Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8778 odpowiedzi na ten temat

#681 Share Karols21

Karols21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, nowoczesny chów zwierząt

Napisany 16 sierpień 2011 - 21:41

Opryski rzepaku i innych oleistych A czy sam Butisan Star wystarczy do zwalczenia chwastów jedno i dwuliściennych czy potrzeba coś jeszcze domieszać do tego???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 21:33
  •  

#682 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 sierpień 2011 - 21:14

wiem ze Command mieszaja z Butisanem ale czy Star... ja tam znowu mam zamiar prysnąć Commandem 375 CS samym, przedwschodowo byle tak jak w zeszłym roku nie zacznie padać zaraz po oprysku miesiąc.

Command 375 to Command Top lub Devrinol Top, czyli mieszanka chlomazonu (Command, Kalif, Kilof, Reactor) z napropamidem (Devrinol). Jest to niby "gotowy środek" zwalczający "najbardziej uciążliwe chwasty", ale moim zdaniem spektrum ma zbyt małe. Plusem jest to, że opakowania są po 3l czyli na 1 ha. Jak toś ma 2 ha rzepaku to ciężko coś innego wybrać. Może przesadzam, bo jest Butisan Star w 1l, tylko że to inna cena.
Jeśli mogę coś zasugerować, to mieszamy ten Command Top z metazachlorem 500 (np. Rapsan, Fuego, Metazanex, Metaz) albo (lepiej) z Butisanem Star (bedą 4 substancje aktywne - chlomazon, napropamid, metazachlor i chinomerak). Robimy po siewie (przed wschodami) czyli powiedzmy do 3 dni w proporcjach: CT 2l i metazachlor 1l lub BS 1-1,2 l. I jest git.

Butisan Star jest gotową mieszanką. Jeśli chcemy oszczędzić kasę to mieszamy z metazachlorem (patrz wyżej w jakich preparatach). Najlepiej działa PO WSCHODACH jak siewki chwastów zaczynają sie pojawiać, czyli 4-7 dzień. Wtedy 2l z hakiem wystarczy :)

Navigator z chlomazonem doglebowo, to dla mnie szaleństwo ;) Nawet na Navigatorze piszą, że działa nalistnie, więc jak pryskać doglebowo, to co tam zadziała :)))))

Uff, i znów się wymądrzam. Sorry... Lubię tylko powiedzieć swoje zdanie. Zawsze można się nie zgodzić. Myślę, że przy dobrych argumentach, można też mnie przekonać ;)

#683 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 17 sierpień 2011 - 21:31

Opryski rzepaku i innych oleistych @maneus - co powiesz o Galerze + metazachlor? Czym będziesz pryskał rzepak w tym roku?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#684 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 sierpień 2011 - 21:37

Opryski rzepaku i innych oleistych maneus no dokładnie chyba prysne Commandem Top 375 własnie ze względu na wygode stosowania na malym areale, 3l/ha i gotowy roztwór w tym roku spisał sie dobrze choc jak wspomniałem w którymś poscie zaczły sie ulewy dzień po oprysku, pozostał rumian który na wiosne został zaduszony i wyschł także rżysko było czyste prócz dolnych odnowien bo późno koszony. Doradzał mi diler Command Complex z bodajże Tymem czy jakoś tak gotowy opakunek tylko że strasznie źle sie go dawkuje na dajmy na to 2-3ha ale mowił że ma lepsze działanie niz Top, inne subst aktywne przez co tak łatwo nie przemieszczają sie w głąb glaby porażając nasiona czy tez korzenie rzepaku tak mowił.

Nie przejmuj sie wykład jest bardzo dobry a szczególnie pouczający, tym bardziej że znasz się na rzeczy.

Edytowany przez proxy8441, 17 sierpień 2011 - 21:41.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#685 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 05:18

maneus no dokładnie chyba prysne Commandem Top 375 własnie ze względu na wygode stosowania na malym areale, 3l/ha i gotowy roztwór w tym roku spisał sie dobrze choc jak wspomniałem w którymś poscie zaczły sie ulewy dzień po oprysku, pozostał rumian który na wiosne został zaduszony i wyschł także rżysko było czyste prócz dolnych odnowien bo późno koszony. Doradzał mi diler Command Complex z bodajże Tymem czy jakoś tak gotowy opakunek tylko że strasznie źle sie go dawkuje na dajmy na to 2-3ha ale mowił że ma lepsze działanie niz Top, inne subst aktywne przez co tak łatwo nie przemieszczają sie w głąb glaby porażając nasiona czy tez korzenie rzepaku tak mowił.

Nie przejmuj sie wykład jest bardzo dobry a szczególnie pouczający, tym bardziej że znasz się na rzeczy.

Dzięki :)

Command Complex to zakup paku, czyli równocześnie 2 preparatów, które sobie mieszasz - Command (zwykły chlomazon 480) i Rapsanu (lub Fym) (metazachlor 500). Opakowanie marketingowe na 10 ha kalkuluje się raczej średnio, ale jest w środku bon na 100 zł. Mimo to lepiej wychodzi kupić te 2 środku oddzielnie. Kolejny problem, że sam tak jest niepodzielny, bo zawiera 2x 1l Commandu (albo 4 połówki) i 3x 5l Rapsanu.
2 lata temu w super cenie był podobny zestaw - Command Komplet (tak, przez K). Był na 7,5 ha - 3x 0,5l Commandu i 3x 5 Butisanu (metazachlor 400, nie Star!). Dzielił sie fajnie i też była stówa w środku.

Proxy - jak chcesz to do tego Topa dokup metazachlor, np. Rapsan w 1l. Dajesz wtedy 2l CT i 1l Rapsanu (albo Butisan Star ale to drożej). Chyba się powtarzam.... Sorry.

Galera + metazachlor OK. Po 4 liściu raczej, bo szkodzi rzepakowi. Może być też z Butisanem Star - drożej ale lepiej. Navigator to też jakby Galera, ale ten aminopyralid jest ponoć taki super... Może warto.

Powiem więcej na wiosnę jak sobie sprawdzę :)

#686 Share Dyktator

Dyktator

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 11:13

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam a co myślicie o mieszaninie 0,3 Navigator+ Rapsan 1,5 l /ha?

#687 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 18 sierpień 2011 - 20:21

Opryski rzepaku i innych oleistych W tym roku dam metazachlor 500(1,7 l/ha) plus chlomazon 480(0,15 l/ha),cena jaką mi zaproponowali za ten zestaw to 168zł/ha.

#688 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 20:39

Witam a co myślicie o mieszaninie 0,3 Navigator+ Rapsan 1,5 l /ha?

Powinno być OK. Tylko w jakiej fazie chcesz to robić?
0,3 Navigatora zalecają po 3 liściach rzepaku. To się ma podobnie jak ze wcześniejszą rejestracją jesienną Galery. To cholerstwo coś tam działa ale jest fitotoksyczne :/
Po 3 liściach 1,5l metazachloru 500 na pewno nie zaszkodzi, ale Dowagro podaje 1l, chyba ze względu na koszta.

Jak chcesz dać Navigatora 0,3 przy 1-2 liście, to bym się raczej obawiał o rzepak.

W tym roku dam metazachlor 500(1,7 l/ha) plus chlomazon 480(0,15 l/ha),cena jaką mi zaproponowali za ten zestaw to 168zł/ha.

Ogólnie OK. 0,15 wystarczy chyba że masz naprawdę ciężką ziemię albo zapuszczone stanowisko :)
1,7 metazachloru nie zaszkodzi, ale 1,5 też powinno być OK. (licząc czysty metazachlor: 1,7x 500= 850 a 1,5x 500= 750, w Butisanie Star jest 333g metazachloru, czyli jak dasz 2l to 2x333 = 666, a przy dawce 2,5x333=832,5)

#689 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 sierpień 2011 - 20:57

Proxy - jak chcesz to do tego Topa dokup metazachlor, np. Rapsan w 1l. Dajesz wtedy 2l CT i 1l Rapsanu (albo Butisan Star ale to drożej). Chyba się powtarzam.... Sorry.

Słuchaj dziś przyszedł rzepak DK Casper wraz z Commandem Top dałem za niego 180zł/banke 3l dodając Rapsanu zwiekszyłbym spektrum wrażliwych rodzaji chwastów? czy też zwiekszyłbym skuteczność? bo szło by tak zrobic oddałbym tego Commandu dokupiłbym Rapsanu teraz nasuwa sie pytanie ile litr Rapsanu? Bo jeżeli dałbym 2l CT tj 120zł + Rapsan 1l. W zeszłym roku pryskałem samym Commandem Top pozostał tylko rumian ale zaraz dzien po oprysku zaczły sie deszcze także nie dziwota.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#690 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 18 sierpień 2011 - 22:23

Opryski rzepaku i innych oleistych Galere można pomieszać z Rapsanem? Jaki koszt mniej więdej Galera + Butisan Star? Co można wtedy dodać na samosiewy zbóż i jednoliścienne?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#691 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 07:44

Słuchaj dziś przyszedł rzepak DK Casper wraz z Commandem Top dałem za niego 180zł/banke 3l dodając Rapsanu zwiekszyłbym spektrum wrażliwych rodzaji chwastów? czy też zwiekszyłbym skuteczność? bo szło by tak zrobic oddałbym tego Commandu dokupiłbym Rapsanu teraz nasuwa sie pytanie ile litr Rapsanu? Bo jeżeli dałbym 2l CT tj 120zł + Rapsan 1l. W zeszłym roku pryskałem samym Commandem Top pozostał tylko rumian ale zaraz dzien po oprysku zaczły sie deszcze także nie dziwota.

Command Top zdarza się, że coś przepuści. Na pewno dodanie metazachloru rozszerzy zakres jego działania, a mniejsza ilość chlomazonu nie będzie powodować przebarwień i "wstrzymania" rzepaku.
Czy 1l będzie wystarczająco - myślę, że tak. Ale nie ma przeciwwskazań, żeby dać go trochę więcej (do 1,5). Jedyny argument to cena :)

Galere można pomieszać z Rapsanem? Jaki koszt mniej więdej Galera + Butisan Star? Co można wtedy dodać na samosiewy zbóż i jednoliścienne?

Hmm
Orientacyjny kosz Galera 400/l czyli po 0.33 wyjdzie 133zł. Butisan Star ok. 100 zł za litr. Razem 233.
Przy 4 liściach 1l BS to naprawdę niewiele, a koszt spory. Wcześniej zastosowana Galera uszkodzi rzepak.

Stanowczo odraczam stosowanie Galery z graminicydami (oprysk na samosiewy) w jednym zabiegu. Co więcej proponowałbym zrobić min. 1 tydzień przerwy, aby rzepak się odbudował po Galerze. Najlepsze z graminicydów to Targa i Fusilade Forte. Agil - tani ale bardziej "agrsywny" dla rzepaku. Można do graminicydu dodać wspomagacz olejowy i wtedy zejść z dawki o jakąś 1/4. Wtedy zawsze się trochę zaoszczędzi.

No i najważniejsze przy zabiegach doglebowch z Commandem. Ziemia "dobrze uprawiona" wilgotna, oprysk bezpośrednio po siewie" Każdy niby wie, ale w praktyce jest różnie :)

Edytowany przez maneus, 19 sierpień 2011 - 07:45.

#692 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 19 sierpień 2011 - 20:19

Opryski rzepaku i innych oleistych Też się wahałem co do wyboru preparatu na chwasty w rzepaku a sieję go pierwszy raz więc doświadczenia nie mam żadnego! Wybrałem Butisan Star, litr mam za 96 złotych, będę pryskał 4-7 dni po siewie w ilości 2,5 l/ha. Na samosiewy stawiam na Targę super.

Nurtuje mnie jeszcze sprawa regulacji wzrostu i jesiennego dokarmienia plantacji. Co wybrać- Toprex czy lepiej Caryx? Czy mogę z tym regulatorem zmieszać np Agroleaf P i K oraz bor i jeszcze karate lub proteus i podać to w fazie 4-6 liści rzepaku?

Bardzo bym był wdzięczny za rady!!
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#693 Share maneus

maneus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 20 sierpień 2011 - 19:21

Też się wahałem co do wyboru preparatu na chwasty w rzepaku a sieję go pierwszy raz więc doświadczenia nie mam żadnego! Wybrałem Butisan Star, litr mam za 96 złotych, będę pryskał 4-7 dni po siewie w ilości 2,5 l/ha. Na samosiewy stawiam na Targę super.

Nurtuje mnie jeszcze sprawa regulacji wzrostu i jesiennego dokarmienia plantacji. Co wybrać- Toprex czy lepiej Caryx? Czy mogę z tym regulatorem zmieszać np Agroleaf P i K oraz bor i jeszcze karate lub proteus i podać to w fazie 4-6 liści rzepaku?

Bardzo bym był wdzięczny za rady!!

Fajnie, że wybrałeś BS. Przynajmniej nie wstrzymasz rzepaku. Ale powiem Ci, że cenę na niego masz doskonałą. 96zł brutto (nie wiem jeszcze jaką ilość brałeś, ale myślę, że to cena za 1l w bańce 10l) to bardzo dobra cena. Zdradź mi proszę jaka firma Ci go sprzedała.
Targa będzie OK na samosiewy. I nie musisz przesadzać z dawką jak nie masz perzu.

Co do Caryxu i Toprexu to ciężko mi wydać jednoznaczną opinię. Caryx jest całkiem nowy. To Caramba (bardzo dobry triazol) z dodatkiem ostatniego wynalazku BASF - chlorku mepikwatu (obecny też w Medax Top). Stosowaliśmy go na wiosnę w 1/2 dawki bo rzepaki były słabiutkie, więc ciężko ocenić działanie. Ogólnie problemu nie było.
Toprex nie wydawał mi się nigdy super preparatem. Raczej przereklamowany itp. Ale na wiosnę w tym roku widziałem jego działanie. W 1/2 dawki świetnie ukształtował łan. Rzepak po zimie wyglądał jak do likwidacji, a nabrał "objętości", ślicznie się rozgałęził etc.

Jeśli mogę coś zasugerować. Zwykle do jesiennego regulowania rzepaku dodawaliśmy CCC, w małych ilościach. Nie działa on jako skracacz, ale polepsza przenikanie i przemieszczanie triazolu w roślinie. Nie wiem czy do Caryxu jest to potrzebne, bo tam jest ten chlorek mepikwatu.

Teoretycznie możesz zmieszać fungicyd z odżywkami, ale może nie przesadzaj z ich ilością. Jeśli chodzi o samosiewy, zasadniczo nie miesza się nic (prócz wspomagaczy) do herbicydów. Ale i tak znam rolników, którzy lecą Targą i triazolem. Słyszałem tylko, że były problemy z taką kombinacją w wersji Graman zamiast Targi.

#694 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1886 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 09:49

Opryski rzepaku i innych oleistych kolego meneus a co powiesz o pryskaniu środkiem Pronap Extra 430EC po siewie?

#695 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 11:49

Opryski rzepaku i innych oleistych ja w tym roku stosuje kilof + rapsan

#696 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 13:15

Opryski rzepaku i innych oleistych @maneus tego Butisana to rzeczywiście w butli 10 litrowej mam za 960 zł. Kupowałem w firmie handlowo usługowej Pana Jankowskiego z Janowca Wielkopolskiego. W tym roku "odkryłem" ten sklep, ma środki taniej niż gdzie indziej!

Mam małą praktykę ale herbicydu nigdy ale to nigdy z niczym nie mieszam!

Jako nawóz dolistny to dam Yara vita rzepak po 1kg/ha jesienią.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#697 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 sierpień 2011 - 17:10

Opryski rzepaku i innych oleistych a ile wychodzi ten yara vita, i w jakiej fazie go dajesz, no i co zawiera. Może też bym go dał

#698 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 18:05

Opryski rzepaku i innych oleistych A ja od paru lat mam problem z makami.W tym roku praktycznie wyparł rzepak .
Co polecacie na maki bo chyba w większości oprysków to jest średnio wrażliwy.

#699 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 19:02

Opryski rzepaku i innych oleistych @Ursus1991 za opakowanie 10 kg (bo to proszek) płacę ok 280 zł. Dajesz go wedle uznania i stanu plantacji od 1 do 3 kg/ha. Zawiera bor,mangan, molibden, siarkę, magnez. Nie znam dokładnej zawartości składników ale polecam stronę producenta- dowiesz się trochę więcej niż ja mogę Ci powiedzieć :)
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#700 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 19:25

A ja od paru lat mam problem z makami.W tym roku praktycznie wyparł rzepak .
Co polecacie na maki bo chyba w większości oprysków to jest średnio wrażliwy.

Może Navigator?