Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8791 odpowiedzi na ten temat

#2801 Share Bambi24

Bambi24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 13 maj 2013 - 19:26

Opryski rzepaku i innych oleistych po co się pryska na podpadanie płatków, sklejanie łuszczyn i desykacje czy to jest konieczne ? czy jeśli nie opryskam od tego zbiory będą słabsze ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 11:44
  •  

#2802 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 maj 2013 - 19:33

Opryski rzepaku i innych oleistych Na opadanie płatkow pryskasz od zgnilizny twardzikowej.Zabieg sklejania i desykacji nie jest konieczny.Zalezy od sytuacji na polu.Nierownomierne dojrzewanie rzepaku wymaga desykacji i przy okazji sklejania

Edytowany przez slawek2209, 13 maj 2013 - 19:46.

#2803 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 13 maj 2013 - 19:57

Opryski rzepaku i innych oleistych A w Pomorskim jeszcze na opadanie nie pryskaja .Mój doradzca mnie dzis zaskoczył i powiedzial ze mam pryskac za 2 tyg az zdebialem ale On wie lepiej:) Niby wkoncu ma najwiekszych rolnikow pod sobą czyli cos wie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2804 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 maj 2013 - 20:01

Opryski rzepaku i innych oleistych Wiec pryskaj tylko wtedy od czego sie pryska?

#2805 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 13 maj 2013 - 20:03

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie pryskał ktos Yamato na płatka??

#2806 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 maj 2013 - 20:10

Opryski rzepaku i innych oleistych tak.raz zadzialal dobrze w sezonie a w drugim slabo.porownywalny do tebukonazolu

#2807 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 13 maj 2013 - 20:33

Opryski rzepaku i innych oleistych Panowie moglby ktos wyjasnic w ktorym momencie powinno sie pryskac na opadanie platkow. Jest wiele odpowiedzi ale zadnych konkretow nie wiem ilosc luszczyn na pedzie glownym lub jakis inny wyznacznik ktory mowi ze to wlasciwa pora.

#2808 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 13 maj 2013 - 21:08

Opryski rzepaku i innych oleistych ja moze jutro będę pryskał na opadanie. Dziś patrzyłem to płatki już są na liściach.

Pyanie mam jeszcze takie.
Czy Prochloraz jest dobry na płatka. Bo wujek kupił Mirage i będzie dawał 1l/ha, i tak się zastanawiam czy to dobra substancja.

#2809 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 13 maj 2013 - 21:09

Panowie pryskał ktos Yamato na płatka??

W tym roku będe dawał Yamato+Mospilan

#2810 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 13 maj 2013 - 21:50

Opryski rzepaku i innych oleistych ja w tamtym roku dawalem yamato w tym roku tez mam zamiar do tebu nie ma co porownywac widac roznice golym okiem

zamiast mospilanu daj proteusa efekt bedzie lepszy ja tam po mospilanie nie widzialem roznicy szczegolnie na platek.....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2811 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 13 maj 2013 - 22:08

Opryski rzepaku i innych oleistych @tomek73 tebukonazol wydaje się lepszy ale to zalezy jak na którym opakowaniu pisze :D

Jak to jest wogole z tym tebukonazolem jeden zwalcza 1 chorobe drugi 2, trzeci 3 a substancja ta sama 250g/l tebukonazol do tego dawki od 1 do 1.75l/ha z tych co sprawdzałem. To ile w końcu brać na ha? Pi razy oko po środku?

#2812 Share napusfarmer

napusfarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 13 maj 2013 - 23:33

Panowie moglby ktos wyjasnic w ktorym momencie powinno sie pryskac na opadanie platkow. Jest wiele odpowiedzi ale zadnych konkretow nie wiem ilosc luszczyn na pedzie glownym lub jakis inny wyznacznik ktory mowi ze to wlasciwa pora.

W większości etykiet środków zarejestrowanych na opadanie jest podane, że należy wykonać zabieg po opadnięciu pierwszych płatków. Cała rzecz polega na tym, że opadające płaki zalegają w kącikach liści i łodyg dając z pyłków kwiatowych doskonałą porzywkę dla grzybów (czerń krzyżowych itd.) Jednakże można zabieg nieco opóźnić z tego względu że większość fungicydów działa 2tygodnie wstecz i dwa tygodnie do przodu. A w praktyce ten fungicyd należy wykonać z opadaniem kwiatków oraz pojawieniem się szkodników typu chowacz i przyszczarek (chyba jeszcze bardziej zjadliwe ostatnimi laty)

Ponadto zabieg fungicydowy połączony z insektycydowym należy stosować nie jak wcześniej czytałem od 18, bo jak sam zaobserwowałem swoje ule pszczoły wracają z pożytku dopiero po 21 jak na dzisiaj (długie dni panowie!!!!!!!!)

Ponadto zabieg fungicydowy połączony z insektycydowym należy stosować nie jak wcześniej czytałem od 18, bo jak sam zaobserwowałem swoje ule pszczoły wracają z pożytku dopiero po 21 jak na dzisiaj (długie dni panowie!!!!!!!!)

@tomek73 tebukonazol wydaje się lepszy ale to zalezy jak na którym opakowaniu pisze :D

Jak to jest wogole z tym tebukonazolem jeden zwalcza 1 chorobe drugi 2, trzeci 3 a substancja ta sama 250g/l tebukonazol do tego dawki od 1 do 1.75l/ha z tych co sprawdzałem. To ile w końcu brać na ha? Pi razy oko po środku?

Dawka tebukonazolu zależy od jego jakości lub końcówki. Tak na przykład pierwszym tebukonazolem był bajerowski Horizon 250ew - strasznie drogi. Po wygaśnięciu patentu powstało masę generyków o różnych formulacjach, stężeniach i nośnikach. Njlepszym tebukonazolem jest Tebu 250ew (dawka 1l/ha), gdzie cena jest bardzo atrakcyjna a generyk nazwałbym prawym batonem twix lewego batonu horizon

Panowie pryskał ktos Yamato na płatka??

Yamato jest doskonałym rozwiązaniem w zbożach w pierwszym i drugim roku stosowania na tym samym stanowisku, w kolejnych - wiadomo wszystko się uodparnia. Z kolei w rzepaku sugeruje nie stosować. W razie bardzo silnych susz (możliwe że w tym roku nie grożą:) może dojść do fitotoksycznych objawów (jeżeli spóżnimy się z nim na opadanie płatka) yamato ma rejestrację do początku wkitnienia!

#2813 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 14 maj 2013 - 06:12

Opryski rzepaku i innych oleistych Kolego piszesz, że pszczoły są na polu do 21 (to możliwe) to kiedy mamy dać oprysk na płatka i na robaki skoro wczoraj o 18-19 to już rosa była, że nie wiem? Wczoraj byłem na polu to chowacza i słodyszków prawie nie było pewnie przez te deszcze i ochłodzenie bo jak byłem przed to nieporównywalnie było.

#2814 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 14 maj 2013 - 06:25

Opryski rzepaku i innych oleistych u mnie to samo, wczoraj nie było chowacza i słodyszka... pewnie przez ochłodzenie i deszcze, ale dziś już piękne słoneczko i będzie cieplej więc wieczorem pewnie zrobi się pierwszy oprysk a jutro dwa pozostałe

#2815 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 maj 2013 - 07:27

Opryski rzepaku i innych oleistych @Adrenalina: pomorskie ma chyba z dobry tydzień opóźnienia w porównaniu z resztą kraju. Rzepaki dopiero wchodzą w fazę pełni kwitnienia.

#2816 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 14 maj 2013 - 07:57

Opryski rzepaku i innych oleistych W jakiej ilości stosujecie strobiluryny na opadanie? Na etykiecie Amistara napisane jest 1l ale nie wiem czy to nie za dużo. Che wymieszać azoksystrobine z tebukonazolem. 0,5l + 0,5l wystarczy czy mało?

#2817 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 14 maj 2013 - 08:03

Opryski rzepaku i innych oleistych @napusfarmer
Widzę że nowy jesteś. Przepisy chyba mówią że po 20.00 można spokojnie pryskać ale jeżeli tak lubisz pryskać wieczorami zapraszam do mnie. Dwa razy dzik Ci przebiegnie przed nosem i na pewno zmiękniesz.
Temat Tebu był już poruszony i najlepiej z tego co pamiętam kolega @west to wytłumaczył tylko się troszeczkę cofni.

Dawka tebukonazolu zależy od jego jakości lub końcówki. Tak na przykład pierwszym tebukonazolem był bajerowski Horizon 250ew - strasznie drogi. Po wygaśnięciu patentu powstało masę generyków o różnych formulacjach, stężeniach i nośnikach. Njlepszym tebukonazolem jest Tebu 250ew (dawka 1l/ha), gdzie cena jest bardzo atrakcyjna a generyk nazwałbym prawym batonem twix lewego batonu horizon

Rzepak w pełni kwitnie woj.kuj-pom.

#2818 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 14 maj 2013 - 08:57

Opryski rzepaku i innych oleistych Wczoraj skusiłem się i prysnołem Acanto plus Proteus :wacko: :wacko:

rano idę a tu rzepak cały klapnięty co robić opryskiwacz był czysty bo z pięć zbiorników odżywką jechałem :wacko:

#2819 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 14 maj 2013 - 09:57

Opryski rzepaku i innych oleistych A moczniku przypadkiem nie dodawałeś w dużym stężeniu? Nic ci nie pozostaje jak zaczekać. Jak zacznie robić się fioletowy to znaczy że brudny opryskiwacz po sulfonomocznikach był i tyle, a to że wcześniej pryskałeś odżywkami nie musi o niczym świadczyć- pozostałości mogły być.
Chociaż prędzej to:
po prostu stres termiczny jak pryskałeś w dzień zimną wodą- czasami tak się zdarza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2820 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 14 maj 2013 - 09:58

Opryski rzepaku i innych oleistych no na pewno nie zaszkodził Proteus a Acanto dałeś 1 l/ha? Nie było jakiegoś przymrozku i jakie odżywki wcześniej robiłeś?