Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8781 odpowiedzi na ten temat

#3761 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 28 styczeń 2014 - 15:03

Opryski rzepaku i innych oleistych Caryx jest bardzo dobry ale i bardzo drogi .. stosowałem go w zeszłym roku na przytrzymanie rzepaku chociaż avenir i tak jest mały ale ładnie na ziemi sie położył w tym roku tebu poszło dużo tańsze
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 17:05
  •  

#3762 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:03

Opryski rzepaku i innych oleistych zależy pod jakim względem Caryx jest dobry.. Jako regulator wzrostu to tak ale juz jako fungicyd to niekoniecznie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3763 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 19:10

Caramby nie ma już w sprzedaży :)
Polecam Caryx- to mocniejszy produkt, a lepsze wchłanianie i działanie.

Produkt to nie tylko substancja aktywna, ważne są wypełniacze- czyli substancje wspomagające przyklejanie się produktu do rośliny, lepsze porycie i wchłanianie itd....
Czasami więc nie warto oszczędzać 10 zł na hektar jak można uzyskać lepszą ochnronę i lepszy plon.

Dzięki za info... Co do Caryx-u nie mam przekonania. Na jesień zrobiłem część toprex i tebu. na wiosnę pójdzie tebu 0,8l/ha i drugi raz 0,3l/ha na zielonego pąka. nie wiem za to co na płatka Propulse lub pictor lub jeszcze coś innego. A co do do tych 10zł na ha to czasami warto oszczędzać. wolę mieć kosztu 2500zł/ha i zebrać 4+t/ha, niż wydawać 3500-4000zł/ha i mieć 4.5t/ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3764 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 20:23

Opryski rzepaku i innych oleistych Caryx na wiosnę jest rewelacyjny. Ja w tamtym sezonie na jesień dałem Tebu i Patron Gold [rout] po 0,5, ale idealnie w faze trafiłem, na wiosnę Caryx 0,8 i karbendazym 0,5 i efekt rewelacja, jako jeden z nielicznych w okolicy stał do koszenia. Nawet Caryxu dałem za dużo, wystarczyło by 0,6.
W tym roku dam Caryx 0,5 i tebu 0,5.

#3765 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 22:32

Opryski rzepaku i innych oleistych Mi też stał, a nie skracałem wiosną. Odmiana półkarłowa, max 1,3m. A caryx zdecydowanie lepiej działa od toprexu jesienią, sprawdzone u mnie, tylko że 0,7l + 0,3l tebu to zdecydowanie zbyt duże dawki. 0,5l caryxu i 0,3l tebu w fazie 3-4 byłyby idealne.

#3766 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 styczeń 2014 - 00:22

Jesienią rzepak opryskałem Oriusem 0,75l na ha odmiana Monolit. Z tego co słyszałem to odmiana dość wysoka i sie zastanawiam czy poprawić jeszcze tym Oriusem na wiosne tylko Ile go dać bo w ulotce pisze niby 1l ale z tego co wiem to jesli był stosowany jesienią to się zmniejsza dawkę i ponoć CCC można dodać.
W tamtym roku na płatek miałem 3 "programy" IMPACT za 70zł, Pictor oraz Amistar z Tebu różnic nie było żadnych

Ogólnie na wiosnę lepiej jeszcze raz dać fungicyd z funkcją regulatora. Po 1 ochrona przed grzybami, po 2 samo skrócenie nie jest najważniejsze. Ważna funkcją regulatora jest znoszenie dominacji pędu głównego, i wzrost pędów bocznych. Szczególnie ważna na plantacja dość mocno przerzedzonych po zimie, taki rzepak musi pobudzić tyle pędów ile zdołał wytworzyć zawiązków pędu jesienią.

Myślisz że już samo zastosowanie środka za 170zł obowiązkowo ma dać dużą zwyżkę plonu i bić na głowę tańszy środek? Sorry ale trochę naiwny jesteś, wszystko zależy od roku i nasilenia chorób. Jak jest duża i długa presja chorób to zapewne Pictor okaże się opłacalniejszy ale jak nie ma większego nasilenia to co ten środek za 170zł ma zwalczać?, spokojnie starczy tańszy. Oczywiście pozostaje pytanie skąd wiedzieć czy będzie duża presja chorób, czy wystąpią zarodniki zgnilizny tw. na to pytanie nie odpowiem bo nie jestem w stanie to już każdy sam musi zdecydować.

Jeżeli myślisz że lepszy środek zapewni wyższy plon to jesteś w błędzie. Od kiedy ochrona przed chorobami jest zabiegiem plonotwórczym? To zabieg plonochronny. I nie spodziewaj się znacznej różnicy w plonie w roślinie w której choroby średnio mogą obniżyć plon o 5-10%. W rzepaku na 3t zyskujesz zaledwie 150-300kg czyli do 450zł, a tymczasem koszt takiej super ochrony bazując na najdroższych środkach to ok 400zł czyli nie zyskujesz prawie nic. Czyli lepiej troche tych funduszy przeznaczyć na lepsze nawożenie bądź ochronę przed robakami. Szczególnie te droższe środki jaki amistar xtra czy pictor to środki zalecane na tych polach o wysokim potencjale plonowania gdzie każde zagrożenie jest kasowane, i tam ich efekt będzie najbardziej widoczny. Co nie znaczy że na polach o niższym potencjale nie ma sensu zwalczania chorób występujących w późniejszych fazach rozwojowych. Wiele zależy od odmiany, przebiegu pogody itp. Wtedy groźna jest zgnilizna twardzikowa której zarodniki utrzymują się w glebie do 10 lat.

Witam,stosując fungicyd na początek kwitnienia rzepaku bardziej polecacie Amistar xtra czy moze Eminent star ???? Eminent star wyjdzie trochę taniej,tylko pytanie czy pooradzi sobie z patogenami na zadowalającym poziomie i czy amistar xtra jest wart swojej ceny....

Ciekawy ten eminent, tym bardziej że jest w nim chlorotalonil, substancja super na septoriozy w zbożach, ale w rzepaku jeszcze go nie spotkałem, tym bardziej że nawet gwarant nie ma rejestracji w rzepaku, czyli trochę nie wiadoma, dodatkowo istnieje ryzyko zmycia chlorotalonilu w sytuacji ulewnego deszczu. Amistar jest droższy, ale jest wart swojej ceny, dobry triazol i bardzo dobra strobiluryna która powinna zapobiec przed porażeniem chorobami do samego zbioru.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3767 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 29 styczeń 2014 - 17:34

Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj czytałem, że jeśli na liściach widoczne są oznaki chorób, a liście na wiosne nie odpadną to choroba może się przenieść na łodygę i będą duże straty. Podczas lustracji pola w styczniu znalazłem kilka roślin z widocznymi ogniskami suchej zgnikizny kapustnych. Mam zamiar pryskać Toprexem w dawce 0,5l, ale myślę żeby coś może dodać dla lepszej ochrony przed grzybami, tylko coś nie drogiego.
Myślę, że można dodać Sarfun 500SC w ilości 0,3l, Albo mieszaninę Caryx 0,8+ 0,5Tebu będzie dobre?

Edytowany przez globus512, 29 styczeń 2014 - 17:51.

#3768 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:03

Opryski rzepaku i innych oleistych Zdecydowanie alert do toprexu (alert solo wyjdzie trochę taniej). Tutaj test wpływu środka na sucha zgniliznę (dwa szczepy): http://www.progress....czmarek_J_1.pdf

#3769 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:35

Opryski rzepaku i innych oleistych Solo odpada, chcę aby tworzył dużo pędów bocznych więc musi być coś w formie fungicydu i regulatora, ale sa toprex może okazać się za słaby aby zwalczyć ogniska chorób.

#3770 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 19:06

Opryski rzepaku i innych oleistych ja dotychczas nie miałem zastrzeżeń do toprexu ale jest jeden warunek, trzeba go wcześnie stosować
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3771 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 styczeń 2014 - 00:06

Dzisiaj czytałem, że jeśli na liściach widoczne są oznaki chorób, a liście na wiosne nie odpadną to choroba może się przenieść na łodygę i będą duże straty. Podczas lustracji pola w styczniu znalazłem kilka roślin z widocznymi ogniskami suchej zgnikizny kapustnych. Mam zamiar pryskać Toprexem w dawce 0,5l, ale myślę żeby coś może dodać dla lepszej ochrony przed grzybami, tylko coś nie drogiego.
Myślę, że można dodać Sarfun 500SC w ilości 0,3l, Albo mieszaninę Caryx 0,8+ 0,5Tebu będzie dobre?

0,5l toprexu to już dość spora dawka substancji aktywnej która powinna dać radę, to są triazole które interwencyjnie działają najlepiej, ewentualny dodatek raczej wpłynie na dłuższy okres ochrony. A caryx w ochronie wypada zdecydowanie słabiej, mało tam metkonazolu. Tylko tak jak wyżej polecono, musisz dać możliwie najszybciej, ale musisz tez pamiętać o optymalnej temp. Triazole najlepiej działają od temp 12 stopni wzwyż.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3772 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 17:06

Opryski rzepaku i innych oleistych Wiadomo, że Toprex idzie i tak w fazie gdy rośliny mają 10-15cm. Może nie będę kombinował tylko dam sam toprex plus paleta odżywek i bor

#3773 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 19:32

Opryski rzepaku i innych oleistych ja tak daje i jak do tej pory to nie zawiodłem się, a wiosny bywały wilgotne w moim rejonie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3774 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 09 luty 2014 - 19:07

Opryski rzepaku i innych oleistych Może ma ktoś jakieś doświadczenia ze stymulatorami i podzieli się opiniami jakie warto stosować. Rok temu stosowałam terra sorb w mieszaninie z Black Star ale nie jest to tania mieszanka więc zastanawiam się nad czymś innym. Może tytanit w górnych dawkach 0,5 albo asahi?

#3775 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 09 luty 2014 - 20:34

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja stosowałem kelpak w ziemniakach i różnica była ogromna na korzyść tych pryskanych kelpakiem, właśnie się nad nim zastanawiam, czy nie użyć go w rzepaku. Tylko jest jeden minus: zalecaja pryskac solo, opryskiwacz musi byc solidnie wymyty.

Tak nawiasem, pięknie Kamil skoczył, przypomniały mi się najlepsze czasy Adama. :)

#3776 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 09 luty 2014 - 20:46

Opryski rzepaku i innych oleistych Kamil górą! Też oglądałem. Wracając do tematu i Kelpaku-w jakiej fazie pryskałeś, ile l/ha, czy powtórzyłeś zabieg za jakiś czas? Też pryskałem kiedyś tym wynalazkiem z Chemirolu ale jakoś nie widziałem różnicy. Pytam się Ciebie, bo może coś źle zrobiłem.

#3777 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów

Napisany 09 luty 2014 - 21:04

Opryski rzepaku i innych oleistych U mnie kiedyś sąsiad pryskał kelpakiem właśnie i w porównania do drugiego pola, które nie zostało opryskane różnica była, zwłaszcza w grubości łodyg.

#3778 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 09 luty 2014 - 21:13

Opryski rzepaku i innych oleistych W ziemniakach była spora różnica w kolorze liści i naprężeniu tkanek (turgorze) na korzyść tego pryskanego kelpakiem. Oprysk przed zwarciem rzędzi, 4l/ha. Sam nie wiem, czy to zastosuję w rzepaku, duży koszt no i trzeba specjalnie jechać i kilka razy umyć opryskiwacz (wszystkie filtry na błysk szczoteczką...). Zamiast niego prysnę strobilurynką, skracać nie muszę, to na start pójdzie alert, później azoksy/piko-strobina.

#3779 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 09 luty 2014 - 21:14

Opryski rzepaku i innych oleistych Działanie asahi też jest ładne tylko musza być widoczne uszkodzenia po zimie,wtedy efekt jest bardziej zauważalny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3780 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 09 luty 2014 - 21:31

Opryski rzepaku i innych oleistych Asahi działa odwrotnie od kelpaku, przyspiesza starzenie się tkanek , kelpak odmładza roślinę (inhibuje gibereliny), ogólnie z tego co oglądałem (test w top agrar w jęczmieniu jarym i jakas publikacja w "progress in plant protection"), stosowanie asahi bez jakiegoś dużego powodu (uszkodzenia mrozowe itd.) nie powoduje wzrostu plonów, a czasami wręcz jego obniżenie.