Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Mszyce na malinach. Co robić?

galeria
Maliny
zorak    2

Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.

Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??

Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.

pozdrawiam i czekam na jakies wieści

Edytowano przez dogberry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pędy trzeba skrócić na 7 cm od ziemi. Trochę za szeroką rozstwę w rzędach, a za małą w międzyrzedziach, bo najmniejsza powinna byc 3,5 ja mam 3,8. Tylko jest to odmiana jesienna.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

0,5m w rzędzie bo tak wyczytałem i podpytałem tam gdzie sadzonki nabywałem, a 3 m było podyktowane tym że mam kultywator 2,4m i w sam raz będzie pasował w międzyrzędzia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227
Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.

Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??

Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.

pozdrawiam i czekam na jakies wieści

nie obcinaj na rowno z ziemia tyko troszke zostaw :P ta odmiana nie potrzebuje podporek to znaczy ze jest to odmiana jesienna?

 

obecnie jestem w szkole ale jak przyjde do domu to ci napisze jakie opryski i nawozy :P bo nie pamietam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2
ta odmiana nie potrzebuje podporek to znaczy ze jest to odmiana jesienna?

 

Polana owocuje od sierpnia do listopada lub pierwszych przymrozków na pędach jednorocznych a pedy sa na tyle niskie że nie wymagają podpór. Po zbiorze kosi się plantację. Można zostawić pedy na przyszły rok i wtedy owocuje w dolnej części pedu ale plon jest ponoć niski. Zdecydowanie utrzymywać system owocowania na pedach jednorocznych. Jak dla mnie to na razie czysta teoria bo przygode z maliną dopiero zaczynam od 1800 sadzonek ale docelowo będzie tego znacznie więcej.

Będę czekał na info co do nawożenia i ochrony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

mam takie maliny :P

 

nawozy to bontar, polifoska, saletrzak i ogrod :P wszystko zmieszane i mozesz juz teraz podsypac

 

info co do opryskow dam wieczorem bo musze sie dowiedziec jakie sa bo teraz sa zmienione bo nie ma tych co byly w tamtym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ricardo    5

Witam

 

Ja uprawiam maliny od 5 lat, też chciałem sadzić Polanę ale posadziłem Polkę i wiem że zrobiłbym błąd sadząc Polanę. I to dzięki znajomemu od którego miałem kupić sadzonki Polany, on mi doradził Polkę. Jeśli chodzi o malinę Polke to owocuje 10-14 dni prędzej od Polany, owoce ma większe i twardsze, oczywiście i plon jest z niej lepszy pod względem jakości i ilości. Malinę Polkę urwiesz na pół dojrzałą czyli czerwoną, a Polana pokruszy się. Zresztą Polka to obecnie hit w Europie, a Polana nigdy nie była hitem w Europie. Znam owoce Polany i Polki i stwierdzam, że jakość Polki, twardość, wielkość i trwałość, Polana tego nie ma.

U mnie znajomy jest kierownikiem na jednej z dużych zamrażalni owoców i warzyw, już wtedy jak ja sadziłem czyli 5 lat temu powiedział mi że innej maliny nie kontraktują niż Polka, do mrożenia jest też o wiele lepsza, nie kruszy się.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

Ja posadziłem Polanę bo akurat do takiej odmiany miałem dostęp. Jak już wcześniej pisałem zaczynam dopiero z malinami. Stopniowo będę zwiększał plantację i jeśli ta odmiana mi nie podpasuje to będę dosadzał inną. Powiadasz że Polka jest niezła hmm ?? muszę o niej poczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227
Witam

 

Ja uprawiam maliny od 5 lat, też chciałem sadzić Polanę ale posadziłem Polkę i wiem że zrobiłbym błąd sadząc Polanę. I to dzięki znajomemu od którego miałem kupić sadzonki Polany, on mi doradził Polkę. Jeśli chodzi o malinę Polke to owocuje 10-14 dni prędzej od Polany, owoce ma większe i twardsze, oczywiście i plon jest z niej lepszy pod względem jakości i ilości. Malinę Polkę urwiesz na pół dojrzałą czyli czerwoną, a Polana pokruszy się. Zresztą Polka to obecnie hit w Europie, a Polana nigdy nie była hitem w Europie. Znam owoce Polany i Polki i stwierdzam, że jakość Polki, twardość, wielkość i trwałość, Polana tego nie ma.

U mnie znajomy jest kierownikiem na jednej z dużych zamrażalni owoców i warzyw, już wtedy jak ja sadziłem czyli 5 lat temu powiedział mi że innej maliny nie kontraktują niż Polka, do mrożenia jest też o wiele lepsza, nie kruszy się.

 

Pozdrawiam.

jakie nawozy i opryski stosujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartus16    10

ja mialem ponad 0,5 ha malin ale sie wku*** na nie i wszystko wyoralem :P i nie ma teraz nic bo tam teraz owies rosnie


Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

kiedy pryskasz od robaka? podobno pryska sie jak ziemia ma 15 stopni wiec chyba jeszcze troche poczekam a tym bardziej ze caly czas pada deszcz :P pryskane ma byc pyrinexem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ricardo    5

Tommy jeśli chodzi o nawozy to wczesną wiosną to saletrę lub saletrzak, póżniej przed fazą kwitnienie nawozy wieloskładnikowe np. cropcare 10-10-20 raz w miesiącu w fazie owocowania, oprócz posypowo stosuje nawozy dolistnie przeważnie folicare.

Odnośnie oprysków to jesienne maliny nie są za bardzo atakowane przez robaki, ze względu na termin owocowania nie ma problemu z kwieciakiem. Przeważnie pierwszy oprysk daje w okolicach połowy czerwca, wtedy pojawiają się zwójki i ogrodnice niszczylistki, stosuje Nurelle w tym czasie.

Natomiast jeśłi chodzi o choroby to przeważnie walka tylko z szarą pleśnia czyli środki takie jak Swich, stoper i teldor.

Ja w tym roku sadziłem maliny w rozstawie 3m na 0,25m.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zubron2048    1

Ja tam rozkładam lance w opryskiwaczu i 3 litryRA.. energi i ognia.W tym roku po żniwach to likwiduje reszte tego dziadostwa córz że były po 5 zl jak niema kto tego g..na rwać. Podpuścili ludzi wysoką ceną żeby nasadzili a puźniej i tak kupią za grosze jak będzie w h..j. Niema sensu dłużej tego trzymać i nabijać kasy Pośrednikom i Żydom czyli właścicielom hłodni i przetwórni.


Ursus 2812+Case 845 XL plus+MF 3065=zgrana ekipa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

U mnie jak na fakt że sadziłem na przełomie marca i kwietnia to dość ładnie rosną. Czym mogę spryskać od chwastów polanę w międzyrzędach i w rzędzie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

w miedzy rzedach to polacam kultywatorem przejechac. nie trzeba pryskac a korzenie przy okazji dostana troche tlenu, u nas zawsze tak sie robi w odmianie jesiennej a w letniej kosiarko- rozdrabniaczem :)

mozna pryskac wiec jak chcesz to pryskaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kultywatorem robię tylko w roku posadzenia potem to rozdrabniaczem, a przy rzędach na wiosnę pryskam Bastą aby wypalić pędy.Pryskam na jesień przy rzędach od chwastów Roundupem belką herbicydową.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2
w miedzy rzedach to polacam kultywatorem przejechac.

 

Kultywatorem można się bawić ze 2 razy do roku ale po kultywatorze chciałbym prysnąć w międzyrzędach aby chwasty za szybko nie rosły i jeszcze aby maliny nie zadusić bo ponoć ta odmiana wrażliwa na opryski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

jaki środek na pleśń ma najkrótszy termin po którym można zbierać owoce ??

ps: nie użyłem edit aby zapytanie pojawiło się na początku forum gdyż zależy mi na szybkiej odp - uprzedzam bo pewnie ktoś by się przyczepił ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0071    0

Polecam Teldor (1 dzień karencji) trochę drogi, ale bdb, jeszcze możesz zastosować SWICH (chyba 3 dni)

Edytowano przez quercus
Pisanie nie w tym okienku co trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam2940    1

U mnie dominuje truskawka i malina jest traktowana po macoszemu ale... Tylko kosze rozdrabniaczem miedzyrzedzia. Żanych środkow na chwasty. Malina jest na tyle bujna ze zadusi je. W czasie kwitnienia dwa oryski na szarą pleśń (Stoper) i Mospilan na żyjątka. Ewentualnie Teldor miedzy zbiorami. U mnie wymagaja podpór bo rosną bardzo bujnie i sie przewracają. Najwiekszy problem z maliną to woda. Gdy jest jej na tyle owocuje super. Podsiewam tylko saletrzakiem na wiosne. Ziemia III klasy. Najlepszym terminem sadzenai jest poźna jesień. Po pierwszych przymrozkach. Odmiana Polana. Pozdrawiam i powodzenia w uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nie koszę malin jesienią po zbiorze, tylko wczesną wiosną (tak aby można było wejść na pole) dlatego że zatrzymuje się więcej śniegu na polu a poza tym w skoszonych resztkach malin rozwijają się choroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

Jaką glebę zostawiacie w międzyrzędziach - wykaszacie czy uprawiacie a może pryskacie ?? Ja w pierwszym roku po posadzeniu jeździłem co jakiś czas kultywatorem. Później postanowiłem że będę wykaszał i wczoraj skończyłem wykaszanie międzyrzędzi i stwierdziłem że wracam do systemu uprawki kultywator lub glebogryzarka. Pryskać też próbowałem. Krótkie podsumowanie i moje spostrzeżenia z tych 3 systemów utrzymania międzyrzędzi:

1. Wykaszanie - wykaszam kosą spalinową i wydaje się to dość dobrym rozwiązaniem - ale tylko pozornie. Pomijam fakt że jest to dość czasochłonne. Największym problemem jest brudzenie roślin poprzez rozrzucane pociętej części trawy i chwastów. Nie stanowi to problemu gdy nie ma jeszcze owoców lecz gdy malina owocuje to jest to duży problem. Wykaszałem 2 lub 3 razy do roku w zależności od opadów i szybkości rosnących chwastów. Natomiast plusem tej metody jest czystość zbioru owoców jak i ludzi gdyż nawet w największe opady nie ma błota.

2. Oprysk na chwasty - o ile znajdziemy oprysk na chwasty to jeszcze zostaje trawa. Próbowałem kilku środków i wiadomo że najlepszy to Roundap który w międzyrzędziach wypali wszystko ale mimo moich wielkich ostrożności i uwadze maliny zawsze na tym ucierpiały. Gdzieś zawsze zaleciała mgiełka lub odrostami z ziemi zaciągały. Metoda mogła by być super gdyby nie delikatność malin.

3. Uprawa sprzętem - ja wracam do tej metody. 2, 3 lub 4 razy do roku - w zależności od potrzeb przejadę kultywatorem a być może z czasem kupię jakąś małą glebogryzarkę. Mimo że dwa największe minusy tej metody to przesuszanie ziemi oraz gdy popada to będzie błoto które będzie utrudniało zbiór to uważam że jest to najkorzystniejsza metoda utrzymania międzyrzędzi. Plusem na pewno jest wygoda i szybkość zabiegu, maliny nie konkurują z innymi roślinami o wodę i składniki mineralne, likwidujemy boczne niepożądane odrosty.

Takie moje spostrzeżenia z moja przygodą z malinami :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luk7530
      Witam, mam problem z dwuletnią plantacją malin Laszka, a jest ich 0.25ha.  Sąsiad pryskał swój groch za miedzą herbicydami Command 480 EC i Afalon 450 SC chociaż powinien zachować odległość 20m od plantacji roślin sadowniczych. Przez pierwsze 4 dni po opryskaniu nie było nic widać, dopiero jak przeszedł deszcz oprysk zaczął parować i maliny zaczęły zółknąć, z każdym dniem jest coraz gorzej. Ogólnie  teraz cała plantacja jest żółta. W załączniku przesyłam zdjęcia. Wczoraj opryskałem odżywką Asashi. Jak ratować te maliny? Co mam jeszcze zrobić? Sąsiad się przyznaje do tego co zrobił. Jak teraz ściągnąć od niego odszkodowanie? W jaki sposób to obliczyć? Czy te maliny się odnowią? Czy na następny rok będą jeszcze widoczne skutki tego oprysku? Pomóżcie.


    • Przez and1
      Witam, Mam problem z rozpoznaniem choroby jęczmienia jarego.
      Proszę o pomoc w identyfikacji.
      Pozdrawiam


    • Przez crystal169
      Witam, po wizycie na polu pszenicy jarej rzucały mi się w oczy takie kłosy.
      Co to może być?
      Choroba czy przypalenie?

    • Przez crystal169
      Witam, po przeglądzie plantacji pszenicy ozimej spotkałem się z czymś takim pomiędzy kolankami. U sąsiadów też to jest. Co to może być za szkodnik lub choroba?



    • Przez adid0s
      Witam
       
       
      Dziś zauważyłem że jedna z gęsi nie je, coś wypływa z dzioba jakaś woda, cieżko się jej oddycha i charczy i czasami kichnie/kaszle
       
      Czy coś da się zrobić bo szkoda by się zmarnowała to tak się ją zabije (gęś ma 3 miesiące) i jej szkoda mogła by jeszcze podrosnąć
       
      Jakieś sugestie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj