Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#4821 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 maj 2014 - 16:16

.

Edytowany przez e1leex, 01 listopad 2014 - 12:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 02:28
  •  

#4822 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 29 maj 2014 - 12:05

Opryski rzepaku i innych oleistych Widzisz jakie słabe skupy masz :D , u mnie bez problemu tylko oczywiśćie potrącenie za każdy 1% wilgotnośći ponad normę.

#4823 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 maj 2014 - 15:55

dlaczego reglone lepsze od glifosatu? czy po reglone łodyga jest sucha - chodzi łatwość zbioru?

Łatwość zbioru może być podobna, ale ważniejszy jest plon niż łatwość zbioru. Reglone słabo przemieszcza się roślinie, potrzeba dobrego adiuwanta (oryginał może nie wymaga, generyki raczej koniecznie). Reglone wręcz parzy rośliny przez co łuszczyny szybko uschną, ale w łodygach może zostać trochę wody. Gdy są upały to ok 3-4 dni po reglone można kosić, gorzej jeżeli pada deszcz i jest stosunkowo chłodno. I pamiętać o wysokim koszeniu rzepaku, te grube badyle to tylko kombajn zapychają, podnoszą wilgotność i zanieczyszczenia nasionami chwastów niskiego piętra.
A glifosat to relikt przeszłości, poza tym dziś już nikt glifosatu nie poleca do desykacji rzepaku, polecają co najwyżej do pozbycia się wieloletnich chwastów (np. perzu). Glifosat potrzebuje ok 3 tyg na odpowiednie dosuszenie rzepaku. A w ciągu ostatnich 2-4 tyg wegetacji najbardziej wzrasta masa tysiąca nasion. Ogromne ryzyko zdrobnienia nasion. A jak za późno dasz glifosat to łuszczyny popękają i będziesz mieć poplon gęsty jak szczotka.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chowacze nie odpuszczają! zobacz »

•  

#4824 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 30 maj 2014 - 19:30

Opryski rzepaku i innych oleistych Kurcze nigdy nie stosowałem reglone... Zawsze glifosat... A czy wjeżdżając z reglone w tak późnej fazie rzepaku nie osypie się podczas przejazdu? Ile zł wychodzi na ha? Jakie jest dawkowanie?

#4825 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 30 maj 2014 - 20:01

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja dodam tylko tyle ze z każdym dniem za wczesnego zabiegu dosuszania tracimy orientacyjnie 50kg plonu, także jest o co walczyć.

#4826 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 30 maj 2014 - 20:31

Kurcze nigdy nie stosowałem reglone... Zawsze glifosat... A czy wjeżdżając z reglone w tak późnej fazie rzepaku nie osypie się podczas przejazdu? Ile zł wychodzi na ha? Jakie jest dawkowanie?

jedziesz wcześniej z 2 tygodnie sklejaczem to nic sie nie obsypie, co wcześniej dawałes sam glifosat bez sklejacza?

#4827 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 30 maj 2014 - 22:19

Opryski rzepaku i innych oleistych Tak... Ok 2 tyg przed koszeniem jechałem glifosatem... Do glifosatu dawałem jeszcze trochę siarczanu amonu żeby lepiej paliło... Potem zbiór... Przy takiej technologi średnia z 4 lat poniżej 4ton nie schodzi...

#4828 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów

Napisany 30 maj 2014 - 22:57

Opryski rzepaku i innych oleistych Kiedyś nie było desykacji i było dobrze a teraz to już chyba wszyscy są w nałogu. Osobiście muszę dosuszać po to by się dobrze przechował :D

#4829 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 maj 2014 - 23:23

Opryski rzepaku i innych oleistych Kiedyś używano pokosówek i po i podeschnięciu szły kombajny, ale ta technologia zbioru już zanikła.

#4830 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 31 maj 2014 - 07:36

jedziesz wcześniej z 2 tygodnie sklejaczem to nic sie nie obsypie, co wcześniej dawałes sam glifosat bez sklejacza?

Jeśli przy zabiegu na płatka nie polożylo rzepaku to żaden sklejacz nie pomoże, suche to musi sie osypać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4831 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 31 maj 2014 - 08:04

Opryski rzepaku i innych oleistych ja z 3 tygodnie przed koszeniem pojechałem sklejaczem w pełnej dawce, i 3 dni przed koszeniem zamiennikiem reglone. Na ścieżkach tylko się wysypało, całkiem biało było za mną, ale na dwóch kawałkach z 6, nie wiem od czego to zależało, pewnie od ziemi, mozaiki.
do samego koszenia byłem bardzo zdenerwowany, a zwłaszcza inni koszą a ja stoje. Ale po wykoszeniu wszystko mi przeszło.

#4832 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 31 maj 2014 - 08:34

Opryski rzepaku i innych oleistych no dobra, ale jeśli rzepaki powykładało, to wtedy nie szkoda wjeżdżać? Jak dotąd pryskałem w stojących, a jak tak leży..?

#4833 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 31 maj 2014 - 08:35

Opryski rzepaku i innych oleistych aja nie dosuszam, staram się siać odmiany w miare równo dojrzewające i jak do tej pory problemu ze sprzedażą niemiałem. Kosze podobnie jak Ci co dosuszają, max dzień dwa opóźnienia.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4834 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 31 maj 2014 - 10:15

Opryski rzepaku i innych oleistych Zrobiłem w zeszłym roku próbę i jednego przejazdu nie dosuszyłem... Jeśli chodzi o wilgotność to tragedii nie było ale za to samo koszenie to niebo a ziemia... Jeśli ktoś ma classa i 220km na silniku to owszem ale ja bizonem mecze się strasznie...

#4835 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 31 maj 2014 - 22:01

Kurcze nigdy nie stosowałem reglone... Zawsze glifosat... A czy wjeżdżając z reglone w tak późnej fazie rzepaku nie osypie się podczas przejazdu? Ile zł wychodzi na ha? Jakie jest dawkowanie?

Oryginalne reglone to koszt ok 70zł za litr, a 2 litry powinny wystarczyć czyli wchodzi 2 a nawet 3 razy drożej od glifosatu. Drogo jest, dodatkowo rzepak po którym będziesz jeździć, zahaczać opryskiwaczem może się osypać. Możesz kawałek spróbować reglone i potem porównaj czy warto.
Zapraszam na swój profil

#4836 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 09:17

no dobra, ale jeśli rzepaki powykładało, to wtedy nie szkoda wjeżdżać? Jak dotąd pryskałem w stojących, a jak tak leży..?

Jak leży tym bardziej trzeba pryskać bo w trakcie koszenia ten od spodu zielony będzie jeszcze po cześci.

#4837 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 20:32

Opryski rzepaku i innych oleistych ale na rzepak jak sie pryska na dochodzenie to czy mozna tez pryskac na zamkniecie luszczyn czy cos takiego czy to wczesniej sie robi ?
zeby z luszczyn sie nie usypywal tzn luszczyny zeby sie nie otwieraly ?

Edytowany przez warchest, 03 czerwiec 2014 - 20:32.

#4838 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 23:17

Opryski rzepaku i innych oleistych Bardzo wielu rolników daje tzw. sklejacze które zapobiegają osypywaniu się łuszczyn.
Są też głosy że stosowanie fungicydów z grupy strobiluryn w fazie opadanie płatka przyczyniają się do usztywnienia łuszczyn i w konsekwencji do słabszego osypywania. Chyba w hgca widziałem tabele w których wychodziło że azoksystrobina lepiej zatrzymuje nasiona w łuszczynach niż popularne sklejacze.
Zapraszam na swój profil

#4839 Share typoli

typoli

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 10:52

Opryski rzepaku i innych oleistych co myślicie o zastosowaniu takiego sklejacza Spodnam DC, czy macie doświadczenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4840 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 08 czerwiec 2014 - 15:48

Opryski rzepaku i innych oleistych Kto w tym roku będzie desekował a kto planuje zostawić żeby rzepak sam doszedł ? Jaka stara plonu może być przy oprysku przy dośc późńiej fazi e?