Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8780 odpowiedzi na ten temat

#481 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 03 maj 2011 - 20:10

Opryski rzepaku i innych oleistych mospilan to pieniądze wyrzucone w błoto i to nie tylko moja opinia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 09:40
  •  

#482 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 03 maj 2011 - 20:25

Opryski rzepaku i innych oleistych Dziś wyczytałem w top agra ze w okresie kwitnienia daję się dwa po 22 kg mocznika na ha. Czy ktoś to stosuję??

Bo po dzisiejszym 10 cm opadu śniegu to nie mam pojęcia co robić, rzepak leży przywałowany.

#483 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 03 maj 2011 - 20:43

Opryski rzepaku i innych oleistych ja dawałem 0,4 amistaru +0,7impactu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#484 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 03 maj 2011 - 20:51

Opryski rzepaku i innych oleistych farmermf --> według mnie 250g tebukonazolu to i tak dużo i nie pchał bym strobiluryn bo po pierwsze to są to substancje profilaktyczne stosowane przed pojawienem się choroby, a w przypadku oprysku na płatek choroby zwykle są już rozwinięte i strobiluryna nic im nie zrobi, substancją wyniszczającą są triazole.
Po drugie strobiluryna nie ma wpływu na fiziologię rzepaku, efekt zieloności działa tylko w przypadku zbóż i tą substancję stosuje się raczej tylko w zbożach gdzie podczas zabiegu rzeczywiście niema jeszcze chorób tylko rozwijają się później.

Ja bym zapomniał o strobilurynie na opadanie płatka i dawał jakikolwiek triazol, polecam Oriusa.
Strobiluryny lub zależnie od rozwoju chorób coś jeszcze dał bym do nich na zboża w terminie T2/T3.

I rozumiem że żartujesz z tym dojrzewaniem rzepaku przed pszenicą.

Tomek --> jaki sens ma machanie pieniędzy w rzepak który idzie do zaorania?

#485 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 03 maj 2011 - 20:58

Opryski rzepaku i innych oleistych Najbliższe dni pokażą ci dalej z rzepakiem??

Co do stiobiluryny to stosowałem i nie byłem zadowolony.

#486 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 maj 2011 - 07:04

farmermf --> według mnie 250g tebukonazolu to i tak dużo i nie pchał bym strobiluryn bo po pierwsze to są to substancje profilaktyczne stosowane przed pojawienem się choroby, a w przypadku oprysku na płatek choroby zwykle są już rozwinięte i strobiluryna nic im nie zrobi, substancją wyniszczającą są triazole.
Po drugie strobiluryna nie ma wpływu na fiziologię rzepaku, efekt zieloności działa tylko w przypadku zbóż i tą substancję stosuje się raczej tylko w zbożach gdzie podczas zabiegu rzeczywiście niema jeszcze chorób tylko rozwijają się później.

Ja bym zapomniał o strobilurynie na opadanie płatka i dawał jakikolwiek triazol, polecam Oriusa.
Strobiluryny lub zależnie od rozwoju chorób coś jeszcze dał bym do nich na zboża w terminie T2/T3.

I rozumiem że żartujesz z tym dojrzewaniem rzepaku przed pszenicą.

Tomek --> jaki sens ma machanie pieniędzy w rzepak który idzie do zaorania?

Nie nie żartuje.Spytaj @Blackmamby że kosił pszenice a potem rzepak miejscami, inny rolnik od nas też żniwa rzepaczane poplątał ze zbożowymi. Dla tego martwie się trochę o tą strubilurynę ale narazie rzepak pod sniegiem to temat trochę się odciągnie choć na wcześnie sianym widziałem już łuszczyny.

#487 Share kubotam

kubotam

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 32 postów

Napisany 04 maj 2011 - 07:15

Opryski rzepaku i innych oleistych Czym zaprawiacie ziemniaki ??? Ja osobiście Prestige Forte :)

#488 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 04 maj 2011 - 07:33

Opryski rzepaku i innych oleistych Wierzę że może się tak stać przy późnej odmianie rzepaku i wczesnych pszenicach.
U mnie przy rzepaku pryskanym tebukonazolem jest ok 2 tygodnie czasu do koszenia pszenicy, wiec jak koszenie rzepaku ciągnie się przez pogodę to jak kończę rzepak to praktycznie od razu zaczynam pszenicę.
Z tym że w okolicy nie widziałem żeby ktoś kosił pierwszą pszenicę, a potem rzepak.

Pszenicę pryskam między innymi strobiluryna więc żniwa też się odciągają.
Strobiluryna nie działa tak na rzepak, efekt zieloności jest tylko w przypadku zbóż więc niebój sie że to jakoś niesamowicie ci opóźni dojrzewanie, druga sprawa to że strobiluryna nie jest dobrą substancją w ochronie rzepaku. W rzepaku dobry jest tebukonazol i to on wpływa na fizjologią roślin, we wczesnych fazach skraca, a w późnych przedłuża fotosyntezę i zapobiega osypywaniu ziaren (a przynajmnijej niektóre substancje z grupy triazoli)

#489 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 maj 2011 - 08:38

Opryski rzepaku i innych oleistych @farmermf Z tymi stobilurynami to masz trochę racji i trchę nie, bo nie do końca było tak jak piszesz. Mój rzepak dostał 2 x strobilurynę, pierwszy raz Pictor na opadanie płatka, drugi raz na łuszczyny Reveller (tak wiem że nie ma rejestracji na rzepak). Rzepak do samego zbioru, opóźninego zresztą praktycznie do zbioru pszenicy był zielony i zdrowy jak nigdy. Problemem okazało się to że nie był desykowany bo trzeba był tracić mnóstwo czasu na dosuszenie. To przesądziło o tym że koszony był w momecie kiedy można było zbierać pszenicę. Z kolei rzepak który kosiłem po pszenicy został przypalony opryskiem przed ktorym nie został dobrze wypłukany opryskiwacz po granstarze i grodylu w wyniku czego zostały pouszkadzane głowne pędy i poodbijały nowe boczne, które do września byłyby jeszcze żywo zielone. Ogólnie polecam taki wariant ochrony z desykacją.

Edytowany przez BlackMamba, 04 maj 2011 - 08:46.

#490 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 maj 2011 - 09:09

Opryski rzepaku i innych oleistych To jak ja umyje opryskiwacz dokładnie :D i dam strubiluryne z tebukonazolem na opadanie płatka(jeśli takowy przetrzyma majową zimę) to jest szansa na zbiór bez desykacji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#491 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 maj 2011 - 10:03

Opryski rzepaku i innych oleistych To skoro już będziesz gniótł ten rzepak na opadanie płatka to chyba grzechem będzie nie desykować, tym bardziej że w ostatnich latach cieżko wykosić go przy optymalnej wilgotności, a przy sprzedaży prosto z pola są to znaczne straty na wilgotności. Z drugiej strony z 1,5 m na każde 15 metrów to 10% praktycznie straty po przejazdach. Ciężki orzech do zgryzienia :D

#492 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 maj 2011 - 13:34

Opryski rzepaku i innych oleistych po dzisiejszym śniegu i czekajacych nas przymrozkach to ja te środki na płatka schowam na następny sezon. ;[ :D Co do desykacji ciągnikiem to nie ma sensu jak nie ma chwastów(sciezki na 15m) Jak w tym roku bedą rwali rzepak prosto z pola z min. 9% wilgotności to ja 11-12% będe kosił ino świst.Tak jak piszesz przy koszeniu 12% wilgotności mam strate 6% z ceny a po desykacji jestem 10% do tyłu +koszt środka i przejazdu. Jeśli po tych anomaliach leżący rzepak nie będzie równo dojrzewał to się oczy zamknie i buta z glifosatem. ;[ :D

#493 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 04 maj 2011 - 23:43

Opryski rzepaku i innych oleistych mam taki problemik z rzepakiem nie zbyt intensywnie kwitnie po oprysku który był robiony 5 dni temu i zaczynał kwitnąć w tym czasie już od paru nastu dni,to raczej moja wina bo dałem mu na robala +rzepak extra 4kg/ha i solu bor 2l/ha tam gdzie ominięte opryskiwaczem to pięknie kwitnie i jest wyrzszy o 5-10 cm stronki są ciemniejsze i łodygi też pod fiolet podchodzi i kwiatki pozaklejane jakby ale stronki zawiązuje i malutkie czy to groźne przejdzie mu ?

Edytowany przez edzio, 05 maj 2011 - 14:09.

moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#494 Share marekdeer1

marekdeer1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 maj 2011 - 07:33

Opryski rzepaku i innych oleistych nie wiem co z twoim rzepakiem nie tak i nie wiem czy z tobą wszystko w porządku żeby kwitnący rzepak dursbanem pryskać ,jakiś pszczelarz to przeczyta to będziesz miał problemy

#495 Share mefiu890

mefiu890

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 05 maj 2011 - 10:39

Opryski rzepaku i innych oleistych dołączam się do pytania tomka73

Dziś wyczytałem w top agra ze w okresie kwitnienia daję się dwa po 22 kg mocznika na ha. Czy ktoś to stosuję??

Bo mam zamiar zrobić tak jak w top agrar napisali ktos robił tak już kiedyś ?? Podawał mocznik dolistnie w fazie kwitnienia ??

#496 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 05 maj 2011 - 10:43

Opryski rzepaku i innych oleistych jak można być takim kretynem i pryskać dursbanem rzepak w fazie kwitnienia powinni ci dowalić solidną karę za takie postępowanie i wszystkim twojego pokroju dajcie żyć pszczołom dursban zeby nie zatruć pszczoły to 96 godzin trzeba więc pewnie zabiłeś wiele pszczół

Edytowany przez thug, 05 maj 2011 - 10:45.

Thug

#497 Share tomaszkopa

tomaszkopa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 05 maj 2011 - 12:01

Opryski rzepaku i innych oleistych słyszałem ze pryskają rsm na nieopadanie płatków czyli wyszło by ze można i nic się nie stanie ale różnie mówią jedni by nie zrobili a anni pryskają też mam taki zamiar coś na robaka i dać z 15 l rsm na 1 h

#498 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 05 maj 2011 - 14:05

Opryski rzepaku i innych oleistych oprysk był robiony w nocy a pszczół nie było za dnia na rzepaku poza tym dopiero co kwiatki sie pierwsze pojawiły czyli koniec fazy pąka zielonego ,a o pszczoły dbam tera dopiero sie pojawiły pszczoły pierwsze obserwuje rzepak codziennie więc wiem co sie na nim dzieje thrug uważaj ze słówkami
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#499 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 05 maj 2011 - 14:12

Opryski rzepaku i innych oleistych pszczół nie uchronisz obserwacją a to ze byłrobiony nocą nic nie zmienia okres zapobiegający zatruciu 96 godz wiec chyba według moich wyliczen jest to 4 dni chłopie więc

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#500 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 05 maj 2011 - 18:24

dołączam się do pytania tomka73

Bo mam zamiar zrobić tak jak w top agrar napisali ktos robił tak już kiedyś ?? Podawał mocznik dolistnie w fazie kwitnienia ??

Tak ale roztwór mocznika przygotowany 12 godz przed zabiegiem a sam zabieg to tylko w nocy.