rósł spokojnie, nadrabiając niezauważalne opóźnienie.
Chlomazon jest na pewno najpopularniejszym składnikiem doglebówek i (chyba) najczęściej stosowaną substancją aktywną ochronie herbicydowej rzepaku. Jest moze stary, ale ciągle się go uzywa i jakoś rzepak rośnie i plonuje...

#709 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 sierpień 2011 - 20:17

Opryski rzepaku i innych oleistych A co polecicie na chwasty dwuliścienne, ale taki co można pryskać zarówno po siewie jak i po wschodach, coś co wychodzi tanio i skutecznie oraz podajcie przybliżone ceny. Z góry dzięki

#710 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 22:27

Opryski rzepaku i innych oleistych Butisan Star 416 SC ale on wychodzi trochę drogo bo do 3 dni po siewie daje się 2-2,5 l/ha. Powschodowo chyba na 2 listki daje się 3L/ha a 10L kosztuje coś koło 1000zł

I małe pytanko stosuje nazwóz bez boru pod rzepak i zakupiłem już ekolist mikro RB ale czy tego boru nie będzie za mało z tej jednej odżywki bo ten ekolist ma tam jeszcze azot i inne duperele. Mogę coś domieszać jeszcze z borem do tego ekolista żeby razem opryskać??
np solubor w dawce 5kg/ ha i pryskać to razem z tym ekolistem.

Edytowany przez FisKars, 23 sierpień 2011 - 22:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 15:57

Opryski rzepaku i innych oleistych FisKars

Sprostowanie. Butisan Star idzie doglebowo (do 3 dnia po siewie) 2,5l, a po wschodach (przy małych siewkach chwastów - 4-7 dzień) dajemy 2 - 2,5l. Później chwasty wyrosną i trzeba dać go 3l.

A co polecicie na chwasty dwuliścienne, ale taki co można pryskać zarówno po siewie jak i po wschodach, coś co wychodzi tanio i skutecznie oraz podajcie przybliżone ceny. Z góry dzięki

Jedynie metazachlor może być stosowany zarówno doglebowo jak i po wschodach. Możesz zastosować każdy Butisan 400, Fuego, Rapsan, Metazanex, Metaz, Fym itp. Jednak nie załatwią pełnego spektrum chwastów. Najgorzej bo puszczają przytulię. Jedynie dodatek chinomeraku, jaki jest w Butisanie Star może ją zwalczyć. No i po wschodach jest jeszcze Navigator i Galera. Ale to raczej nie doglebowo, bo ma działanie nalistne :)

#712 Share Tekla222

Tekla222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 17:28

Opryski rzepaku i innych oleistych Hej,

jak padało i zapowiada się na kolejne deszcze- i masz jeszcze jakies lekkie gleby- to absolutnie nie dawaj Commandu. Przebarwia i hamuje rzepak.
O plonie decyduje jesien - jak Ci wyhamuje rzepak to moze byc tak,że rzepak nie zawiaze optymalnej ilość liści przed zimą - z tych kątow lisci potem odgalezienia wychodza. I one sa najwarzniejsze dla plonu.

Teraz mozesz pokombinowac z Butisanem.
Solo - nawet w czasie wchodów (4-7 dni po siewie) w dawce 2, 25 - 2.3 l/ha,
albo potem powchodowo ale dawka jest juz większa. 3 l/ha
Nie wiem jak z Navigatorem, ale moze moznaby spróbować
Butisan Star 1,5-2 l/ha + Navigator 0,3 (???)

A na przyszłość to najlepiej jak za siewnikiem idzie oprysk doglebowy. Ale nie wszycy maja taka mozliwość. Szkoda.

#713 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 19:56

Opryski rzepaku i innych oleistych A właśnie miałem pryskać mieszanką comandu z meza....., nie pamiętam nazwy. Kolega tym pryskał i zostało mu tego środka.

#714 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:04

Opryski rzepaku i innych oleistych Tekla222
Normalnie w szoku jestem. Kobieta-rolnik i jeszcze sensownie gada ;)))
Żartuję oczywiście.

Malutka uwaga - nie dawałbym Navigatora w dawce 0.3 wcześniej niż 4 liście rzepaku. Nie wiem dokładnie jak od działa, ale to 2/3 Galery, a ta nie jest dla rzepaku obojętna. DowAgro zaleca 0.2 l przy 2 liściach. Jeśli nie walnie za bardzo rzepaku - to będzie najbardziej sensowne. Wtedy chwaściory są małe i łatwe w zniszczeniu. A Butisanu Star można na pewno mniej. W dawce jak polecałaś koszt oprysku wyjdzie spory:) No może 1,5 l. Ale to już max.:)

#715 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 20:24

Opryski rzepaku i innych oleistych A co myślicie o środku Nimbus 283 SE

#716 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 24 sierpień 2011 - 21:32

Opryski rzepaku i innych oleistych rzepak wczoraj zasiany i opryskany prawie zaraz za siewnikiem, poszedł Command Top 375 CS teraz tylko modlic sie o pogodę.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#717 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 22:13

Opryski rzepaku i innych oleistych Więc tak, u mnie poszła mieszanka Reactora + Fuego w dawce 0,15l + 2,2l tylko że ta dawka miała być na 2ha a poszła na 2,8ha, a dlatego tak wyszło ponieważ zaczynało kropić i chciałem pogonić, co się okazało postraszyło i tyle, moje pytanie dotyczy, czy mógł bym prysnąć w okolicy poniedziałku samym Fuego w dawce 1l (50%) zwykłej dawki.? Niby do fazy dwóch liści a tak było by lepiej zabezpieczone. Dodam że część poszła na suchą glebe tzn. z lekka rosą, a część na stosunkowo "zmoczoną" bo kropilo i pryskałem...

Edytowany przez pOngO88, 25 sierpień 2011 - 22:05.

#718 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 06:44

Opryski rzepaku i innych oleistych pOngO88
Fuego, jak każdy metazachlor, możesz zrobić nalistnie. Jego działanie jest chyba jeszcze lepsze, przy niewielkiej fitotoksyczności dla rzepaku :) Ale poczekaj na małe siewki chwastów, tak z kilka dni.
A Reactora dałeś "po zbóju". 0,25l to za dużo, nawet na ciężką ziemię. Możesz mieć problemy też przez ten deszcz, chociaż jak był niewielki... Tak jak już to było pisane, chlomazon mocno działa na rzepak. Zobaczysz jakie będą wybielenia.

ursus1991
Nimbus to gotowa mieszanka chlomazonu z metazachlorem produkcji BASF. Nie stosowałem, gdyż uważam, że proporcje są nie najlepiej dobrane (za dużo chlomazonu, a za mało metazachloru) oraz cenowo nie jest rewelacyjny.
Nimbus to wyłącznościówka Procamu - może stąd ta cena :)

#719 Share TJ206

TJ206

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 25 sierpień 2011 - 08:18

Opryski rzepaku i innych oleistych zasiałem wczoraj rzepak na 4 i 5 klasie ziemi i dziś w nocy popadało i pasowało by to opryskać .proponowano mi butisan i comand ale tam pisza aby nie pryskać tym na lekkich glebach co radzicie gdyż jestem nowicjuszem. rzepak odmiana california. proszę o odpowiedż

Edytowany przez TJ206, 25 sierpień 2011 - 08:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 25 sierpień 2011 - 08:22

Opryski rzepaku i innych oleistych Zostało mi 6l Butisanu Star z zeszłego roku. W tym roku myślałem dokupic drugie tyle i prysnąc nim wszystko w dawce 2l/ha (przedwschodowo).
Zastanawiam sie czy nie zmieszać tego co już mam z Commandem (a może z czymś innym?).
W jakich wówczas proporcjach nalezałoby to zrobić? A może pozostać przy jednym środku, bez mieszania?

Edytowany przez tobago, 25 sierpień 2011 - 08:23.