Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8789 odpowiedzi na ten temat

#4261 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 19:32

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie można mieszac fungicydy z środkami owadobójczymi razem bo chce za jednym zamachem to zrobic?
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 15:05
  •  

#4262 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 19:40

Opryski rzepaku i innych oleistych mozna

#4263 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 19:49

co kolega ma na myśli przez skracanie? pierwszy rok mam posiany monolit i dziś zaczął się pojawiać chowacz ale poczekam ze dwa dni aż pojawi się ich więcej narazie 1-2 sztuki na pąku.
Magda11 na tej stronie na dole masz tabele z terminami i dawkami stosowania mocznika http://nawozy.eu/naw...ocznik-pl.html
niektórym u nas w łódzkim już zaczynają ostro kwitnąć chyba jakieś wczesne odmiany ...

Stosując caryx i tebukonazol uzyskuje sie nie tylko efekt ochorny fungicydowej ale również skracamy w ten sposób rzepak tzn żepak rośnie niższy jeśli nie jasno sie wyraziłem. Ponadto stosując taka miksture zatrzymujemy rozwój pędu glównego dzięki temu zostają pobudzone do rozwoju pędy boczne które praktycznie maja najwiekszy wpływ na plon. Jednak by caryx i tebukonazol podziałały tak jak napisałem należy je zastosowac w odpowiednim terminie. Dlatego dziwi mnie dlaczego podzieliłeś ten zabieg na tebukonazol i cayrx w 2 oddzielnych zabiegach. Jeżeli rzepak juz przerósł odpowiednią faze zastosowany teraz caryx zadziała jedynie jako fungicyd a wiadome jest że caryx to przede wszystkim regulator z funkcja fungicydu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4264 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 kwiecień 2014 - 22:11

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie co myslicie o pryskaniu rzepaku na platka opryskiwaczem lance 12m oplaci sie to czy zostawic bez pryskania co robic ??

#4265 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 22:23

Opryski rzepaku i innych oleistych Mam podbny w sumie problem pryskam t 25 opryskiwacz 450 litrów 12 m lance i nie wiem czy wiecej szkód nie narobie niż dobrego może ktos coś doda od siebie na ten temat.
W tamtym roku zaniechalismy tego oprysku ale nie wiem czy to nie był bład bo jednak troche zepsutych łuszczyn było.

Edytowany przez knoro93, 08 kwiecień 2014 - 22:24.

#4266 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 22:33

Plenum działa także zapobiegawczo? Mi mieszanka dursban + decis dalej trzyma (oprysk 28.03), na kilkudziesięciu roślinach znalazłem 1 sztukę słodyszka, a rzepak właśnie wchodzi w fazę żółtego pąka, kiedy to będzie ostatni dzwonek na oprysk.

Plenum jak najbardziej działa zapobiegawczo. Stosowałem go rok temu, presja ze strony słodyszka była bardzo duża. Trochę mnie to martwiło że dziury w pąkach są, ale jak substancja wnika w roślinę to nie ma innego wyjścia, słodyszek musi trochę zjeść. Przez dobre 10 dni po zabiegu jedynego słodyszka jakiego spotykałem to takiego o ruchach szybkości ślimaka.

Jakie insektycydy planujecie dawać jeszcze na rzepak? Niby miałem plan na słodyszka (w razie potrzeby) dać Mospilan / Plenum, a na łuszczynowe czyli na opadanie Proteus. Tylko zastanawia mnie informacja na Proteusie że, "zabieg przeciwko słodyszkowi zwalcza również chowacza czterozębnego szkodniki łuszczynowe (chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik)" no jak tak rzeczywiście jest to wystarczył by zabieg nim na słodyszka i tyle ale, aż coś mi się nie chce wierzyć, że on tak długo działa,
U mnie miejscami juz kwitnie ale tylko pojedyńcze większość jaszcze do kwitnienia sporo ma. U nas w okolicy jakoś bardzo nie równo one idą na tym samym polu jedne rośliny są do kolan inne do pasa

Nie zgodzę się że proteus ma aż tak długie działanie, rok temu na 1 zabieg na słodyszka szedł proteus i plenum na drugi. Dopiero po 2 zabiegu był spokój ze słodyszkiem choć muszę powiedzieć że słodyszek rok temu miał silne naloty. W tym roku jest słabiej.

#4267 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 06:05

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja ze słodyszkiem się na razie wstrzymuje bo są tylko pojedyncze sztuki na roślinach, a próg szkodliwości to jakieś 5-7sztuk na roślinie teraz na dodatek się ochłodziło więc pogoda nie bedzie sprzyjać nalotowi, może uda się wytrwać bez zabiegu tak jak w tamtym roku...

#4268 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 06:57

Jakie insektycydy planujecie dawać jeszcze na rzepak? Niby miałem plan na słodyszka (w razie potrzeby) dać Mospilan / Plenum, a na łuszczynowe czyli na opadanie Proteus. Tylko zastanawia mnie informacja na Proteusie że, "zabieg przeciwko słodyszkowi zwalcza również chowacza czterozębnego szkodniki łuszczynowe (chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik)" no jak tak rzeczywiście jest to wystarczył by zabieg nim na słodyszka i tyle ale, aż coś mi się nie chce wierzyć, że on tak długo działa,
U mnie miejscami juz kwitnie ale tylko pojedyńcze większość jaszcze do kwitnienia sporo ma. U nas w okolicy jakoś bardzo nie równo one idą na tym samym polu jedne rośliny są do kolan inne do pasa

Jeszcze 2 razy mospilan po 15g

#4269 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 07:47

Opryski rzepaku i innych oleistych ponoć nie powinno sie stosować 2 razy tych samych substancji w sezonie -_- , pozatym Mospilan nie ma dobrych opinii i czemu aż 15g?

#4270 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 09 kwiecień 2014 - 09:05

Mam podbny w sumie problem pryskam t 25 opryskiwacz 450 litrów 12 m lance i nie wiem czy wiecej szkód nie narobie niż dobrego może ktos coś doda od siebie na ten temat.
W tamtym roku zaniechalismy tego oprysku ale nie wiem czy to nie był bład bo jednak troche zepsutych łuszczyn było.

zrób sobie osłone na przód ciągnika ustawioną pod kątem po to żeby położyć rośliny po ciagnik i poosłaniaj wszystkie wystające elementy
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4271 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 09:14

Opryski rzepaku i innych oleistych Pewnie że pryskać w tamtym roku MF 255 i opryskiwacz 12 m i jakiś tam szczególnych strat nie było a szkody wywołane przez chowacza pryszczarka i grzyby mogą być dotkliwe...

#4272 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 09:32

Opryski rzepaku i innych oleistych Chłopaki jak myslicie jak bardzo wazny jest zabieg grzybobojczy w czasie opadania płatków w rzepaku?

#4273 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 10:42

Opryski rzepaku i innych oleistych Bardzo ważny. Jeśli chcesz ochronić plantacje przed chorobami - zgnilizna twardzikowa i czernią krzyżowych to powinieneś pryskać.

#4274 Share student2012

student2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 10:51

Opryski rzepaku i innych oleistych Jezeli w czasie opadanie płatków jest sucho po choroba nie wystapi w tak dużym nasileniu .Ale jeśli jest mokro pada deszcz i płatki przyklejają sie do ładygi i liści to choroba moze powodować duże straty np zgnilizna twardzikowa od 30 do 60% a czerń od 15 do 25% straty plonu :( wiec Soulshakin ma 100% racje

#4275 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 10:53

Opryski rzepaku i innych oleistych Raczej naj ważniejszy, bo nie opryskanie powoduję największe straty wywołane przez grzyby.

#4276 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 11:10

Stosując caryx i tebukonazol uzyskuje sie nie tylko efekt ochorny fungicydowej ale również skracamy w ten sposób rzepak tzn żepak rośnie niższy jeśli nie jasno sie wyraziłem. Ponadto stosując taka miksture zatrzymujemy rozwój pędu glównego dzięki temu zostają pobudzone do rozwoju pędy boczne które praktycznie maja najwiekszy wpływ na plon. Jednak by caryx i tebukonazol podziałały tak jak napisałem należy je zastosowac w odpowiednim terminie. Dlatego dziwi mnie dlaczego podzieliłeś ten zabieg na tebukonazol i cayrx w 2 oddzielnych zabiegach. Jeżeli rzepak juz przerósł odpowiednią faze zastosowany teraz caryx zadziała jedynie jako fungicyd a wiadome jest że caryx to przede wszystkim regulator z funkcja fungicydu.

nigdy wcześniej nie stosowałem caryx, zawsze tylko tebukonazol, a zastosowałem tak jak mi doradzili. na następny raz już będę wiedzieć.
tylko pytanie czy zastosować jeszcze caryx przy okazji słodyszka czy sobie już odpuścić ? rzepak już dość wybił w pęd, kwiatostan jeszcze zwarty.

Panowie co myslicie o pryskaniu rzepaku na platka opryskiwaczem lance 12m oplaci sie to czy zostawic bez pryskania co robic ??

Chłopaki jak myslicie jak bardzo wazny jest zabieg grzybobojczy w czasie opadania płatków w rzepaku?

na pryskanie na opadający płatek wskazana jest odpowiednia faza opadania warto poczytać sobie na środku kiedy dokładnie stosować (np pictor, alert ...)
czy bardzo ważny ? wg mnie TAK, to taka kropka nad " i "
Uważam tak ponieważ w zeszłym roku z powodu złej pogody około 1h został nieopryskany, różnica znaczącą. tam gdzie nie był pryskany na opadający płatek to ku mojej rozpaczy w trakcie desykacji rzepak się trochę osypywał, wizualnie był brzydszy. Razem z na choroby posżły jeszcze mikro makro wiec to tez miało jakiś tam mały udział. jak sypał na tym kawałku nie wiem, do rzepaku najmuje nowy kombajn. Pryskałem późno - alertem, bo pictor już wszytki wykupili :/)
czy się opłaca? jeśli podniesiesz odpowiednio wysoko lance, masz ścieżki, to jak najbardziej. pod ciągnik daj starą plandekę (nawet i trochę diurnięta może być), albo worki z big bag też się nadzadzą tylko przetnij w pół i przywiąż. jeśli wysokość nad łanem jest nieznaczna to wskazane zejście z prędkości żeby nie zrobić kosiarki :)

Edytowany przez Deerf, 09 kwiecień 2014 - 11:11.

#4277 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 11:27

Opryski rzepaku i innych oleistych Osypywał się bo szybciej dojrzał i był suchy, a oprysk niektórymi substancjami może opóźnić dojrzewanie. JA w tamtym roku też 1 ha nie opryskałem bo nie dało sie wjechać ale różnicy jakieś nie zauważyłem poz ta, że był dużo suchszy od tych pryskanych. Ale parę lat temu kiedy nie pryskałem to straty potrafiły być naprawdę spore nie dość, że bywał czarny to jeszcze zgnilizna twardzikowa go kładła, a bywało że był zdrowy ale teraz już nie zaryzykował bym pozatym nie zapominajmy o szkodnikach łuszczynowych, mimo iż sam sie na razie męczę z takim samym opryskiwaczem ale jak dobrze zabezpieczysz to nie będzie źle

Edytowany przez grego, 09 kwiecień 2014 - 11:29.

#4278 Share gomez181

gomez181

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 12:04

Opryski rzepaku i innych oleistych Dzieki za informacje,ogolnie zawsze staram sie pryskac na opadanie płatka tylko wlasnie dzis tak zapytalem z ciekawosci, a sa jeszcze niby troche tansze środki takie jak

Brasifun czy tarcza łan tylko chyba nie zwalczaja tyle chrób:)

#4279 Share patfilmax

patfilmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 12:29

Opryski rzepaku i innych oleistych A macie jakieś konkretne sprawdzone środki na choroby na płatek, bo jest ich dużo i cenowa rozpiętość też jest bardzo duża

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4280 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 12:38

Opryski rzepaku i innych oleistych oczywiści, że są tańsze czyli triazole, a te co wymieniłeś zawierają dobrze znany tebukonazol czyli to samo co popularny Horizon jakiś czas temu także stosowany na opadanie i też zwalcza te wszystkie choroby tylko triazole mają to do siebie, że działają mocno interwencyjnie ale krócej w przeciwieństwie do drogich strobiluryn, które zapobiegają chorobą działają długo ale zapobiegawczo i muszą być mieszane z triazolami, a to wszystko mocno podnosi koszty. Dla lepszej skuteczności triazoli można zmieszać dwa ich rodzaje np tebu lub flutriafol (impact) z prochlorazem nawet bardziej zalecałbym ten impact jeśli tebu było wcześniej stosowane i będziesz miał coś pośrodku jeśli chodzi o cenę, ja będę tak pryskał w tym roku.

Edytowany przez grego, 09 kwiecień 2014 - 12:43.