Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8805 odpowiedzi na ten temat

#6801 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 539 postów

Napisany 24 luty 2016 - 14:59

Na upartego można to jeszcze poprawić. Fluoksypyr lub na bogato pikrolam. 

Rzepak z przytulią sprzedaż ale będą kwiczeć bo nie sposób odebrać jej na czyszalni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 09:29
  •  

#6802 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1370 postów

Napisany 24 luty 2016 - 16:44

Będą kwiczeć tz postękają i koniec czy będą jakieś cięcia w cenie? 

Fluoksypyr jest bezpieczny w rzepaku? Ile tego trzeba dać i w jakiej fazie? 

Już coś znalazłem.

file:///C:/Users/Grzesiu/Downloads/Stachecki_S.,_Paradowski_A.,_Praczyk_T.%20(1).pdf

Galera też do końca nie jest obojętna rzepakowi? 

#6803 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 539 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:21

Fluoksypyr ani Galera nie jest bezpieczna w rzepaku wiosna. Fluoksypyru 200 EC dawkujemy max 0,25 l /ha . Dawka Galery taka sama. Stosujemy przed odsłonięciem zielonego pąka. I broń boże by przymrozek wyleciał bo rzepak pokrzywi. Taki temat dla odważnych! Za zanieczyszczony rzepak na mniejszych  skupach z 10- 20 zł obetną. Jeśli chciałbyś odstawić bezpośrednio ilości cało samochodowe najprawdopodobniej cofną skład  jeśli zanieczyszczenie przekroczy 2%. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6804 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1370 postów

Napisany 24 luty 2016 - 21:36

Czyli dawki z etykiety są przesadzone?  

Podajesz 50g substancji a w tym opracowaniu podają co najmniej 100g. 

Spotkałeś się kiedyś z tym zabiegiem w praktyce?

Sorry, że tak wypytuję, ale wolał bym nie odstawić kaszany...

#6805 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 539 postów

Napisany 25 luty 2016 - 09:17

100g fluoksypyru w rzepaku to mógłbyś następnego dnia z pługiem zajeżdżać. Taka dawka to w zboża jest przewidywana. 50 g wiadomo jak gęste zachwaszczenie przytulią sobie nie poradzi ale w sprzyjających warunkach na tyle uszkodzi chwasty, że nie wyjdą ponad łan. 

Osobiście widziałem i sam raz stosowałem mieszaninę Galery 0,2 l+ fluoksypyr 200 EC 0,2l/ha. I całkiem to się sprawdziło.  Uszkodzenia na rzepaku praktycznie nie obserwowałem jedynie na nakładkach poskręcało go jak po chowaczu łodygowym lub uszkodzeniu mrozowym.  Przytulia ostała się niby żywa ale tak połamana i poskręcana na dole łanu i nie wydała nasion. 

#6806 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 25 luty 2016 - 12:02

major dobrze piszesz ,choć tutaj jeden z gości z  forum twierdził podpierając się jakimś opracowaniem wątpliwym ze można 150 300g subst czynnej ładować w rzepak

ja twierdziłem zawsze  że wszystko powyżej 80 g to katastrofa dla rzepaku mówimy o FLUOKsyprze

Thug

#6807 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 539 postów

Napisany 25 luty 2016 - 13:38

Może odmiany erukowe i by to wytrzymały ale nie odmiany 00

#6808 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1370 postów

Napisany 25 luty 2016 - 15:13

Czyli 0,25 preparatu zawierającego fluoksypyr w koncentracji 200 będzie w miarę bezpiecznie. 

Temperatura działania fluoksypyru to 7*C (tak wyczytałem) a ile dni po i przed przymrozkiem?

#6809 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 25 luty 2016 - 15:54

możesz próbować  dla pewności zrobiłbym test na mniejszej powierzchni

Thug

#6810 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1260 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 luty 2016 - 17:17

major

masz jakąś wiedzę lub doświadczenie w stosowaniu Navigatora lub Foxa wiosną w rzepaku może? Bo mam problem głównie z fiołkiem polnym na plantacji rzepaku która nie była odchwaszczana jesienią ze względu na złe warunki wilgotnościowe ale głównie na wielki znak zapytania co do niej. teraz wiem że zostawiam, obsada różna (25-nawet 8 roślin/m2) jak i rozwój roślin (3-4 liści do 8-10 liści) głownie dominuje fiołek i go chce zwalczyć lub zostawię tak tą plantację ale najgorsze jest to że w tych miejscach kiepskich jest go najwięcej i mógłby być problem z zagłuszeniem przez roślinę uprawną.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6811 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:11

major dobrze piszesz ,choć tutaj jeden z gości z  forum twierdził podpierając się jakimś opracowaniem wątpliwym ze można 150 300g subst czynnej ładować w rzepak

ja twierdziłem zawsze  że wszystko powyżej 80 g to katastrofa dla rzepaku mówimy o FLUOKsyprze

Nie jakiś gość , tylko użytkownik scoffer -szyderca

Śmiem twierdzić ze albo Pan nie czytał treści tamtego opracowania , albo Pan nie rozumie co Pan czyta.

By komuś coś zarzucać trzeba mieć pewność swojej wiedzy , inaczej można być co najwyzej traktowany nie jako doradca , a wiejski przygłup , na co zwracam Panu Panie Thug uwagę.

Bardzo trudno wkleic link do opracowania w PDF , ale poswięciłem nieco czasu by wyjąć jedną kartę z obszernych zalecen słowackich , o których była mowa w negowanym przez Pana opracowaniu.

Co do wysokości aplikowanej dawki , to należy wiedzieć że producenci herbicydów , muszą zalecają takie wielkości , by skutek oprysku był wystarczająco efektywny , natomiast ewentualne zakładki nie powodowały trwałego zniszczenia uprawy gdzie trafiła podwojona dawka .

Pzryjmuje sie ze dopiero jej potrojenie ma prawo trwale uszkodzić uprawę.

Strona 19/32 dotyczy Repki olejnej ozimej i aplikacji herbicydów wiosną .

Jak wspominałem trudno wkleic obszerny plik PDF , ale na Pana ewentualną prośbę Panie Thug mogę go dostarczyc na wskazany adres e-mail , byś zrozumiał Pan , ze do Kozaka jeszcze Panu duzo brakuje. 

P.s , Zaciekawaiło mnie zalecenie dotyczące akceptacji lub jej braku na kombinację roztworu herbicydów z tajemniczym DAM 390 .

Ten DAM 390 to coś a.la nasz RSM o zawartości azotu 30 %

2afbb28e9d6468a3.jpg

Edytowany przez scoffer, 25 luty 2016 - 20:32.

#6812 Share massei8

massei8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:28

Opryski rzepaku i innych oleistych co polecacie ną poprawke na fiołka polnego i habra bławatka

#6813 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 539 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:49

major

masz jakąś wiedzę lub doświadczenie w stosowaniu Navigatora lub Foxa wiosną w rzepaku może? Bo mam problem głównie z fiołkiem polnym na plantacji rzepaku która nie była odchwaszczana jesienią ze względu na złe warunki wilgotnościowe ale głównie na wielki znak zapytania co do niej. teraz wiem że zostawiam, obsada różna (25-nawet 8 roślin/m2) jak i rozwój roślin (3-4 liści do 8-10 liści) głownie dominuje fiołek i go chce zwalczyć lub zostawię tak tą plantację ale najgorsze jest to że w tych miejscach kiepskich jest go najwięcej i mógłby być problem z zagłuszeniem przez roślinę uprawną.

Kolego Foxa ci stanowczo wiosną odradzam. Trzeba go umiejętnie stosować na jesieni a wiosną to temat zbyt niebezpieczny ze względu na działanie fotodynamiczne. Po prostu przypali liście rzepaku. 

Jeśli chodzi o Navigator do tylko słyszałem na pewnym szkoleniu o wykorzystaniu tego produktu wiosną ale nie praktykowałem. 

Jeśli udałoby ci się wstrzelić w GS 30-32 znaczy się wzrost łodygi gdy od dołu licząc pojawia się pierwsze międzywęźle ( musisz poznać po prostu w szczegółach fazy rozwojowe). Po drugie substancją zwalczająca fiołka w Navigatorze jest aminopyralid który nie jest wybitnie toksyczna dla tego agrofaga.  Na szkoleniu tym wskazywali dawkę 250 ml/ ha. Ale musisz sobie zdawać sprawę, że przy chłodnych dniach i nocach z przymrozkami występującymi w okresie wchodzenia roślin rzepaku w wskazane przeze mnie fazy rozwojowe, efektywność zabiegu może być niezadowalająca. 

Tak więc taki eksperyment może się uda może nie i nikt nie daje ci gwarancji w przypadku wystąpienia fitotoksyczności. 

co polecacie ną poprawke na fiołka polnego i habra bławatka

Na dobro sprawę z fiołkiem raczej sobie trzeba podarować. Jest to chwast piętra niskiego więc nie jest wybitnie konkurencyjny w uprawie rzepaku. Tak więc ile obeżre to obeżre  rzepak, gorzej  jedynie, że się wysieje. A chabra standardowo chlopyralid. 0,25-0,3 l. W przypadku tego produktu mamy większe możliwości stosowania wiosną

#6814 Share massei8

massei8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 25 luty 2016 - 21:38

Opryski rzepaku i innych oleistych czyli gallera się nada

#6815 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1260 postów

Napisany 25 luty 2016 - 22:52

zbyt dużo już ten rzepak wytrzymał żebym go teraz przypalił herbicydem jeszcze, chyba zostawię to zachwaszczenie tak jak jest, mam trochę Navi może zrobię próbę na 0,25ha zobaczę, tylko szlak mnie trafia bo miejscami jest tego fiołka sporo :/

dodam że jak pryskałem Navi + Metazachlor jesienią to ostro oberwał na glebie próchnicznej rzepak (spadek temp do około 0st lub nawet przygruntowy przymrozek po zabiegu) ale się pozbierał jednak trwało to długo (plamy na liściach białe ponadto skręcały się liście i brzegi blaszek liściowych schły na czarno choćby je palnikiem przypalał) makabra

Edytowany przez proxy8441, 25 luty 2016 - 22:53.

#6816 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 25 luty 2016 - 23:04

major

Stosowałem kiedyś foxa wiosna w dawce 0,6l na fiołka jakiś olbrzymich widzocznych poparzenie nie było ale różnica w plonie ok 0,8t do powierzchni nie pryskanej. Poważnie sie zastanów nad senesem zabiegu albo próbuj zmniejszyć dawkę foxa i tylko przyhamować fiolka

#6817 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1260 postów

Napisany 25 luty 2016 - 23:33

O panie na moim piasku znizka plonu na poziomie 0,8t nasion/ha toż to katastrofa finansowa to może być 1/3 plonu ogólnego na tej działce. Mam jeszcze czas bo na razie pogody do zabiegu nie ma, no lekkie przyhamowanie wzrostu już by mnie satysfakcjonowało.

#6818 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 26 luty 2016 - 09:55

gdyby była ciepła wiosna można byłoby zrobić to w dawkach dzielonych ,a tak możesz nie zdążyć

Thug

#6819 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 977 postów

Napisany 26 luty 2016 - 14:26

Kolego @proxy8441 a ile ci ten fiołek zanieczyści??? Gdyby to była przytulia to co innego. Poniesiesz koszty, obniżysz plon i po co to??? Do TYCH-ów  zawieziesz niech nawet będzie miał 4-5% zanieczyszczeń. to potrąceń około 20 - 30zł więc nie warto.

Edytowany przez Wojtek987, 26 luty 2016 - 14:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6820 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1260 postów

Napisany 26 luty 2016 - 16:53

wojtek mi nie rozchodzi się o zanieczyszczenia nasion tylko o spadek plonowania związany stanem zachwaszczenia. Fiołka jest bardzo dużo, miejscami zakrywa całą pow. gleby poza rzepakiem a obsada rzepaku w tych właśnie miejscach kształtuje się na poziomie 8-12 roślin z 4-6 liściami także nie wróży to dobrze. Ale chyba zostawię to tak jak jest, dam mu wolną rękę ale czarno to widzę, a nawozu to chyba połowę wykorzysta, niestety :(

PS: skąd jesteś?

Edytowany przez proxy8441, 26 luty 2016 - 16:53.