Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8770 odpowiedzi na ten temat

#3601 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 październik 2013 - 17:58

Opryski rzepaku i innych oleistych podobne efekty miałem w ubiegłym roku po zastosowaniu caryxu.przyczyną mogł być niedobór wilgoci w moim przypadku.pryskałem rzepak odżywką fosforową ale koloru nie zmienił do zimy.były fioletowe przebarwienia.wpływu na plon nie było po zastosowaniu caryxu.rzepak sypał tyle samo co ten traktowany toprexem

Edytowany przez slawek2209, 12 październik 2013 - 19:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 23:28
  •  

#3602 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 12 październik 2013 - 20:18

Po zastosowaniu środka Caryx w zalecanej dawce 1 litr liście sercowe zmieniły kolor jak na zdjęciu. Po oprysku rzepak stanął i powoli liście sercowe zaczęły zmieniać kolor ( zdjęcia zrobione ok. 14 dni po oprysku ) Po ok. 8 dniach przyszły przymrozki. Zgłosiłem sprawę przedstawicielowi Basfu, który nie chce przyjąć jakiejkolwiek reklamacji że środek dziwnie zadziałał i mówi że muszę podać azot. Oczywiście w miejscach niedopryskanych nie ma takich efektów dlatego z pewnością stwierdzam, że to po tym środku. Jak sądzicie co jest przyczyną takiej reakcji w moim rzepaku?

Dodany obrazek Dodany obrazek Dodany obrazek

miałem podobnie w ubiegłym roku ale nie tak mocno, wiem że się powtarzam ale nie polecam stosowania Caryxu w pelnej dawce czyli 1l/ha, bo za mocno skraca a słabo od grzyba chroni, lepiej pomieszać go z tebukonazolem pół na pół

#3603 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 12 październik 2013 - 21:22

Opryski rzepaku i innych oleistych ja negatywnego działania caryxu w tamtym roku nie zauwazylem byc moze to przez przymproski tak sie stalo albo zbyt wczesnie zastosowales u mnie w tamtym roku to za malo skrocil bo rzepak byl juz za bardzo rozwintety i szedl jak burza

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3604 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 13 październik 2013 - 07:18

miałem podobnie w ubiegłym roku ale nie tak mocno, wiem że się powtarzam ale nie polecam stosowania Caryxu w pelnej dawce czyli 1l/ha, bo za mocno skraca a słabo od grzyba chroni, lepiej pomieszać go z tebukonazolem pół na pół

Jak pisałem w zeszłym roku że dawka Caryx-u 1l/ha jest za duża to dostałem cięgi, u nas stosuje się 0,6 l/ha i z efektów jesteśmy zadowoleni.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3605 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 13 październik 2013 - 07:59

Opryski rzepaku i innych oleistych tak to jest, jak ktoś sam się nie sparzy to nie uwierzy :)

#3606 Share przemekaerox

przemekaerox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 13 październik 2013 - 11:22

Opryski rzepaku i innych oleistych Czyli wniosek jest taki, że producent powinien napisać na opakowaniu w uwagach informację w stylu: Pełną dawkę 1 litr stosować tylko na silne rzepaki, szybko zasiane, gdy powstaje obawa o zbyt wysokie wybujanie. Lub: Przy pełnej dawce 1 litr liść sercowy może zmienić kolor na fioletowy. Jednak zaznaczam, że na etykiecie Caryxu w uwagach nic takiego nie ma ! Nawet nie ma podanej dawki minimalnej. Jest po prostu zalecana dawka: 1 litr. Dlatego zgłosiłem dziwne działanie środka w celu reklamacji, zasugerowałem że postąpiłem zgodnie z etykietą i zastosowałem zalecaną dawkę. Jeszcze raz piszę, ponieważ nikt się do tego nie odniósł, przedstawiciel Basfu powiedział, że nic złego się nie dzieje, spytał o to ile dawałem azotu, a skoro dowiedział się że dawałem tylko na słomę/ściernisko RSM to powiedział, że muszę jak najszybciej podać azot. Dodam, że sprawa ma miejsce na 62 ha, a na 10ha gdzie nie zastosowałem Caryxu ( bo był za mały ) nie ma takiego objawu. Po przymrozkach, by poprawić wigor mojego rzepaku i objawy minęły po Caryxie podałem 5kg siarczanu magnezu oraz 1,5kg NPK 20-20-20 z mikroelementami. Jednak, gdyby nie te objawy nie wiem czy bym ten zabieg robił...

#3607 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 13 październik 2013 - 12:40

Opryski rzepaku i innych oleistych jak w tamtym roku kupowałem Caryx to sprzedawca mówił aby nie dawać więcej jak 0,7l ale i tak drogo wychodzi. Gdyby nie to że już nie raz grzyb mocno mi atakował jesienią to pewno bym wcale nie stosował fungicydów jesienią, a kase przeznaczyłbym na ubezpieczenie. Jak już ktoś tu napisał że jak przyjdzie mróz bez śniegu to i tak nie pomoże, wiem z doświadczenia. W tym roku dawałem Oriusa 40zł ha i efekty widać, a reszta kasy pójdzie na ubezpieczenie.

#3608 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 13 październik 2013 - 15:44

Opryski rzepaku i innych oleistych ja mam (miałem) podobne podobne objawy przebarwienia rzepaku na bordo badz fiolet jak kto woli :) i nie stosowałem ani toprexu ani caryxa wiec generalnie wpływ na to zjawisko miała temperatura a konkretnie przymrozek nocny !!!! niska temp zastopowała pobór pierwiastków z gleby a przymrozek dodatkowo podkręcił zjawisko i tyle w temacie. a caryx zastosowany przed przymrozkami mógł ale być może nie miał wpływu na te przebarwienia.

#3609 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 13 październik 2013 - 18:53

Opryski rzepaku i innych oleistych Ale koledzy co zdecydowało że caryx był tak agresywny? Jego skład czy niekorzystna aura? To chyba najdroższy środek regulujący wzrost w rzepaku czyli działanie powinno być najlepsze. Ja zazwyczaj stosowałem tańsze środki typu toprex i nigdy takiego czegoś nie zaobserwowałem. Jak było za zimno, lub za późno pryskałem to działanie było słabe ale nie hamował go, czy szkodził.

#3610 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 13 październik 2013 - 20:07

Opryski rzepaku i innych oleistych U nas były kiedyś takie przypadki jak stosowali carambe, jak były przymrozki to młode liście tak sie przebarwiały. W zeszłym roku stosowałem 3 mieszaniny caryx w pełnej dawce 1l, 0,75l + caramba 0,25 i 0,5 caryx + 0,25 caramba, efakt praktycznie taki sam jeżeli chodzi o skaracanie, w tym roku dałem 0,5 caryx i 0,5 orius.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3611 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 październik 2013 - 11:41

Ale koledzy co zdecydowało że caryx był tak agresywny? Jego skład czy niekorzystna aura? To chyba najdroższy środek regulujący wzrost w rzepaku czyli działanie powinno być najlepsze. Ja zazwyczaj stosowałem tańsze środki typu toprex i nigdy takiego czegoś nie zaobserwowałem. Jak było za zimno, lub za późno pryskałem to działanie było słabe ale nie hamował go, czy szkodził.

Wg mnie jedno i drugie. W składzie ma regulator który silnie skraca, słyszałem że liście też, a przy przymrozkach większosc środków może powodowac niekorzystne zjawiska. Toprex ma 2 triazole które agresywne nie są, jako fungicyd bardzo dobry, przy skracaniu dobry szczególnie zastosowany w optymalnym terminie przy 4 liściu.
A stosowanie niższych dawek caryxu powinno się jednocześnie dodać triazol. 0,6l caryxu to tylko 18g metkonazolu, gdzie przy carambie zaleca się nawet 60g.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3612 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 16 październik 2013 - 10:48

Opryski rzepaku i innych oleistych Przyczyn antocjanowych przebarwień na roślinach rzepaku może byc wiele. Poniżej kilka z nich:

1. Wadliwa agrotechnika, zagęszczenie podglebia ograniczające dostępność składników pokarmowych N, P, K, Mg,B, S,Ca
2. Zbyt duża ilość substancji organicznej (resztek pożniwnych) powodująca okresowe braki dostępności N zwłaszcza w okresie
przedzimowym
3. Wczesne wystąpienie niskich temperatur hamujące pobieranie ,,P,, warunkujące prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin

Antocjanowe przebarwienia to tez typowe objawy dla zaklóceń w pobieraniu boru. Bor wzmaga prawidłowy transport metabolitów w roślinie. Ale także bierze udział w procesie przemiany węglowodanów oraz w procesie syntezy aminokwasów oraz białek. Jest niezbędny w procesach podziału i różnicowania się komórek wzrostu. Bierze udział w procesach tworzenia chlorofilu.

O tym jakim produktem jest Caryx świadczy dobre przezimowanie roślin po sezonie zimowym 2011/2012, gdzie po stosowaniu Caryx uzyskano najlepiej zimujące plantacje rzepaku. Faktycznie na niektórych odmianach rzepaku wizualnym efektem zastosowania produktu Caryx są antocyjanowe przebarwienia roślin, które to nie mają negatywnego wpływu na plonowania rzepaku. Jest to wynikiem oddziaływania Caryxu na rozwój liści, (przebarwienia te są widoczne na najmłodszych liściach lub też wzdłuż ogonków liściowych) , nie jest to efekt jakiejkolwiek fitotoksyczności produktu, jest to tylko efekt pozytywnego oddziaływania na gospodarkę hormonalną rośliny.
Wskutek tego działania system korzeniowy jest silnie sytmulowany do prawidłowego rozwoju, Caryx wzmaga intensywność pobierania składników pokarmowych z gleby, wzrasta poziom zmagazynowanych substancji zapasowych w korzeniach co również poprawia przezimowanie roślin oraz powoduje szybszą regenerację liści oraz lepszy start roślin wiosną.
Dawka 1,0 l/ha jest dawka zalecaną i po jej zastosowaniu uzyskujemy optymalny efekt fungicydowy i morforegulacyjny.
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

#3613 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 16 październik 2013 - 18:10

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie ze wzgledów suchoty na polu póżniej kiepskich wschodów nie pryskałem na chwasta ,czy moge teraz nawigatorem 17 .10. <rzepak ma2-6 liści ale chwast do wiosny go zabije -zawsze pryskalem po siewie.

#3614 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 16 październik 2013 - 18:16

Opryski rzepaku i innych oleistych mozesz.nie zaszkodzi rzepakowi.daj 0.3 l na ha

#3615 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 18 październik 2013 - 21:44

Opryski rzepaku i innych oleistych I jak graminicydy wreszcie zadziałały? Jest dość ciepło a ma być jeszcze cieplej. U mnie po fusilade samosiewy wyglądają podobnie do zastosowania glifosatu, samosiewy wydaja ostatnie tchnienia. Chwastów nie ma, rzepak nawet dość gęsty.

#3616 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 październik 2013 - 06:39

Opryski rzepaku i innych oleistych podziałał leopard tylko długo mu się zeszło około 3 tygodnie.ma ktoś doświadczenie z tytanitem jesienią?stosowałem go z odżywkami aby podpędzic rzepak i widać poprawe we wzroście po tygodniu od zabiegu.czy mozna po 10 dniach zrobic drugi zabieg tytanitem.nadaja ładna pogode to rzepak by nadrobił ze wzrostem

#3617 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 19 październik 2013 - 07:00

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja powiem tyle ze nawet Tebu z CCC w dpowiedniej temperaturze i fazie rzepaku zadziała ale trzeba dokładnie pilnowac temperatury i lisci w rzepaku przy odpowiedniej obsadzie caryx zostawiam w ostatecznosci jak bym sie nie wyrobił wczesniej. a efekt rzepak jak zwałowany :) kolega sie smieje ze kulam sie po polu heh

#3618 Share Jacekrol

Jacekrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 19 październik 2013 - 08:03

podziałał leopard tylko długo mu się zeszło około 3 tygodnie.ma ktoś doświadczenie z tytanitem jesienią?stosowałem go z odżywkami aby podpędzic rzepak i widać poprawe we wzroście po tygodniu od zabiegu.czy mozna po 10 dniach zrobic drugi zabieg tytanitem.nadaja ładna pogode to rzepak by nadrobił ze wzrostem

pozostawałes jakis kawałek nieopryskany tytanitem? widac roznice?

#3619 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 październik 2013 - 10:28

Opryski rzepaku i innych oleistych pryskałem cały kawałek ponieważ placami był mały.wygłąda że działa tytanit na rzepak.odżywki też coś pomogły

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3620 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 19 październik 2013 - 19:51

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam. ja dzisiaj pryskałem rzepak mocznik+siarczan + aminokwasy OSD Osadkowski+po1 kg fosforu na 1 ha plantacja jest po ataku gnatarza i nie wygląda za dobrze wybujałe liscie wyglądają jak po gradobiciu dodatkowo martwia mnie samosiewy żyta pryskane ze 2 tyg wstecz . tydzień temu był toprex + fosfor i zauważyłem że na rzepak w rozecie od 6 lisci w góre nie działa tak jak bym sobie tego życzył. liście osiadły ale nie w takim stopniu jak na kawałku gdzie rozeta była na etapie maks 4 liście na tym kawałku rzepak ładnie sie wyłożył . ale wracając do samosiewów odzyskały wigor w moim odczuciu. perspektywa zimy stulecia wkurza mnie .