Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8781 odpowiedzi na ten temat

#641 Share radi103

radi103

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 19:50

Opryski rzepaku i innych oleistych Mam pytanie.Czy nie jest za póżno na desykację i sklejacz,gdy łuszczyny na pędzie głownym są już uschnięte, na bocznych są żółte ale jeszcze się nie kruszą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 13:43
  •  

#642 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 21:58

Opryski rzepaku i innych oleistych a masz jeszcze jakieś zielone łuszczyny czy już suche i pod żółknięte bo nie ma się raczej co pchać w koszty w tym wypadku według mnie.

A ciężko to tak jednoznacznie powiedzieć jeśli nie widzi się tych roślin także decyzję trzeba podejmować samemu i próbować my też w pierwszym roku nie wiedzieliśmy dokładnie kiedy i jak to robić ale człowiek z roku na rok się uczy

#643 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 06 lipiec 2011 - 22:09

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja jutro będę dopiero desykował-wole kilka dni później niż za wcześnie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 07 lipiec 2011 - 06:39

Opryski rzepaku i innych oleistych

Mam pytanie.Czy nie jest za póżno na desykację i sklejacz,gdy łuszczyny na pędzie głownym są już uschnięte, na bocznych są żółte ale jeszcze się nie kruszą.

To trochę ciężko ocenić, nie widząc plantacji. Jeśli suche jest tylko kilka łuszczyn pędu głównego, to myślę, że jeszcze śmiało można jechać.

Co do terminu desykacji, to ja bardziej kieruję się kolorem nasion. sprawdzam różne części roślin i jak jest ciemnych, ciemno-zielonych ok 70% to lecę, Z barwą łuszczyn trochę ciężko się ocenia, bo w tym roku np. mam rzepak (polecam Adriana), któremu łuszczyny zrobią się słomkowo-zielone, a nasiona dość długo jeszcze berą dochodzić do brunatności.

Ciekaw jestem jak u was z pryszczarkiem, bo u mnie (Żuławy) w tyk roku był nie do opanowania. Ciągłe naloty, i do tej pory w zielonych można bez problemu znaleźć larwy.

Edytowany przez darolee, 07 lipiec 2011 - 06:40.

#645 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 07 lipiec 2011 - 20:29

Opryski rzepaku i innych oleistych zgadzam się że każdy rok jest inny i każdy rzepak jest inny są różne terminy dojrzewania odmian i ciężko ustalić termin desykacji.

a co do pryszczarka to jest taka sprawa że należy zadbać o chowacza podobnika żęby go zwalczyć bo to on robi dziurki w łuszczynach w które później składa jaja pryszczarek

#646 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 09 lipiec 2011 - 13:01

Opryski rzepaku i innych oleistych Tak tak wszystko wiemy :) Ale jeszcze wczoraj na ręku siadł mi chowacz hehe i znalazlem kilka w rzepaku. Dziurki po chowaczu można znaleźć na przekroju całego rzepaku (chodzi mi, że zarówno na tych najwcześniejszych łuszczynach i tych najpóźniejszych) Zaglądałem czesto ma pole i w zasadzie można powiedzieć, że u mnie w rejonie powinno się pryskać na chowacza co tydzień przez 2 miesiące. Wydaje mi się i nie tylko mi, że główną tego przyczyną były mocne wahania temperatur - kilka dni ciepłe, kilka dni bardzo zimne.

#647 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 lipiec 2011 - 14:36

Opryski rzepaku i innych oleistych A jakie sa wasze zdania,czy warto desykowac i sklejac rzepak czy nie?.Czy sa straty ziarna w rzepaku niezdesykowanym?

#648 Share tomaszkopa

tomaszkopa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 09 lipiec 2011 - 19:27

Opryski rzepaku i innych oleistych strata jest na koleina po 2 tyg jest zielona

#649 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 09 lipiec 2011 - 20:32

Opryski rzepaku i innych oleistych co do chowacza to powiedz mi czy masz coś takiego jak żółte naczynie na polu rzepaku????

a co do desykacji to zależnie od roku i odmiany ja przez trzy ostatnie lata desykowałem i raczej się opłacało jeśli dodajesz sklejacz łuszczyn, a w tym roku nie będę tego robił bo widzę po rzepakach że bardzo ładnie i równo się dojrzewają także nie widzę większego sensu.

#650 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 lipiec 2011 - 21:40

Opryski rzepaku i innych oleistych darole u nas tak samo inwazja pryszczarka :(

My siejemy, a Bóg daje plony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 09 lipiec 2011 - 22:21

Opryski rzepaku i innych oleistych a jakie według was są te objawy tego pryszczarka????? że tak wszystko zwalacie nie niego???? co się dzieje w tych rzepakach???

#652 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 10:04

Opryski rzepaku i innych oleistych Rzepak się robi brzydki :) Żółkną pojedyncze stronki najczęściej. I tam ziarka nie ma albo jakieś resztki są.

#653 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 20:44

Opryski rzepaku i innych oleistych to prędzej jest choroba a po pryszczarku to przy jeszcze zielonym rzepaku zielone łuszczyny pojedyncze łuszczyny żółkną nabrzmiewają w nich możecie znaleźć białe larwy i po czasie łuszczyny te pękają i wysypują się nasiona zanim jeszcze rzapak zacznie się dojrzewać.

#654 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 07:13

Opryski rzepaku i innych oleistych Tak tak a jak otworzymy łuszczyny to w środku spitalają nam białe mączniaki albo czerń w pryszczarkowej skórze ☺

#655 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 13 lipiec 2011 - 21:00

Opryski rzepaku i innych oleistych po pryszczarku zostaja nasiona wielkości maku, jeżeli coś zostanie niż wczesniej przy dojrzewaniu się łuszczyna otwiera i osypuje z tego wsponianego maku, i po łuszczynie!

taa choroba, chyba wściekłego pryszczarka.

darole popieram

My siejemy, a Bóg daje plony.

#656 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 16 lipiec 2011 - 19:29

Opryski rzepaku i innych oleistych jeśli wcześniej nie popękają łuszczyny i się nie wysypie...

jak tam chłopaki ruszaliście już rzepak kombajnem??? jak tam plonuję????

#657 Share tomaszkopa

tomaszkopa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 16 lipiec 2011 - 20:31

Opryski rzepaku i innych oleistych plon ok 2 h 7,6 tony wilgotność 12 % w środę wieczorem wymłócony

#658 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 16 lipiec 2011 - 21:48

Opryski rzepaku i innych oleistych ja też liczę że sypnie mi 3 - 4 ton planuję go młócić po niedzieli koło wtorku. W czwartek mierzyłem wilgotność to miał 17,5 % jutro jeszcze zmierzę i zobaczymy jak będzie koło 10% to będę powoli go pobierał.. a cena jaka u Ciebie???

#659 Share tomaszkopa

tomaszkopa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 14:16

Opryski rzepaku i innych oleistych 1850 a na dzisiaj 1900zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 lipiec 2011 - 14:25

Opryski rzepaku i innych oleistych 1930 brutto i tendencja wzrostowa w Lubelskim.