Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1353 odpowiedzi na ten temat

#841 Share MlecznyNarkotyk

MlecznyNarkotyk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 07:54

Maliny na temat orzecha przedstawionego na zdięciu moge powiedzieć 1 urośnie wszędzie czy na bagnach czy obok jezdni u mnie co roku jest pełno samosiejek w obrębie 5-6 metrów od samego drzewa sam orzech ma koło 4. Jedynym minusem jest silne alergizowanie tego orzecha ma płytko korzenie ale myślę, że przyczyną jest rów 5 metrów od orzecha, a i ten orzech był zalany przez około tydzień w wodzie po kolana. trzeba pilnować żeby się nie rozrósł. W razie gdyby ktoś chciał mogę podesłać zdięcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 20:59
  •  

#842 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 12:54

Maliny

Witam w obliczu nocnych przymrozków (4 noce z rzędu) maliny trochę ucierpiały, zrobiły się blade oraz pojawił sie przebarwienia widoczne na zalączonych fotografiach.

Stąd moje pytanie jakie proponowalibyście rozwiązanie. Dodam ze maliny dostały 3 tyg. temu Hydrocomplex, a wczoraj również posypowo Nitrabor. W sobote planuję  dolistnie KristaLeaf z ewentualną domieszką ASAHI. Prognozy pogodowe dalej są korzystne także uważam, że maliny powinny w miare szybko odżyc.  I to na tyle. W połowie maja planuje mospilan i ew. ortus/magus + sadoplon na grzyb w zależności od pogody a z nawozów to coś posypowo (unika calcium) i jakis mikrokomplex dolistnie. To taki plan na maj. Co wy na to? Ewentualne sugestie? Chętnie wymienię poglądy nt. ochrony i nawożenia malin, pozdrawiam. Malina Polka (2 letnia i roczna)

zdjęcia 1-3 - część z plantacji 2 letniej (jasny odcien liści)

zdjęcia 4-7 - część z plantacji 2 letniej (jasny odcień liści i brązowe przebarwienia)

zdjęcie 8-9 - część z plantacji jednorocznej (jasne liście)

uważam, że cały problem spowodowały te przymrozki ale temat rzucam do dyskusji, może kogoś zainteresuje

Załączone miniaturki

• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg

#843 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 19:54

Maliny

no troche ucierpialy. u mnie podobnie, identyczne objawy, raczej napewno mroz. Korzystasz z planu nawozenia YARA? Ja w tym roku probuje sie stosowac , nie jest bardzo drogi a moze efekty beda. Pierwszy raz sie bawie w nawozenie dolistne i ciekawi mnie czy to warto. Doszly mnie plotki ze skupy beda startowac od 6 zl i pogoda wilgotna do lipca to plon  bylby nie kiepski :)  no ale to tylko plotki 

a i czesto problemy z lisciem to niedobory potasu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 06:29

Maliny

Stosuje wariant kombinowany czyli Yara i Intermag. Tzn posypowo mam w planie 3 nawozy z yary a dolistnie to raczej pójde w intermag. Opieram sie na opinii znajomych którzy prwadzą plantację borówki.  Jezeli chodzi o nawożenie dolistne to też mój debiut. Ogólnie myśle ze nie można przesadzać, bo gdyby stosować się do planów nawożenia i ochrony w 100% to koszty by przewyzszyły zysk nawet przy dobrej cenie sprzedarzy. A jak wadomo duży wpływ na plon ma pogoda, która to jest czynnikiem losowym. Ale ryzyko występuje zawsze w każdej dziedzinie działalności, pozdrawiam.

Stosował ktoś magus'a ? I może powiedzieć cos o jego skuteczności w odniesieniu do Ortus'a?

Edytowany przez pawkko, 30 kwiecień 2016 - 06:31.

#845 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 08:34

Maliny

a na jesienne tez dajesz od grzyba i na robaka? ile zabiegow w sezonie? 

ja jeszcze mysle nad humus active dolistnie. To jest ekologiczne chyba to nie bedzie jakis nieprzewidzianych konsekwencji przedawkowania odzywek. jest sens czy szkoda kase wyrzucac 20 l ok 90-100 zl koszt

#846 Share pawkko

pawkko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 10:55

Maliny

Koszt relatywnie niewielki. Na pewno nie zaszkodzi - oczywiście wg mojej opinii (malinami zajmuje się 3 rok). Jezeli chodzi o opryski środkami ochrony to w tamtym roku na robaka dałem 2xmospilan (czerwiec i lipiec) i 2xdecis mega już podczas zbiorów (krótki okres karecji). Natomiast na grzyba przed zbiorami był mythos i w trakcie raz dałem signum (które u mnie zadziało bardzo dobrze wbrew opinią które chodzą że mało skuteczne- w tym roku jezeli podczas zbiorów wystąpi grzyb to spróbuje tych zachwalanych switcha bądź teldora czy faktycznie jakosc idze z ceną w parze) przed zbiorem tak jak juz pisałem sadoplon teraz niedługo (pozniej ew. merpan/mythos). Na robaka w maju ortus/magus, a poźnej to juz w zalezności jak się będzie sytuacja rozwijać. Podczas zbioru stosuje Decis Mega (3 dni karencji - a 2 sezony temu o ile pamietam to 2 były).

#847 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 30 kwiecień 2016 - 12:12

Maliny

no ten switch to drogi jak cholera. U mnie w tym roku wszyscy szaleja z tym yara mila complex tonami schodzi. Nawet takie babcie starsze w sklepie sie pytaja o ten zielony nawoz bo gdzies zaslyszaly :) .

#848 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 01 maj 2016 - 07:41

Maliny

Posiada ktos odmiany malin Poemat, polonez, sokolice i moglby cos na ich temat powiedziec?

#849 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 02 maj 2016 - 16:51

Maliny

Jaki nawoz teraz sypac pod maline?

#850 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 02 maj 2016 - 17:14

Maliny

teraz to chyba nitrabor, a pozniej jak bedzie kwinac to tropicote albo unica calcium. Tak ja bede sypal. Dzisiaj mi znajomy sprzedawca polecil taki mix. 1 kg kristalon zielony, 0,2 l tytanit i 1,5 kg siarczan magnezu to na 300 l wody.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share 123mamut

123mamut

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 02 maj 2016 - 17:39

Maliny

A dajecie moze pod maliny gnojówke z pokrzyw?

#852 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 02 maj 2016 - 17:52

Maliny

ja jeszcze nie dawalem ale slyszalem ze niektorzy daja. Znajomy moczy 5 dni w starej wannie potem to wlewa i pryska ale to na letnie , pokrzywa chyba na choroby grzybowe jest ? czy to nawoz?

#853 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 02 maj 2016 - 18:17

Maliny

Sasiad pryskal tym wywarem z pokrzyw, ale to raczej jest na mszyce itp. jesli chodzi o gnojowke, to nie wiem. Posadzilem polesie minionej jesieni i bardzo slabo wypuszcza, czesc z lodygi, czesc puszcza pedy, a czesc wcale. Jak u Was jest z tym polesiem???

#854 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 02 maj 2016 - 19:14

Maliny

Ja tez mam sadzone jesienia i kilka krzaczkow przepadlo ale ogolnie to nawet rosnie, ale polka i polana chyba szybciej zakrywa rzedy. W tamtym roku widzialem u kolegi to owoce ma wielkie, niewiem czy przez caly czas zbioru ale odmiana trafiona i bedzie na lata. Pokusa to chyba troche niewypal , bardzo delikatna, w tamtym roku troszke zaniedbalem i wszystko szlak trafil musialem dosadzac, dobrze ze tylko symboliczne pol rzedu

#855 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 02 maj 2016 - 19:36

Maliny

Dzieki Sylwek, tak polana i polka zdecydowania latwiej i szybciej sie krzewia. Przeczytalem na pewnym forum, ze w okolicach czerwca- lipca powinno byc dobrze z tym polesiem, takze musze czekac. Jakby ktos mial jeszcze jakas opinie na temat wypuszczania polesie, bardzo prosze o opinie. 

#856 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 03 maj 2016 - 06:05

Maliny

polesie i pokusa mało pędów ogólnie wypuszczają. Raczej nie ma szans żeby zakrywały międzyrzędzia. Pokusę mam jakieś 11 lat a Polesie od 2006r (jeszcze zanim trafiła oficjalnie do sprzedaży). To są odmiany bardziej hobbystyczne

#857 Share grzegorz74

grzegorz74

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 03 maj 2016 - 06:37

Maliny

kolego piotrek polonez i poemat dopiero beda dostepne jesienia  a sokolice i radziejowa  cos moge powsiedziec  dopiero po zbiorach

#858 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 03 maj 2016 - 06:43

Maliny Polonez i poemat były dostępne na wiosnę w jednej ze szkółek, ale po 8 zł za sztukę i min. Ilość zamówienia to był 1000 sztuk i już było wyprzedane jak dzwoniłem.

#859 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 03 maj 2016 - 07:30

Maliny

no 8 zl szt to jak za drzewko owocowe troche szalenstwo :)  No jest jest juz tych odmian a nadal polka i polana rzadzi, troche teraz polesia wiecej sie pojawia. Ja mam takie stare polke i polane to mozna wierzyc lub nie ale byly takie lata ze nie widziala nawozu oprysku ani kosiarki. Chwasty mialy po 2 metry, bo mnie nie bylo w PL  i nic im sie nie stalo, a w tym roku jedne z lepszych w okolicy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 03 maj 2016 - 10:00

Maliny

Polonez i poemat byly dostepne na 100% jesienia w Brzeznej, ale minimum od 1000 szt. na zapisy wczesniejsze, cena cos kolo 8-9 zl o ile pamietam. Sokolica po 5 zl w Brzeznej byla. Wydaje mi sie, ze od 2-3 lata Poemat i Polonez sa dostepne w Brzeznej, ale ceny przy wiekszej ilosci, to juz powazne pieniadze.