Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 14:29

Opryski rzepaku i innych oleistych Kolego @wlkpmder, twój problem prawdopodobnie wynika z spóźnionej aplikacji 2 dawki nawozów azotowych. Prawdopodobnie zaaplikowałeś go na 2-3 przed początkiem kwitnienia a to już może przyczynić się do wydłużenia okresu wzrostu wegetatywnego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 15:29
  •  

#3022 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 05 czerwiec 2013 - 17:47

Stosuje w momencie gdy mniej więcej 50-60% łuszczyn dojrzeje. Najlepiej fazę to poznać po tym iż klapy łuszczyn zmieniają kolor na żółty, łuszczyna po zgięciu delikatnie lecz nie całkowicie pęka na szwie, nasiona w niej zawarte są już wykształcone- koloru brązowego lub czerwono -brązowego. Takich łuszczyn musi być w łanie właśnie ok 50-60%.
Sklejacz jaki stosowałem to Flexi, NuFilm96 oraz Spodnam z firmy F&N jednak co do tego ostatniego mam zastrzeżenia.
Co do stosowania Reglone to uzasadniam jego stosowanie w przypadku gdy łan jest silnie zachwaszczony chwastami piętra wysokiego które silnie utrudniają zbiór. Zabieg opóźniamy do BBCH 89 i po 2-3 dniach od zastosowania przeprowadzamy omłot, Reglone to herbicyd parzący który natychmiast wyczyści plantację. Tylko że stawiając na takie rozwiązanie musimy się liczyć z tym iż rzepak pod ścieżką ciągnika w większości się osypie.

a łączysz zabieg czy najpierw sklejasz?

#3023 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 19:09

Opryski rzepaku i innych oleistych @darolee miód nie miód ale co z tym fantem teraz zrobić, bo nie dość że bedzię wilgotność to znowu będę się męczyć żeby to wykosić i choinka na bocznym słupku z spadającymi obrotami.
Może wcześniej spryskać??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3024 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 21:12

Właśnie tego się trochę boję że reglone za szybko spali mi rzepak, i będą straty w nasionach. Z randapem nie zbyt się spieszę. zwłaszcza że mam teraz mocny kombajn i mogę trochę zielony kosić.
Część spróbuje reglone w tym roku. Energy też wydaje mi się ze za szybko bierze.

Bo ogólnie reglone działa bardzo szybko. Zazwyczaj nie desykuję, ale gdy jest jakiś chwast, czy rzepak bardzo nierówno dochodzi to daje reglone gdy ok 70-80% łuszczyn jest żółte. Gdy pogoda sprzyja niecały tydzień i rzepak można kosić. Łuszczyny sklejam ok miesiąc przed planowanym zbiorem.

#3025 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 19:44

Opryski rzepaku i innych oleistych Koledzy jak wygląda sytuacja rzepaków pryskanych Galerą na wiosnę, kwitną czy już przekwitły ?

Bo u kolegi zakwitł tydzień wcześniej od mojego i już tydzień jak mój przekwitł a tamten kwitnie (pole nadal żółte) Galera poszła 2 maja (wiem że późno), W tamtym roku pierwszy raz pryskałem Galerą i objawy były podobne tzn długo kwitł a zabieg był wykonany jak rzepak tylko ruszył (była możliwość wjazdu w pole ,w tym roku wyrobił się w ok. 2,5 tygodnia).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3026 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 10:39

Opryski rzepaku i innych oleistych Pryskałem rzepak Galerą 24 kwietnia. Już przekwitł jakieś 2 tygodnie temu, jeszcze kwiatki zdarzają się w miejscach gdzie jechałem ciągnikiem. Może opóźnienie kwitnienia wynika z odmiany?
hoduję króliki

#3027 Share Rafal150

Rafal150

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 10:40

Opryski rzepaku i innych oleistych Stosował ktoś z was jakieś biostymulatory w zbożach, np asahi lub biospeed ? i jak oceniacie efekty?

#3028 Share marcin912

marcin912

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 10:45

Opryski rzepaku i innych oleistych Mam w buraku cukrowym kminek, pozostałość po zeszłorocznym jego zaoraniu
Czym prysnąć żeby buraka nie przypalić?

byłbym wdzięczny za podpowiedź.

#3029 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 07:30

Opryski rzepaku i innych oleistych Koledzy trochę początkujący....to jest tematu o oleistych, na buraki i zboża są inne wątki.

Ja robiłem poprawkę galerą znaczy musiałem część poprawić od rowów. nie ma różnicy w kwitnieniu, zwłaszcza, że mam pryskany , i nie na tym samym polu. Za pewnie różnica wynika z odmiany, a i termin siewu - tydzień różnicy w siewie sprawi opóźnienie w kwitnieniu o około 2 dni.

Wracając do reglone. Jestem zwolennikiem dania wyższych dawek zwykłego rundup'u niż stosowania tak drastycznej terapii jak reglone. Najtrudniej upalić chyba "zdziczały" na wypałach rzepak, ale dawka 6-8l sobie radzi, a zapewnię nie będzie drożej niż reglone. Jak ktoś chce szybciej upalić rzepak, to od kilku lat namawiają róźni oratorzy na szkoleniach dodanie do roundup'u roztworu azotowego. Ja nie stosowałem, bo nie widzę u siebie takiej potrzeby, ale jak ktoś chętny to mogę poszukać jakie stężenie azotu zalecali.

#3030 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 08:57

Opryski rzepaku i innych oleistych Ile wychodzi na hektar sklejacz+reglon tak cenowo w tym roku???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 10:48

Opryski rzepaku i innych oleistych glifosat + siarczan amonu 5kg/ha

teoretycznie przyrost masy ziarna w rzepaku może wynosić 40-100kg/ha dziennie, więc warto się zastanowić czy oszczędności na desykacji są celowe przy obecnych cenach nasion, jeśli łan jest wyrównany (krótki okres kwitnienia) to uda się go zebrać bez desykacji, oczywiście omłot będzie trudniejszy i droższy (kombajn z pojedynczym bębnem wymaga doświadczonego operatora, szczególnie w tym roku, gdzie jest duza masa liści i nawet te dolne nie przymierzają się jeszcze do obumierania), ale odwdzięczy się za to wyższym plonem

#3032 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 11:39

Opryski rzepaku i innych oleistych Kolego gdybym nie musiał to bym nie myślał o tym. Powodem jest przytulia która zaczyna się wybijać może nie jest jej aż tak dużo ale z nią nie ma żartów.

#3033 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 czerwiec 2013 - 14:45

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie a jak wasze rzepaki po tych ulewach ? u mnie strasznie duzo polozylo gdzie niegdzie to prawie do ziemi masakra chyba trzeba bedzie go desykowac :/ , ale jak bedzie dobry kombajnista to powinien zebrac raczej go , jak myslicie bo nigdy nie mialem rzepaku w takim stanie

#3034 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 15:38

Opryski rzepaku i innych oleistych Zbierze wszystko najwyżej do kombajnu przyczepia się odpowiednie palce które podnoszą roślinę i to by była najlepsza sprawa bo motowidłami dużo osypie się.

#3035 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 20:03

glifosat + siarczan amonu 5kg/ha

teoretycznie przyrost masy ziarna w rzepaku może wynosić 40-100kg/ha dziennie, więc warto się zastanowić czy oszczędności na desykacji są celowe przy obecnych cenach nasion, jeśli łan jest wyrównany (krótki okres kwitnienia) to uda się go zebrać bez desykacji, oczywiście omłot będzie trudniejszy i droższy (kombajn z pojedynczym bębnem wymaga doświadczonego operatora, szczególnie w tym roku, gdzie jest duza masa liści i nawet te dolne nie przymierzają się jeszcze do obumierania), ale odwdzięczy się za to wyższym plonem

kissmy, o co chodzi z tym omłotem kombajnem z pojedyńczym bębnem i doświadczeniem operatora?

#3036 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 21:36

Opryski rzepaku i innych oleistych rzepak ma olbrzymie ilości słomy i bez desykacji mają one dużą wilgotność i można bardzo łatwo zapchać każdy element kombajnu (najczęściej zatrzymuje się bęben młócący a najniebezpieczniejsze jest zapchanie przestrzeni nad klawiszami, co skutkuje ich pogięciem, w zeszłym sezonie u znajomego w facelii rozłożyły się dwa kombajny w tym jedna mega)

#3037 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 22:12

Ja robiłem poprawkę galerą znaczy musiałem część poprawić od rowów. nie ma różnicy w kwitnieniu, zwłaszcza, że mam pryskany , i nie na tym samym polu. Za pewnie różnica wynika z odmiany, a i termin siewu - tydzień różnicy w siewie sprawi opóźnienie w kwitnieniu o około 2 dni.

Najlepsze porównanie podał kolega, a w jakim stadium znajdował się rzepak ?

Rzepak kolegi miał już pęd główny (wysokość rzepaku ok. 35 cm).

Bo ja jak napisałem miałem nierówne zarazem długie kwitnienie co jest u kolegi w tym roku, wiadomo że odmiana jak i termin siewu ma też duże znaczenie.

Edytowany przez Sadek, 08 czerwiec 2013 - 22:23.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#3038 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 22:26

Opryski rzepaku i innych oleistych Kolego Krisss to byli Gamonie nie kombajniści jak dali zapchać kombajn.Ja mam 1 bęben i jakos nic nigdy nie zapchałem .Jak się zapycha to od razu słychać ze kombajn chodzi nie równo niepotrzebny żaden czujnik jak jest dobry kombajnista.

#3039 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 05:33

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja miałem rzepak około 20-25 cm jak pryskałem galerą, wcześniej się nie dało, bo było cały czas zimno. Choć jak pryskałem też za ciepło nie było, temperatura tak minimum do zabiegu. Nie wiem do czego porównujecie te długie kwitnienie, bo jak do jakichś tam nieznanych odmian przydrożnych, to mogą być hybrydy. mają to do siebie, że szybko i równo kwitną, w mojej okolicy widzę że trochę tych hybryd posiane jest. Ja miałem dość nierówne wschody, bo susza - i kwitnie i kwitnie, ale nie ma co się tym przejmować.

Kolego Adrenalina. Zdaje się, że nie kosisz raczej kombajnami Claas'a na jednym bębnie, skoro tak twierdzisz :) Tucano jednobębnowy i nierandapowany rzepak nie bardzo się lubią i trzeba być dość czujnym, chwila nieuwagi i młocarnia stoi ;)

Edytowany przez darolee, 09 czerwiec 2013 - 05:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 09 czerwiec 2013 - 08:57

Opryski rzepaku i innych oleistych Ja mam JD 2066 i powiem tak że się nie da go zapchać a naprawdę szybko kosze i młocarnie mam w 70% otwarta Fakt widziałem Clasa u sąsiada zapchanego o bizonie nie wspomnę ,Na terenie jest kilka takich kombajnów i nikt nie narzeka :)Pozdrawiam