Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maliny

1353 odpowiedzi na ten temat

#781 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 19:00

Maliny

powinno byc ok.No ale 12 ha maliny bez zadnej wiedzy to spore wyzwanie. A nawet z bardzo duza wiedza to tez wyzwanie, no ale przez ostatnie lata oplacalne. no i sa perspektywy na przyszlosc bo to ciagle ciezka reczna praca i nie da sie zmechanizowac. Kombajny sa ale to chyba miazga sie robi. Pewnie zalozenie takiej plantacji bedzie drozsze niz te 12 ha ziemi ale raczej napewno sie zwroci.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maliny Dzisiaj, 23:36
  •  

#782 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 19:48

Maliny

Tzn nie chcę od razu startować na tych 12ha. Po prostu wymóg młodego rolnika jest powierzchnia minimum 10,5ha bodajże (nie mniej niż średnia krajowa)... Mam jeszcze pytanie - gdyby okazało się, że na tym pierwszym mniejszym poletku tworzą się zastoiska mrozowe (tym w obniżeniu) to czy są odmiany malin które nie kwitną w okresie gdy takie zastoiska mogą wystąpić (nawet czasem w maju)? Pole jest na warmii (okolice pasłęka).

#783 Share alik07

alik07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 23:11

Maliny

Wydaje mi się, że ziemia gliniasta jeśli jest dosyć przepuszczalna, nadaje się pod uprawę malin. U mnie tylko taka i rosną. W zastoiskach raczej sadź maliny powtarzające owocowanie (tzw. jesienne - polka, polana) Pamiętaj, ze doprowadzenie ugoru do użytku wymaga czasu i od razu malin tam nie posadzisz.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#784 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 07:33

Maliny

Ok dziękuję za informacje a mam jeszcze pytanie - czy razem z mężem oprócz zbiorów jesteśmy w stanie poprowadzić taką plantację bez najmowania zewnętrznej siły roboczej (oczywiście z wyjątkiem zbiorów do których najmiemy ludzi). Chodzi mi tutaj głównie o cięcie, odchwaszczanie i pielęgnację sadu.

ps. gleba gliniasta może być przepuszczalna? jak to sprawdzić?

#785 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 07:35

Maliny

no zgodze sie. teraz byloby dobrze to jakims roundapem albo czyms prysnac, zaorac i zasiac gryke bo gryka lubi na ugorze i do tego to bardzo dobry przedplon to moze jeszcze pare tys wpadnie w tamtym roku byla po 190 zl. na jesien obornik obowiazkowo.

#786 Share aletes

aletes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna.

Napisany 09 kwiecień 2016 - 06:03

Maliny @Agata- bierzesz MR- jakie masz wykształcenie? Pewnie będziesz robić plan nawozowy i opryski to i PH gleby zrób- ważny chyba 4 lata...oj coś czuję, że czeka cię ciężka praca i dużo nauki przez najbliższe lata...powodzenia ;) :)

#787 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 13:21

Maliny

Jestem po średniej szkole rolniczej (technikum) oraz po studiach ale o innym profilu. W biznesplanie do MR będzie wszystko co możliwe oczywiście;) Wszystkie możliwe badania gleby oczywiście zrobimy. Natomiast nikt nie odpowiedział czy oprócz zbioru potrzeba najmować ludzi do prowadzenia takiej plantacji malin przez dwie osoby - ewentualnie do jakiego areału jest to możliwe?

#788 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 13:44

Maliny

przy letnich odmianach to wycinanie i takie przeplatanie pędów , wynoszenie suchych i palenie. A jesienne to tylko wykosic i po robocie :) na poczatku tez chyba trzeba bedzie plewić, przez pierwszy rok tylko potem to opryski. Spokojnie to zrobicie we dwoje. jest na to cala jesien, zima i poczatek wiosny.

tzn. pracy bedzie bardzo duzo no ale wykonalne. A jesli bedziesz miala pracownikow z ukrainy to zrobia to w przerwach miedzy zbiorami albo zostana dluzej, bo chyba tylko taka opcja wchodzi w gre. trzeba ze dwa kontenery postawic i na caly sezon. u nas tak robia ci wieksi

#789 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 14:02

Maliny Przy letnich odmianach typu Gleny, Laszki itp jest to niemożliwe. Uważam, że hektar malin dwie młode, zdolne osoby po zbiorze są w stanie to obrobic. Więcej nie ma raczej szans. Przy jesiennych to też nie tylko "aby wykosic". Na pewno mniej pracy niż przy letnich. Nie wiem jak widzisz sprawę zbieraczy owoców, zakwaterowanie, wyżywienie. Zamierzasz pilnować ich osobiście czy puścić w samopas lub zatrudnić kogoś (czego nie polecam) ?? Jest dużo pytań. A obowiązków jeszcze więcej. Jest jakaś chłodnia w Twojej okolicy ??

#790 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 15:35

Maliny

No to odmiany letnie z tego co widzę są dużo kosztowniejsze. Czy jesteś w stanie powiedzieć ile roboczogodzin pracy przypada średnio na hektar? Co do chłodni w okolicy to niekoniecznie chcemy w ten sposób to rozwiązać - w sumie wszystko zależeć będzie od cen które nam zaproponują. Generalnie powiem tak, że mąż zajmuje się transportem zawodowo i to akurat nie było by problemem żeby plony zawieźć gdzieś dalej - nawet na eksport. Czy ktoś zna może jakieś grupy producenckie malin z okolic warmii-mazur lub pomorskiego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 16:32

Maliny

no kosztowniejsze sa napewno ale nie zgodze sie ze nie da rady dwie osoby zrobic. Powiedzmy ze bedzie po 5 ha letniej i jesiennej. To jesienna to tylko kosic i palic na jesien, mozna rzucic tez obornik na skoszone krzaki Nawozenie i pryskanie to juz inna bajka ale jesli chodzi o prace reczne to tylko wyniesc i spalic. Ja na jesien zbieram bronami tak zeby byly wysoko i nie wchodzily gleboko. ladnie sie sciaga i potem sie zbiera i na ognisko. Nie wolno kosic rozdrabniaczem. a letnie to na jesien trzeba wyciac te co owocowaly  i rzucic wmiedzyrzedzia, na wiosne zaplatasz najlepsze pedy a male wycinasz i wszystko razem wynosisz. Pryskania bedzie bardzo duzo bo teraz na letnie to chorob duzo jest, na jesiennej lepiej troche. 

#792 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 17:33

Maliny

No to cieszę się bo trochę mnie zmartwiły te informacje co do uprawy letniej maliny. Gdyby teraz jeszcze dodać koszty najmu pracowników sezonowych do pielęgnacji to wyszło by to wszystko bardzo słabo... Co do zbieraczy to oczywiście ukraina - zakwaterowanie będzie na 20 może 30 osób (wyżywienie także). No ale to najszybciej w przyszłym roku albo może i za dwa lata (w zależności jak szybko uda się przygotować glebę). 

#793 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 17:38

Maliny

a pracownikom to tylko akord. U znajomego sa na truskawce i malinie dziewczyny z ukrainy to potrafia ponad 100 kg truskawki zrobic.

#794 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 19:06

Maliny No ok może i zaniżyłem mozliwy areal do obrobienia ale to zaraz po zbiorze letnich trzeba dymac i to ostro żeby to ogarnąć przed zimą. 5 ha to już jest dużo. Tym bardziej tylko na dwie osoby. Nie wiem ile schodzi roboczogodzin, nie liczę tego u siebie. A z tym "tylko koszeniem" jesiennych to już całkiem fantazja kolegę poniosła. A kosisz badyle razem z taśmami od nawodnienia czy może jednak je zwijasz na zimę lub chociaż wyciągasz je na bok żeby ich nie zniszczyć kosiarka ?? Później trzeba je założyć z powrotem.

Agata, koszty będą bardzo duże, pomijam zakup ziemi, ale założenie plantacji chociażby na 1 ha będą odczuwalne po kieszeni. A gdzie jeszcze do owocowania. W każdym razie powodzenia.

#795 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 kwiecień 2016 - 19:24

Maliny Też się zastanawiam nad założeniem plantacji malin letnich i jesiennych.mam pole 3 hektary klasa 3 i 4.pole oddalone od domu ok kilometr także do nawadniania trzeba by było studnie głębinowa wiercic i nie wiem jak to wypali.też jestem z mazur

#796 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 20:09

Maliny

ja nie mam nawadniania czasem beczkowozem poleje ale sie zastanawiam nad studnia. no tasmy czy tam jakies rurki to wiadomo ze trzeba sprzatnac :)  no a tak poza tym to co zostaje do recznej pracy przy jesiennych? skosic i spalic i jak ktos ma to obornik rzucic. A koszty to zalezy jak sie chce wystartowac. 

Sadzonki ze szkolki to ok 2-2,5 zl a trzeba z 5-6 tys na hektar

-od ''chlopa'' np u mnie. 0,8-1 zl.  :)

-nawadnianie to niewiem ile by kosztowalo na takiej plantacji.

- na letnie odmiany to slupki trzeba i drut

#797 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 kwiecień 2016 - 20:15

Maliny Myślę ze nawadnianie musi być konkretne bo jak przususzy tak jak ubiegłego lata to nic nie urośnie

#798 Share sylweklubelak

sylweklubelak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 20:20

Maliny

a jak z cenami studni ile za metr sie placi woj lubelskie. rury itp ile kosztuja  tak powiedzmy na 30 metrow

#799 Share AgataMarkuszewska

AgataMarkuszewska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 20:43

Maliny

No nawadnianie zamierzamy oczywiście zastosować bo aby nie było za łatwo maliny mają wypełniać przestrzeń przez 7 lat między ekstensywnym sadem orzechowym a do tego potrzebne są mikrozraszacze antymrozowe (w naszym klimacie) czyli instalacji wodnej nie będzie nikt zwijał... Co do kosztów to oczywiście zdaję sobie sprawę z kosztów założenia plantacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 22:33

Maliny Masz maszyny typu ciągnik, opryskiwacz, kosiarka międzyrzędzi, przy większej powierzchni rozsiewacz nawozu z przystawka do siewu pasowego ??

Nie chcę was zniechęcać, ale z tego co widzę, to po ostatnim sezonie doszło sporo świeżych nasadzeń, i cena spadnie na pewno. Jeśli nie w tym roku to za 2.No chyba, że wydarzy się coś wyjątkowego w pogodzie itp.

Kolego mariez też mam plantacje kilometr od domu i hydrofor 15 metrów sześciennych daje rade.