Skocz do zawartości

Zdjęcie

Znakowanie trzody nowe zasady

157 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3924 postów

Napisany 14 październik 2016 - 21:01

Uważam że jeżeli będzie widoczny to powinien przejść, swego czasu weterynarz pobierający próby na Aujeszkiego akceptował nasze kolczyki do identyfikacji.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Znakowanie trzody nowe zasady Dzisiaj, 07:18
  •  

#42 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 16 październik 2016 - 19:22

Panowie ja już się gubię z tym wszystkim. Mam 20 sztuk tucznika ok 70-90 kg to muszę je kolczykować czy nie? Przecież kolczykowane mają być do 30 dnia życia z tego co zrozumiałem. Małych już nie będzie bo likwiduję hodowlę

Edytowany przez robert123farmer, 16 październik 2016 - 19:22.

#43 Share krilan06

krilan06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 16 październik 2016 - 19:34

No właśnie, wie ktoś coś? Na wtorek mam zapisane świnie na sprzedaż i nie wiem czy je kolczykować czy nie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share ws71

ws71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 16 październik 2016 - 19:45

W powiecie sępoleńskim na miniony piątek obowiązywała wersja że kolczykowane mają być świnie urodzone po 18.10.Na 100% nikt tego nie chce potwierdzić,więc okrze się dopiero we wtorek

#45 Share mtz82r96

mtz82r96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 16 październik 2016 - 21:30

Panowie wystarczy tylko trochę poczytać i wszystko jasne, zmiany są opisane w ustawie z dnia 23 września 2016 r. (Dz. U. z 2016 poz. 1605). Wystarczy wejść na stronę http://isip.sejm.gov...=WDU20160001605 i kliknąć w ikonę pdf - tekst ogłoszony.

Art. 11 ust. 1.: "Świnie oznakowane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy na podstawie dotychczasowych przepisów uznaje się za oznakowane w rozumieniu przepisów ustawy zmienianej w art. 4 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą".

#46 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 16 październik 2016 - 21:47

No właśnie oznakowane a nie oznakowane?

#47 Share krilan06

krilan06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 17 październik 2016 - 08:01

"Posiadacze świń nieoznakowanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, które są starsze niż 30 dni, znakują
te świnie w sposób określony w art. 20 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 4 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą,
w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, i zgłaszają ten fakt kierownikowi biura powiatowego Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 7 dni od dnia oznakowania" - cokolwiek to znaczy:)

#48 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 17 październik 2016 - 08:48

Wszystko będzie jasne dziś lub jutro bo organizowane są szkolenia. Nie mniej jednak fajnie by było gdyby ktoś to przetłumaczył na "chłopski rozum" bo tak jak poprzednik napisał nie wiadomo co to wszystko znaczy

Edytowany przez robert123farmer, 17 październik 2016 - 08:49.

#49 Share krilan06

krilan06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 17 październik 2016 - 10:07

Ja zadzwoniłem sobie do ARiMR i gościówka mi powiedziała, że jak jutro będę odstawiał świnie to wg niej wystarczy tatuaż

#50 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 17 październik 2016 - 14:51

Masz czas 30 dni od wejścia w życie rozporządzenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1378 postów

Napisany 17 październik 2016 - 15:26

Czas na co ?

ZETOR TEAM

#52 Share TheLukasTeam

TheLukasTeam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 17 październik 2016 - 18:29

Pytałem się dzisiaj w Agencji jak to wygląda i pani powiedziała mi, że kolczykować trzeba świnie niezgłoszone do 18 października lub urodzone po 18 października. Pozostałe sztuki, które były zarejestrowane, schodzą wg starych zasad, czyli tatuaż wystarczy.  

#53 Share same110

same110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza

Napisany 19 październik 2016 - 18:33

Znakowanie trzody nowe zasady Ta agencje już całkiem.powalilo.Kolczyki.u świń no.proszę Was.serio.U bydła to ok ale świnie.Teraz weź ponos koszty dodatkowe tylko.skąd.brać na to haj ja się pytam

#54 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 19 październik 2016 - 19:47

Po pierwsze od kiedy ARiMR jest organem prawodawczym? Po drugie kolczyki dla świń to żadna nowość, są dostępne w Polsce od czasu założenia ARiMR i były stosowane w hodowlach po kilka tysięcy sztuk. Żeby sie o czymś wypowiadać nie wystarczy tylko posiadanie klawiatury

#55 Share krilan06

krilan06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 19 październik 2016 - 19:57

Niektórzy tutaj pisali o tym, że już zamawiali kolczyki z nr gospodarstwa ileś tam sztuk , tymczasem to agencja będzie wydawała kolczyki, jeżeli zgubimy kolczyk, trzeba będzie starać się o duplikat. Wychodzi więc na to, że wszystko będzie musiało się zgadzać z księgą, dotychczas jakoś można było obejść przepisy, ileś sztuk padło, przy następnym oproszeniu zgłaszało się mniej.

#56 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 19 październik 2016 - 20:14

Przecież tu się nic nie zmienia, świnia nie ma przypisanego indywidualnego numeru, urodzi się 10, zgłosisz 10, a jak będzie trzeba 20 duplikatów to już przecież nie z Twojej winy, tylko świnia gubi

#57 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 19 październik 2016 - 20:27

A jeśli przykładowo pojadę jutro do agencji i zgłoszę urodzenie świń 1 października, a mam na to przecież miesiąc od urodzenia, to rozumiem, ze nie będę musiał ich kolczykować i przy sprzedaży wystarczy tatuaż. Dobrze myślę??

#58 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1378 postów

Napisany 20 październik 2016 - 07:23

Niektórzy tutaj pisali o tym, że już zamawiali kolczyki z nr gospodarstwa ileś tam sztuk , tymczasem to agencja będzie wydawała kolczyki, jeżeli zgubimy kolczyk, trzeba będzie starać się o duplikat. Wychodzi więc na to, że wszystko będzie musiało się zgadzać z księgą, dotychczas jakoś można było obejść przepisy, ileś sztuk padło, przy następnym oproszeniu zgłaszało się mniej.

Kto powiedział że agencja będzie wydawała kolczyki , jakie duplikaty , przecież wszystkie mają ten sam numer gospodarstwa ? Agencja do tej pory jedynie co najwyżej adresy firm robiących kolczyki podawała . Sam zamawiałem telefonicznie i na drugi dzień miałem , płacąc przy odbiorze .

ZETOR TEAM

#59 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 20 październik 2016 - 09:27

Duplikat musisz zamówić jeśli świnia np zgubi kolczyk a pochodzi z zakupu choć wydaje sięto bez sensu bo te musisz dodatkowo oznakować tatuażem ze swoim numerem

Nie ma takiej opcji nikt Cię z kolczyków rozliczał nie będzie B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:18

Dokładnie, zapisy w rozporządzeniu  dotyczą wszystkich podanych gatunków ale nie dla wszystkich zwierząt są wszystkie zasady.

Duplikaty są tylko dla tych zwierząt co maja numery dodatkowe oprócz nr gospodarstwa na kolczyku czyli tak jak było, 

kto zamawiał kolczyki dla świń to wie że jest tam tylko nr gospodarstwa i nie obraca nimi w monopolu agencja.

Tak jak już padło wcześniej chodzi tylko o oznakowanie prosiąt do 30 dnia, sprzedane muszą mieć dodatkowo tatuaż od nowego nabywcy

choć to głupie bo wygodniej i łatwiej byłoby dać drugi kolczyk, 7 dni na zgłoszenie przemieszczenia i raz do roku spowiedź w 

agencji z liczby sztuk i tyle.

I tyle wystarczy by w razie nagłej kontroli wyszły braki w oznakowaniu, nie będzie wymówki że świnia zgubiła i nie zdążyłem założyć.

Chcą żeby wszystko było zgłaszane a zwłaszcza upadki i ubój gospodarczy bo to są duże ilości a zgłoszeń w agencji jak to powiedziała

mi kiedyś osoba tam pracująca garstka.

W moim powiecie ludzie swego czasu przestali masowo szczepić psy to weterynaria przy każdej możliwej

okazji zaczęła to kontrolować i dawać za brak mandaty i sprawa wróciła do normy.