Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8774 odpowiedzi na ten temat

#3001 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 11:48

Opryski rzepaku i innych oleistych Dedykując Glifosatem w odpowiedniej fazie rozwojowej nie ma ryzyka obniżenia MTN a jak już są one nieznaczne. 10% spadek plonowania jest możliwy w przypadku gdy desykację przeprowadzono za wcześnie. Flexi lub inne sklejacze tworzą na łuszczynie półprzepuszczalną powłokę która nie ulega zmywaniu przez deszcze jednak może ulegać foto degradacji dlatego ich działanie przeze mnie jest oceniane na jakieś 4-5 tyg w zależności jakiej ilości wody używaliśmy w trakcie zabiegu. Ja zawsze łącze sklejacz + glifosat. Glifosat prowadzi do stopniowego zasychania roślin na przestrzeni 2 tyg. Dzięki temu spada wilgotność nasion które możemy później przechować, co więcej zwalcza wszelkie niedogony które silnie utrudniają zbiór jednoetapowy.
Na czysty łan rzepaku wystarczy 2-3 litry glifosatu 360SL, lecz gdy łan zanieczyszczony jest chwastami rumianowatymi lub ostrożeniem trzeba dawkę zwiększyć do ok.5l

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 09:34
  •  

#3002 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 12:34

Opryski rzepaku i innych oleistych ok, dzięki za konkretną odpowiedź

#3003 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 13:53

Opryski rzepaku i innych oleistych Jeśli rzepak kwitnął bardzo krótko i jest czysty od chwastów to nie potrzeba desykacji, jedynie opcjonalnie sklejacz. Natomiast jak kwitnął np 4 tyg to wiadomo, że może być niewyrównany lub są chwasty to można się zastanowić nad desykacją. Trzeba jednak trafić w odpowiedni czas bo można sobie zrobić więcej strat niż pożytku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chowacze nie odpuszczają! zobacz »

•  

#3004 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 03 czerwiec 2013 - 17:56

Opryski rzepaku i innych oleistych no a sklejacz na tydzień czy pótora przed desykacją nie wpłynie gorzej na desykację jak niby wtedy ma nie wchłaniać wilgoci?

#3005 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 18:46

Opryski rzepaku i innych oleistych No dobra z glifosatem to wiem bo wszystko nim jadę.
Ale jak ma się sprawa z reglone, bo w tym roku myślę nim jechać.

W tamtym roku pryskali nim koło mnie jęczmień jary bo było dużo w nim QQ i dosłownie QQ wieczorem zrobiła się sucha. Po tygodniu kosili.
Ja desykowałem pszenicę też w tamtym roku reglone, bo proso mi wyszło, do dosłownie jak bym ogniem pryskał. W oczach usychało.
Glifosatem nie za bardzo chcę zbyt szybko pryskać, wolę trochę się spóźnić, ale nie bardzo wiem teraz jak reglone.
Może mieszankę zrobić 1l reglone i z 1,5 glifosatu.

#3006 Share jarecki297

jarecki297

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 20:43

Opryski rzepaku i innych oleistych Pszenica powoli zaczyna się kłosić.I mam pytanie czy można było by jeszcze opryskać je modusem na skracanie.

Post nie na temat. Zapraszam m.in tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/80-pszenica-ozima-i-jara/page__st__5480#entry1154969

Edytowany przez murtek3, 03 czerwiec 2013 - 22:10.

#3007 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 20:54

Opryski rzepaku i innych oleistych To temat o rzepaku ale już nie można. Co chcesz skracać? jak już prawie cała urosła. Teraz mozesz tylko zaszkodzic

#3008 Share ENDURAK91

ENDURAK91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, technika rolnicza, motocykle, motoryzacja,

Napisany 04 czerwiec 2013 - 17:07

Opryski rzepaku i innych oleistych szukam jakiś arytkółów na temat desykacji i sklejania, jak znacie takie to podajcie link czy coś?

#3009 Share czupurek

czupurek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 19:00

Opryski rzepaku i innych oleistych witam mam pytanie czy zastosowanie grzybówki w trakcie kwitnienia zboża wpłynie na plon negatywnie? prosze o szybką odpowiedż :)

#3010 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 19:24

Opryski rzepaku i innych oleistych pszenice jak najbardziej mozna pryskac podczas kwitnienia fungicydem.Ale drugim razem pytaj w temacie o zbożach a nie oleistych

Edytowany przez slawek2209, 04 czerwiec 2013 - 19:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3011 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 20:09

Opryski rzepaku i innych oleistych Major.. a napisz mi w jakim terminie stosujesz glifosat + "sklejacz" . Jeden kawałek w tym roku muszę "dosuszyć" bo kwitnie już ponad 4tydzień i będzie problem ze zbiorem. Rzepak ładny czysty. Jeszcze jedno co za sklejacz stosujesz? może ktoś ma doświadczenia z innymi środkami i chętnie sie podzieli spostrzeżeniami .

#3012 Share u1212

u1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze; Technika uprawy

Napisany 04 czerwiec 2013 - 20:44

Opryski rzepaku i innych oleistych Dość ciekawa i konkretna informacja nt. desykacji: http://www.nu-agrar.pl/index.php?id=60

#3013 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 21:04

Opryski rzepaku i innych oleistych u 1212 Wielkie dzięki

#3014 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 21:12

Opryski rzepaku i innych oleistych WItam ja Desykacja przeprowadzam we wszystkich zbożach i Rzepaku ,zawsze równe i szybsze zbieranie przez równomierne dojrzewanie. Daje po 4 Litry glifosatu . Pozdrawiam

#3015 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 21:23

Opryski rzepaku i innych oleistych A co samo po sobie nie "dochodzi" jak trzeba?? U mnie rzepak po przypalenia/przyhamowaniu przez co pisałem zaczyna kwtinąć znowu z bocznych rogałezień. Teraz zastanawiam się jak to spryskać bo bedzie znowu 18% wilgotności :o Większa dawka czy może dorzucić siarczan amonu?

#3016 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 22:25

Opryski rzepaku i innych oleistych Ponawiam pytanie z reglone, czy ktoś pryska, bo z tego co widziałem w tamtym roku sprawuję się on rewelacyjnie.

#3017 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 00:19

Flexi lub inne sklejacze tworzą na łuszczynie półprzepuszczalną powłokę która nie ulega zmywaniu przez deszcze jednak może ulegać foto degradacji dlatego ich działanie przeze mnie jest oceniane na jakieś 4-5 tyg w zależności jakiej ilości wody używaliśmy w trakcie zabiegu.

ladnie Kolega pisze ale zlepiacza działanie 4-5 tygodni to chyba w prospektach :)

Jeśli rzepak kwitnął bardzo krótko i jest czysty od chwastów to nie potrzeba desykacji, jedynie opcjonalnie sklejacz. Natomiast jak kwitnął np 4 tyg to wiadomo, że może być niewyrównany lub są chwasty to można się zastanowić nad desykacją. Trzeba jednak trafić w odpowiedni czas bo można sobie zrobić więcej strat niż pożytku.

Przy niekorzystnych warunkach zbioru desykowany rzepak jest zawsze suchszy (z porównania o opoło2%) ...dlatego ja to robię zawsze

A co samo po sobie nie "dochodzi" jak trzeba?? U mnie rzepak po przypalenia/przyhamowaniu przez co pisałem zaczyna kwtinąć znowu z bocznych rogałezień. Teraz zastanawiam się jak to spryskać bo bedzie znowu 18% wilgotności :o Większa dawka czy może dorzucić siarczan amonu?

No te odbitki, to jest problem ....miód dla kombajnu

Ponawiam pytanie z reglone, czy ktoś pryska, bo z tego co widziałem w tamtym roku sprawuję się on rewelacyjnie.

Nie bardzo wiem do czego pijesz...Fakt, że cena Regolen zabija rzepak automatycznie (3 dni i pozamiatane), choć dla mnie dla rzepaku to fatalna alternatywa. Nie chciało mi się kolegi artykułu cytować, bo wystarczyło napisać że jedną z metod jest desykacja przy 70% dojrzałych nasion. Nie wiem kto to wymyślił...coby go nie wyklnąć,ale dla mnie to chyba najlepszy punkt odniesienia. Ale schyl się troszkę (co w rzepaku nie jest trudne ;) ) pod spodem zielono. Uważam, że zwykły Rundup (nie żaden tam energy) robi fajniejszą robotę niż Reglone. Skoro chcesz dać Reglone daj Rundup za te pieniądze, choć to przesada myślę, że efekt korzystniejszy.

#3018 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 07:45

Opryski rzepaku i innych oleistych Właśnie tego się trochę boję że reglone za szybko spali mi rzepak, i będą straty w nasionach. Z randapem nie zbyt się spieszę. zwłaszcza że mam teraz mocny kombajn i mogę trochę zielony kosić.
Część spróbuje reglone w tym roku. Energy też wydaje mi się ze za szybko bierze.

#3019 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 08:36

Major.. a napisz mi w jakim terminie stosujesz glifosat + "sklejacz" . Jeden kawałek w tym roku muszę "dosuszyć" bo kwitnie już ponad 4tydzień i będzie problem ze zbiorem. Rzepak ładny czysty. Jeszcze jedno co za sklejacz stosujesz? może ktoś ma doświadczenia z innymi środkami i chętnie sie podzieli spostrzeżeniami .

Stosuje w momencie gdy mniej więcej 50-60% łuszczyn dojrzeje. Najlepiej fazę to poznać po tym iż klapy łuszczyn zmieniają kolor na żółty, łuszczyna po zgięciu delikatnie lecz nie całkowicie pęka na szwie, nasiona w niej zawarte są już wykształcone- koloru brązowego lub czerwono -brązowego. Takich łuszczyn musi być w łanie właśnie ok 50-60%.
Sklejacz jaki stosowałem to Flexi, NuFilm96 oraz Spodnam z firmy F&N jednak co do tego ostatniego mam zastrzeżenia.
Co do stosowania Reglone to uzasadniam jego stosowanie w przypadku gdy łan jest silnie zachwaszczony chwastami piętra wysokiego które silnie utrudniają zbiór. Zabieg opóźniamy do BBCH 89 i po 2-3 dniach od zastosowania przeprowadzamy omłot, Reglone to herbicyd parzący który natychmiast wyczyści plantację. Tylko że stawiając na takie rozwiązanie musimy się liczyć z tym iż rzepak pod ścieżką ciągnika w większości się osypie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3020 Share wlkpmder

wlkpmder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 13:49

Opryski rzepaku i innych oleistych Dzięki Major_89 ładnie to wyjaśniłeś rzepak od kilku lat uprawiam ale nigdy nie jechałem na dojrzewanie i sklejanie zawsze sam dojrzał . W tym roku muszę taki zabieg wykonać bo w innym razie zbiór bedzie chyba we wrześniu. Późniejsza odmiana rzepaku nadal kwitnie a wszystko wykonane podobnie jak na innej plantacji.