Skocz do zawartości

Zdjęcie

Założenie plantacji 2 ha malin i truskawek

26 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kyrtapwpolu

kyrtapwpolu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, próba do wyciągnięcia z ziemi jak najwięcej zysków, patrzenie w przyszłość z inwestycjami... Patrzenie się na galopujące konie.

Napisany 13 wrzesień 2016 - 15:27

bardzo fajnie to rozpisałeś w końcu mam coś więcej, mam znajomego z ukrainy (kiedyś pomagał przy krowach itp.)  Nie myśl tak pesemistycznie o malinach, w niemczech płacą za robociznę w euro i przyjeżdżają do nich pracować ludzie którzy mają często 15-20 ha pracować do kogoś kto ma 8-10ha. Tak samo z jabłkami, mamy bardzo dobre jabłka, chwalą za granicą i gdyby nie było embargo to sadownicy nie narzekali by tak po mimo że sadów pełno w polsce tak jak widzisz że czegoś jest dużo nie oznacza od razu zamknięcia interesu, najważniejsze zbyt znaleźć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Założenie plantacji 2 ha malin i truskawek Dzisiaj, 12:23
  •  

#22 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4468 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 16:38

u nast zbyt jest, chlodnie i przetwórnie dookoła wiec spoko ;)

#23 Share Fugeo

Fugeo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mięsnego

Napisany 13 wrzesień 2016 - 17:06

Pozwolenie na odwiert studni głębinowej wraz z badaniami chemicznymi/geologicznymi to koszt ok. 7 tys. zł + opłata za wykonanie odwiertu.

W mojej okolicy jest duża ilość chlewni i każda ma swoją studnię głębinową, więc jakieś rozeznanie mam.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share kyrtapwpolu

kyrtapwpolu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, próba do wyciągnięcia z ziemi jak najwięcej zysków, patrzenie w przyszłość z inwestycjami... Patrzenie się na galopujące konie.

Napisany 13 wrzesień 2016 - 17:32

Przepisy  ustaw w niektórych sytuacjach zobowiązują inwestora do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (gdy pobór wody jest większy niż 5 m3 na dobę, głębokość studni przekracza 30 m albo woda będzie pobierana na potrzeby działalności gospodarczej) oraz opracowania projektu robót geologicznych i zatwierdzenia go w starostwie (jeżeli studnia jest przeznaczona do szczególnego korzystania z wód, a więc nie tylko na potrzeby gospodarstwa domowego).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 19:20

Jaką wydajność ma Twoja pompa i studnia?

Wydajność studni raczej nie była zmierzona. Trzeba rzucić okiem w papiery. 12 lat temu bita studnia, pompa chyba ma 15 stopni i tyleż tysięcy litrów wydatku na godzinę. Do hydrofora i na pole. Ale czy tu chodzi o moją studnię ?? Modzie, koszty jakie poniósł Twój kolega są wręcz nieprawdopodobne, może go oszukali albo wyczuli, że ma pieniądze, bo taki szmal za sam otwór, chociaż dość głęboki, to lekka jednak przesada. Podobno bite są droższe niż wiercone.

Edytowany przez Shaun, 13 wrzesień 2016 - 20:09.

#26 Share Kris94

Kris94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 13 wrzesień 2016 - 21:04

Nie przesadzajcie z tymi kosztami, z tego co widzę podajecie najbardziej pesymistyczne scenariusze a wcale nie musi być aż tak źle. Sami mamy truskawki, ojciec od ponad 20 lat, ja przejąłem od niedawna ale pomagam również kilka ładnych lat. Studnia, oczywiście wszystko zależy na ilu metrach jest woda i kwestia znalezienia dobrego źródła. Mamy 3 studnie na różnych polach od 12 do 15m głębokości i koszt takiej około 3-3,5 tyś zł i na brak wody na prawdę nie możemy narzekać bo lustro wody jest na 2-3 metrach i nawet przy maks. wydajności pompy (około 500l/min) spada może o metr, dwa, nieco więcej jak jest susza, ale nawet jakby w tamtych okolicach było z tym gorzej i pomnożyć koszty X2 to też nie wychodzą astronomiczne kwoty a raczej nikt nie będzie kopał studni za 160 tyś zł na 1 ha truskawek, to by było bezsensu. Co do samej pompy to również można kupić dużo taniej i dobrą. Przez wiele lat kombinowaliśmy a agregatami prądotwórczymi i pompami ssąco-tłoczącymi, głębinowymi ale od 3 lat korzystam tylko z motopompy ciśnieniowej 2 cale, ciśnienie do 6 atm, wydajność do 500l/min, na raz można spokojnie podlać ok. 30-40 ar przy czym pali ok. 0,8 l PB na godzinę a to wszystko za 1000zł więc wcale nie trzeba wydawać fortuny, tym bardziej na początek (to rozwiązanie jest możliwe kiedy lustro wody jest gdzieś maks. 6-7 m, nie wiem jak będzie u Cb, jeżeli woda jest głębiej to niestety już trzeba się rozglądać za głębinówką no i wtedy koszt rzeczywiście wyższy) . A ogólnie co do podlewania to ja uważam że w truskawce wyłącznie kropelkowe. Gdy jest ciepło lub nawet gorąco (a przeważnie wtedy jest susza i potrzeba podlewania) to można podlewać nawet w dzień co jest ważne gdy chcesz dobrze podlać większy areał, trukawka jest czysta, nieopiaszczona (choć i tak polecam ściółkować np. słomą, szczególnie na świeży rynek),  nie porazimy liści, jest też mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych podczas samego podlewania nie wspominając o oszczędności wody. Co do sprzedaży to trzeba poszukać firm lub skupów. Od 6-7 lat współpracujemy z jednym skupem, do południa zrywamy, a po południu skupujący przyjeżdża busem i ładujemy truskawkę prosto na auto od razu ważąc na naszej wadze, jest to bardzo wygodne i warto poszukać czegoś podobnego, kiedyś trzeba było wozić kilkanaście km ciągnikiem, stać w kolejkach długie godziny przed zakładem itp. Cena od kilku lat utrzymuje się średnio 2,3 zł - 2,7 zł ale z tym jest różnie, zależy od pogody, sezonu czy też zapasów w hurtowniach i chłodniach z zeszłego roku Bardzo ważne jest też czy i ile osób miałbyś do zbioru, obecnie z tym mamy największy problem pomimo tego że płacimy 2,5zł od koszyczka i tak osób z roku na rok jest coraz mniej, chyba 500+ już działa i nie chce się iść na pole gdy dostanie się trochę bez wysiłku ;-)

A, i raczej nie ma co się nastawiać od razu na duże zyski żeby się nie zniechęcić po krótkim czasie, dużo jest wydatków na sam początek, m.inn. studnia czy cały system nawadniania czy jakieś maszyny do pielęgnacji czy sadzenia które jednak wystarczają na kilka ładnych lat a w pierwszym roku po posadzeniu plon na pewno nie będzie tak wysoki jak się oczekuje ale po kilku sezonach, znalezieniu kontaktów, stabilnego skupu itp. na pewno można wyjść na swoje jak i też zarobić pod warunkiem że będzie miał kto zbierać i pracować ale na 1 ha myślę że znajdziesz tyle chętnych osób.

Edytowany przez Kris94, 13 wrzesień 2016 - 21:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share kyrtapwpolu

kyrtapwpolu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 07:44

Kiris 94 dzięki za świetny materiał jaki napisałeś  :)