Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8956 odpowiedzi na ten temat

#4721 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3555 postów

Napisany 06 maj 2014 - 10:16

ja w rzeszłym roku pryskałem glifosatem i po 5 dniach 7,7 wilgotności a ci co czekali mieli 20 po 2 tygodniach i za jaką cene jeszcze sprzedali tak ze według mnie pryskać

Dobrze że nie 30 :lol:.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 00:58
  •  

#4722 Share September16

September16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 06 maj 2014 - 20:59

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam. Mam pewien dylemat, otóż wjechałem dzisiaj z fungicydem w rzepak i niestety lance haczyły już mi o pędy.. jakaś część roślin została uszkodzona dlatego po pierwszym opryskiwaczu przestałem.. Duże mogą być straty jeśli nie wykonam tego zabiegu? No i jak to się ma do straty przez uszkodzenia mechaniczne? Dodam, że rzepak opryskany był wiosną Caryx-em, a na polu nie było jeszcze nigdy rzepaku. Jakieś dwa tygodnie temu wykonywałem ostatni zabieg Proteusem na słodyszka (początek kwitnienia) Z góry dzięki za odpowiedz.

#4723 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1182 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:05

Opryski rzepaku i innych oleistych jesli rzepaku na polu nie bylo jeszcze nigdy, to jakieś szanse masz, ze choroby mocno ci plantacji nie zaatakują. Ale czy warto ryzykować?
Zważając na to, ze odmiany są teraz bardzo podatne na choroby, to przy przekropnym i ciepłym maju i czerwcu, mozesz mieć na polu straty poważne.
Nie na darmo ten oprysk uważa sie za najważniejszy.

Masz nauczke na przyszłość. lepiej opryskać troche prędzej (tak, żeby nie narobic zbyt dużych strat), niż nie pryskać wcale.

Ja też kiedyś z tym opryskiem na grzyba czekałem prawie ze aż do przekwitnięcia, a potem nie dość, ze lance wadziły, to jeszcze całe drogi były zmasakrowane.
W końcu zmądrzałem i pryszcze niedługo po tym, jak pole się ładnie zażółci z dobrym skutkiem. Chorób nie ma, a i drogi jeszcze nie zdążą sie połamać, tylko roślinki ładnie prześlizgują sie pod traktorem i opryskiwaczem.

Edytowany przez nunu85, 06 maj 2014 - 21:07.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4724 Share dawid1606

dawid1606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:06

Witam. Mam pewien dylemat, otóż wjechałem dzisiaj z fungicydem w rzepak i niestety lance haczyły już mi o pędy.. jakaś część roślin została uszkodzona dlatego po pierwszym opryskiwaczu przestałem.. Duże mogą być straty jeśli nie wykonam tego zabiegu? No i jak to się ma do straty przez uszkodzenia mechaniczne? Dodam, że rzepak opryskany był wiosną Caryx-em, a na polu nie było jeszcze nigdy rzepaku. Jakieś dwa tygodnie temu wykonywałem ostatni zabieg Proteusem na słodyszka (początek kwitnienia) Z góry dzięki za odpowiedz.

W zeszłym roku miałem rzepak również bardzo wysoki opryskiwacz chaczył o rzepak mimo to opryskałem go i było dobrze ,chyba że mocno idzie w łanie i łamie rzepak? Z jakiego rejonu jesteś? Rzepak przekwitł ci całkowicie że już pryskasz?

#4725 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1182 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:10

Rzepak przekwitł ci całkowicie że już pryskasz?

Co wy koledzy z tym czekaniem na całkowite przekwitnięcie macie.
Przecież na ulotkach oprysków wyraźnie piszę, ze stosuje sie z chwilą opadania pierwszych płatków kwiatowych, a nie ostatnich.
Nie dość, ze sobie całe drogi zniszczycie, to jeszcze i skutecznosć oprysku bedzie słabsza, bo te spóźnione zabiegi słabo już działaja na szarą pleśn i suchą zgnilizne kapustnych. Tylko przed czernią krzyżowych dobrze chronią.

ps
szanowny Moderatorze, wybacz, ze cytuje poprzedniego posta. Robię to żeby podkreślić wyraźnie fragment do ktorego sie odnoszę.

Edytowany przez nunu85, 06 maj 2014 - 21:12.

#4726 Share dawid1606

dawid1606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:18

Opryski rzepaku i innych oleistych Dobrze rozumiem i zgadzam się z Tobą tylko u mnie jeszcze płatki o opadaniu za bardzo nawet nie myślą dlatego pytałem jak wygląda to u kolegi

Edytowany przez milanreal1, 07 maj 2014 - 19:17.
cytowanie poprzedniego posta

#4727 Share fryciol

fryciol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:18

Opryski rzepaku i innych oleistych czekając na całkowite przekwitnięcie, osłabia się działanie środka na suchą zgniliznę, także nie warto długo czekać.

#4728 Share September16

September16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:19

Opryski rzepaku i innych oleistych rzepak uprawiam od dwóch lat i udawało mi się dotychczas opryskać w odpowiednim momencie. W tym roku jednak zatrzymała mnie temperatura w nocy (przymrozki). Rzepak jest teraz w pelni kwitnienia i widać że jeszcze sporo urośnie, Jestem z pomorskiego

#4729 Share dawid1606

dawid1606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:20

Opryski rzepaku i innych oleistych nunu85 czym skracasz rzepak wiosną?

#4730 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1182 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:22

Opryski rzepaku i innych oleistych to sie nie czaj za wiele, tylko jutro (o ile nie bedzie wichury albo deszczu) pryskaj.

edit
@dawid

jesienią 0,8-1l tebu
i na wiosnę 1l tebu.

Rzepak jest taki, że jak pryskałem na opadanie płatka (25 kwietnia, tak jak wspomniałem, ładnie sie zażółcił, pierwsze łuszczynki miały max 1cm i już był zabieg), to rośliny były jeszcze na tyle elastyczne, ze prawie zadna sie nie połamała na drogach, a lance szły jeszcze 40-50cm nad łanem.

Edytowany przez nunu85, 06 maj 2014 - 21:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4731 Share September16

September16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:27

Opryski rzepaku i innych oleistych nie dodałem, że w ścieżkach duża część rzepaku po przejeździe się połamała u podstawy, chociaż mam rozciągniętą pod ciągnikiem plandeke..

#4732 Share fryciol

fryciol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:27

Opryski rzepaku i innych oleistych moim zdaniem dosuszanie jest tylko konieczne podczas złego stanu plantacji (zachwaszczenie, nierównomierne dojrzewanie) w przeciwnym razie hamujemy jego naturalny przyrost masy 1000 ziaren w , który odbywa się w ostatnim okresie przed zbiorem. dodając do tego szkody mechaniczne mija się to z celem. nie wspomnę o koszcie środka. lepiej poczekać na słońce. widywałem rzepaki koszone we wrześniu przez które przechodziły wichury, ulewne deszcze i mimo to się nie wysypał. moim zdaniem dosuszanie jest przereklamowane. ale to jest sprawa indywidualna.

#4733 Share dawid1606

dawid1606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:33

Opryski rzepaku i innych oleistych Ostatnie noce byly z przymrozkami (bynajmniej u mnie ) więc nie bardzo na taki zabieg.. nunu85 tebu ma tylko tebukonazol? Ja na wiosnę stosowałem brasifun

fryciol chyba o dosuszaniu to nie mowimy teraz chyba ze juz sam sie pomotalem :) ?

#4734 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1182 postów

Napisany 06 maj 2014 - 21:34

Opryski rzepaku i innych oleistych brasifun/tebu/sparta/tarcza/domnic wsio równo. jedno i to samo pod różną nazwą.

ja też pryskałem bodajże jakąś spartą chyba. Tebu użyłem jako skrót od tebukonazolu.

#4735 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2741 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 07 maj 2014 - 11:07

Opryski rzepaku i innych oleistych kolega w zeszłym roku też nie dosuszał .. jak tylko wjechał w pole od razu mu sie zachciało opryskac na dosuszanie..
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#4736 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:33

Opryski rzepaku i innych oleistych jak szacujecie % straty ALE WYŁĄCZNIE na ścieżkach przejazdowych i ich najbliższym otoczeniu spowodowanych zabiegiem na płatek, a jak przy desykacji ?
to jak czytałem i pojawiło się 10% pytanie czy chodziło o ścieżki czy w przeliczeniu na plon z hektara?

wg mnie aby jak najmniej uszkodzić rzepak najlepiej:
- zmniejszyć prędkość roboczą (ja jechałem tylko 5km/h)
- plandeka pod ciągnik, aż do końca opryskiwacza zawieszanego
- można jeszcze dać na sam przód ciągnika pod plandekę coś miękkiego żeby kanciaste krawędzie złagodzić
- przedłużenie przodu, które uprzednio by uginało lekko łan nim wejdzie pod ciągnik, częściowy efekt uzyskać można w ciągnikach co mają z przodu dodatkowe obciążniki

w tym roku plandekę zrobiłem z worków po big-bagach, elegancko pasuje i nic się nie marnuje :)
w zeszłym roku nie dałem pod opryskiwacz to ostro po głowie dostawał od jego nóg i ramy na której jest pompa.
no i na sam przód złożony w kostkę 1 wór jako "amortyzator"

#4737 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1182 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:45

Opryski rzepaku i innych oleistych Skracać na wiosnę tebu, a potem pryskac dość wcześnie, rzeczywiście z chwilą opadania pierwszych płatków, a nie czekac na pełnie kwitnienia, wówczas nawet bez plandeki i ządnego innego przygotowania traktora nic się nie łamiei nie niszczy. Straty 0%.

A co do desykacji- nie powiem, bo nigdy zdrowego i ładnego repaku nie dosuszałem, tylko raz jeżdziłem jak był taki niezbyt, z przerostami itp, ale wówczas na przejazdach przynajmniej 1/3 plonu zostaje zniszczona.

#4738 Share slupek90

slupek90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 07 maj 2014 - 16:03

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam, mam pytanie, czy musze pryskac od grzyba na opadanie platka jesli zabieg wcześniej pryskalem (w fazie pakow)?

#4739 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:41

Opryski rzepaku i innych oleistych popryskaj cześć, to na przyszły rok już będziesz wiedzieć czy pryskać (a właściwie że pryskać:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4740 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 07 maj 2014 - 19:07

Opryski rzepaku i innych oleistych Najlepiej by bylo helikopterem opryska rzepak i zero zniszczeń;pp