Dante0001

Znakowanie trzody nowe zasady

Polecane posty

TheLukasTeam    59

Pytałem się dzisiaj w Agencji jak to wygląda i pani powiedziała mi, że kolczykować trzeba świnie niezgłoszone do 18 października lub urodzone po 18 października. Pozostałe sztuki, które były zarejestrowane, schodzą wg starych zasad, czyli tatuaż wystarczy.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
same110    72

Ta agencje już całkiem.powalilo.Kolczyki.u świń no.proszę Was.serio.U bydła to ok ale świnie.Teraz weź ponos koszty dodatkowe tylko.skąd.brać na to haj ja się pytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Po pierwsze od kiedy ARiMR jest organem prawodawczym? Po drugie kolczyki dla świń to żadna nowość, są dostępne w Polsce od czasu założenia ARiMR i były stosowane w hodowlach po kilka tysięcy sztuk. Żeby sie o czymś wypowiadać nie wystarczy tylko posiadanie klawiatury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2392

Niektórzy tutaj pisali o tym, że już zamawiali kolczyki z nr gospodarstwa ileś tam sztuk , tymczasem to agencja będzie wydawała kolczyki, jeżeli zgubimy kolczyk, trzeba będzie starać się o duplikat. Wychodzi więc na to, że wszystko będzie musiało się zgadzać z księgą, dotychczas jakoś można było obejść przepisy, ileś sztuk padło, przy następnym oproszeniu zgłaszało się mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Przecież tu się nic nie zmienia, świnia nie ma przypisanego indywidualnego numeru, urodzi się 10, zgłosisz 10, a jak będzie trzeba 20 duplikatów to już przecież nie z Twojej winy, tylko świnia gubi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

A jeśli przykładowo pojadę jutro do agencji i zgłoszę urodzenie świń 1 października, a mam na to przecież miesiąc od urodzenia, to rozumiem, ze nie będę musiał ich kolczykować i przy sprzedaży wystarczy tatuaż. Dobrze myślę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niektórzy tutaj pisali o tym, że już zamawiali kolczyki z nr gospodarstwa ileś tam sztuk , tymczasem to agencja będzie wydawała kolczyki, jeżeli zgubimy kolczyk, trzeba będzie starać się o duplikat. Wychodzi więc na to, że wszystko będzie musiało się zgadzać z księgą, dotychczas jakoś można było obejść przepisy, ileś sztuk padło, przy następnym oproszeniu zgłaszało się mniej.

 Kto powiedział że agencja będzie wydawała kolczyki , jakie duplikaty , przecież wszystkie mają ten sam numer gospodarstwa ? Agencja do tej pory jedynie co najwyżej adresy firm robiących kolczyki podawała . Sam zamawiałem telefonicznie i na drugi dzień miałem , płacąc przy odbiorze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Duplikat musisz zamówić jeśli świnia np zgubi kolczyk a pochodzi z zakupu choć wydaje sięto bez sensu bo te musisz dodatkowo oznakować tatuażem ze swoim numerem


Niektórzy tutaj pisali o tym, że już zamawiali kolczyki z nr gospodarstwa ileś tam sztuk , tymczasem to agencja będzie wydawała kolczyki, jeżeli zgubimy kolczyk, trzeba będzie starać się o duplikat. Wychodzi więc na to, że wszystko będzie musiało się zgadzać z księgą, dotychczas jakoś można było obejść przepisy, ileś sztuk padło, przy następnym oproszeniu zgłaszało się mniej.

 

Nie ma takiej opcji nikt Cię z kolczyków rozliczał nie będzie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Dokładnie, zapisy w rozporządzeniu  dotyczą wszystkich podanych gatunków ale nie dla wszystkich zwierząt są wszystkie zasady.

Duplikaty są tylko dla tych zwierząt co maja numery dodatkowe oprócz nr gospodarstwa na kolczyku czyli tak jak było, 

kto zamawiał kolczyki dla świń to wie że jest tam tylko nr gospodarstwa i nie obraca nimi w monopolu agencja.

Tak jak już padło wcześniej chodzi tylko o oznakowanie prosiąt do 30 dnia, sprzedane muszą mieć dodatkowo tatuaż od nowego nabywcy

choć to głupie bo wygodniej i łatwiej byłoby dać drugi kolczyk, 7 dni na zgłoszenie przemieszczenia i raz do roku spowiedź w 

agencji z liczby sztuk i tyle.

I tyle wystarczy by w razie nagłej kontroli wyszły braki w oznakowaniu, nie będzie wymówki że świnia zgubiła i nie zdążyłem założyć.

Chcą żeby wszystko było zgłaszane a zwłaszcza upadki i ubój gospodarczy bo to są duże ilości a zgłoszeń w agencji jak to powiedziała

mi kiedyś osoba tam pracująca garstka.

W moim powiecie ludzie swego czasu przestali masowo szczepić psy to weterynaria przy każdej możliwej

okazji zaczęła to kontrolować i dawać za brak mandaty i sprawa wróciła do normy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak na razie to większy popłoch i panikę sieją sami rolnicy . Efekt jest na razie taki że w moich stronach nie ma ruchu w sprzedaży - kupnie prosiąt . Na lokalnym targu zabronili i ruch zamarł .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

tusz raczej nie potrzebny. Kupiłem ale jak wczoraj oddawałem tuczniki to gość mówił że samą tatuownicą wystarczy. Do czasu uboju tatuaż zrobi się z krwi i będzie widoczny. I to wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bez tuszu widać wiem o tym ale widać na krótką mete a teraz jak kupię warchlaki to będą miały już kolczyki a mam je dodatkowo oznakować tatuażem i tak sobie myślę że będę je znakować jak będą miały ok 60-70 kg bo wcześniej to sobie tego nie wyobrażam przecież jak takiego 20-40kg  uderzę tatuownicą to go połamie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

a które ucho to lewe od swini ? patrząc od przodu na swinke to wale kolczyk na prawe ucho a stojąc tyłem do swinki to wale na lewe ucho dobrze rozumiem ??  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale dylemat :P . Pomyśl które ucho miałbyś lewe , gdybyś był świnią i kolczykuj . B) Masz jeszcze trzecią możliwość - stań za świnią i lewe uszy będziecie mieli po tej samej stronie . :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bez tuszu widać wiem o tym ale widać na krótką mete a teraz jak kupię warchlaki to będą miały już kolczyki a mam je dodatkowo oznakować tatuażem i tak sobie myślę że będę je znakować jak będą miały ok 60-70 kg bo wcześniej to sobie tego nie wyobrażam przecież jak takiego 20-40kg  uderzę tatuownicą to go połamie 

 

Tatuaż ma być w uchu

Bo tatuaż można trwale zrobić tylko na uchu to jest oczywiste

Edytowano przez staszek131415

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a widzisz myślałem że na tyłku to jeszcze będę musiał nową tatuownice kupić

mam tylko uderzeniową  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

moje szły do Kutna.


Tatuaż ma być w uchu
Bo tatuaż można trwale zrobić tylko na uchu to jest oczywiste

w uchu ma być kolczyk. Tatuaż na szynce
 


bez tuszu widać wiem o tym ale widać na krótką mete a teraz jak kupię warchlaki to będą miały już kolczyki a mam je dodatkowo oznakować tatuażem i tak sobie myślę że będę je znakować jak będą miały ok 60-70 kg bo wcześniej to sobie tego nie wyobrażam przecież jak takiego 20-40kg  uderzę tatuownicą to go połamie 

 

najlepiej tatuować podczas załadunku do ubojni. Po uderzeniu lepiej idą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

A jeżeli mam już zgłoszone świnki tatuażem a na skup mam mieć kolczyk to jak je wyrejestrować tatuażem czy kolczykiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oczywicie tatuażem tyle co b yło zgłoszonych tyle  musi zejść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Staszek pytam jeszcze raz . Dlaczego twierdzisz że tatuaż tylko na uchu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj