Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8770 odpowiedzi na ten temat

#6781 Share JMaria

JMaria

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 08 luty 2016 - 09:43

Panowie co to za zielsko ? Pryskany powschodowo  (Navigator + Metazanex2 500 SC)

Załączone miniaturki

• 404.JPG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 11:09
  •  

#6782 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 08 luty 2016 - 09:47

wygląda na chabra zrób jakoś wyraźniej to zdjęcie

wielkiego wyboru nie będzie lontrel galera navigator 

Thug

#6783 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 08 luty 2016 - 17:22

To projekt czy już zatwierdzone? http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/fungicydy-ktorych-decyzja-ke-zabraknie-w-ochronie-rzepaku,62447.html

Edytowany przez magnum123, 08 luty 2016 - 17:24.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6784 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 08 luty 2016 - 18:01

na szczęście projekt

Thug

#6785 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:14

a jak wygladaja wasze rzepaki? 

moje niby twardo siedza  w ziemi, duzo lisci zoltych, najmlodsze liscie ktore dopiero sie tworza sa za to zielone, nie wiem czy to dobry znak:)

#6786 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:17

znak nadziei że jeszcze całkiem nie padł.Jeszcze powinno coś z niego być jeśli nie będzie poprawki z mrozem

#6787 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 10 luty 2016 - 08:21

Panowie co to za zielsko ? Pryskany powschodowo  (Navigator + Metazanex2 500 SC)

Wygląda mi na Tasznik polspolity , chwast z tej samej rodziny co rzepak .

Niestety Navigator ani tm bardziej Galera lub Lontrel . słabo sobie z nim radzą , a to w zasdzie jedyne srodki dopuszczone wiosną.

Tanim katem na ten chwast jest Salsa 75 , ale zalecana jest jesienią do fazy 8 liści.   Stosowanie wiosenne , gdzieś tam opisywane, podobno jest możliwwe , ale nie mam pojęcia czy obarczone ryzykiem.

Na szczęscie chwast ten najgorszy jest jesienią . Wiosną rzepak błyskawicznie go zagłuszy , z uwago że największą czescia\tasznika jest własnie rozeta , a cały z pędem nasiennym ma ok 30 cm.

Edytowany przez scoffer, 10 luty 2016 - 08:31.

#6788 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 10 luty 2016 - 09:11

może być tasznik z chabrem  są podobne we wczesnej fazie i jak stosował Navigatora  który powinien właśnie zlikwidować chabra , może to być tasznik

kerb drogo

salsa tanio

w każdym przypadku możliwość uszkodzenia rzepaku

Thug

#6789 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 10 luty 2016 - 10:49

Niszczenie tasznika mija się z celem , gdyż wiosna wypuszcza jedynie pęd nasienny . Nim ewentualny preparat doprowadzi do zniszczenia chwastu , rzepak ozimy dawno go zagłuszy i nie będzie stanowił żadnej konkurencji , ani wpływu na plon.

Sprawdz jednak dokładnie , czy chwast o którym pisał @thug , tj chaber bławatek został wyeliminowany przez Navigator , bo z nim jest bardziej niebezpiecznie. 

Ze swojej strony uważam że Navigator jest mniej skuteczny w walce z chabrem niż  Lontrel , z uwagi ze w aplikowanej dawce jest mniejsza zawartość chlopyralidu , ktory niszczy chabra i rumiany.

Generyki Lontrelu dostępne są o ok 200 zł za litr taniej niż Navigator , w zwiazku z czym, za zoszczedzone pieniadze spokojnie mozna nabyć Command  , by pozbyć się przytuli i reszty badziewia zachwaszczjacego łan 

Navigator i Metazanex to bardzo drogie rozwiazanie w walce z dwuliściennymi .

#6790 Share JMaria

JMaria

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 10 luty 2016 - 12:13

Potraktowałem powschodowo i dostępny był tylko (Navigator i Metazanex). Ogólnie było sucho i wschody były mizerne. Rzepak na wiosnę jest ogólnie słaby i nie wiem czy go zostawiać czy nie. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6791 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 10 luty 2016 - 14:22

Ja bym zostawił . trudno powiedzieć jakie będą ceny rzepaku w żniwa , ale jedno jest pewne , na pewno go sprzedasz i to bez żadnch problemów .

Ze zbożem może być mniej ciekawie i to nie tylko z ceną .

Tym bardziej ,że ten rzepak potrzebuje azotu za ok 550 zł oraz chemii za ok 200 by doprowadzić plantację do żniw i plonu w ok 2.2-2,7 t/ha.

Nie widzę opcji, przesiewu zbozem ,by uzyskać wydajnośc 3 x wyższa niż tego rzepaku , zakładając że cena zboża jest prawie 3 krotnie niższa.

A koszty likwidacji rzepaku i prowadzenia nowej plantacji , będą dużo wyższe niż doprowadzenie tej do zbioru.

I ostatnia rzecz , stanowisko dla następnej uprawy -też ma swoją wartość.

#6792 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 10 luty 2016 - 21:20

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam wszystkich. Mam pytanie, od jakich temperatur można zwalczać wiosną jednoliscienne w rzepaku? Pantera, leopard w jakich temp zaczynają działać.
Pozdrawiam

#6793 Share bizonlukaszZ056

bizonlukaszZ056

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 10 luty 2016 - 22:04

Leopard chyba coś koło 10-12oC zaczyna działać

Edytowany przez bizonlukaszZ056, 10 luty 2016 - 22:05.

#6794 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 luty 2016 - 09:25

Panowie mam jeszcze 2ha rzepaku nie odchwaszczonego na jesieni bo był tak lichy że postanowiłem poczekać z zabiegiem do wiosny gdyż nie wiedziałem czy czasem nie będę go likwidował, dziś już wiem że zostaje i problem dotyczy głównie fiołka polnego, rzepak jest go w stanie zagłuszyć wiem to z doświadczenia i z teorii jednak miejscami jest go tyle że po prostu pokrywa całą pow. gleby obok rzepaku. Jakie rozwiązanie jest najlepsze na wiosne w walce z nim, zaznaczam że praktycznie tylko fiołek występuje. Mam jeszcze odrobinę Navigatora ale już jesienią ostro mi przyhamował rzepak boję się co będzie na wiosnę. Co poradzicie jaki środek i kiedy stosować bo w pole można już od 2 tyg wjechać bezproblemowo, rzepak wegetuje a fiołek tymbardziej się rozwija w najlepsze.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#6795 Share bizonlukaszZ056

bizonlukaszZ056

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 19 luty 2016 - 17:11

obstawiam chabra bławatka

#6796 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 luty 2016 - 18:58

Pewnie że to chaber bławatek. A to że stosował Navigator wcale nie przesądza o pełnej skuteczności zabiegu.  Chropyralid działa przede wszystkim nalistnie i najlepiej zwalcza chwasty w ciepło słoneczna pogodę. Wiadomo jaka była jesień i tematów do poprawki w tym roku po Navigatorze nie skolko mała. 

Nie wiem kolego czy to tylko jakiś mały placyk czy w takim nasileniu masz całe pole zachwaszczone. Chropyralid 300SL i pozostaje w dawce co najmniej 0,3l/ ha. Aby rzepak nie odchorował po zabiegu zrób go najpóźniej do BBCH 49-50 (przed odsłonięciem paków kwiatowych). Licz się z tym, że taki zabieg będziesz wykonywać wczesną wiosną więc jakieś niedobitki tak czy siak mogą odbić. 

#6797 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 19 luty 2016 - 19:04

Ja bym zostawił . trudno powiedzieć jakie będą ceny rzepaku w żniwa , ale jedno jest pewne , na pewno go sprzedasz i to bez żadnch problemów .

Ze zbożem może być mniej ciekawie i to nie tylko z ceną .

Tym bardziej ,że ten rzepak potrzebuje azotu za ok 550 zł oraz chemii za ok 200 by doprowadzić plantację do żniw i plonu w ok 2.2-2,7 t/ha.

Nie widzę opcji, przesiewu zbozem ,by uzyskać wydajnośc 3 x wyższa niż tego rzepaku , zakładając że cena zboża jest prawie 3 krotnie niższa.

A koszty likwidacji rzepaku i prowadzenia nowej plantacji , będą dużo wyższe niż doprowadzenie tej do zbioru.

I ostatnia rzecz , stanowisko dla następnej uprawy -też ma swoją wartość.

chemii za 200 zł co miałeś na myśli zabieg T2 (na płatek) połączony z insektycydem bo tu już mamy 2 stówy?

Thug

#6798 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 luty 2016 - 22:09

Witam stosowałem na jesień powschodowo sultan top i troche przepuscił rumianek,chaber,tasznik  na wiosne planuje dać lontrel pytanie tylko czy cość się stanie bo pisze na oprysku że musi być temp przez 5 dni powyżej 5 stopni jak spadnie temp do okolic zera to uszkodzi rzepak ? 

#6799 Share Konario

Konario

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, fotografia, motocross

Napisany 20 luty 2016 - 15:27

Marcinus, na moj rozum to rzepakowi nic nie będzie, bo poprostu w niskich temp herbicydy mają zwyczjanie obiżoną skuteczność.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6800 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 24 luty 2016 - 12:17

Mam taki problem po zabiegu navigarorem + rego zostało mi na polu trochę przytuli nie ma tego aż tak dużo, ale jednak jest. I tu moje pytanie jak zawartość nasion przytuli w rzepaku przekłada się na jego sprzedaż (cenę i chęć zakupienia takiego towaru)?