Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1353 odpowiedzi na ten temat

#821 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 19:15

Maliny Woda jest wszedzie wiec po co to szukanie. Płaci się za gotowa studnie a nie z metra przynajmniej w mojej jej okolicy. Maliny między orzechami??? Ani o jednym ani o drugim nie masz pojęcia, wiesz wogole czym się różnią maliny letnie od jesiennej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 03:52
  •  

#822 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 20:35

Maliny

Nie szukamy wody ale poziomu wody gruntowej gdyż akurat wiemy jak się uprawia orzech włoski... Zresztą nawet jak będzie wyżej to się założy sączki pod plantacją do rowu (może nawet profilaktycznie to zrobimy aby nie ryzykować). Natomiast co do malin to zgadza się poza doświadczeniami działkowymi nie mamy doświadczenia w plantacji towarowej ale czytamy książki i jest to wspaniałe forum gdzie na pewno ktoś życzliwy pomoże;)

#823 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 21:23

Maliny To takie kombinowanie trochę... Lepiej to zrobić oddzielnie, orzech będzie zacieniac, wypijal wodę i składniki wokół, maliny trzeba dużo pryskac, orzech też pewnie trzeba pryskac a jak to zrobić jak jedno przy drugim rośnie? Jest coś takiego jak karencje, rejestrację opryskow w poszczególnych uprawach, jak chlodnie/przetwornie wykryja niedozwolony składnik w produkcie nie wypłaci pieniędzy i jeszcze ci się oberwie, a na giełdę żatrute owoce też nie bardzo wozić. Może borówke spróbuj posadzić albo jeżyne, bo maliny teraz każdy sadzi i pewnie znowu będzie tania jak kiedyś.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#824 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 16 kwiecień 2016 - 06:38

Maliny

,,Tania to imię takie  czy mało bierze ,,            jarzyna uprawa i zbiór podobny do malin z jedną różnicą , pędy mają straszne kolce , trzeba się pokuć przy zbiorze (przynajmniej ja mam tako odmiane) zbiór przypada tak około ,koniec zbioru Glena i początek Polki  , ceny skupu w ostatnich latach poniżej cen malin ,  Jarzyna to raczej produkt na rynek w chłodniach margines 

#825 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 06:18

Maliny

Wczoraj dokładnie przekopaliśmy pola i wyszło niestety, że są to gleby płytkie:

- gleba sięga od 25cm do 50cm i jest to ziemia piaszczysto gliniasta wilgotna (z uwagi na poniższą warstwę słabo przepuszczalną) z dużą ilością próchnicy wynikającą z wieloletniego odłogowania tego pola

- zaraz poniżej jest podglebie które składa się z samej gliny (zdjęcie poniżej)

- wody gruntowe są wysoko od około 60cm do 120cm-150cm (ale głównie około 1m)

- dostęp do wody jest bezproblemowy w kontekście studni głębinowej i nawadniania

- mam obawy czy pole nie będzie zbyt wilgotne w okresie ulewnych opadów deszczu (może stać woda prawdopodobnie - poprzedni właściciel twierdzi, że tak nie jest...)

Rozważamy też zakopanie sączek i zmeliorowanie pola gdyż wokoło wszędzie są rowy melioracyjne. Czy takie pole nada się pod uprawę malin? Czy pozostają tylko jakieś warzywa (np pory, cebule i inne z płytkimi korzeniami)?

Załączone miniaturki

• glina.jpg

#826 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 17 kwiecień 2016 - 08:10

Maliny

Zapomnij o czerpaniu wiedzy z forum. Ci co mają podstawy merytoryczne, pojęcie i duże doświadczenie rzadko się wypowiadają.

Są dostępne opracowania książkowe, a także dużo wiadomości można znaleźć w internecie, szczególnie na stronach niemieckich jest to dobrze opracowane i tego się trzymaj.

W Twoim przypadku oprócz odpowiedzi na pytanie: Czy zastane warunki glebowo-wodne będą odpowiednie dla maliny? jest kwestia przygotowania ziemi przed posadzeniem malin, bo później jest to bardzo problematyczne.

Malina na twardym podłożu takim jak: glina i iły (piszę ogólnie a nie o Twoim przypadku) będzie puszczać korzenie tuż pod powierzchnią (2-5 cm) i także udaje się, ale proponowałbym odmiany maliny letniej.

Jeśli chodzi o kwestię nieprzepuszczalności gleby to największym problemem będzie niecka (zagłębienie) na działce, gdzie woda nie będzie mogła w sposób naturalny odpłynąć i tu faktycznie dreny będą niezbędne. Z drugiej strony taka ziemia także potrzebuje wilgoci, gdyż wysuszenie jej doprowadza do ściskania korzeni i braku napowietrzania gleby.

Zaznaczam, że nie znam się na uprawie orzecha włoskiego, ale jeśli w sezonie owocowania maliny trzeba pryskać orzech to nie widzę takiej uprawy ze względu na karencję pod zastosowaniu ŚOR.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#827 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 09:12

Maliny

Dziękuję za informację - szkoda, że nie znam niemieckiego ;( Natomiast co do opracowań książkowych to co warto kupić aby odpowiednio przygotować glebę pod uprawy? Rozważamy też wydzielenie części pola pod malinę a ewentualna uprawa orzecha była by na osobnym kawałku (niestety aby uprawiać orzecha musimy pod każdym drzewkiem wymienić grunt na 1,5m x 1,5m i dodatkowo odwadniać - więc mocno się zastanawiamy czy ma to w ogóle sens;(...

ps.a miało by sens wykonanie drenażu i jednocześnie instalacji nawadniającej aby nawadniać glebę gdy opadów będzie zbyt mało (celem utrzymania wymaganej wilgotności)?

Edytowany przez AgataMarkuszewska, 17 kwiecień 2016 - 09:18.

#828 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 kwiecień 2016 - 13:48

Maliny

Moim zdaniem strasznie pchasz się w koszty. Z tego co wiem orzech włoski potrzebuje gleby ciepłej, przewiewnej o niezbyt wysokim poziomie wód gruntowych czyli raczej na tym polu nie bardzo. Doświadczenia nie mam ale wydaje mi się że malina poradzi sobie na podwyższonych zagonach z nawadnianiem. Zastoiska mrozowe w zagłębieniach terenu nie mają znaczenia przypadku odmian powtarzających, ale pędy malin letnich mogą ulegać uszkodzeniu a szczególnie pąki

#829 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 17 kwiecień 2016 - 14:12

Maliny

Znam angielski, włoski i podstawy niemieckiego. Tak naprawdę tłumaczeniem z niemieckiego zajmuje się żona. :D

Pozycji książkowych nie jestem w stanie polecić, bo czytałem dość dawno a obecnie opieram się na wiedzy z niemieckich stron internetowych i własnym doświadczeniu.

Co do sensu jednoczesnego drenażu i instalacji nawadniającej trudno mi się wypowiedzieć, gdyż nie mam doświadczenia w tym względzie. Posiadam ziemie piaszczyste, łatwo przepuszczalne i stosuję jedynie nawadnianie, ale tak naprawdę wszystko rozbija się o opłacalność.

Co do odpowiedniego przygotowania gleby pod uprawę maliny poszukaj w necie, z pewnością znajdziesz wiele wiadomości. Możesz także liczyć na forum, ale filtruj wiadomości.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#830 Share Mariusz774

Mariusz774

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 20:02

Maliny

panowie pomocy , maliny letnie nie puszczają pędów na drutach co to za przyczyna , proszę o pomoc .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share alik07

alik07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 20:32

Maliny

Wbrew pozorom malina dość płytko się korzeni. Skoro uważasz, ze ma dużą zawartość próchnicy to powinno być dobrze, moim zdaniem ta gleba nada się pod uprawę malin, z tym że jak już ktoś wspomniał najlepiej na zagonach, a wtedy nawadnianie niezbędne. Zanim doprowadzisz ten ugór do użytku minie min. rok więc obserwuj czy i ew gdzie woda stoi. Co do orzechów to chyba dałbym sobie spokój na tym terenie...nie widzę sensu wymiany gruntu pod sad orzechowy. Poza tym to chyba nie jest aż tak opłacalna uprawa. Jeśli odwiedziliście w Polsce jakąś owocującą plantację szczepionych orzechów to poproszę o namiar, sam chętnie bym taką obejrzał ;)

Czytałem już gdzieś o sadzeniu malin w młodym sadzie orzechowym, właśnie z tego względu, że nie wymaga intensywnej ochrony chemicznej. Jak to wygląda w praktyce nie mam pojęcia, myślę ze można wypróbować, ale raczej na mniejszym areale.

Co do literatury to z aktualnych pozycji "uprawa malin i jezyn" Danka, polecam też książkę Pawła Wójcika, o ile dobrze pamiętam - "nawożenie roślin owocowych". Na początek możesz poczytać to http://www.inhort.pl...CENT II K A.pdf

#832 Share 123mamut

123mamut

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 18 kwiecień 2016 - 08:30

Maliny

W zeszłym roku posadziłem 600 malin polanka, sadzonki odległości 40 cm i rzędy 1,60 m. Sadzonki ładnie zaczęły wypuszczać pędy i zacząłem myśleć o jakiś nawozach  jednak że się na tym specjalnie nie znam pomyślałem o azofosce z tego co wdziałem to można to sypać pod wszystko. Jeżeli chodzi o koszenie między rzędami to czy mogę wykonywać to kosą spalinową oczywiście na żyłce? A jeżeli chodzi o sprzedasz tych malin to czy ja muszę mieć jakież zgody czy coś na to?

#833 Share Hubs0n

Hubs0n

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 18 kwiecień 2016 - 10:07

Maliny

W zeszłym roku posadziłem 600 malin polanka, sadzonki odległości 40 cm i rzędy 1,60 m. Sadzonki ładnie zaczęły wypuszczać pędy i zacząłem myśleć o jakiś nawozach  jednak że się na tym specjalnie nie znam pomyślałem o azofosce z tego co wdziałem to można to sypać pod wszystko. Jeżeli chodzi o koszenie między rzędami to czy mogę wykonywać to kosą spalinową oczywiście na żyłce? A jeżeli chodzi o sprzedasz tych malin to czy ja muszę mieć jakież zgody czy coś na to?

Tak możesz to robić kosą , a nawet musisz bo przy rozstawie 1,6m niczym tam nie wjedziesz. Pozwolenia żadnego nie musisz mieć, a co do tej azofoski się nie wypowiem bo nigdy tego nie miałem w rękach.

#834 Share 123mamut

123mamut

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 18 kwiecień 2016 - 10:17

Maliny

Czyli moge po prostu dać na płot sprzedasz malin jak to robią np z ogórkami czy kapustą?

#835 Share maslak

maslak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:00

Maliny

pryskacie juz czymś maliny jesienne, od grzyba ,od robaka ???

#836 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 26 kwiecień 2016 - 17:51

Maliny

Dajecie teraz  jakieś nawozy mineralne lub odżywki dolistne w malinie jesiennej?

#837 Share maslak

maslak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 18:50

Maliny

teraz to raczej doglebowo, ja 2 miesiące temu sypnąłem yara mila complex, a dziś mocznik.

#838 Share Dawcio1500

Dawcio1500

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 12:33

Maliny

Witam kolegów i koleżanki. Mam mały problem ze swoją maliną i chciałbym uzupełnić swoją wiedzę. Na 2 letniej plantacji maliny "laszka" na młodych listkach pojawiły się  takie delikatnie brązowe naloty na rantach. Mam podejrzenia że to może być niedobór fosforu, ale chciałbym się do końca upewnić i tu prośba do was czy moglibyście coś podpowiedzieć młodemu człowiekowi? :mellow:   4976263_DSC_0087.JPG

#839 Share gerald987

gerald987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 18:28

Maliny

Tak to brak fosforu gdyż jest zimno i nie przyswaja się z gleby.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share rusto

rusto

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 07:41

Maliny

A czy to jest niebezpieczne dla rośliny?

happy