Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#461 Share Kruszek

Kruszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 01 maj 2011 - 20:25

Opryski rzepaku i innych oleistych Wole polemizować o tym z panią mgr :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 14:22
  •  

#462 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 01 maj 2011 - 20:32

Opryski rzepaku i innych oleistych @Kruszek słodyszek jest szkodliwy w stanie zwartego kwiatostanu, a tzn,gdy roślina wypuszcza pąki kwiatów i w tym momencie słodyszek wykonuje swoją misje :) uszkadza pąki a dokładnie to co jest wewnątrz nich, co doprowadza do uszkodzenia kwiatka, w następnej kolejności łuszczy. Gdy rzepak kwitnie słodyszek wędruje po roślinie szukając pąka, a nie jest to zwierze tak inteligentne jak człowiek że widzi, czuje jak dotknie (ukąsi) a wtedy działają nasze piękne chemiczne środki które albo go paraliżują, uśmiercają bądź zniechęcaja do dalszych działań na naszym polu, ponieważ wiekszość środków ma termin działania od 7-14 dni to tyle z nim walczą, a jak pisałem powyżej jest on odstraszany ale, ma on nogi na których przenosi tzw. nektar czy jakoś tak i przy okazji zapyla (pszczoły nie ogarną wszystkiego za dużo ha :) ) jak coś pomyliłem poprawcie a kolega jak chce to zrozumie a jak nie to niech robi po swojemu jego rzepak jego kasa pzdr. :)

Wole polemizować o tym z panią mgr :)

a pani magister po za książkami ma chociaż z 1ha własnej uprawy rzepaku.?

jak to mowią praktyka a teoria to dwie rózne rzeczy, choć sam widzę że książka nie zawsze wiąże sie z tym co jest na polu - a dopiero zaczynam przygode z rzepakiem

Edytowany przez pOngO88, 01 maj 2011 - 20:35.

#463 Share krzys037

krzys037

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 01 maj 2011 - 20:34

Opryski rzepaku i innych oleistych głownymi sprawcami grzybów w rzepaku podczas kwitnienia są spadające płatki kwiatowe ktore podczas deszczu przyklejaja sie na lisciach rzepaku tak wiec jest sens pryskania a srodek jak horizon orius działa 2 ok [3] tygodnie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chowacze nie odpuszczają! zobacz »

•  

#464 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 01 maj 2011 - 20:37

Opryski rzepaku i innych oleistych "Rzepak w pełni kwitnienia nie jest już tak narażony na szkody powodowane żerem chrząszczy, a nawet w tym stadium rozwoju słodyszek może przyczynić się do lepszego zapylenia roślin poprzez przenoszenie pyłku i nektaru kwiatowego". To jest cytat z lektury. "pOngO88" wszystko się zgadza. :)

#465 Share Kruszek

Kruszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 01 maj 2011 - 20:47

Opryski rzepaku i innych oleistych No dobrze ale gdy roślina już wypuszcza pąki kwiatów wkracza słodyszek i wyżera zalążki... wtedy naraża nas częsciowe straty. Dlatego pryskamy. Słodyszek wędrując po kwiatostanie może jest oblepiony pyłkiem którym pózniej zapyli kwiat ale w jakim % zapyli naszą plantację? Zależy jeszcze od oprysku czy zlikwiduje słodyszka całkowicie czy tylko go sparaliżuje.

#466 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 01 maj 2011 - 21:48

Opryski rzepaku i innych oleistych tak tylko z moich obserwacji wynika że czyt. dziś pryskamy i robak który siedział do dnia oprysku spada na ziemie, a nastepnego dnia nalatuje nowy poszukiwacz skarbów i probuje zaatakować nasze pąki lecz każde ukucie powoduje jego choroby żołądka co za tym idzie zatrucie i paraliż, aczkolwiek sparalizowany słodyszek także może być w ruchu ale już nie jest grożny, wtedy własnie jego wędrówki powodują zapylenia, jaki procent nie powiem bo nie pamietam ale myśle że 10-30% to ogarnia, na dziń dzisiejszy mamy na świecie choroby pszczół prawie polowa rojów zgineła to kto by zapylął rzepak.? są jeszcze inne owady trzmiele,osy itp. ale słodyszek także ma swoją pożyteczną role, w zeszłym roku najwięcej szkód wyszło nie ze słodyszka a z pryszczarka czy jakoś tak z tej małej muszki i też dużo rzepaków ucierpiało, w tym roku mam delemat czy pryskać na opadanie czy nie.....

#467 Share WyDaB

WyDaB

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 02 maj 2011 - 22:29

Opryski rzepaku i innych oleistych słodyszek niech sobie żyje,dużo chowacza mnie niepokoi!

#468 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 02 maj 2011 - 22:35

Opryski rzepaku i innych oleistych dokładnie, oj będzie trzeba dać oprysk tylko zimno i na dodatek wieje! Nawet nie wiem czy przy tej temp. te szkodniki tak bardzo żerują?

#469 Share WyDaB

WyDaB

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 02 maj 2011 - 22:43

Opryski rzepaku i innych oleistych opryskałem 2 dni temu Mospilanem i dziś jeszcze był!jakie jest wasze zdanie na temat tego środka?

#470 Share Marq

Marq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 02 maj 2011 - 22:54

Opryski rzepaku i innych oleistych ja opryskałem mospilanem w czwartek (28.04), słodyszków było 3-4 na roślinie, faza luźnego kwiatostanu, tuż przed rozpoczęciem kwitnienia, pierwsze pojedyncze kwiatki na plantacji się otwierały. W sobotę sprawdzałem - został 1-2 na co 5 roślinie - najczęściej spotykany w kwitnących już kwiatkach a nie na pąku :) Mospilan dobrym środkiem jest, ole!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 03 maj 2011 - 08:11

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie co polecacie na zabieg na płatka jaki lub jaką mieszaninę fungicydów wybrać plusoczywiście do tego mospilan ale co własnie na grzyba myślałem o pictorze 0.4l/ha plus 0.6 jakiegoś tebukonazolu lub sam pictor prosze o podpowiedzi rzepak niezły

Thug

#472 Share WyDaB

WyDaB

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 03 maj 2011 - 08:44

Opryski rzepaku i innych oleistych ja stosuje mieszanine Amistaru z tebukonazolem 0.5+0.5l./ha

#473 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 03 maj 2011 - 08:47

ja stosuje mieszanine Amistaru z tebukonazolem 0.5+0.5l./ha

a jak ta mieszanina prezentuje się cenowo bo sam pictor pewnie koło 170zł/ha może troche mniej anie znam ceny amistaru alepewnie taninie jest jezeli mamy efekt strobii

Thug

#474 Share WyDaB

WyDaB

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 03 maj 2011 - 09:13

Opryski rzepaku i innych oleistych przeglądając wyniki doświadczeń to Piktor jest super i też ma strobiluryne,ale ja swą mieszaninę stosuje od kilku lat,a cena samego Amistaru to ok.255zł/l.

Edytowany przez WyDaB, 03 maj 2011 - 09:14.

#475 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 03 maj 2011 - 11:57

Panowie co polecacie na zabieg na płatka jaki lub jaką mieszaninę fungicydów wybrać plusoczywiście do tego mospilan ale co własnie na grzyba myślałem o pictorze 0.4l/ha plus 0.6 jakiegoś tebukonazolu lub sam pictor prosze o podpowiedzi rzepak niezły

jeżeli rzepak jest ładny to trzeba stosować najlepsze środki czyli pictor lub amistar,jestem przeciwnikiem dawania tebukonazolu na płatek(silny regulator wzrostu)

#476 Share pawelrol123

pawelrol123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 03 maj 2011 - 14:59

Opryski rzepaku i innych oleistych A czy można dokarmiać rzepak w fazie kwitnienia dolistnie? bo czytałem że niewolno a na odżywkach pisze że wolno.
To jak w końcu jest można czy niemożna?

#477 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 03 maj 2011 - 18:26

Opryski rzepaku i innych oleistych Vitasem --> coś ci się pomieszało bo tebukonazol nie ma właściwości skracających rzepak w tej fazie rozwoju i raczej tebukonazol to najlepsza substancja jaką można dać na opadanie płatka.
Niektóre substancje z grupy triazoli podobnie jak strobilurina wpływają na proces fotosyntezy w roślinach i zapobiegają osypywaniu się ziarna.
Często się zdarza że ludzie unikają triazoli czy strobiluryn bo zboża czy rzepaki są długo zielone ale to błąd bo to wpływa na lepsze napełnienie ziaren i w przypadku rzepaku nie nie osypywanie.

pawełrol --> na opadanie płatka czyli już po przekwitnięciu rzepaku jak najbardziej można dawać odżywki, nie można dawać jak rzepak zaczyna kwitnąć i jest w pełni.

Edytowany przez marekgizio, 03 maj 2011 - 18:36.

#478 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 03 maj 2011 - 18:48

Opryski rzepaku i innych oleistych no własnie marekgizo, kupiłem Tebu na opadanie i waham się czy dodać strubilurynę i narazić się na opuznione dojrzewanie. Dasz ręke uciąć że będzie zwyżka plonu? :lol: Czy ktoś taką mieszaninę stosował i zdołał wykosić rzepak przed pszenicą?

#479 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 03 maj 2011 - 18:50

Opryski rzepaku i innych oleistych zalezy ile dasz strobiluryny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark