Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1987 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 22:09

Maliny

Tak ja w swojej terminologii używam też tego zwrotu w przypadku oprysku chociażby rosahumusem i nie jest to żadnym błędem merytorycznym. Błędem jest właśnie uogolnienie go do tylko zabiegów herbicydowych. Jeszcze kilka lat wstecz robiono opryski doglebowe chloropiryfosem i uważasz że to było błędne wtedy nazywanie go w ten sposób?

Nadtlenek wodoru można kupić w takim samym stężeniu jak w Huwa sanie za kwotę 100 zł 30 litrów, poszukaj w internecie.
Jak pisałem wyżej każdy może sprawdzić skład i dać zamiennik jeśli uważa to za lepsze bo ja akurat tu nie jestem od żadnej kryptoreklamy. Wydaje mi się że z tym masz naj większy problem. Środki powiem jeszcze raz każdy dobiera wg własnego budżetu.
Tak samo jak nawozy. Jedni sypia naj droższe, a ja sypie najprostsze. Wyleczylem się z wszelkiej hydrokomplexow. Bo podstawa są badania gleby regularne w przypadku malin i tak stosując potas jak ty mówisz w ślepo można jedynie pieniążki wyrzucić w..... ;-)

robili i dalej by to robili gdyby była rejestracja na chropiryfos doglebowo, co niektórzy dalej to robią

Hydrokomplex to tez jest zmasowana reklama w truskawkach jak i malinach ale trzeba przyznać szybko i ładnie sie rozpuszcza;. jesli sypiesz bontar to na jedno ci wyjdzie cenowo co hydrocomplex bo oszczedność jest tylko pozorna więc lepeij dać complex

ja nie napisałem w ślepo potasu ile cie stać kupić ! ma być tyle ile potrzeba czyli po badaniach ogólnych ale rozszerzonych bo akurat malina go potrzebuje i to sporo

Najprostrze to nie znaczy że rosliny to lubią bo np chloru zawartego w polifoskach czy soli potasowej to maliny wiosną to nie zniosą pozytywnie

Jak masz kupić wap-maga to lepiej przepij to albo kup i wysyp na drogę

Nie mam problemu z kryptoreklamą. wydaje mi się że jak naukowiec układa program uprawy np malin to powinien zawierać środki różnych producentów a nie przedstawiać tylko jednego jak przedstawiciel jednego producenta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 04:14
  •  

#1542 Share Arcz1

Arcz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 25 kwiecień 2017 - 22:20

Maliny

Ja w tym roku stosowałem Ogrod 2001 co o nim sądzicie bez chlorkowy miał nie za dużą ilość procentowa składników , a co do tego rosahumusu to można go stosować go jeszcze w maju na maliny posadzone na jesieni (2016 roku )? Po jakim czasie od zmrożenia malina usycha i więdnie u mnie tylko są po przypalane końcówki liści na starej malinie jak na razie .

#1543 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 kwiecień 2017 - 03:02

Maliny

U mnie są właśnie uszkodzone końcówki które zasychają i blade/żółte liście. Dziś opryskałem asahi 0,6l kristalon pomarańczowy 3kg 2,5%mocznika 4%siarczan Mg oraz adiuwant. Niestety po godzinie spadł deszcz. Czy chociaż asahi zostało wchłonięte?

Sól potasową i superfosfat wysiałem pod koniec listopada, w marcu siarczan magnezu granulowany a po 10kwietnia saletre

Co innego można zastosować na pędraki i drutowce jak nie chloropiryfos doglebowo?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share klepka077

klepka077

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 05:12

Maliny

Racyl teraz to naprawdę wymieniłeś mi nawozy "premium". Nawozy proste to nie znaczy bontar! Nawozy proste to Saletra amonowa, wapniowa, siarczan magnezu, siarczan potasu, superfosfat i wapń w postaci kredy ewentualnie w przypływie emocji można dać jeszcze kizeryt. Tu wymieniłem Ci nawozy które stosuję w uprawie malin. Grunt to odpowiednie badania gleby. Do malin nie mogą to być ani ogólne, ani sadownicze. Nie wiem co oznacza napisane przez Ciebie "rozszerzone" bo u mnie takich nie ma jedynie są z tzw zaleceniami, ale w mojej stacji badawczej najodpowiedniejsze do naszych upraw noszą nazwę ogrodnicze. Mikro elementu uzupełniam przez fertygację lub interwencyjnie dolistnie. To tyle u mnie.

Może i ładnie się rozpuszcza, ale daj go zalecaną dawkę i zrób badania gleby jednego i drugiego roku. On tylko dobrze się rozpuszcza i drenuje kieszeń.

Owszem zgodzę się że malina jesienna lubi potas , ale są uprawy jagodowe które go więcej zjedzą, np porzeczka czerwona. I tu z tymi chlorkami się nie zgodzę do końca. W porzeczkach sypię tylko sól co roku na jesieni (z racji kosztów) i nie ma problemów, a co roku wysiewam od 250kg do 350 kg na ha soli w zależności od potrzeb. Jedynie korekty robię siarczanem. Chlor też jest potrzebny roślinom, co prawda jagodnikom w mniejszym stopniu bo w większym szkodzi, ale nie ma tak że bez niego jest idealnie, po czytaj o tym. 

Co do chloropiryfosu to znam takich którzy teraz podają go w nawodnienie. To średnio mądre bo nadchodzi czas wzmożonych kontroli owoców także w końcu wyjdzie szydło z worka. Z racji że jest to substancja czynna z grupy fosforoorganicznych to bardzo długo pozostaje w roślinie, więc i o pozostałości łatwo.

Niestety, aktualnie nie ma nic na zwalczanie szkodników glebowch w malinach, oficjalnie. Także na własne ryzyko zostaje tylko chloropiryfos, ale jak już to w dawce doglebowej takiej jak jest w starych programach roślin i wymieszanie go z glebą.

Jeżeli maliny zasychają, a będzie się tak działo bo wczoraj mieliśmy pierwszy ładniejszy dzień od dawna, to zwiększyła się transpiracja w roślinach i z tąd te objawy zasychania przemarźniętych roślin, niestety ale już im nic nie pomoże.

Edytowany przez klepka077, 26 kwiecień 2017 - 05:16.

#1545 Share Arcz1

Arcz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 11:30

Maliny

Czy mogę zastosować Huwa San na maliny teraz????????

#1546 Share klepka077

klepka077

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 11:43

Maliny Możesz tylko pytanie w jakim celu?

#1547 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 674 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 12:00

Maliny

Byłem dziś w kilku sklepach z opryskami i nawozami aby podpytać trochę o malinę jesienna i co dalej z nią robić. Z tego co się dowiedziałem to sporo osób kosi to co teraz jest na polu i czeka na nowe odrosty ale są też osoby co próbują ratować to co teraz jest różnymi stymulatorami i nawozami dolistnymi. Ja chyba zaryzykuję i też skoszę. 

#1548 Share Arcz1

Arcz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 12:16

Maliny

Możesz tylko pytanie w jakim celu?

Z tego co zaobserwowałem w swoich malinach to nie ma oznak zamierania , na środku tym piszę ze można stosować w sytuacjach stresowych .

#1549 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 12:32

Maliny

Czy mogę zastosować Huwa San na maliny teraz????????

Jak skosiłeś to zastosuj (zagoisz rany na roślinie) jak nie kosiłeś wydaje mi się to bezzasadne. Po zastosowaniu warto za kilka dni glebę wzbogacić w jakieś mikroorganizmy bo Huwa San "kosi" zło ale i dobro.

Edytowany przez Polowy, 26 kwiecień 2017 - 12:35.

#1550 Share Darovit

Darovit

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 16:37

Maliny

Panie i Panowie, zasiliłem dwa tygodnie temu takim miksem bontar saletra mocznik ..i niektóre rośliny "padły" czy przyczyną był mocznik ,czy sypanie bezpośrednio pod młode pędy? (na to sypanie mogłem sobie pozwolić bo mam tylko 30a) No i teraz jeszcze ten mróz ..litości  :(

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 17:13

Maliny

Panie i Panowie, zasiliłem dwa tygodnie temu takim miksem bontar saletra mocznik ..i niektóre rośliny "padły" czy przyczyną był mocznik ,czy sypanie bezpośrednio pod młode pędy? (na to sypanie mogłem sobie pozwolić bo mam tylko 30a) No i teraz jeszcze ten mróz ..litości  :(

wygląda to tak jakbyś zjadł jeden obfity posiłek za dwóch albo trzech a następny byłby za dwa dni.

jeszcze pewnie saletry amonowej nawaliłeś ?

Byłem dziś w kilku sklepach z opryskami i nawozami aby podpytać trochę o malinę jesienna i co dalej z nią robić. Z tego co się dowiedziałem to sporo osób kosi to co teraz jest na polu i czeka na nowe odrosty ale są też osoby co próbują ratować to co teraz jest różnymi stymulatorami i nawozami dolistnymi. Ja chyba zaryzykuję i też skoszę. 

skoście to bedziecie zbiór rozpoczynać z pażdzierniku

Racyl teraz to naprawdę wymieniłeś mi nawozy "premium". Nawozy proste to nie znaczy bontar! Nawozy proste to Saletra amonowa, wapniowa, siarczan magnezu, siarczan potasu, superfosfat i wapń w postaci kredy ewentualnie w przypływie emocji można dać jeszcze kizeryt. Tu wymieniłem Ci nawozy które stosuję w uprawie malin. Grunt to odpowiednie badania gleby. Do malin nie mogą to być ani ogólne, ani sadownicze. Nie wiem co oznacza napisane przez Ciebie "rozszerzone" bo u mnie takich nie ma jedynie są z tzw zaleceniami, ale w mojej stacji badawczej najodpowiedniejsze do naszych upraw noszą nazwę ogrodnicze. Mikro elementu uzupełniam przez fertygację lub interwencyjnie dolistnie. To tyle u mnie.

Może i ładnie się rozpuszcza, ale daj go zalecaną dawkę i zrób badania gleby jednego i drugiego roku. On tylko dobrze się rozpuszcza i drenuje kieszeń.

Owszem zgodzę się że malina jesienna lubi potas , ale są uprawy jagodowe które go więcej zjedzą, np porzeczka czerwona. I tu z tymi chlorkami się nie zgodzę do końca. W porzeczkach sypię tylko sól co roku na jesieni (z racji kosztów) i nie ma problemów, a co roku wysiewam od 250kg do 350 kg na ha soli w zależności od potrzeb. Jedynie korekty robię siarczanem. Chlor też jest potrzebny roślinom, co prawda jagodnikom w mniejszym stopniu bo w większym szkodzi, ale nie ma tak że bez niego jest idealnie, po czytaj o tym. 

Co do chloropiryfosu to znam takich którzy teraz podają go w nawodnienie. To średnio mądre bo nadchodzi czas wzmożonych kontroli owoców także w końcu wyjdzie szydło z worka. Z racji że jest to substancja czynna z grupy fosforoorganicznych to bardzo długo pozostaje w roślinie, więc i o pozostałości łatwo.

Niestety, aktualnie nie ma nic na zwalczanie szkodników glebowch w malinach, oficjalnie. Także na własne ryzyko zostaje tylko chloropiryfos, ale jak już to w dawce doglebowej takiej jak jest w starych programach roślin i wymieszanie go z glebą.

Jeżeli maliny zasychają, a będzie się tak działo bo wczoraj mieliśmy pierwszy ładniejszy dzień od dawna, to zwiększyła się transpiracja w roślinach i stąd te objawy zasychania przemarźniętych roślin, niestety ale już im nic nie pomoże.

saletre amonową to sobie posiej po kartoflach.

Co do zasychania przemaznietych  malin to rzecz normalna. do póki na roślinie nie zaschnie to co zostało przemrożone to ona się nie zregeneruje

każdemu z nas zdarzyło się poparzyć jakąkolwiek roślinę i zawsze to co zostało poparzone musiało zaschnąć dopiero potem zostało to zregenerowane

#1552 Share Polowy

Polowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 17:53

Maliny

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. Patrząc na zdjęcia wynika jakby część przetrwała albo jeszcze nie przyszedł na nią czas.

malina_po_przymrozkach.jpg malina_po_przymrozkach_2.jpg

#1553 Share Hans1211

Hans1211

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 19:20

Maliny Terra Sorb Complex 2l/h+ 0.5% mocznik

#1554 Share klepka077

klepka077

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 19:33

Maliny

Racyl podaj jakieś konstruktywne przeciw wskazania do stosowania saletry amonowej w malinach??? Nikt podkreślam nikt nie podważy tego bo i ona się sprawdza w malinach pod warunkiem zastosowania jej w odpowiednim terminie i dawce, a nie na tzw. pałę. I nie wprowadzaj ludzi w błąd tych którzy ścieli maliny teraz że zaczną zbierać w październiku bo tak nie będzie. Chcesz pomóc to pomagaj, a nie wprowadzasz ludzi w błąd. Przy odpowiedniej pogodzie, nawadnianiu i nawożeniu zbiór opóźni się maksymalnie o dwa tygodnie.

#1555 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 19:51

Maliny

Racyl podaj jakieś konstruktywne przeciw wskazania do stosowania saletry amonowej w malinach??? Nikt podkreślam nikt nie podważy tego bo i ona się sprawdza w malinach pod warunkiem zastosowania jej w odpowiednim terminie i dawce, a nie na tzw. pałę. I nie wprowadzaj ludzi w błąd tych którzy ścieli maliny teraz że zaczną zbierać w październiku bo tak nie będzie. Chcesz pomóc to pomagaj, a nie wprowadzasz ludzi w błąd. Przy odpowiedniej pogodzie, nawadnianiu i nawożeniu zbiór opóźni się maksymalnie o dwa tygodnie.

o 2 tygodnie :D . to ta mallina zanim odbiła z ziemi tez 2 tygodnie rosła ? :lol: 

saletra owszem ale nie w postaci amomowej

#1556 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 27 kwiecień 2017 - 20:11

Maliny

Dlaczego nie amonowa?

#1557 Share klepka077

klepka077

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 20:32

Maliny Jeżeli ty liczysz czas od pierwszego pojawienia się do teraz malin i w ten sposób obliczasz zbiór malin to może tak jak pisałeś odnośnie saletre sam zajmij się tylko ziemniakami i daj spokój z malinami :-) weź swoją zacna rusz na pole i delikatnie po odsłaniaj korzenie to zobaczysz że nowym pędom brakuje dosłownie chwili, a dokładnie temperatury żeby zaraz były na wierzchu. I nadal nie podałeś swojej merytorycznej wypowiedzi odnośnie formy amonowej azotu w malinach. Co stawia cie w mało fachowym świetle, a ja z chęcią poczytam. Bo nawet nie lubiani przez Ciebie profesorowie z UP nie mają nic przeciwko w stosowaniu saletry amonowej na gleby o dobrym pH. Także czekam i będę czytał może czegoś dowiem się ciekawego lub czegoś czego inni nie wiedzą.

Edytowany przez klepka077, 27 kwiecień 2017 - 20:50.

#1558 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 27 kwiecień 2017 - 21:10

Maliny

Jeżeli ty liczysz czas od pierwszego pojawienia się do teraz malin i w ten sposób obliczasz zbiór malin to może tak jak pisałeś odnośnie saletre sam zajmij się tylko ziemniakami i daj spokój z malinami :-) weź swoją zacna rusz na pole i delikatnie po odsłaniaj korzenie to zobaczysz że nowym pędom brakuje dosłownie chwili, a dokładnie temperatury żeby zaraz były na wierzchu. I nadal nie podałeś swojej merytorycznej wypowiedzi odnośnie formy amonowej azotu w malinach. Co stawia cie w mało fachowym świetle, a ja z chęcią poczytam.

z tego co chcę się wybić nie jest dokładnie taki sam plon jak z tych co się już wybiły i na jakąś wysokość już urosły. doskonale wiesz że to co przemarzło dość dawno miało takie same pędy jak te teraz

kilka postów wcześniej piszesz że trzeba pryskać tera sorb complex + black jack czy rosahumusem a teraz twierdzisz że masz już nowe pędy w ziemi.

nikt ci nie zabrania sypać amonowej. jeszcze napisz że ci panowie  z UP też sypią sól potasową, superfosfat  na jesieni tak jak Ty

Od Ciebie to można się dowiedzieć że jak hydrocomplex jest dobrze rozpuszczalny i lepiej przyswajalny przez rośliny to jest zły bo nie odkłada sie w glebie i nie wychodzi w  analizie glebowej

Edytowany przez racyl, 27 kwiecień 2017 - 21:22.

#1559 Share agrosiolo

agrosiolo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 10:23

Maliny Moje wyglądają tak miesiąc po posadzeniu, ciągle pada i zimno to slabo rosną.

Załączone miniaturki

• WP_20170427_17_16_15_Pro.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share racyl

racyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 12:39

Maliny

Moje wyglądają tak miesiąc po posadzeniu, ciągle pada i zimno to slabo rosną.

ładna malinka, blada tylko z zimna ale nie widać żeby była przemarznięta