Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1353 odpowiedzi na ten temat

#801 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 23:01

Maliny

Tak oczywiście bez maszyn nie ma możliwości żadnej uprawy. Generalnie malina ma być "wypełniaczem" sadu orzechowego na początku - zastanawiamy się jeszcze nad opcją B czyli nasiennictwem traw ale tutaj może być problem z przejazdem kombajnu w szpalerach drzew orzechowych aby nie spowodować u nich strat (no i dochodowość jest dużo niższa)... No a co do cen malin to są zawsze fluktuacje - za rok czy dwa może być i po 3pln po czym dużo nasadzeń zostanie zlikwidowanych i po jakimś czasie ceny pójdą znowu w górę - jest to normalne zjawisko i jest to wkalkulowane w uprawę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 06:02
  •  

#802 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 06:30

Maliny

wróć do tyłu o  lata to 3 zł to średnia cena z sezonu a bywały czasy nie odległe z ceną 1,80zł ,zakładasz nową plantacje zwróć uwagę na jakość sadzonki no i dobór odmian 

#803 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 07:52

Maliny

Piszesz kolego o cenie maliny deserowej na eksport czy przemysłowej na pulpę? Zbieraczom na akord trzeba chyba płacić coś około 1,30pln od 1kg? Zatem przy cenie poniżej 2pln dokłada się do interesu z tego co wstępnie kalkulowaliśmy (w zasadzie aby był sens ekonomiczny to 3pln to jest minimum wydaje mi się - przy zbiorze ręcznym). Jeszcze ktoś tu kiedyś pisał, że sprzedaje codzienny zbiór malin na giełdzie w Broniszach - czy jest to możliwe (ewentualnie zjazdowa)?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#804 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 07:52

Maliny

Piszesz kolego o cenie maliny deserowej na eksport czy przemysłowej na pulpę? Zbieraczom na akord trzeba chyba płacić coś około 1,30pln od 1kg? Zatem przy cenie poniżej 2pln dokłada się do interesu z tego co wstępnie kalkulowaliśmy (w zasadzie aby był sens ekonomiczny to 3pln to jest minimum wydaje mi się - przy zbiorze ręcznym). Jeszcze ktoś tu kiedyś pisał, że sprzedaje codzienny zbiór malin na giełdzie w Broniszach - czy jest to możliwe (ewentualnie zjazdowa)?

#805 Share alik07

alik07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:28

Maliny

Dużo pracy i duże koszty Cię czekają. Ciekawy pomysł z tą uprawa w sadzie orzechowym, trzeba się liczyć z tym że maliny zajmą pewnie te 60 70% całej powierzchni i podejrzewam też niższe plony. Poza tym zraszacze nadkoronowe raczej nie nadają się do nawadniania malin, więc taśmy z nawadnianiem kropelkowym oddzielna sprawa i trzeba je rozwijać i zwijać co roku. Jeśli chodzi o lokalizację to bardziej martwiłbym się o te orzechy które mogą przemarznąć w obniżeniach terenu. Warto też przed kupnem pola sprawdzić poziom wód gruntowych.

W ubiegłym roku koszt zbioru to 1,5 zł za kg, średnia cena maliny do przetwórstwa w ostatnich kilkunastu latach ok. 3,5 zł więc sens ekonomiczny jakiś jest...Wydaje mi się że albo cena spadnie w ciągu najbliższych dwóch lat i część plantacji znowu pójdzie do kasacji, albo utrzyma się jeszcze przez te dwa lata( oczywiście takiej jak w zeszłym roku już nie będzie) i wtedy dopiero będzie niekontrolowany wzrost nasadzeń...nie wiadomo co gorsze ;)

#806 Share aga19892010

aga19892010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:36

Maliny

kupie duze ilosci sadzonek malin,najlepiej odmiany jesienne-513370040

#807 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 13:35

Maliny

o giełdach to nie wiem w mojej okolicy jest z 10 chłodni  , zwróć uwagę że w szczycie zbioru z letniej maliny np. laszki masz z 1 ha co dzień 600-800 kg towaru (deserowej )ja sprzedaje do mrożenia , w tamtym roku zbieracz dostawał za letnią 2zł z kg przy cenie 6 z groszami przeciętnie i ludzi nie brakowało (laszki zebrać 100 kg na osobe to pikuś) przy marnej cenie zostają tylko ukraińcy 

#808 Share aga19892010

aga19892010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 14:33

Maliny

macie moze na sprzedaz sadzonki lub wiecie u Was w okolicy ktos ma???prosze o kontakt -513370040

#809 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 15:05

Maliny

jakie ilosci sadzonek cie interesuja

#810 Share aga19892010

aga19892010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 15:26

Maliny

łącznie 50 000 ale kupię każdą rozsądną ilosc zeby oplacalo sie za transport)ok.10 000 )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 16:31

Maliny

Dużo pracy i duże koszty Cię czekają. Ciekawy pomysł z tą uprawa w sadzie orzechowym, trzeba się liczyć z tym że maliny zajmą pewnie te 60 70% całej powierzchni i podejrzewam też niższe plony. Poza tym zraszacze nadkoronowe raczej nie nadają się do nawadniania malin, więc taśmy z nawadnianiem kropelkowym oddzielna sprawa i trzeba je rozwijać i zwijać co roku. Jeśli chodzi o lokalizację to bardziej martwiłbym się o te orzechy które mogą przemarznąć w obniżeniach terenu. Warto też przed kupnem pola sprawdzić poziom wód gruntowych.

W ubiegłym roku koszt zbioru to 1,5 zł za kg, średnia cena maliny do przetwórstwa w ostatnich kilkunastu latach ok. 3,5 zł więc sens ekonomiczny jakiś jest...Wydaje mi się że albo cena spadnie w ciągu najbliższych dwóch lat i część plantacji znowu pójdzie do kasacji, albo utrzyma się jeszcze przez te dwa lata( oczywiście takiej jak w zeszłym roku już nie będzie) i wtedy dopiero będzie niekontrolowany wzrost nasadzeń...nie wiadomo co gorsze ;)

No orzechy chcę w rozstawie 10 x 10 i ponoć przez 7 lat można robić pomiędzy nimi inne rzeczy (maliny właśnie). Co do obniżeń terenu to oczywiście jedno poletko które jest niżej (około 30%) prawdopodobnie przeznaczymy na coś innego - jeszcze mam pytanie - jak szybko bez wynajmowania geologa sprawdzić poziom wody gruntowej? Mamy taki świderek ręczny i na metr zrobiliśmy otwory i wody nie ma - ale kopać teraz ręcznie doły do 2m to trochę roboty - są jakieś inne metody?

#812 Share alik07

alik07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 23:05

Maliny

Nie widzę prostszego sposobu jak kopanie dołów...ewentualnie wypożyczyć świder spalinowy. Na 10 metrach wejdą dwa rzędy malin, tylko pytanie czy w tym 5-7 roku nie będą te drzewka za bardzo cieniowały. Jakby nie było duże koszty inwestycji w maliny i tylko na 7 lat więc warto się nad wszystkim mocno zastanowić. Masz jakieś doświadczenie z orzechami? widziałaś takie plantacje?

#813 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 06:03

Maliny

moj znajomy ma orzechy i bylem raz na zbiorze i wiecej nie pojde :) moze jakies kombajny do zbierania sa bo recznie to masakra.

#814 Share Fernandox

Fernandox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 16:00

Maliny

Witam serdecznie 

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat Nawożenia oraz opryskiwania Malin.

Miałem 15 arów malin 6 letnich które sypałem nawozem np saletra oraz opryskiwałem od szkodników ale to było na zasadzie ktos cos powidział ze dobre wiec opryskłem.

3 lata temu dostadziłem malin i obecnie mam ich 1,3 Hektara.

Chciałbym zapytać się i poradzić konkretnych ludzi którzy znaja maliny.

Mianowicie Kiedy dokładnie nawozic i pryskać malinę ?? (miesiąc i czym np marzec-saletra amonowa 2x co 2 tyg)

(opryskać np perz , trawa - konkretny środek i czy mozna na maline )

jestem pewien, ze to pomoże wielu osobom poniewaz nigdzie nie ma nic napisane szczegółowo.

Obecnie mój plan to:

-zaraz po zimie 2x co 2 tyg sypnąć saletrą amonową (nie za duzo)

- czerwiec / saletra amonowa raz nie za duzo

-lipiec/sierpien - saletra amonowa nie za duzo

sierpien/ wrzesien Siarczan potasowy

Od chwastów stosuje fusilade i agil ale tez kiedy to tak ktos prysnie to i ja ..

Proszę o pomoc kiedy i co sypać oraz pryskac jest tego sporo wiec nie chciałbym robic tego na oko .... 

#815 Share amatorwarzyw

amatorwarzyw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 18:55

Maliny

No jak nie maliny to może nasiennictwo traw ale nie wiem jak z kombajnem pomiędzy orzechami by poszło... Plantacje orzecha od kilku lat obserwujemy - nie tylko w polsce: http://www.atamanfar...production.htm 

ps.kombajny są oczywiście - ceny nowego od 60tys EUR...

Edytowany przez amatorwarzyw, 12 kwiecień 2016 - 18:57.

#816 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 19:06

Maliny

Jak nie na oko to zrób analize gleby wtedy można coś poradzić.

#817 Share casemx90c

casemx90c

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 20:21

Maliny ja zaraz po zimie sypie też saletre amonowa za jakiś 1 tydzień do 2 sypie polifoske 8i leje pod maliny dursban potem za jakieś 3do4 tygodni sypie Yara Mila Complex na początku maja będę sypal. pro horti. koło 25 maja pryskam swicht i tydzień po tym zabiegu ponawiam go za kolejny tydzień jadę z mythos potem przed zbiorem tak koło 25 czerwcai pryskam koło 25 od grzyba rovral tydzień po tym a zarazem 1 dzień przed zbiorem pryskam teldorem i sypie saletre amonową ale najlepiej było by przed deszczem potem gdy przetne i okrece maliny pryskam od robaka dokładnie nie wiem czym bo często używam nowych potem coś od grzyba np rovral to zabiegi te około 25sierpień- 10 wrzesień A końcem posiewam polifoska 8 ponieważ długo się rozkłada to mniej więcej moje plany na maliny mam ja ich 2 h letnich a co do ciebie to bardziej ogranicz saletre amonowa ponieważ malina nie potrzebuje aż tyle azotu a i jeszcze pryskam systematycznie co minimum tydzień odrzywkami najczęściej EKOSOL np wapń magnez żelazo bor fosfor potas

#818 Share nikonn21

nikonn21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 20:52

Maliny

a od kiedy rozpoczynasz dokarmianie dolistne i co polecasz na pierwsze dolistne zabiegi?

#819 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 21:48

Maliny

dolistnie to jak liscie sie pojawia :) ja w tym roku pierwszy raz bede odzywki dawal bo dotychczas to nawozy tylko. Mam plonvit action na pierwszy zabieg a pozniej plonvit quality. A doglebowo to w maju tropicote jeszcze. Od robaka dursban jutro pojdzie tylko pryskane a nie wylewane pod maliny. W tym roku na start sypalem taki mix polifoska, saletra i complex. a wycinanie to najlepiej w lecie jak jest czas albo w jesieni a przeplatanie to moim zdaniem lepiej na wiosne bo lepiej ocenic ktory patyk lepszy, no ale jak ktos ma duzo roboty na wiosne to musi wczesniej .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 08:44

Maliny

Nie widzę prostszego sposobu jak kopanie dołów...ewentualnie wypożyczyć świder spalinowy. Na 10 metrach wejdą dwa rzędy malin, tylko pytanie czy w tym 5-7 roku nie będą te drzewka za bardzo cieniowały. Jakby nie było duże koszty inwestycji w maliny i tylko na 7 lat więc warto się nad wszystkim mocno zastanowić. Masz jakieś doświadczenie z orzechami? widziałaś takie plantacje?

Jutro jedziemy jeszcze raz kopać doły i świdrować pod nimi aby ustalić co i jak;) Jednak mam pytanie - czy poziom wody w rowach melioracyjnych które są wokoło jednego z pól nie odpowiada poziomowi wody gruntowej? Ułatwiło by nam to bardzo zadanie taka wiedza...