Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#4461 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 20:41

doświadczenie chloropyryfos + bor wykonałem, po niecałej godzinie wytrącił się osad, zdjęcie umieściłem w galerii.
http://www.agrofoto....oropyryfos-bor/
Czekam na sugestie

A kolejnośc dodawania do opryskiwacza jaka? i czy coś jeszcze było dodane, jaka woda z "kranu" czy studnia.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 13:26
  •  

#4462 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2014 - 20:49

Opryski rzepaku i innych oleistych doświadczenie w słoiku, woda z kranu + pyrynex+ bor, nie pisz że gdzieś zrobiłem błąd, zrób takie doświadczenie u siebie a zobaczysz,

Edytowany przez Profil usunięty, 19 kwiecień 2014 - 20:55.

#4463 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2011 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 20:55

u mnie artoga juz kwitnie na polu żółto a visby mysle ze po switach tez zacznie. Czy u was też rzepaki sa nizsze niz w ubiegłym roku czy mi sie tylko wydaje? Czy może lepiej trafiłęm z caryxem+ tebu?

moje są również niższe, fihter zaczyna kwitnąć, a konkret może zacznie pod koniec przyszłego tygodnia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4464 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:04

Opryski rzepaku i innych oleistych Tak z ciekawości, co do tego doświadczeni z z borem i pirynexem. Jak odmierzyłeś proporcje,
200 l wody, 0,6 l pirynexu i z 2-3 kg boru ?? tak na 1 ha a ty w słoiczku ? zrozumiał bym jak byś to zrobił w 20 litrach, bo w słoiczku to tylko w laboratorium z super wagą.
U mnie nic się nie działo jak dałem na 1 ha, 200 wody, 0,6 pirynex, perytroid 0,1 bor 2-3 kg, Cumans 1 kg, plonwit R 2-3 l.

#4465 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:05

Opryski rzepaku i innych oleistych Teraz moge się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie skracania. Nie wiem czy jest sens pakować kase w drogie środku typu caryx czy też toprex. W tym roku zastosowałem 2 metody skracania. Na części zastosowałem litr tebukonazolu i 0,4 ccc tydzien później nawet nie cały zastosowałem 0,3 caryx i bodajże 0, 7 tebukonazolu. Efekt byl taki że puerwsza mieszanina lepiej mi przyhamowała rzepak co widze teraz. Oprysków nie wykonałem w tym samym czasie poniewaz były przymrozki i sie balem ze oprysk nie zadziała wiec tylko czesc opryskałem. Wniosek jest taki nie ma co pchać kasy w drogie śrdoki jeśli sie trzyma terminów. Pierwszy zabieg wykonywałem jeszcze w terminie drugi był opóźniony więc nawet teoretycznie mocniej skracający zabieg nie zrobił swojego. Rada jest taka że lepiej czasem opryskać dzien czy dwa za wczesnie niż tydzien za późno bo efektu juz tego samego nie bedzie.

#4466 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1220 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:06

Opryski rzepaku i innych oleistych Mój też jest dość niski jak patrzę na pola sąsiadów to są dużo wyższe i niektóre zaczynaj już kwitnąc a mój myślę że wcześniej jak za dwa tygodnie nie za kwitnie.

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#4467 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:07

Opryski rzepaku i innych oleistych właśnie o tym samym pomyslalem.
tego boru jest po prostu za dużo w stosunku do ilosci wody w słoiku.
Ot roztwór zrobił sie przesycony i to co nadto opadło na dno.

#4468 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:20

Teraz moge się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie skracania. Nie wiem czy jest sens pakować kase w drogie środku typu caryx czy też toprex. W tym roku zastosowałem 2 metody skracania. Na części zastosowałem litr tebukonazolu i 0,4 ccc tydzien później nawet nie cały zastosowałem 0,3 caryx i bodajże 0, 7 tebukonazolu. Efekt byl taki że puerwsza mieszanina lepiej mi przyhamowała rzepak co widze teraz. Oprysków nie wykonałem w tym samym czasie poniewaz były przymrozki i sie balem ze oprysk nie zadziała wiec tylko czesc opryskałem. Wniosek jest taki nie ma co pchać kasy w drogie śrdoki jeśli sie trzyma terminów. Pierwszy zabieg wykonywałem jeszcze w terminie drugi był opóźniony więc nawet teoretycznie mocniej skracający zabieg nie zrobił swojego. Rada jest taka że lepiej czasem opryskać dzien czy dwa za wczesnie niż tydzien za późno bo efektu juz tego samego nie bedzie.

Po pierwsze w ten rok jest wyjątkowy, rzepak jest niski, i dużo zależy od odmiany. U mnie hybryda stoi, jest niska, nie chcę ruszyć, a liniówka zasuwa do góry i dałem na nią 0,5 Caryxu.
Skraca się jesienią, wiosną koryguję. Plon kszałtuję się jesienią. W tym roku na wiosnę na hybrydę dałem tylko 0,7 tubu i jest niski, ale w jesieni pryskałem toprexem 0,2 z amonowym oktanem cynku 0,5 i za mocno skrócił, powinienem dać 0,12 toprexu.

#4469 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:27

Tak z ciekawości, co do tego doświadczeni z z borem i pirynexem. Jak odmierzyłeś proporcje,
200 l wody, 0,6 l pirynexu i z 2-3 kg boru ?? tak na 1 ha a ty w słoiczku ? zrozumiał bym jak byś to zrobił w 20 litrach, bo w słoiczku to tylko w laboratorium z super wagą.
U mnie nic się nie działo jak dałem na 1 ha, 200 wody, 0,6 pirynex, perytroid 0,1 bor 2-3 kg, Cumans 1 kg, plonwit R 2-3 l.

masz rację kolego nie posługiwałem się wagą na 0,4l wody dałem 2 małe łyżeczki pyrynexu i 3 łyżeczki boru(ciekawe ile małych łyżeczek wody trzeba nabrać aby było 0,4l), stężenie jest konkretne ale na pewno nie nasycone, proszę u siebie zrobić takie doświadczenie a nie gdybać co ja zrobiłem źle, to są moje obserwację którymi dzielę się z wami na forum
kolego u mnie w opryskiwaczu też nic się nie dzieje, tak jak pisałem można to wypryskać, już kilka lat używam takiej mieszaniny, pytanie tylko czy taka zawiesina jest pobierana w wysokim procencie przez rzepak.
ps to nie jest pyrynex extra, tylko zwykły pyrynex 250
pozdrawiam i życzę wesołych świąt

właśnie o tym samym pomyslalem.
tego boru jest po prostu za dużo w stosunku do ilosci wody w słoiku.
Ot roztwór zrobił sie przesycony i to co nadto opadło na dno.

kolego bor był w płynie, pyrynex też jest w płynie + woda. Jak taka mieszanina może być nasycona, woda rozcieńczyła obie substancje.

#4470 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:37

Opryski rzepaku i innych oleistych Robiłem to kiedyś w wiadrze 8 litrowym, i wszystko było dobrze jak nie przesadziłem z borem płynnym. Dałem go jakieś 10 litrów na hektar i wtedy się zważyło, zrobiła się garaleta w wiadrze.
Z fosforem też może garaleta wyjść w opryskiwaczu, i to przy małym stężeniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4471 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:38

absolutnie nie wolno pryskac nurella na opadanie płatka.wytrujesz pszczoły

To nie ja chce pryskac Nurella tylko kolega. Podobno w 2 sklepach doradzili mu nurelle na opadanie. Przez niewykfalifikowanych sprzedawcow ludzie truja pszczoly.
Ja juz mam przygotowanego Proteusa.

#4472 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:47

kolego bor był w płynie, pyrynex też jest w płynie + woda. Jak taka mieszanina może być nasycona, woda rozcieńczyła obie substancje.

mimo wszystko nadal nie powiedziałeś, czy tego boru w płynie dałeś "kropelke" (tzn max kilka ml, tak, zeby jego stężenie odpowiadało temu z opryskiwacza), czy wlałęś sobie na oko nie obliczając proporcji

bo zeby to doswiadczenie było w miarę wiarygodne, to trzebaby wziąć z etykiety tego płynnego boru maxymalną zalecaną dawke boru, dostosować ją do objętosci słoiczka, wlać, rozmieszać z wodą i pyrinexem i zobaczyć co sie dzieje.

Powinien być też drugi słoiczek- kontrolny, w którym byłby tylko ten płynny bor i woda (w takim samym stężeniu), ale bez pyrinexu.

Wtedy dopiero możnaby było mówić, ze pyrinex jest czemuś winien

Edytowany przez nunu85, 19 kwiecień 2014 - 21:55.

#4473 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:48

Robiłem to kiedyś w wiadrze 8 litrowym, i wszystko było dobrze jak nie przesadziłem z borem płynnym. Dałem go jakieś 10 litrów na hektar i wtedy się zważyło, zrobiła się garaleta w wiadrze.
Z fosforem też może garaleta wyjść w opryskiwaczu, i to przy małym stężeniu.

dzięki kolego za informację, ja stosowałem 2-3 litry boru na ha, problem pojawiał się wtedy gdy opryskiwacz musiał wypryskać 80-90 litrów płynu na 1 minutę(końcówki czerwone dwu strumieniowe), przytykało filterki,
Natomiast przy wydatku opryskiwacza 40-50 litrów na minutę problem znikał.

#4474 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:51

a jak amistar lub pictor wypada cenowo w tym roku?

Oba wypadają podobnie, ok 170-180zł. Tańszą i ciekawą alternatywa był alert ale go wycofali. Reweller chyba nie ma rejestracji, a cena w sumie niewiele się różni od amistaru. Możesz spróbować samym triazolem np tebu, albo yamato. Ale jak sam napisałeś presja chorób może być wysoka, może w takim razie zastosować te lepsze środki a np w zredukowanej dawce?

Chłopaki mam pytanie. Może wypadałoby trochę zmienić tytuł tematu, za wiele pytań pada tu odnośnie zbóż.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4475 Share maciek56

maciek56

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:52

Opryski rzepaku i innych oleistych Nie wiem dlaczego Kolegom sie zwazylo moze macie twarda wode. Ja pryskalem Labradorem 1,5 l\ha+Dursban 0,6+cypermetryna 0,3+ Bormax 1L+ Folicare fosforowy 5 kg + tebu 1L+ CCC 0,5 oczywiscie wszystko w jednym przejezdzie i nic mi sie nie zwarzylo.
Przed opryykiem zadzwonilem do 2 doradcow i obaj odradzali mi taka mieszanke bo 'moze sie zrobic kaszanka', niestety gonily terminy , najpierw wlalem wszystkie srodki do wiadra wszystko wymieszalem nic sie nie wytracilo i pojechalem w pole.

#4476 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2014 - 21:55

mimo wszystko nadal nie powiedziałeś, czy tego boru w płynie dałeś "kropelke" (tzn max kilka ml, tak, zeby jego objętosć odpowiadała tej z opryskiwacza), czy wlałęś sobie na oko nie oblicając proporcji

napisałem wyżej 2 łyżeczki pyrynexu + 3 łyżeczki boru, później dopełniłem do pełna, tak jak w opryskiwaczu, nawet po ogrzaniu wody roztwór nie był jednolity

#4477 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 22:02

Opryski rzepaku i innych oleistych ile ten słoiczek ma pojemności? 200ml?

Płynu jest w nim połowę, wiec koło 100ml

piszesz 2 łyżeczki pyrinexu i 3 łyżeczki boru, toż to jest kosmiczne stężenie.

łyżeczka ma koło 5ml, wiec dąłeś 10ml pyrinexu, 15ml boru i 75ml wody

to tak, jakbyś do 1000l opryskiwacza wlał 130 litrów pyrinexu i koło 200 litrów boru

kosmos
na przyszły raz najpierw policz zanim wysnujesz przedwczesne, nieprawidłowe wnioski.

edit
napisałeś niżej, że słoiczek ma pół litra (choć na taki nie wygląda)
Stężenie i tak jest mooooooooooocno przesadzone

Edytowany przez nunu85, 19 kwiecień 2014 - 22:08.

#4478 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2014 - 22:16

mimo wszystko nadal nie powiedziałeś, czy tego boru w płynie dałeś "kropelke" (tzn max kilka ml, tak, zeby jego stężenie odpowiadało temu z opryskiwacza), czy wlałęś sobie na oko nie obliczając proporcji

bo zeby to doswiadczenie było w miarę wiarygodne, to trzebaby wziąć z etykiety tego płynnego boru maxymalną zalecaną dawke boru, dostosować ją do objętosci słoiczka, wlać, rozmieszać z wodą i pyrinexem i zobaczyć co sie dzieje.

Powinien być też drugi słoiczek- kontrolny, w którym byłby tylko ten płynny bor i woda (w takim samym stężeniu), ale bez pyrinexu.

Wtedy dopiero możnaby było mówić, ze pyrinex jest czemuś winien

trzeba działać a nie gadać, ja zrobiłem po swojemu, teraz Ty zrób po swojemu. A rolnicy używający atomizerów stosują około 30-50 litrów na ha. jak myślisz ile oni dają boru??????? zastanawiałeś się nad tym że u mnich chodzi o wysokie stężenia????? Jeżeli myślisz, ze stosują 5x mniej środków to jesteś w dużym błędzie kolego.

napisałem już ze dopełniłem słoik po połączeniu środków, tak jak opryskiwacz, słoik 0,5l

ile ten słoiczek ma pojemności? 200ml?

Płynu jest w nim połowę, wiec koło 100ml

piszesz 2 łyżeczki pyrinexu i 3 łyżeczki boru, toż to jest kosmiczne stężenie.

łyżeczka ma koło 5ml, wiec dąłeś 10ml pyrinexu, 15ml boru i 75ml wody

to tak, jakbyś do 1000l opryskiwacza wlał 130 litrów pyrinexu i koło 200 litrów boru

kosmos
na przyszły raz najpierw policz zanim wysnujesz przedwczesne, nieprawidłowe wnioski.

edit
napisałeś niżej, że słoiczek ma pół litra (choć na taki nie wygląda)
Stężenie i tak jest mooooooooooocno przesadzone

hehehe kolego piszesz ja byś był przy tym, nie rozumiem takich ludzi, słoik 0,5 dopełniony a łyżeczka stołowa płaska nie ma 5ml a co jak by rolnik stosował atomizery??? stężenie boru dochodzi do 10% i co mądralo na to powiesz?????? nadal będziesz gdybał i trzymał się swojej wersji z wysokim stężeniem.

kolego nanu85 napisz odrazu ze wsypałem tam gipsu, kredy lub coś takiego, okazuje się ze Ty wiesz lepiej co ja dzisiaj zmieszałem i jak. Rusz d*pę i zrób takie doświadczenie, a nie krytykuj innych.

#4479 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisany 19 kwiecień 2014 - 22:20

Opryski rzepaku i innych oleistych nie bede sie z Tobą kłócił, bo święta są;)

tak, jestem pewien, ze stężenie dałeś mocno przesadzone i tylko stąd te negatywne efekty.

Jest kilka podstawowych zasad robienia w miarę rzetelnych doświadczeń, a Ty do żadnej z nich się nie stosowałeś.
1) nie odmierzyłeś proporcji, tylko wlałes składników na oko (a teraz sie próbujesz bronić stwierdzeniem, ze słoiczek po małym keczupie/majonezie ma pół litra;)
2) nie zrobiłes próbki kontrolnej (tzn woda i bor ale bez pyrinexu). skąd w takim razie masz pewność, ze to wina pyrinexu?

Z takiego doświadczenia nie da sie mieć miarodajnych wyników.

mimo wszystko najlepszego i prosze nie obrazaj się za konstruktywną dyskusję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4480 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2014 - 22:30

Opryski rzepaku i innych oleistych mam wagę jubilerską, mogę zrobić to bardzo dokładnie, mogę zrobić kontrolę, ale i tak ktoś się znajdzie i powie że zrobiłem zdjęcia a później dosypałem czegoś innego, nikt nie uwierzy w doświadczenie, tak jak Ty w ten słoik. Dlatego apeluje do wszystkich zainteresowanych do przeprowadzenie takiego doświadczenia we własnym zakresie, nikomu nie każe wierzyć na słowo. Nie odpowiedziałeś mi odnośnie atomizerów.
wesołych świąt

Znowu cytujesz poprzedniego posta

Edytowany przez milanreal1, 19 kwiecień 2014 - 23:10.