Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8784 odpowiedzi na ten temat

#5321 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 15:55

Przy 200l/ha wody, dawka Galery bez zmian.

@maniek183 adiuwant zapewne tez szedl? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 05:43
  •  

#5322 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 16:33

@Sim serio czy jaja sobie robisz? Zmniejszone ilości wody to poniżej 150l/ha a raczej w okolicach 100l/ha jeśli nie masz doświadczenia zrób zwykły zabieg.

@Tomek brak adiuwantu inny środek o podobnym mechanizmie działania.

#5323 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 16:46

Opryski rzepaku i innych oleistych Bez jaj (: chodzi mi o to żeby 1 litrą galery opryskać 6 ha
Bo wlasnie galera jest tylko w litrowych pojemnikach po okolo 500zł. Tylko kto da gwarancje, że w takim wydamiu to zadziała. I jeśli na opryskiwaczu zegara jest cisnienie 2.5 to wypryskuje 300l/ha, a jeśli ustawiłbym 1.25 to by wypryskiwał 150l/ha?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5324 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 19:05

Aż chciałem sprawdzić ile masz lat w profilu...  Chłopie chcesz obciąć dawkę ponad 50% odpada!! druga sprawa ten chwast to Bratek Polny (skuteczność Galery ok 60-65 % w normalnej dawce gdzieś tak wyczytałem kiedyś)

Masz papier na wykonywanie oprysków? Obstawiam że nie bo wyliczanie dawki tam uczą. Ale nic nauczymy...

Jaka prędkość oprysku?

#5325 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 12 styczeń 2015 - 19:55

Osobiście na wiosnę nie dałbym wiecej galery niż 0,25 to to już na maxa, a wolał bym 0,2  plus dobry adiuwant i z 180 wody, musi podziałać przy odpowiedniej pogodzie.

Od paru lat stosuję  minimalne, lub zaniżone dawki środków i jestem bardzo zadowolony.Wszystko z adiuwantami pryskam,a  woda to deszczówka przeważnie.

#5326 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 11:01

Na wiosnę muszę poprawić galerą w rzepaku- 6 ha, na jesień po siewie pryskałem mieszanką metazanex+reaktor w trochę niższej dawce jak na etykiecie pisało, tak zalecił mi sprzedający oprysk bo wg. niego po pełnej dawce liście mogą się przebarwiać i hamować wzrost. Efekt tego jest taki, że przepuściło jeden chwast i jest go dużo w rzepaku.

Z wiosny trzeba pryskać jeszcze raz galerą, ale chciałem to zrobić ekonomiczniej-tzn. mniej wody na ha (200l) i mniej galery, tylko nie wiem jaką dawkę tej galery trzeba będzie dać żeby podziałało? I ile zmniejszyć cisnienie na opryskiwaczu- obecnie przy ilości 300l/ha jest 2.5 na zegarze opryskiwacza, końcówki mam niebieskie płaskostrumieniowe.  Orientuję się ktoś jak to wszystko ustalić?  

Ten chwast tak teraz wygląda i nie wiem jak się nazywa    http://www.fotosik.p...47b7c54feb.html

Ja bym to zostawił, bo po mojemu to fiołek polny, chwast niskiego piętra,  mało szkodliwy dla rzepaku. Co do dawki oprysku to jeśli znamy mechanizm działania i wrażliwość  danego chwastu na daną substancje to możemy obniżyć nawet i 10x dawkę i będzie skutecznie, na jakąś wrażliwszą grupe chwastów (przykładowo jak źle umyjemy opryskiwacz po oprysku w zbożach na dwuliścienne i pojedziemy w rzepak to możemy go zlikwidować)

Co do ilości 200/ha to masz w internecie tabele z prędkoscią rozmiarem końcówki ciśnieniem i iloscią wody/ha. W ten sposób zobacz od tyłu na tabelkę, czyli na niebieskich końcówkach jak wypryskujesz 300l przy cisnieniu 2,5 czyli przy ilości 200l przy tej samej prędkości będzie to ?

#5327 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 11:31

Fiołka Galerą nie załatwisz obniżając dawkę bo jest na nią średnio wrażliwy. Twój okaz jest już całkiem spory...

Niebieskimi rozpylaczami nie zejdziesz poniżej 200l/ha żeby było przyzwoite wykonanie. Zmień na żółte 0,2 wydajność rozpylaczy z tabelki. 

http://www.bury.com....acze polowe.pdf

wydrukuj sobie tabelkę przydaje się 

#5328 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 11:50

Opryski rzepaku i innych oleistych Mam ponad 30 lat i kwit na pryskanie też sugerujac sie wypowiedziami innych użytkowników jest to możliwe, ale w przypadku galery nikt nie pisał o takim eksperymencie tylko glifosatów. Prędkościomierza nie mam w ciągniku, jade zawsze 1500 obr/min na 3 biegu ursus 3p. Zawsze pryskałem pełnymi dawkami, ale w tym roku jestem zmuszony do cięć kosztów. A powiedz mi czy uczyli na szkoleniu że oprysk z ziemi potrafi przeparować i uszkodzić rośliny na sąsiesnim polu? bo ja samiałem taki przypadek w tamtym roku.
Dzięki za link, napewno się przyda.

#5329 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 13 styczeń 2015 - 13:11

Wybacz pytanie wydało mi się zbyt nieprawdopodobne.

Przeparować raczej nie co najwyżej został zniesiony czego nie raz nie widać. Znam podobny przykład oprysk glifosatem na ściernisko zniosło do sąsiada szlak trafił pas pszenicy, która została zasiana 2 miesiące później po wcześniejszej orce to dopiero była zagadka. O dziwo nie uschła od razu a dopiero gdy miała 3-4 liście.

Na dole tabelki masz jak sprawdzić prędkość, tylko nie startując z miejsca a zaczynając pomiar w biegu. Jak znasz już prędkość wzór z prawej jest zbędny. 

Przykładowo wyszło ci 7km/h  chcesz dać 200l/ha masz niebieskie rozpylacze (0,3).  W kolumnie 7km/h szukasz 200l  najbliżej masz 204l wychodzi że to przy 3 barach i tyle. Takie ustalenie jest wystarczająco dokładne.

#5330 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 14 styczeń 2015 - 08:29

Opryski rzepaku i innych oleistych Dzięki za wyjaśnienie, rozmawiałem z panem u którego zawsze kupuje śor i nawozy, mówił, że jeśli jest tylko ten chwast bratek lub fiołek to oprysk galerą jest zbędny i wogóle nie pryskać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5331 Share tripad

tripad

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 19:33

Wie ktoś, czym zniszczyć farbownika polnego (krzywoszyj) w rzepaku ozimym? szukam, szukam i nie ma za bardzo czym.

#5332 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 19:03

Czym moge opryskać rzepak na chwasty jednoliścienne na wiosne jakiś dobry i nie za drogi środek mi polecicie . 

#5333 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 19:31

Podajcie koledzy dobry program ochrony wiosennej rzepaku takiego typu jakim w pszenicy jest:

T1:Tilt+Mirage

T2:Menara+Amistar

T3:Tebu+Topsin

Moja ostatnia ochrona wiosenna:

1:Pyrinex+cyperkill+Alert

2:(na slodyszka)Mospilan

3:Tebu(na opadanie płatków)

#5334 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 20:02

nowy środek syngenty na płatek, koszt ma nie przekroczyć 200zł/ha

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/symetra-325-sc-nowe-rozwiazanie-w-ochronie-rzepaku-przed-chorobami,55027.html

#5335 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 16:04

A więc chciałbym na wiosne opryskać na samosiewy i chwasty jednoliścienne labrador albo leopard tylko nie wiem jaka dawka by była najodpowiedniejsza 1l 1,5 czy 0,5 no i czy te środki są dobre .

#5336 Share bamberool

bamberool

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 08 luty 2015 - 19:08

A CO POLECICIE W RZEPKU?

ZAZNACZAM, ŻE JEST DOŚĆ NISKI, MAŁO ROZKRZEWIONY...ruszam 1 dawka 180 litrów RSM 32%, 2 dawka saltera 34% 250kg/ha. Siarka i magnez tylko dolistnie, gdyż od lat stosujemy KORN -KALI, więc magnezu i siarka jest dostarczana  głównie doglebowo.MYŚŁAŁEM GÓRA 0,4L CARYX, aby za bardzo nie skaracać +0,6 TEBU. TYLKO TEBUKONAZOL DZIAŁA W WYŻSZYCH TEMPERATURACH.. jakie stosujecie mikroelementy w rzepaku i zobożach??? Zastanawiałem się ostatnio nad firmą WUXAL.przepraszam, jeśli odchodzę od tematu(jestem nowy na tym forum).

dzięki za swoje porady

#5337 Share zuczek015

zuczek015

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 14 luty 2015 - 22:19

nowy środek syngenty na płatek, koszt ma nie przekroczyć 200zł/ha

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/symetra-325-sc-nowe-rozwiazanie-w-ochronie-rzepaku-przed-chorobami,55027.html

faktycznie nie przekracza 200 zł, dobre też jest rozwiązanie bayera propulse. Propulse stosowałem u siebie w poprzednim roku działa bardzo dobrze.

Podajcie koledzy dobry program ochrony wiosennej rzepaku takiego typu jakim w pszenicy jest:

T1:Tilt+Mirage

T2:Menara+Amistar

T3:Tebu+Topsin

Moja ostatnia ochrona wiosenna:

1:Pyrinex+cyperkill+Alert

2:(na slodyszka)Mospilan

3:Tebu(na opadanie płatków)

Tebukonazol na opadanie płatka to złe rozwiązanie, za słaby środek polecam Symetre, Propulse, Pictora

A CO POLECICIE W RZEPKU?

ZAZNACZAM, ŻE JEST DOŚĆ NISKI, MAŁO ROZKRZEWIONY...ruszam 1 dawka 180 litrów RSM 32%, 2 dawka saltera 34% 250kg/ha. Siarka i magnez tylko dolistnie, gdyż od lat stosujemy KORN -KALI, więc magnezu i siarka jest dostarczana  głównie doglebowo.MYŚŁAŁEM GÓRA 0,4L CARYX, aby za bardzo nie skaracać +0,6 TEBU. TYLKO TEBUKONAZOL DZIAŁA W WYŻSZYCH TEMPERATURACH.. jakie stosujecie mikroelementy w rzepaku i zobożach??? Zastanawiałem się ostatnio nad firmą WUXAL.przepraszam, jeśli odchodzę od tematu(jestem nowy na tym forum).

dzięki za swoje porady

http://wuxal.eu/sklad_nawozow.html patrząc na skład tych odżywek to szału nie ma. Rzepak na tone plonu potrzebuje 150g boru czy celując w 4t musisz dostarczyć 600g, w tych odżywkach masz tylko 9g w 1kg czy litrze. I po za tym nawóz zawiesinowy to słabe rozwiązanie.Masz może ceny tych odżywek? Ja w tym roku brałem do siebie Adob osobne mikroelemnty+ do tego Rzepak plus z wyłączności PSR.

#5338 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 08:07

Witam

Jesienny oprysk na chwasty Butisan400+command przepuscił mi na niektórych działkach fiołka polnego w dość znacznych ilościach, moje pytanie brzmi czy pryskać go na wiosne i czym?? a może zostawić go ponieważ jest to chwast niskiego piętra?? Pytam bardziej doświadczonych rolników w tym temacie

Pozdrawiam

#5339 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 09:51

FioŁka zostaw w spokoju.Czasem potrafi wyrosnąć na równi z rzepakiem ale sporadycznie.Zwalczysz go w pszenicy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5340 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 13:04

u mnie pozostało  sporo chabru i jest  on  dość  mocno  rozwinięty i -niestety bardzo zdrowy  po zimie, reszta  chwastów  do  przyjęcia  bo  niskiego  piętra  więc  raczej  nie  będę  z  nimi  walczyć- czego użyć  na  chabra  bławatka który  ma  6-8 liści?