Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#3421 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:12

Opryski rzepaku i innych oleistych pryska się od 4 do 6 lisci, Czesi pryskają podobno od 2 liści, caryx podobno bardziej skraca, ja jedno pole opryskałem caryxem, a drugie toprexem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 12:47
  •  

#3422 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:24

Opryski rzepaku i innych oleistych Ale jak pryskać jak jeden rzepak ma 4 liscie a drugi dopiero kiełkuje??

#3423 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:27

Opryski rzepaku i innych oleistych jak się da to pryskaj na raty, lub poczekaj do 6 liści
a ile % plantacji ma 4 liscie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3424 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:38

Opryski rzepaku i innych oleistych Gdzieś 60%-70% ma 4 listki ale tak jest u wszystkich sąsiad siał Vaderstad 4 dni przedemną i ma podobnie na polu jedne duże drugie małe jednych jeszcze nie ma:)A niechcem czasem nic spieprzyć.

#3425 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 wrzesień 2013 - 21:13

Ja teraz pryskałem rzepak supero w dawce 1,2l/ha na samosiewy. Jeden rzepak miał 2 liście a połowa w fazie liścienia.

Witam pryskałeś już kiedys tym supero? Jak podziałał? Mam zamiar nim pryskac tylko że u mnie kosztuje 55zł/litr Ty coś wspominałeś o koszcie tego środka około 20zł/ha, na sstronie Sarzyny zalecają 1l dlaczego zawyzyłeś dawkę, obawy?

jaki środek zastosować w zabiegu korekcyjnym przeciw głównie fiołkowi??????????

Edytowany przez proxy8441, 17 wrzesień 2013 - 21:14.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#3426 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 wrzesień 2013 - 21:27

Nie wiem Panowie czy sie ze mną zgodzicie ale w tym roku straszna presja samosiewów jest w rzepaku w mojej okolicy. Jutro jadę toprex+ fusilade +bor+ jakies makro i mikro.

Taki mix w jednym zabiegu? Nie ma efektów ubocznych?

a już myślałem, że to ja mam drogo, teraz dużo taniej wychodzi toprex 0,3l po 215zł/l netto i podobno efekt do 4 liścia jest super, chociaż na wiosnę to handlowcy polecali caryx na jesień i toprex na wiosnę, a teraz znowu toprex na jesień i caryx na wiosnę

Raczej to 1, czyli caryx jesienią, toprex wiosną. I tak jak napisałeś, toprex jest oparty na 2 triazolach więc wcześniejszy zabieg lepiej skraca, z kolei późniejszy zabieg lepiej chroni przed chorobami (do 4 liścia zaprawa powinna ochronić). Caryx ma typowy regulator wzrostu chlorek mepikwatu, silnie skraca. Ale regulatory mogą skracać cały pokrój rośliny, tzn także liście i korzenie (nie wiem czy tak samo jest w przypadku chlorku mepikwatu). Triazole są trochę pewniejsze i bezpieczniejsze w regulowaniu rzepaku.

pryska się od 4 do 6 lisci, Czesi pryskają podobno od 2 liści, caryx podobno bardziej skraca, ja jedno pole opryskałem caryxem, a drugie toprexem

W czechach toprex ma rejestracje już od 1 liścia.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3427 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 17 wrzesień 2013 - 21:49

Opryski rzepaku i innych oleistych miałem w zeszłym roku fiołka i zostawiłem bez poprawki to żadnego zagrożenia nie było z jego strony. Ja nie moge na dwuliścienne pojechać bo ciągle pada a już w piąty liść idzie

#3428 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 wrzesień 2013 - 22:30

Opryski rzepaku i innych oleistych A doglebowo pewnie nie chciałeś pryskać bo było za sucho? Teraz to już myśl o regulowaniu wzrostu jak ma 5 liści. Jak Ci ucieknie za 6 liść to regulatory i tak nic nie dadzą.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3429 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 23:00

Caryx ma typowy regulator wzrostu chlorek mepikwatu, silnie skraca. Ale regulatory mogą skracać cały pokrój rośliny, tzn także liście i korzenie

teoretycznie chlorek mepikwatu (z medax top) w zbożach skraca i usztywnia roślinę (grubsze źdźbło) i stymuluje rozwój systemu korzeniowego, także w rzepaku efekt powinien być podobny

#3430 Share Kazik72

Kazik72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 23:10

Więc jak już pryskać jak jest rzepak nie równy czy czekac jeszcze i pryskac?
Jaki najlpeszy oprysk polecicie na Rzepak ?Caryx czy Toprex?
Mi ekspert powiedział abyśmy góra na koniec miesiąca pryskali.

Kolego,

Na niewyrównane rzepaki możesz zastosować Toprex. Jego bezpieczeństwo jest potwierdzone - w Czechach rejestracja od 4-ego liścia. Tak mówią ludzie z Syngenty.
Jak 40 % roślin jest w 4-tym liściu to już możesz jechać. Po Caryx na niewyrównanych rzepakach te roślinki będą bardzo pokurczone.

Pozdr,
Kaziu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3431 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 09:42

Opryski rzepaku i innych oleistych w Czechach toprex ma rejestrację od 2 liścia, stąd należy działać nim wcześnie, aby się nie spóźnić, wszyscy wychwalają pod niebiosa carambe a jej następcą jest właśnie caryx wzbogacony o chlorek mepikwatu, czyli cudowny regulator wzrostu stosowany w zbożach

#3432 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 10:04

Opryski rzepaku i innych oleistych A ja powiem że ani caryx ani toprex nie są warte tych pieniędzy są to środki przereklamowane.

#3433 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 10:09

Opryski rzepaku i innych oleistych Skąd bierzecie te dane o czechach, każdy z was pisze co innego 1,2,4 liście. Zgadza się, kiedyś się pryskało tebukonazolem i wystarczająco skróci jeśli zastosujemy do 4 liści.

#3434 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 11:08

Opryski rzepaku i innych oleistych Velkou výhodou tohoto přípravku je, že se může použít k ošetření řepky olejky již od jednoho pravého listu.

http://www.syngenta....pky-olejky.aspx

od jednego liścia, ja je liczę w parach stąd mój błąd, za który serdecznie przepraszam

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/toprex-reguluje-rzepak-jesienia,46230.html

#3435 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 15:39

Taki mix w jednym zabiegu? Nie ma efektów ubocznych?

Raczej to 1, czyli caryx jesienią, toprex wiosną. I tak jak napisałeś, toprex jest oparty na 2 triazolach więc wcześniejszy zabieg lepiej skraca, z kolei późniejszy zabieg lepiej chroni przed chorobami (do 4 liścia zaprawa powinna ochronić). Caryx ma typowy regulator wzrostu chlorek mepikwatu, silnie skraca. Ale regulatory mogą skracać cały pokrój rośliny, tzn także liście i korzenie (nie wiem czy tak samo jest w przypadku chlorku mepikwatu). Triazole są trochę pewniejsze i bezpieczniejsze w regulowaniu rzepaku.

W czechach toprex ma rejestracje już od 1 liścia.

Jeżeli chodzi o łączenie fusilade z toperexem i borem to powszechnie syngenta to rekomenduje, nawet na polach s klasy w specyfikacji agrotechnicznej mieli ten zabieg razem. Rozmawiałem także z doradcami syngenty na temat s.o.r i mówili że można śmiało stosować, lecz trzeba uważać na przymrozki. A co do NPK+mikro to jade na własną odpowiedzialność bo jak wiadomo każdy przejazd kosztuje.

http://w657.wrzuta.p...apPTv7/dsc_0047

Tu macie potwierdzenie moich słow.

Edytowany przez Naskom, 18 wrzesień 2013 - 15:56.

#3436 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 16:00

Opryski rzepaku i innych oleistych Uważać na przymrozki? Tzn ile od zabiegu nie ma prawda wystąpić?

#3437 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 16:21

Opryski rzepaku i innych oleistych 8-10 godzin, związane jest to głównie z działaniem herbicydu a dokarmianie dolistne przyśpiesza i zwiększa działanie graminicydu.

#3438 Share zipo1

zipo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 16:46

Opryski rzepaku i innych oleistych a podpowie ktoś ile dajecie na jesień siarczanu i boru na hektar

#3439 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 17:28

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie caryx+odzywki+bor z intermagu+ siarczan magnezu siedmiowodny(ile kg na ha ?)+ mocznik (ile kg na ha?)+garmicyd(leopard)
Ujdzie taka zupka ? Czytałem posty z poprzednich lat i podobno mozna odżywki z garmicydem i regulatorem a co z siarczanem borem i mocznikiem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3440 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 17:41

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja osobiście na jesień jestem przeciwny dawaniu siarczanu magnezu i mocznika. moim zdaniem inwestycja w bor i NPK wystarczy w sam raz. Z racji tego ze nasz rzepak i tak rośnie jak szalony i hamujemy go regulatorami to dawanie takiego azotowego mixa + siarka która wzmocnia absorbowanie azotu mija się z celem, większość pewnie pojdzie w rozete lisciową a nie jak chcemy w korzeń. Lepsze rozwiązanie to inwestycja w porządną odżywkę fosforową zamiast mocznika i siarczanu, aby stymulować rozwój syst. korzeniowego bo to jest klucz do dobrego przezimowania i dobrego startu na wiosnę. To mój punkt widzenia.