Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#3121 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 21:49

Opryski rzepaku i innych oleistych e tam to jakies bzdury ja w tamtym roku swoj rzepak zaisalem na 3 ha odmiana california a ze swoj sialem kolo 5 kg na ha plon byl powyzej 3.5 tony ale jakby nie zima ktora zrobila swoje powyzej 4 byloby spokojnie
na drugim polu byla odmiana castelle jakas francuska wysiana tak jak zalecano i dala 3.5 tony w tym roku mam zamiar siać swoj rzepak na polowie obsiewu zaprawiam od owadow i grzyba w betoniarce i w pole ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 20:20
  •  

#3122 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 22:04

Rok temu zebrałem właśnie kilka łuszczyn z czyjegoś pola , które było deskowane i skiełkowało bardzo dobrze .
Więc nie wiem co Ty opowiadasz :o

się chłopak mądrych książek naczytał a zapomniał o sprawdzeniu w życiu jak to wychodzi..

#3123 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 22:29

Opryski rzepaku i innych oleistych no nie bardzo sie naczytał bo są opracowania odnośnie desykacji plantacji nasiennych

Edytowany przez KRISTOFORn, 10 lipiec 2013 - 22:30.
Cytowanie poprzedniego posta

aaabbb

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3124 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 22:37

Opryski rzepaku i innych oleistych siemanko, co sądzicie o 2,5l gallup + 5-10kg siarczanu amonu na ha? Taka dawka da sobie radę z bardzo dobrze rozrośniętym visby? Do tego jeszcze sklejacz ale to już mniej istotne. Pozdrowionka dla waszych rzepaczków!

Edytowany przez metiu20, 10 lipiec 2013 - 22:38.

#3125 Share bartez0074

bartez0074

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 lipiec 2013 - 22:43

Opryski rzepaku i innych oleistych Witam,
Jestem z zachodnio-pomorskiego, i też mam problem z desykacją. Posiałem rzepak Minotaur, Jest równy, zero chwastów, górne łuszczyny sa już czarne, a dół zielony ;/ Kiedy najlepiej desykować ? Jak widze zdania sa podzielone. A więc jak najlepiej to zrobić ?
Pozdrawiam

Edytowany przez bartez0074, 10 lipiec 2013 - 22:44.

#3126 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 lipiec 2013 - 00:03

chomik111 ma racje!!! ja miałem desykowany rzepak i nawet po 3 latach było strasznie dużo samosiewów. samosiewy zawsze będą bo nawet gdy dolne łuszczyny są zielone to ziarno z górnych skiełkuje, poza tym desykacje można przeprowadzić nie glifosatem ale regnone i tam w zaleceniach są plantacje nasienne. kramer nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz ze plantacji nasiennych nie można desykować. zarzucasz komuś brak wiedzy a sam jej na ten temat nie posiadasz. obecnie prawie wszystkie plantacje koniczyny są desykowane.

No to racja do desykowania plantacji nasiennych zalecane jest reglone i to nie tylko rzepaku ale też np łubinu czy nawet ziemniaka.
A desykacja plantacji nasiennej glifosatem wymaga sporej wiedzy, odpowiedniego terminu i trochę szczęścia :D Bo glifostaem można sobie nie małej biedy narobić. Nie zawsze ma się szczęście i może się tak zdarzyć że na plantacji nasiennej spalimy zarodki, a na polach gdzie plon idzie do sprzedaży jednak samosiewów urośnie pełno. Czas wykonania desykacji jest jeszcze trudniejszy niż zabieg skracania zbóż.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3127 Share Pawel21990

Pawel21990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i robienie filmików:
    www.youtube.com/user/Pawel21990

Napisany 11 lipiec 2013 - 06:48

Opryski rzepaku i innych oleistych u mnie też górę słońce przypaliło a dół zielony, dziś desykacja

#3128 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 06:55

Opryski rzepaku i innych oleistych i dlatego za wcześnie jak dół zielony.. a najlepiej wcale nie desykować bo to nie ma najmniejszego sensu teraz odmiany rzepaku są dość wytrzymałe jeśli chodzi o strzelanie i same z siebie w odpowiednim terminie dojrzewają.. Więc pytam jeszcze raz jaki sens ma desykacja i utrata plonu??

#3129 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 07:42

Opryski rzepaku i innych oleistych ktoś na forum ładnie opisał plusy desykacji:
1. oszczędność na czasie przy koszeniu
2. lepszy omłot, lepsze odwiewanie syfu
3. ziarnka nie przyklejają się do mokrej zielonki
4. suche ziarno- lepsza cena na skupie
5. mniej zanieczyszczeń- mniej potrąceń na skupie
6. dokładniejsza i wydajniejsza praca sieczkarni- lepsza i szybsza uprawa pożniwna
7 szybszy termin zbioru- bardzo prawdopodobna wyższa cena na skupie (tendencja spadkowa)

Ja zaś zapytam jeszcze raz czy 2,5l gallup + 5-10kg siarczanu amonu na ha wystarczy na dobrze rozrośnięty visby?

Edytowany przez metiu20, 11 lipiec 2013 - 07:44.

#3130 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 09:00

Opryski rzepaku i innych oleistych z tych siedmiu wymienionych punktów kilka jest dyskusyjnych np 2 i 5 to jest to samo, oszczędność na czasie przy koszeniu zgoda ale wiekszość usług wykonywanych jest stawką za ha tylko bizony biora za godzinę i rzeczywiście bizonem jest troche problem kosić nie desykowany ale juz jakimś lepszym nie ma takiej róznicy, osobiście nigdy nam sie nie przyklejał sie rzepak do zielonej masy o ile nie ma chwastów, ziarno po desykacji szybciej dochodzi ale jak sie poczeka dluzej to nie desykonay tez można kosic około 8 % wilgotności ale oczywiście jest ryzyko ze przyjdą deszcze grad itd a co do tendencji spadkowej ceny podczas żniw to przeważnie tak jest ale w 2007 było odwrotnie, wg mnie rzepak powinno się desykować gdy są chwasty lub nierówno dojrzewa, bo desykacja to jednak koszty i jakaś strata plonu (zniszczenia ciągnikiem i opryskiwaczem, jak jest nieodpowiedni termin to duża strata, w odpowiednim terminie kiedys widzialem róznice w doświadczeniu coś okolo 250kg ale rzepak miał mniejszą wigotność)

aaabbb

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3131 Share PABLO555

PABLO555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 09:47

Opryski rzepaku i innych oleistych Jak ma się 2-3 ha rzepaku to można sobie czekać aż sam dojdzie ale jak kilkadziesiąt ha to niemożna sobie pozwolić na czekanie musi być zrobiona desykacja wymienie jeden powód pszenice zaczynają dojrzewać .wystarczy że rzepak desykowany będzie 4-5 dni wcześniej

#3132 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 09:57

Opryski rzepaku i innych oleistych co racja to racja, a termin zbioru to od 3-7 dni wcześniej zalaży kiedy przeprowadza sie desykacje

aaabbb

#3133 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1192 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 10:42

Opryski rzepaku i innych oleistych Dobra @chomik piszesz, że desykacje ma sie przeprowadzić, gdy górne pędy są juz praktycznie dojrzałe to nie wiem jak te pędy maja jeszcze przetrwać bez szwanku te 10-14 dni do zbioru...?

#3134 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 11:34

Opryski rzepaku i innych oleistych Zgadza się jak te dolne pędy dojrzeją to te górne zdążą się wysypać. Ziemia też nie jest równa na całym areale i też będzie różnie dochodził.

#3135 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 11:46

Opryski rzepaku i innych oleistych U mnie w okolicy sieją po 20 ha i nie desykują są tacy co mają po 200ha rzepaku i tylko kleją. wiec coś w tym musi być

#3136 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 12:36

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja nikogo nie mam zamiaru przekonywać i albo namawiać i nie namawiać do desykacji.. desykację wymyślono po by plantacje zachwaszczone, nie równe, doprowadzić w jednoczesnym terminie do zbioru, a to że monsanto zaczęło wprowadzać desykację w rzepaku jako coś koniecznego to już inna sprawa, druga to taka że co lepsi rolnicy widząc że desykacja jest zbędna zrezygnowali z niej całkowicie, ja też przeprowadziłem doświadczenie i cześć zdesykowałem ja jednym kawałku a cześć nie i w trakcie zbioru nie było żadnej różnicy

kolejna sprawa to taka że jeśli rzepak jest prowadzony odpowiednio to plon rzepaku zawiera się w dolnych i środkowych łuszczynach a to że góra wystrzela to jest znikomy procent taki jaki ty zniszczysz wjeżdżając z desykacją... a to że jeśli za wcześnie zdesykujesz to więcej utracisz na zasuszeniu zielonych dolnych łuszczyn niż uratujesz na górnych pędach

ot całą filozofia a jak kto co i kiedy zrobi na swoim polu wasza nie moja sprawa

#3137 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 16:13

Opryski rzepaku i innych oleistych ciężko mi się wypowiadać od strony praktycznej, bo mam rzepak pierwszy rok. Może jak się dobrym sprzętem wjedzie to nie ma różnicy (choć wątpię). Wiem jednak, że niektórzy nie chcą wjeżdżać w niedesykowane rzepaki, ale to Ci co mają 20 letnie sprzęty. I zapytam ostatni raz;) czy 2,5l gallup 360 + 5-10kg siarczanu amonu zdesykuje mi rzepak czy za bardzo oszczędzam na glifosycie?

#3138 Share emo87

emo87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 16:38

Opryski rzepaku i innych oleistych różnica zawsze będzie ale w większych kombajnach nie tak widoczna jak w bizonie, te 2,5l + siarczan powinno starczyć bo niektórzy dają 3l bez siarcznu, najwyżej bedzie lekko opóźnione działenie ale wtedy nie masz obawy ze znacząco obniżysz MTN, jezeli nie masz chwastów to powinno starczyć

Edytowany przez emo87, 11 lipiec 2013 - 16:55.

aaabbb

#3139 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 18:08

ciężko mi się wypowiadać od strony praktycznej, bo mam rzepak pierwszy rok. Może jak się dobrym sprzętem wjedzie to nie ma różnicy (choć wątpię). Wiem jednak, że niektórzy nie chcą wjeżdżać w niedesykowane rzepaki, ale to Ci co mają 20 letnie sprzęty. I zapytam ostatni raz;) czy 2,5l gallup 360 + 5-10kg siarczanu amonu zdesykuje mi rzepak czy za bardzo oszczędzam na glifosycie?

ja bym dał 3l glifosatu bez siarczanu amonu - niekorzystnie działa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3140 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 18:43

Opryski rzepaku i innych oleistych kiedyś mieliśmy rzepak na poplon, który ostatecznie został z braku czasu na uprawę i siew rośliny zastępczej. Był bardzo zachwaszczony i późno zdesykowany, ojciec dał zdaje się 1l reglone i z 20 kg siarczanu. Zaraz po koszeniu dzwonił do znajomego o poradę, a ten na to, że tak brudny i późno zdesykowany rzepak moment zakisi się na przyczepie. Rzepak był faktycznie mocno zanieczyszczony, do tego desykacja nie zdążyła zadziałać przez co pędy rzepaku i nasiona chwastów były zielone. Rzepak na pewno miał dużą wilgotność, a mimo to przestał na przyczepie(70cm wysokości) kilkanaście godzin i nawet się nie zagrzał. Ojciec twierdzi, że to dzięki siarczanowi został tak "zakonserwowany" w co ciężko uwierzyć, ale może.......;)