Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opryski rzepaku i innych oleistych

8789 odpowiedzi na ten temat

#2161 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 20:16

Opryski rzepaku i innych oleistych stosowałem carambe na 1-szy zabieg wiosenny i byłem zadowolony , ale teraz caramby juz nie robią , zastąpił ja Caryx

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opryski rzepaku i innych oleistych Dzisiaj, 13:18
  •  

#2162 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 23:28

Opryski rzepaku i innych oleistych Caramba jest nadal w sprzedaży, tylko że wyłączne prawo do jej dystrybucji ma chyba Procam. Więc jak ktoś zainteresowany po powinien się z tym dystryburorem skontaktować. Metkonazol jest bardzo dobrym triazolem przewyższając skutecznością inne z swojej grupy chemicznej.

#2163 Share herrfilip1

herrfilip1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 02:05

Opryski rzepaku i innych oleistych slawek2209 CCC nie hamuje wzrostu korzeni jest to powszechnie panująca bzdura, o której na 33,3% dowiedziałeś się od handlowca który pobiera 5% marży od ceny produktu, bądź na 33,3% usłyszałeś na szkoleniu organizowanym przez firmę typu BASF, Bayer, Syngenta, bądź na 33,3% dowiedziałeś się o niej od innego rolnika, czy pseudo doradcy rolnego którego wiedza na ten temat jest porównywalnych rozmiarów jak cycki u kury.

Tu masz jedno z wielu przeprowadzonych badań w tym przypadku na pszenicy przeprowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który nie ma żadnego interesu w tym aby rolnik kupił regulator wzrosu którego koszt jest rzędu 80zł/ha, a nie tego który kosztuje maxymalnie 11zł/ha:
http://www.progress....009/49-2-23.pdf

CCC jest inhibitorem giberelin także skutecznie wstrzymuje wzrost wydłużeni owy pędu głównego, a asymilaty z fotosyntezy przeznaczane są na rozwój pędów bocznych i korzeni (a czy korzeń jest palowy to nie decyduje regulator wzrostu tylko zasobność gleby w N i wodę jeżeli roślina nie ma warunków luksusowych to korzeń szuka i rośnie w głąb profilu, a jeżeli w danym momencie ma luksusowe warunki to kożeń nie rośnie w głąb tylko intensywnie się rozkrzewia w wierzchniej warstwie tj. 30 cm. ). Jeżeli chcesz aby regulator spowodował większą ilość rozgałęzień, a tymsamym łuszczyn to należy zastosować go gdy rośliny mają oko 10cm, a jeżeli jego głównym zadaniem jest uchronienie plantacji przed wyleganiem to należy zastosować go gdy roślinki mają oko.20cm.

Tu masz kolejne badanie nie potwierdzające wyższości Toprexu nad tebukonazolem (mam nadzieje ze wiesz co za substancje są w toprexie):
http://www.progress....2/47-2 (37).pdf

A tu jeszcze ciekawe porównanie "caryxu", tebukonazolu, CCC i Moddusa na rzepak:
http://www.google.pl...jv80KkgKGPYeytA

I jeszcze jedno ja nie mówiłem że chlorek chloromekwatu (CCC) i chlorek mepikwatu należą do tej samej grupy chemicznej tylko że w ten sam sposób działają, a to jest różnica. Dodam jeszcze że wszystkie triazole w regulacji wzrostu i rozwoju rzepaku działają tak samo jak CCC i ten mepikwatu są one poprostu inhibitorami giberelin.

Asahi jest to środek który działa wprost przeciwnie do "skraca czy" ten środek w roślinie podnosi produkcję giberelin, a co za tym idzie wzmacnia dominację pędu głównego. Wiec nie widze sensu aby najpierw podnieść dominację pędu głównego, a tym samym zmniejszyć sobie plon poprzez spadek liczby łuszczyn, a potem wstrzymywać główny pęd aby będy boczne lepiej się rozwineły.

maromaro jest bardzo wiele fungicydów nie posiadających funkcji regulacji wzrostu i rozwoju roślin wystarczy wyjść poza grupę triazoli, a pozatym jeżeli się nie mylę to Alert solo to 375g flusiazolu który także jest skraczaczem nawet jeżeli nie jest to napisane na etykiecie.

Dodatkowym minusem Caryxu jest to że działa on fitotoksycznie na rzepak tj. liście sercowe nabierają antycyjanowych (fioletowych) przebarwień, które w sprzyjających warunkach po 1-2tygodnia ustępują - to jaet tak jakby dać 3l CCC na ha dokładnie ten sam efekt.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2164 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 08:30

Opryski rzepaku i innych oleistych panowie a jak w tym roku ze skracaniem wiosennym... ? jak wiadomo w naszym regionie na ta chwilę jest około 1 miesiaca opóźnienia względem zeszłego i zastanawiam się czy jest sens skracać rzepak ? na jesien skracałem Caryxem 1l/ha, na wiosnę chciałem poprawić 0,7l/ha i teraz sam już nie wiem, czy skracać czy zastosować tylko coś na grzyba ?

#2165 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 09:00

Opryski rzepaku i innych oleistych TEŻ UWAŻAM ŻE STARCZY ZWYKŁE TEBU .

#2166 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 07 kwiecień 2013 - 09:03

Opryski rzepaku i innych oleistych własnie poprzez to że są opóżnienia należy stosować regulatory wzrostu rzepak będzie dążył do tego aby bardzo szybko zakwitnąć

Thug

#2167 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 09:51

slawek2209 CCC nie hamuje wzrostu korzeni jest to powszechnie panująca bzdura, o której na 33,3% dowiedziałeś się od handlowca który pobiera 5% marży od ceny produktu, bądź na 33,3% usłyszałeś na szkoleniu organizowanym przez firmę typu BASF, Bayer, Syngenta, bądź na 33,3% dowiedziałeś się o niej od innego rolnika, czy pseudo doradcy rolnego którego wiedza na ten temat jest porównywalnych rozmiarów jak cycki u kury.

Tu masz jedno z wielu przeprowadzonych badań w tym przypadku na pszenicy przeprowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który nie ma żadnego interesu w tym aby rolnik kupił regulator wzrosu którego koszt jest rzędu 80zł/ha, a nie tego który kosztuje maxymalnie 11zł/ha:
http://www.progress....009/49-2-23.pdf

CCC jest inhibitorem giberelin także skutecznie wstrzymuje wzrost wydłużeni owy pędu głównego, a asymilaty z fotosyntezy przeznaczane są na rozwój pędów bocznych i korzeni (a czy korzeń jest palowy to nie decyduje regulator wzrostu tylko zasobność gleby w N i wodę jeżeli roślina nie ma warunków luksusowych to korzeń szuka i rośnie w głąb profilu, a jeżeli w danym momencie ma luksusowe warunki to kożeń nie rośnie w głąb tylko intensywnie się rozkrzewia w wierzchniej warstwie tj. 30 cm. ). Jeżeli chcesz aby regulator spowodował większą ilość rozgałęzień, a tymsamym łuszczyn to należy zastosować go gdy rośliny mają oko 10cm, a jeżeli jego głównym zadaniem jest uchronienie plantacji przed wyleganiem to należy zastosować go gdy roślinki mają oko.20cm.

Tu masz kolejne badanie nie potwierdzające wyższości Toprexu nad tebukonazolem (mam nadzieje ze wiesz co za substancje są w toprexie):
http://www.progress....2/47-2 (37).pdf

A tu jeszcze ciekawe porównanie "caryxu", tebukonazolu, CCC i Moddusa na rzepak:
http://www.google.pl...jv80KkgKGPYeytA

I jeszcze jedno ja nie mówiłem że chlorek chloromekwatu (CCC) i chlorek mepikwatu należą do tej samej grupy chemicznej tylko że w ten sam sposób działają, a to jest różnica. Dodam jeszcze że wszystkie triazole w regulacji wzrostu i rozwoju rzepaku działają tak samo jak CCC i ten mepikwatu są one poprostu inhibitorami giberelin.

Asahi jest to środek który działa wprost przeciwnie do "skraca czy" ten środek w roślinie podnosi produkcję giberelin, a co za tym idzie wzmacnia dominację pędu głównego. Wiec nie widze sensu aby najpierw podnieść dominację pędu głównego, a tym samym zmniejszyć sobie plon poprzez spadek liczby łuszczyn, a potem wstrzymywać główny pęd aby będy boczne lepiej się rozwineły.

maromaro jest bardzo wiele fungicydów nie posiadających funkcji regulacji wzrostu i rozwoju roślin wystarczy wyjść poza grupę triazoli, a pozatym jeżeli się nie mylę to Alert solo to 375g flusiazolu który także jest skraczaczem nawet jeżeli nie jest to napisane na etykiecie.

Dodatkowym minusem Caryxu jest to że działa on fitotoksycznie na rzepak tj. liście sercowe nabierają antycyjanowych (fioletowych) przebarwień, które w sprzyjających warunkach po 1-2tygodnia ustępują - to jaet tak jakby dać 3l CCC na ha dokładnie ten sam efekt.

kolego opierasz sie na badaniach naukowcow.probowales skracac srodkami o ktorych pisales?tebukonazol stosowalem i nigdy nie uzyskalem dobrego efektu skracania .po toprexie zauwazylem znaczna poprawe w skracaniu jak i ochronie.na temat caryxu jedynie dobrze przemawia efekt skracania moze nawet za mocny ale problem grzybow slabo rozwiazuje w dawce 1l.ccc stosowane u sasiada w rzepaku lacznie z tebukonazolem nie zrobilo na mnie wrazenia.rzepak byl wyzszy od tego po toprexie stosowanym u mnie.zapewne powiesz ze moglo byc stosowane w nie odpowiednim terminie.byla to roznica okolo 2 dni.wyniki badan wynikami a to co na polu to kazdy musi sam przetestowac.rzepak sieje 9 sezon i mialem czas ocenic dzialanie poszczegolnych srodkow

#2168 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 07 kwiecień 2013 - 11:23

Opryski rzepaku i innych oleistych Ciekawe spostrzeżenie ale herrfillp1 dostarczył nam pięknych opracowań naukowych niezależnych i sam ciekawie opisał. Żeby każdy tak merytorycznie pisał.

Ktoś ma może jakiś taki obrazkowy plan rozwojowy rzepaku z fazami BBCH ? tak żeby zobaczyć jaka to faza BBCH 30 a jaka BBCH 50 ?

#2169 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 12:54

Opryski rzepaku i innych oleistych tu masz opis faz

http://pl.wikipedia....ali_BBCH.5B5.5D

#2170 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:15

Opryski rzepaku i innych oleistych Czytam tak o opryskach i powiem że się już pogubiłem miałem swoją wizję ochrony fungicydowej, może zapytam Was co o tym myślicie. Otóz na jesieni pryskałem rzepak 0,33 l/ha toprexu na wiosnę na pierwszy raz chciałem dać litr caryxu. I teraz pytanie jak zrobić żeby było najlepiej. Dać litr caryxu, czy może lepiej litr caryxu i 0,5 l czegoś z tebukonazolem, czy poprostu dać 1litr tebukonazolu a caryx zostawić sobie na jesień. Proszę o opinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2171 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:23

Opryski rzepaku i innych oleistych Czemu nie Toprex jeszcze raz wiosną?Rozumię że środki masz zakupione

#2172 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:40

Opryski rzepaku i innych oleistych Magnum, najlepiej na części pola zastosuj mieszankę caryxu z tebu (połowa dawki caryxu i połowa dawki tebu - caryx słabo chroni przed grzybkiem), a na części pola samo tebu (użyj wody ze zbiornika do mycia po oprysku mieszanką, w zależności od opryskiwacza wystarczy na 0,5-2ha). Po prostu zobaczysz różnicę, czy warto inwestować w drogi i nie do końca pewny co do skuteczności wiosenny zabieg caryxem, który na jesieni robi najlepszą robotę, najmocniej skraca.

Nie pryskałbym połowy areału samym tebu, za duże ryzyku, że rzepak Ci wybuja, jeżeli masz zbiornik do mycia to warto pomyśleć o tym, co napisałem w poprzednim akapicie.

#2173 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 14:32

Opryski rzepaku i innych oleistych Galera 0.35l
Dursban 0.6l + Cyperkill 0.1l + NPK + Bor
Tebukonazol? 1l + NPK + Siarczan Magnezu 7.5kg
Proteus 0.6l + NPK + Siarczan Magnezu 7.5kg
Pictor 0.5l + Mospilan 0.12kg + Bor

Jest ok?? Mile widziane udoskonalenia B)

#2174 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 14:42

Opryski rzepaku i innych oleistych Bor odpada podczas kwitnienia.Zastosuj go jeszcze przed kwitnieniem.Do mospilanu dorzuc jakis pyretroid

#2175 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 14:51

Opryski rzepaku i innych oleistych Troche nie pasuje bo siarczan wtedy, a na płatek jak bedzie się jechać to jest sens dorzucać wtedy siarczan>?

#2176 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 15:15

Opryski rzepaku i innych oleistych Bor wolno sie wchlania i musi byc podany do fazy luznego pąka.ja wogole nie daje siarczanu.siarke i magnez z nawozami podaje.nitrofoske podaje z foliarem borowym zamiast siarczanu magnezu

#2177 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:01

Czemu nie Toprex jeszcze raz wiosną?Rozumię że środki masz zakupione

Rzecz w tym właśnie że caryx kupiłem już w styczniu. A teraz kupować toprex to znowu dodatkowy wydatek to po pierwsze a po 2-gie to chodzi mi o własciwą ochronę przeciwgrzybową bo widzimy jaki jest rok a caryx ma tyle substancji aktywnej ile ma. Pytanie czy nie za mało i sobie poradzi.

#2178 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:10

Opryski rzepaku i innych oleistych Unikał bym galery (w miarę możliwości) bo wpłynie negatywnie na rzepak. Makro w rzepaku też raczej nie stosuję, bo to cieszy oko a nie kieszeń. No chyba że są wyraźne ku temu przesłanki, ale to pokazuje dany rok. Tak jak napisał Sławek bor w ostatnim zabiegu to nieporozumienie.
@herrfilip1 lubię gadać z ludźmi z uczelni "face to face"na szkoleniach, ale opracowania też może ktoś sponsorować :) Choć są wiarygodniejsze od gadek handlowców. Chwała Ci za post, bo jest kreatywny i może konstruktywnie ruszy temacik! Nie będę się rozpisywał, bo nie do końca się z Tobą zgadzam,ale poruszę interesujący temat. Gdzieś od trzech lat obserwuję temat asahi....i jest to moja teoria, a od tego roku zaczynam praktykę. Nie do końca się z Tobą zgadzam, że asahi i CCC są ku sobie ambiwalentne. Nie uwzględniasz fazy BBCH w czasie. W tym roku będzie to widać ewidentnie. W mej teorii asahi na start przyspieszy ogólny rozwój rośliny, po czym dajemy regulator by budował plon pędu bocznego. Nie wiem, czy dobrze wyrażam moje intencje, ale chodzi mi o jak najmocniejsze i jak najwcześniejsze pobudzenie rośliny do wzrostu oraz regulowanie jej w późniejszym terminie - przed strzeleniem w pęd.
Opracowania opracowaniami - to punkt wyjścia, a stanowisko @slawek2209 - własne doświadczenia, to jak "mastercard".
Może wątek pociągniemy, bo ja chętnie :) Ciekawi mnie za i przeciw Kolegów w temacie @herrfilip1

#2179 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:11

Opryski rzepaku i innych oleistych 1l caryxu szalu nie robi w ochronie grzybowej jedynie ladnie skraca.nie wiem jakie są efekty mieszania caryxu z tebu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2180 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:16

Unikał bym galery (w miarę możliwości) bo wpłynie negatywnie na rzepak. Makro w rzepaku też raczej nie stosuję, bo to cieszy oko a nie kieszeń. No chyba że są wyraźne ku temu przesłanki, ale to pokazuje dany rok. Tak jak napisał Sławek bor w ostatnim zabiegu to nieporozumienie.
@herrfilip1 lubię gadać z ludźmi z uczelni "face to face"na szkoleniach, ale opracowania też może ktoś sponsorować :) Choć są wiarygodniejsze od gadek handlowców. Chwała Ci za post, bo jest kreatywny i może konstruktywnie ruszy temacik! Nie będę się rozpisywał, bo nie do końca się z Tobą zgadzam,ale poruszę interesujący temat. Gdzieś od trzech lat obserwuję temat asahi....i jest to moja teoria, a od tego roku zaczynam praktykę. Nie do końca się z Tobą zgadzam, że asahi i CCC są ku sobie ambiwalentne. Nie uwzględniasz fazy BBCH w czasie. W tym roku będzie to widać ewidentnie. W mej teorii asahi na start przyspieszy ogólny rozwój rośliny, po czym dajemy regulator by budował plon pędu bocznego. Nie wiem, czy dobrze wyrażam moje intencje, ale chodzi mi o jak najmocniejsze i jak najwcześniejsze pobudzenie rośliny do wzrostu oraz regulowanie jej w późniejszym terminie - przed strzeleniem w pęd.
Opracowania opracowaniami - to punkt wyjścia, a stanowisko @slawek2209 - własne doświadczenia, to jak "mastercard".
Może wątek pociągniemy, bo ja chętnie :) Ciekawi mnie za i przeciw Kolegów w temacie @herrfilip1

Czemu Galery unikasz?? Ja nie widze żadnych skutków ubosznych a zielsko ładnie wykosi, ale jak nie galera to co w podobnej cenie? Bor tak i myslałem że płatek juz bez sensu, więc pójdzie razem z zabiegiem na słodyszka. Makro za taka cena napewno nie zaszkodzi, a i na siebie zarobi więc wrzucam do beczki.